Hriscanstvo - dobra "investicija" za sadasnjost ili samo za buducnost?

Kolosanima 2
16 Zato neka vam niko ne govori šta da jedete i pijete+ i neka vam ne zapoveda da slavite praznike, da držite dane mladog meseca+ ili sabate.+ 17Sve to je samo senka onoga što dolazi,+ a stvarnost je Hrist.+
Evo jos jedan prevod koji bolje napominje jos jedan ( po meni zaista bitan) aspekat poruke:

"...Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
Koje je sve bilo sjen od onoga što šćaše da dođe, i tijelo je Hristovo..."


Kada se cita Sveto Pismo,Biblija,kljucno je pre svega moliti se Bogu da ti otvori "srce i razum"da bi shvatio onu poruku koja je zaista zapisana a ne onu koju bi iz nekih razloga,hteo da je vidis !!!
Sta je to sto ovaj tekst porucuje?
Kao prvo,niko nema prava nikog osudjivati a narocito ne za versku praksu i to za onu koja je vec prestala kao obaveza, jer svi mi sluzimo Bogu i pred Njega odgovaramo za nasa djela stoga je upravo On nadlezan za tretman svakog naseg pada.
Evo dokaza:

Rim.14,3.4:
"...Koji jede neka ne ukorava onoga koji ne jede; i koji ne jede neka ne osuđuje onoga koji jede; jer ga Bog primi.
Ko si ti koji sudiš tuđemu sluzi? On svojemu gospodaru stoji ili pada. Ali će ustati; jer je Bog kadar podignuti ga..."

Kao drugo, zaista je pravo pitanje a sta je to sto je prestalo ( sto je bilo samo sjen) ?
Prestao je sav ceremonijalni zakon i sve one norme koje su bile u direktnoj funkciji tog zakona ( zakon o prinosenju krvnih zrtava) kada se prinela poslednja zrtva u tom sistemu a to je bila zrtva Bozjeg Jagnjeta,Isusa Hrista,koji je sam sebe prineo na tu posljednju zrtvu. Sve te krvne zrtve i normative su bile SAMO SJEN, (citaj - upucivale su na) od one PRAVE ZRTVE - zrtve Isusa Hrista !!!
Kada se ta zrtva vec ispunila,onda je prestalo potrebe od bilo kakvog daljeg prinosenje tih SZ-nih zrtvi i ispunjavanja propratnih normativa jer je doslo PRAVO SVETLO stoga sjeni vise nema - u NZ Hristos je to VIDJELO ( svetlo) u sredini naseg duhovnog zivota na zemlji i tu nema vise niceg sto bi nam ukazivalo na Njegovu zrtvu jer se ta vec desila i ljudi znaju ( ili jos uvek mogu procitati) sve relevantne detalje o tom dogadjaju iz Pisma !!!

Konkretno za subote,osim SUBOTE koja brani bilo kakv profitabilni posao u teku sedmog dana ( a koji se trebaju aktivno obavljati u toku sest radnih dana) i to U CAST STVARANJA koje je izveo Bog Nebeski,bilo je i drugih SUBOTA koji su direktno ili indirektno bile u funkciji pomenutog ceremonijalnog zakona.
Za razliku od tih subota,subota iz dekaloga NEMA NIKAKVU DODORNU TACKU sa zrtvom Isusa Hrista nit je mogla biti sjen od "ONOGA STO JE TREBALO DOCI" a to je bio Hristos !!!
Subota iz dekaloga nije mogla biti sjen iz prostog razloga sto je ona bila SPOMENIK STVARANJA i ljude je trebalo potsecati UPRAVO NA TAJ DOGADJAJ !!!
Osim toga,u NZ imamo jasnu poruku koja veoma precizno i nedvosmiljeno navodi da je za Bozji narod u NZ a to su definitivno hriscani koji ce prihvatiti taj Bozji pokoj ( mir)
- dan odmora je jos uvek na snazi !!!
Evo Bibliskog dokaza,kojeg sam vec izneo i komentirao ali ga jos jednom ponavljam:

Jev.4,4-10:
"...Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio potom.
Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu.
Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh..."
 
Poslednja izmena:
Kako živi božiji sluga i isplati li se njegova investicija?
Mnogi imaju predrasude o tome šta to znači služiti bogu, kakva je to služba? Pavle kaže da smo mi udi Hristovog tela; možemo da razumemo da smo ćelije njegovog tela, A dobra je stvar da je i naše telo sagrađeno od ćelija pa bolje možemo da razumemo božansko biće.
Pa kad su naše ćelije u dobrom stanu, u kondiciji,kada im ništa nije teško, kad se raduju onda smo i mi radosni. Tako i Gospod čijeg smo tela deo želi da bude radostan; a radostan će biti samo ako smo mi kao njegove ćelije radosni.
To znači da ćemo bogu najbolje služiti ako se radujemo svemu šta dolazi u naš život, da sve dočekujemo sa osmehom ne sudeći da je nešto dobro a nešto zlo; jer pogrešan sud donosi pogrešna osećanja.
A da bi čovek mogao da se raduje on treba da prestane da sudi pogešno, da bude milostiv jer milost je radosno osećanje, da bude zahvalan jer i zahvalnost je radosno osećanje. da ima ljubavi i prema neprijateljima svojim jer i ljubav je radosno osećanje.
Kad nam se učini nažao mi treba da oprostimo da ne bi smo imali gnev bes ljutnju koja su loša osećanja i suprotna su životnoj radosti.
Sve što je Hristos govorio da treba činiti vodi ka tome da se naš život ispuni radošću. Ne brinite jer ko brinući može lakat rastu svom da doprinese? A bezbrižnost je jedan od glavnih pokretača radosti. Zašto je detinjstvo toliko lepo? pa zbog bezbrižnosti.
A da bi zajednica Hristovih ćelija bila radosna potrebno je da se pridržava moralnih načela koje su date u deset zapovesti; jer moral ljudi jednoga društva određuje kvalitet života u tom društvu. Tamo gde ima puno lopova, lažova, švalera, kockara, KU&vi, kavgadžija, ne može biti ugodno za život u radosti.
Tvoreći ono šta je Hristos govorio mi gradimo društvo u kojem je milina živeti.
I tako služeći bogu i donoseći radost u njegov život mi služimo sebi jer donosimo radost u svoj život i u društvo u kojem živimo
svitanje.rs
 
Vera kao ključ za telepatiju.

U bogu postoji jedan veliki okean ideja koje čekaju da ih otkriojemo. Ali kako da ih otkrijemo kad ne znamo gde se nalazi taj okean, i kako da ga nađemo?
Naša desna moždana hemisvera ima pristup tom okeanu ideja, ali je problem što svet vrednuje ideje koje dolaze od našega intelekta, od leve moždane hemisvere.
Kao deca kad se rodimo mi više posvećujemo pažnju idejama koje dolaze s desna ali kako odrastamo mi vidimo da svet više ceni ideje koje dolaze s leva i polako počinjemo da odbacujemo ideje koje dolaze s desna kao gluposti.

Verovatno vam se puno puta desilo da u sebi kažete; kakve sve meni gluposti padaju na pamet; e te gluposti i nisu gluposti nego ih svet ne vrednuje, a one su zapravo blago nebesko.
Jer naš um je podeljen na nebo(desna moždana hemisvera) i zemlju(leva).
Bog živi na nebu a davo naš intelekt vlada zemljom našega uma.
Mi kroz pažnju koju posvećujemo svojim mislima i idejama koje se rađaju u našem umu dajemo svoju ljubav Bogu ili đavolu.
Ako svoju pažnju posvećujemo Bogu onda on vlada u nama a ako svoju pažnju posvećujemo našem Intelektu onda đavo vlada u nama.

Ali da se vratimo tom okeanu ideja i da vidimo kako mi da zavirimo u njega; najpre neko treba da nam ispriča da postoji neka ideja. Da pokuša rečima da je opiše. Ali rečima ne možeš opisati ideju, već reči samo treba da posluže kao sredstvo za navođenje.
Kao kad na radiu tražiš stanicu; ti znaš da stanica postoji i da je na njoj neki sadržaj samo treba da našteluješ pravu frekvenciju.
E tako je i sa idejom, do nje se dolazi preko telepatije, telepatija je naš radio za ideje, a reči ono čime neko pokušava da nas našteluje na pravu talasnu dužinu određene ideje.
U dok nam neko opisuje ideju mi možemo naći i neke druge ideje koje pričaju sličnu priču i tako se dešava da čovek sluša priču ali gleda u svom umu sasvim drugu ideju.
To je kao kad vidiš da se u kafani dvojica raspravljaju i jedan drugog uveravaju da nije u pravu; i kad pogledaš malo bolje možeš videti da oni pričaju o dve sasvim različite stvari a misle da pričaju o istom.

I tu dolazimo do vere; vera je moć da poverujemo u nove stvari, da poverujemo da taj neko pokušava nešto sasvim novo da nam kaže.
Jer naš intelekt će stalno pokušavati da nas skrene na ideje koje su nama već poznate, na neke naše predrasude, ubeđenja, zablude,
Vera služi da mi ućutkamo svoj intelekt i da strplivo tragamo za frekvencijom nove ideje.
I dok nam neko priča mi tragamo u svom umu za pravom idejom koju taj neko opisuje. Pa kada uhvatimo neku sličnu ideju mi treba sada da postavimo i neko pitanje da bi smo bili sigurni da je to ta ideja. Ne treba brinuti oko pitanja jer dok se ideja raspričava u našem umu pitanja će sama doći. I kroz ta pitanja mi centriramo frekfenciju na kojoj radi ta ideja dok je na kraju ne uhvatimo. Posle toga kada smo usaglasili ideju mi se telepatski nalazimo sa našim sagovornikom na istoj frekfenciji; Možemo u svom umu da nastavimo da posmatramo ideju i bez pomoći drugoga.
Ideja je kao da gledaš film i često na svom toku ima stranputice, prečice razne nove puteljke. Ona je kao drvo koje ima mnoge grane pa se uvek može otići putem koji onaj koji nas je uputio na ideju možda nije išao, pa otkrijemo nešto novo.
Naš intelekt zna da se meša u razmatranje ideje pa da nas zavede na stranputicu tako da o svakoj ideji treba dodatno rasuđivati i ispitivati njen kvalitet.

Možda ste primetili da kada dvoje koji rade zajedno i imaju poverenje lako komuniciraju i sa par reči se usaglase; ti ljudi su stalno telepatski povezani i brzo nalaze ideju koju jedan drugome opisuju.
Ja sa mojim ortakom na poslu se tako sporazumevam: bukvalno mi jedan drugome u tri reči objasnimo neku komplikovanu situaciju,
I to neke bezveze reči; ono tamo bi trebalo poledati,i ortak već u svom umu razmatra tu situaciju i već vidi šta ja hoću da mu kažem, i nastavlja sa razmatranjem ideje, eventualno postavimo neko kratko pitanje kad baš njie sigurno da mislimo na istu stvar.
Ja kad se ponekad osvrnem u svom umu kako smo se lako iskomunicirali a da zapravo ništa i nismo rekli. Jednostavno mi imamo poverenja jedan u drugoga i naši umovi se brzo povezuju u telepatski odnos. Brzo nalazimo istu ideju.

Propovednici samo treba da budu vodiči do ideja a mi treba posle u svom umu da ih razgledamo, proveravamo njihov kvalitet, usvojimo na kraju ili ne. Na nebu ima i vrlo naprednih ideja do kojih ne možeš svakoga dovesti
Ne može se detetu u prvom razredu predavati gradivo za osmi.
Potrebno je da dete puno drugih ideja razmotri kako bi na kraju razumelo gradivo za osmi.
Velike ideje počinju kao malo seme u nečijem umu koje je posejao neki propovednik, i ako je taj u čijem je umu seme posejano zalivao tu ideju, trebio trnje i korov oko nje; tada će ta ideja izrasti u veliko drvo u njegovom umu na kome će ptice nebeske viti svoja gnezda.
Ako vam se svidela ova priča potražite na blogu "svitanje rs" ima tamo lepe i ukusne hrane za jedan um
Pozvani su svi dobri ljudi u društvo dobrih ljudi, izvolite poslužite svoj um
Hvala
 
Eto vidis kako lepo znas da citiras,cak si malo i povecao slova...To su dakle stihovi koje nazivas Hristovim u smislu da ih je On ekskluzivno dao i koje su navodno,bar po tebi,zamena za one druge zapovesti iz dekaloga ( cak si naveo par njih) ...
Na osnovu mojih saznanja iz Biblije,mogu ti reci da to nije slucaj nego da je Isus SAMO PONOVIO dva SZ-na teksta koja u sustinu sadrze sve deset iz dekaloga.
Evo ti dokaza:

5 Mojs.6,5:
"...Zato ljubi Gospoda Boga svojega iz svega srca svojega i iz sve duše svoje i iz sve snage svoje..."

3 Mojs.19,18:
"...Ne budi osvetljiv, i ne nosi srdnje na sinove naroda svojega; nego ljubi bližnjega svojega kao sebe samoga; ja sam Gospod..."



Sad sledi nagradno pitanje za tebe (i tvoje istomisljenike) :

DALI JOS UVEK SMATRAS DA JE STARI ZAVET "BESPOTREBAN"HRISCANIMA JER AKO JE TAKO ONDA "PADAJU U VODU" I ONE DVE KOJE SI NAVEO IZ PROSTOG RAZLOGA STO TO NISU EKSKLUZIVNO IZNESENE ZAPOVESTI OD STRANE ISUSA HRISTA NEGO SU TO SZ-ni TEKSTOVI KOJE IH JE ON SAMO PONOVIO ???
U SZ te dve zapovesti su utopljene u more raznoraznih priča, uvrnutih pravila i jevrejske mitologije, religije i istorije, to jest tamo gde će ih retko ko naći i prepoznati njihovu vrednost. Isus je naprotiv izdvojio te dve zapovesti kao najvažnije. Nije sve u originalnosti, ima nešto i u izborima koje pravimo od postojećih istina, stavova i mišljenja.
 
U SZ te dve zapovesti su utopljene u more raznoraznih priča, uvrnutih pravila i jevrejske mitologije, religije i istorije, to jest tamo gde će ih retko ko naći i prepoznati njihovu vrednost. Isus je naprotiv izdvojio te dve zapovesti kao najvažnije. Nije sve u originalnosti, ima nešto i u izborima koje pravimo od postojećih istina, stavova i mišljenja.
Upravo ovo sto radis je relativiziranje cinjece a trenutno cinjenica jeste da je Isus citirao,dakle NE PROMOVIRAO, vec poznate SZ-ne poruke (koje su ocite mnogi jevreji zaboravili stoga su im u neku ruku bili "novi"u trenutku Isusovog izlaganja) !!!
Dakle to definitivno NISU Hristove NZ-ne zapovesti kao sto je tvrdio moj sagovornik !!!
 
Uprao ovo sto radis je relativiziranje cinjece a cinjenica jeste da je Isus citirao,dakle NE PROMOVIRAO, vec poznate SZ-ne poruke (koje su ocite mnogi jevreji zaboravili stoga su im u neku ruku bili "novi"u trenutku Isusovog izlaganja) !!!
Dakle to definitivno NISU Hristove NZ-ne zapovesti kao sto je tvrdio moj sagovornik !!!
On je iz okeana punog svega i svačega izronio dva najveća bisera. Ne moram ja da gubim vreme i proučavam ceo SZ ako je Isus to uradio za mene i izdvojio ono što je najvažnije. Sasvim je dovoljno za hrišćanina da sledi Isusa a ne udubljuje se u SZ. Konkretno ove dve zapovesti i još ponešto od onoga što je Isus govorio (odricanje od sujete, bitnost vere i poziv na pokajanje) su dovoljne za ceo život rada na sebi, da se bude bolji čovek. Nema potrebe roniti u blatu SZ kad je Isus izvadio iz njega ono što najviše vredi i što je najbitnije. I nisu Jevreji ništa posebno svaki narod je imao neke svoje mudrosti u svojim mitologijama i u svakom od njih se mogao roditi Mesija koji bi razdvojio ono što je važno od onog što je nevažno. Jevreji su osmislili svog Boga koji im je dao status povlašćene nacije u odnosu na druge. U moru te samozadovoljne mitologije, bilo je i Bogom nadahnutih misli i bio je potreban neko kao Isus da razdvoji u toj mitologiji blago od blata. Nema potrebe da se mi bakćemo SZ i da se lažemo da je to sve Božija reč i da su Jevreji Božji narod, kad je Isus za nas razdvojio blago od blata i dao nam jasnu etiku koju trebamo da sledimo.
 
On je iz okeana punog svega i svačega izronio dva najveća bisera. Ne moram ja da gubim vreme i proučavam ceo SZ ako je Isus to uradio za mene i izdvojio ono što je najvažnije.
Kao prvo,ako li smatras da je proucavanje Bozje rijeci "gubljenje vremena"onda si u startu na pogresnom putu s kojeg se trebas smesta "prestrojiti".
Kao drugo,ako li nisi citao SZ onda ces veoma lako biti manipulisan razno-raznim "verskim promotorima"koji ce te prevesi "zednog preko vode"tvrdeci da su neke stvari koje oni tvrde cinjenice a zapravo nisu !!!


Sasvim je dovoljno za hrišćanina da sledi Isusa a ne udubljuje se u SZ. Konkretno ove dve zapovesti i još ponešto od onoga što je Isus govorio (odricanje od sujete, bitnost vere i poziv na pokajanje) su dovoljne za ceo život rada na sebi, da se bude bolji čovek.
Zapravo,kao sto sam vec naveo i dokazao,te dve SZ-ne zapovesti su sublimat citavih 10 zapovesti a njih nalzis upravo u SZ.
Poziv za pokajanje je veoma bitan ali jos bitnija je adekvatna reakcija tom pozivu a upravo ta reakcija podrazumeva pravilan stav i odnos prema Bozjem zakonu...tako na primer,u NZ neces naci zabranu za seksualno opstrenje sa zivotinjama a to je veoma jasno i precizno zabranjeno upravo u SZ-tu a ti ga eto do sada nisi procitao stoga bi mozda mogao da eksperimentises na tom planu misleci da je to sasvim u redu !!?

Nema potrebe roniti u blatu SZ kad je Isus izvadio iz njega ono što najviše vredi i što je najbitnije. I nisu Jevreji ništa posebno svaki narod je imao neke svoje mudrosti u svojim mitologijama i u svakom od njih se mogao roditi Mesija koji bi razdvojio ono što je važno od onog što je nevažno. Jevreji su osmislili svog Boga koji im je dao status povlašćene nacije u odnosu na druge. U moru te samozadovoljne mitologije, bilo je i Bogom nadahnutih misli i bio je potreban neko kao Isus da razdvoji u toj mitologiji blago od blata. Nema potrebe da se mi bakćemo SZ i da se lažemo da je to sve Božija reč i da su Jevreji Božji narod, kad je Isus za nas razdvojio blago od blata i dao nam jasnu etiku koju trebamo da sledimo.

Kao prvo,jedno je tvrditi da mozda SZ nije vise na snazi kao sto neki veruju ( i pored toga sto je to SASVIM POGRESNA tvrdnja) ali sasvim drugo je nazivati SZ blatom jer je to zapravo tendenciozno vredjanje Svetog Pisma u koga veruju hriscani stoga ti predlazem da vise to ne radis ( u suprotnom trazim intervenciju moderatora).
Kao drugo,u tom SZ-tu nalazimo tekstove poput ovih:

Isa.49,14-16:
"...Ali Sion reče: ostavi me Gospod, i zaboravi me Gospod.
Može li žena zaboraviti porod svoj da se ne smiluje na čedo utrobe svoje? A da bi ga i zaboravila, ja neću zaboraviti tebe.
Gle, na dlanovima sam te izrezao; zidovi su tvoji jednako preda mnom..."

Isa.43,1.2:
"...Ali sada ovako veli Gospod, koji te je stvorio, Jakove, i koji te je sazdao, Izrailju: ne boj se, jer te otkupih, pozvah te po imenu tvom; moj si.
Kad pođeš preko vode, ja ću biti s tobom, ili preko rijeka, neće te potopiti; kad pođeš kroz oganj, nećeš izgorjeti i neće te plamen opaliti..."

Ove su reci bile upucene SZ-om Bozjem narodu,Izrailju ali to i dalje vazi s tim sto su u NZ Bozji narod zapravo hriscani koji s velikom radsoscu citaju ove tekstove i "hrane" svoju veru Bozjim obecanjima a potvrdju je vlastitim iskustvima !!!
Tako da dragi moj prijatelju,savetujem te da i ti probas uraditi isto - mani se ljudske logike i prihvati Bozju da bi zaista imao Bozjih blagoslova na svojim putevima !!!
 
Poslednja izmena:
Kao prvo,ako li smatras da je proucavanje Bozje rijeci "gubljenje vremena"onda si u startu na pogresnom putu s kojeg se trebas smesta "prestrojiti".
Kao drugo,ako li nisi citao SZ onda ces veoma lako biti manipulisan razno-raznim "verskim promotorima"koji ce te prevesi "zednog preko vode"tvrdeci da su neke stvari koje oni tvrde cinjenice a zapravo nisu !!!



Zapravo,kao sto sam vec naveo i dokazao,te dve SZ-ne zapovesti su sublimat citavih 10 zapovesti a njih nalzis upravo u SZ.
Poziv za pokajanje je veoma bitan ali jos bitnija je adekvatna reakcija tom pozivu a upravo ta reakcija podrazumeva pravilan stav i odnos prema Bozjem zakonu...tako na primer,u NZ neces naci zabranu za seksualno opstrenje sa zivotinjama a to je veoma jasno i precizno zabranjeno upravo u SZ-tu !!!



Kao prvo,jedno je tvrditi da mozda SZ nije vise na snazi kao sto neki veruju ( i pored toga sto je to SASVIM POGRESNA tvrdnja) ali sasvim drugo je nazivati SZ blatom jer je to zapravo tendenciozno vredjanje Svetog Pisma u koga veruju hriscani stoga ti predlazem da vise to ne radis ( u suprotnom trazim intervenciju moderatora).
Kao drugo,u tom SZ-tu nalazimo tekstove poput ovih:

Isa.49,14-16:
"...Ali Sion reče: ostavi me Gospod, i zaboravi me Gospod.
Može li žena zaboraviti porod svoj da se ne smiluje na čedo utrobe svoje? A da bi ga i zaboravila, ja neću zaboraviti tebe.
Gle, na dlanovima sam te izrezao; zidovi su tvoji jednako preda mnom..."

Isa.43,1.2:
"...Ali sada ovako veli Gospod, koji te je stvorio, Jakove, i koji te je sazdao, Izrailju: ne boj se, jer te otkupih, pozvah te po imenu tvom; moj si.
Kad pođeš preko vode, ja ću biti s tobom, ili preko rijeka, neće te potopiti; kad pođeš kroz oganj, nećeš izgorjeti i neće te plamen opaliti..."

Ove su reci bile upucene SZ-om Bozjem narodu,Izrailju ali to i dalje vazi s tim sto su u NZ Bozji narod zapravo hriscani koji s velikom radsoscu citaju ove tekstove i "hrane svoju veru Bozjim obecanjima a potvrdju je vlastitim iskustvima !!!
Tako da dragi moj prijatelju,savetujem te da i ti probas uraditi isto - mani se ljudske logike i prihvati Bozju da bi zaista imao Bozjih blagoslova na svojim putevima !!!
Vidi, tvoj problem je što veru vidiš kao investiciju. Dok god ti radiš trgovinu s Bogom kupujući od njega spasenje a plaćajući to proučavanjem i naučavanjem onoga što misliš da je njegova reč, gubiš vreme na nevažne stvari umesto da se fokusiraš samo na suštinu. Isusa gledam kao nekog ko nam je predložio određenu etiku tj. uputstvo kako da živimo. Možda je za Boga bio izazov da se rodi u naciji koja je imala najiskvareniju sliku o njemu i pravilnom odnosu prema drugima i da vidi da li tu može nešto da popravi.

Evo ti primer
3 Mojs.19,18:
"...Ne budi osvetljiv, i ne nosi srdnje na sinove naroda svojega; nego ljubi bližnjega svojega kao sebe samoga; ja sam Gospod..."

tu vidiš da Mojsije ne propoveda ljubav prema svim bližnjima nego se njegova poruka odnosi samo na one bližnje u okviru svog naroda. Za Jevreje tad i sad ljudi su samo Jevreji, ostali su goje odnosno stoka. To je izvitopereno shvatanje Božije poruke, a Isus izdvaja ono što vredi i odbacuje ono što ne vredi pa uzima samo drugi deo te poruke.
 
Po pitanju svake zapovesti ljudi moraju imati upravo crno-beli pristup - ili se neka zapovest postuje ili se krsi...
Problemi nastaju upravo tada kada neki pokusavaju promovirati sivu zonu...

Dakle u NZ,do dana danasnjeg,subotno pocivanje je i dalje obaveza Bozjeg naroda a to su definitivno hriscani !!!
Zašto crno-beli pristup? Ako Šabat povezuješ sa subotom to je pogrešno jer Šabat je samo reč za "odmor" a ne i da se poklapa sa vašom subotom. A drugo ni Božji narod nije odrednica za hrišćane nego Jevreje.

I ranije si zastupao crno-belo mišljenje "na prvu loptu" kako ti gđa Vajt nalaže, npr gde je to nama ukinuto konzumiranje "nečistih" životinja u NZ pa se ispostabilo da ima toga i da sad vidimo kako ti BIBLISKO samopouzdanje tone kao Titanik od Arijaninog citata?

Kolosanima 2
16 Zato neka vam niko ne govori šta da jedete i pijete+ i neka vam ne zapoveda da slavite praznike, da držite dane mladog meseca+ ili sabate.+ 17 Sve to je samo senka onoga što dolazi,+ a stvarnost je Hrist.
 
Galatima 4
8 Dok još niste poznavali Boga,+ robovali ste bogovima koji po svojoj prirodi nisu bogovi.+ 9 A sada kad ste upoznali Boga — u stvari sada kad je Bog upoznao vas+kako to da se ponovo vraćate ispraznim+ i bednim načelima+ i želite da im opet iznova robujete?+
10 Vi pomno držite dane+ i mesece+ i razdoblja i godine. 11 Bojim se za vas, da se možda nisam uzalud+ trudio oko vas.
 
Zašto crno-beli pristup? Ako Šabat povezuješ sa subotom to je pogrešno jer Šabat je samo reč za "odmor" a ne i da se poklapa sa vašom subotom. A drugo ni Božji narod nije odrednica za hrišćane nego Jevreje.
Kao prvo,ono sto ti nazivas shabat je ima malo siri znacaj u jevrejskom jeziku i religiji ( sto mozews i sam proveriti citajuci SZ) a jedan od njih je i naziv sedmog dana u sedmici koju mi ovde nazivamo subota a ameri recimo nazivaju Saturday.Ako mi ne verujes,slobodno pitaj bilo kog jevreja ili rabina danas (kod ortodoksnih jevreja mozes dobiti treco i konacno misljenje ).
Dali se to poklapa sa NASOM subotom trebas pitati upravo pravoslavne teologe a narocito katolicke jer oni imaju kveoma precizan odgovor zasto se danass navodno svetkuje prvi umesto sedmi dan ( ovo znaci da ni vasi popovi,bar oni malo uceniji,ne osporavuju da je subota sedmi dan nego navode da se danas treba drzati prvi umesto sedmi dan jer je Isus u taj dan vaskrsnuo ).


I ranije si zastupao crno-belo mišljenje "na prvu loptu" kako ti gđa Vajt nalaže,
A kad sam ja to citirao njene knjige,jel mozes da navedes dokaz ili ti to samo onako,iz rukava,pa sta bude nek bude ?
Kako vidim,mnogi ovde kad im nestanu cinjenice pozivaju se na Vajt ( kojeg li apsurda,po vasoj logici,dakle ako li se ja pozivam na Vajt onda bi ja trebao da je citiram a ne da mi vi inputirate neprovenjene tvrdnje) a kad sam javno pitao dali je neko citao njene knjige pa da svi vidimo sta je to zbog cega se vi toliko uzbudjujete i ne vadite je iz usta onda se javio samo jedan koji je rekao da to nisu dobre knjige a svoju je tvrdnju "dokazao" procitanim 2-3 strana od knjige cijeg se naslova uopste ne sjeca ???
Ako ti se vec toliko mnogo prica o njoj otvori temu ili ako mislis da se ja koristim njene komentare citiraj me i iznesi ali konkretno - das moju tvrdnju i onda njen citat,sa navedenom stranom i konkretno knjigom !!!
Ako li mozesovo uraditi izvoli a ako li ne - menjaj koncept izlaganja,ovako samo se brukas i galamis neosnovano !

npr gde je to nama ukinuto konzumiranje "nečistih" životinja u NZ pa se ispostabilo da ima toga i da sad vidimo kako ti BIBLISKO samopouzdanje tone kao Titanik od Arijaninog citata?
A po tebi ,ta je tvoja Vajt toliko uticajna da je i jevreje ubedila da jos uvek ne trebaju jesti neciste zivotinje a eto,oni su prestali sa prinosenjem krvnih zrtava ( molim te zapazi da j sistem prinosenja krvnih zrtava uspostavljen jos u pocetku,nakon pada u greh sto ce reci da to nije vezano dali je Bozji narod imao Hrama ili ne - ovo da ti ustedim vreme da se ne pozivas na potpuno neargumentovanim, nazovi cinjenicama )...!?

npr gde je to nama ukinuto konzumiranje "nečistih" životinja u NZ pa se ispostabilo da ima toga i da sad vidimo kako ti BIBLISKO samopouzdanje tone kao Titanik od Arijaninog citata?
A gde je to NAMA u NZ zabranjeno imati seksa sa zivotinjama ili da trebamo postovati 3-cu Bozju zapovjest ?
Molim konkretan tekst bez ikakvih pokusaja za tumacenja,ako li je to ono sto trazis ali ako trazis analogiju i kontinutet onda hajdemo pogledati dokaze iz Pisma....a koji to brod tone mislim da smo vec imali prilike videti ali cemo se potsetiti jios jednom:


Kolosanima 2
16 Zato neka vam niko ne govori šta da jedete i pijete+ i neka vam ne zapoveda da slavite praznike, da držite dane mladog meseca+ ili sabate.+ 17 Sve to je samo senka onoga što dolazi,+ a stvarnost je Hrist.
Dakle evo teksta u kojeg "se kunete" pa da vidimo jos jednom sta to ovde pise:

1. Poruka jeste da niko ne treba da vam govori da drzite ceremionijalni zakon izmedju kojeg se nalaze i sve one druge subote koje se odnose na 4-tu zapovejst a sve to iz razloga sto je taj ceremonijalni zakon ( krvne zrtve) ukinut zrtvom Bozjeg Jagnjeta !!!
Dakle sve to klanje nevinih zivotinja i sva ta prolivena krv je simbolizira zrtvu Isusa Hrista koji je trebao doci nekad u buducnosti i s time konacno ispuniti taj zakon.
2. Sav ceremonijalni zakon je bio senka onog sto dolazi a dosao je Hristos stoga sve ono iz zakona i zapovesti iz SZ-ta koje nisu bile senka tog spektakularnog dolaska Mesije su jos uvek na snazi !!!
Konkretno 4-ta Bozja zapovjest nema NIKAKVU DODIRNU TACKU sa Isusovom zrtvom jer je ona svojevrsni spomenik stvaranja sto ce reci govori o nesto sasvim drugo. Naime,Isusova zrtva,koliko god velika ona bila nece nikada promeniti cinjenicu da je Bog Nebeski stvorio citav ovaj svet za realnih 6 dana ( dakle u ciklusima vece/jutro) i dao nam naolog da se upravo tih dopgadjaja secamo svojim primerom.
Kad mi budes dokazao neku vezi stvaranja sa Isusovom zrtvom ili jos preciznije da je to bila senka od krsta golgotskog onda cu prihvatiti da si u pravu a ja da sam pogrsio.
DO TADA,brod na kojim plovim je crvrstog kursa jer na Njemu kapetan nije robivek vec Bog Nebeski i ja sam potpuno siguran na toj plovidbi !!!


A to dali je Isus svojom zrtvom,dakle svojim raspecem u onog petka na Golgoti, ocistio bukvalno neciste zivotinje da budu ciste spori te sam Isus .
Naime,mnogo godina nakon tih dogadjaja Isus je svom voljenom uceniku dao Otkrivenje kojeg danas imamo u nase Biblije i pazi "chuda" ( za tebe,naravno) - Isus jos uvek koristi formulaciju NECISTE ZIVOTINJE !!???
Pa kako sad neciste,pa zar licno On nije rekao Petru da moze slobodno jesti svinjceta ili bilo koje druge neciste zivotinje ?
Pa zar upravo tako ga nije razumeo Petar koji je odmah nakon toga "zaklao svinjce"i koje je samo doslo na vrata kuce gde je prebivao kad je imao vidjenje popjeo ga i za taj "lep rucak'se pohvalio drugi jevrejima nakog cega su i oni "uradili" to isto ???
Pa naravno da ne,dragi moj prijatelju,ovo smo vec komentirali i to temeljno a ja sam ti sada samo naveo kljucne poente - neciste zivotinje su jos uvek neciste jer ih takvim cini njihova anatomija a ne greh ili mozda necistota gde zive,u higijenskom smislu !!!
 
Poslednja izmena:
Kao prvo,ono sto ti nazivas shabat je ima malo siri znacaj u jevrejskom jeziku i religiji ( sto mozews i sam proveriti citajuci SZ) a jedan od njih je i naziv sedmog dana u sedmici koju mi ovde nazivamo subota a ameri recimo nazivaju Saturday.Ako mi ne verujes,slobodno pitaj bilo kog jevreja ili rabina danas (kod ortodoksnih jevreja mozes dobiti treco i konacno misljenje ).
Dali se to poklapa sa NASOM subotom trebas pitati upravo pravoslavne teologe a narocito katolicke jer oni imaju kveoma precizan odgovor zasto se danass navodno svetkuje prvi umesto sedmi dan ( ovo znaci da ni vasi popovi,bar oni malo uceniji,ne osporavuju da je subota sedmi dan nego navode da se danas treba drzati prvi umesto sedmi dan jer je Isus u taj dan vaskrsnuo ).



A kad sam ja to citirao njene knjige,jel mozes da navedes dokaz ili ti to samo onako,iz rukava,pa sta bude nek bude ?
Kako vidim,mnogi ovde kad im nestanu cinjenice pozivaju se na Vajt ( kojeg li apsurda,po vasoj logici,dakle ako li se ja pozivam na Vajt onda bi ja trebao da je citiram a ne da mi vi inputirate neprovenjene tvrdnje) a kad sam javno pitao dali je neko citao njene knjige pa da svi vidimo sta je to zbog cega se vi toliko uzbudjujete i ne vadite je iz usta onda se javio samo jedan koji je rekao da to nisu dobre knjige a svoju je tvrdnju "dokazao" procitanim 2-3 strana od knjige cijeg se naslova uopste ne sjeca ???
Ako ti se vec toliko mnogo prica o njoj otvori temu ili ako mislis da se ja koristim njene komentare citiraj me i iznesi ali konkretno - das moju tvrdnju i onda njen citat,sa navedenom stranom i konkretno knjigom !!!
Ako li mozesovo uraditi izvoli a ako li ne - menjaj koncept izlaganja,ovako samo se brukas i galamis neosnovano !


A po tebi ,ta je tvoja Vajt toliko uticajna da je i jevreje ubedila da jos uvek ne trebaju jesti neciste zivotinje a eto,oni su prestali sa prinosenjem krvnih zrtava ( molim te zapazi da j sistem prinosenja krvnih zrtava uspostavljen jos u pocetku,nakon pada u greh sto ce reci da to nije vezano dali je Bozji narod imao Hrama ili ne - ovo da ti ustedim vreme da se ne pozivas na potpuno neargumentovanim, nazovi cinjenicama )...!?


A gde je to NAMA u NZ zabranjeno imati seksa sa zivotinjama ili da trebamo postovati 3-cu Bozju zapovjest ?
Molim konkretan tekst bez ikakvih pokusaja za tumacenja,ako li je to ono sto trazis ali ako trazis analogiju i kontinutet onda hajdemo pogledati dokaze iz Pisma....a koji to brod tone mislim da smo vec imali prilike videti ali cemo se potsetiti jios jednom:



Dakle evo teksta u kojeg "se kunete" pa da vidimo jos jednom sta to ovde pise:

1. Poruka jeste da niko ne treba da vam govori da drzite ceremionijalni zakon izmedju kojeg se nalaze i sve one druge subote koje se odnose na 4-tu zapovejst a sve to iz razloga sto je taj ceremonijalni zakon ( krvne zrtve) ukinut zrtvom Bozjeg Jagnjeta !!!
Dakle sve to klanje nevinih zivotinja i sva ta prolivena krv je simbolizira zrtvu Isusa Hrista koji je trebao doci nekad u buducnosti i s time konacno ispuniti taj zakon.
2. Sav ceremonijalni zakon je bio senka onog sto dolazi a dosao je Hristos stoga sve ono iz zakona i zapovesti iz SZ-ta koje nisu bile senka tog spektakularnog dolaska Mesije su jos uvek na snazi !!!
Konkretno 4-ta Bozja zapovjest nema NIKAKVU DODIRNU TACKU sa Isusovom zrtvom jer je ona svojevrsni spomenik stvaranja sto ce reci govori o nesto sasvim drugo. Naime,Isusova zrtva,koliko god velika ona bila nece nikada promeniti cinjenicu da je Bog Nebeski stvorio citav ovaj svet za realnih 6 dana ( dakle u ciklusima vece/jutro) i dao nam naolog da se upravo tih dopgadjaja secamo svojim primerom.
Kad mi budes dokazao neku vezi stvaranja sa Isusovom zrtvom ili jos preciznije da je to bila senka od krsta golgotskog onda cu prihvatiti da si u pravu a ja da sam pogrsio.
DO TADA,brod na kojim plovim je crvrstog kursa jer na Njemu kapetan nije robivek vec Bog Nebeski i ja sam potpuno siguran na toj plovidbi !!!


A to dali je Isus svojom zrtvom,dakle svojim raspecem u onog petka na Golgoti, ocistio bukvalno neciste zivotinje da budu ciste spori te sam Isus .
Naime,mnogo godina nakon tih dogadjaja Isus je svom voljenom uceniku dao Otkrivenje kojeg danas imamo u nase Biblije i pazi "chuda" ( za tebe,naravno) - Isus jos uvek koristi formulaciju NECISTE ZIVOTINJE !!???
Pa kako sad neciste,pa zar licno On nije rekao Petru da moze slobodno jesti svinjceta ili bilo koje druge neciste zivotinje ?
Pa zar upravo tako ga nije razumeo Petar koji je odmah nakon toga "zaklao svinjce"i koje je samo doslo na vrata kuce gde je prebivao kad je imao vidjenje popjeo ga i za taj "lep rucak'se pohvalio drugi jevrejima nakog cega su i oni "uradili" to isto ???
Pa naravno da ne,dragi moj prijatelju,ovo smo vec komentirali i to temeljno a ja sam ti sada samo naveo kljucne poente - neciste zivotinje su jos uvek neciste jer ih takvim cini njihova anatomija a ne greh ili mozda necistota gde zive,u higijenskom smislu !!!
Šta imam sa i šta imam da pitam Jevreje?

Ako sebe nazivaš hrišćaninom, da li ti je jasno da nisi više u Starom nego u Novom Zavetu? Hristovim dolaskom mnogi starozavetni zakoni su ispunjeni pa i subota. Samo iz tog razloga takođe više nisi u obavezi da budeš obrezan, ne prinosiš žrtve Bogu ne kolješ na oltaru "čiste" životinje, ne daješ desetak, itd. Tako da ti Šabat može biti samo sedmi dan odmora koji pada u nedelju kad možeš slobodno i da pregrizeš parče pečenja "nečiste" životinje, jer ništa što u usta ulazi, ne prlja čoveka.
 
Šta imam sa i šta imam da pitam Jevreje?

Ako sebe nazivaš hrišćaninom, da li ti je jasno da nisi više u Starom nego u Novom Zavetu? Hristovim dolaskom mnogi starozavetni zakoni su ispunjeni pa i subota. Samo iz tog razloga takođe više nisi u obavezi da budeš obrezan, ne prinosiš žrtve Bogu ne kolješ na oltaru "čiste" životinje, ne daješ desetak, itd. Tako da ti Šabat može biti samo sedmi dan odmora koji pada u nedelju kad možeš slobodno i da pregrizeš parče pečenja "nečiste" životinje, jer ništa što u usta ulazi, ne prlja čoveka.
Naravno da mi je jasno,ja sam hriscanin iz NZ-ta iz prostog razloga sto pod tim imenov vernici nisu bili oslovljavanj a to radi cinjenice da je Isus dosao kasnije,zar ner ? :)
Tako je,ne prinosim zrtve nit bilo sto drugo radim sto je bilo U FUNKCIJI CEREMONIJALNOG ZAVETA !!!

Ato dali shabat pada u nedelju mozes konsultirati bilo kog pravoslavno teologa,ubedjen sam da ce ti svako od njih reci da je subota 7-mi dan.
To sta konkretno pogani coveka smo vec diskutirali - Isus je veoma precizno pojasnio da prosto svakikoji iskreno pristupa proucavanju tog izvestaja,ne mze pogresiti...Pisali smo zaista puno o tome,da se ne ponavljamo...
 
Naravno da mi je jasno,ja sam hriscanin iz NZ-ta iz prostog razloga sto pod tim imenov vernici nisu bili oslovljavanj a to radi cinjenice da je Isus dosao kasnije,zar ner ? :)
Ne to je manipulacija. Vernici pre Hrista nisu a ni dan danas nisu hrišćani. Kao što ni mi nismo pra-muslimani kojima je Muhamed došao kao sledeći prorok.

Dobro i šta još hoćeš sa tim šabatom tj subotom? Jel se drziš toga kad toliko insistiraš na nebitnome? Lepo piše "šest dana radi a sedmog odmaraj i taj sedmi dan nekako pada uvek u nedelju... Ali Šabat je sam po sebi za nas ispunjen zakon, ukoliko smo hrišćani i to je sad nešto čime se još samo Jevreji bakću.

A i čiste i nečiste životinje su takođe njihova stvar, nemamo više ništa ni sa tim.

Zbog ovakvih stvari bi se trebao izjasniti o denominaciji ako nisi Jevrej pa nas samo zezaš glupostima kojih se još uvek vi držite?
 
Ne to je manipulacija. Vernici pre Hrista nisu a ni dan danas nisu hrišćani.
Vernici pre Hrista nisu bili hriscani vec su bili pripadnici Bozjeg naroda a hriscani dobijaju taj naziv ne Hristovom zrtvom nego su ih tako nazvali pagani iz Antiohije koji su ocito imali veoma dobre razloge zasto da ih bas tako nazovu...Gde je tu manipulacija ?
Da nije opet tvoje slabo razumevanje sugovornike posrijedi !?


Dobro i šta još hoćeš sa tim šabatom tj subotom?
Ja nista,samo kazem sta je to sto ja verujem i to na osnovu Svetog Pisma....a sta tebi toliko smeta drzanje 4-te zapovesti ?


Jel se drziš toga kad toliko insistiraš na nebitnome?
Da,ja postujem 4-tu Bozju zapovest sto znaci da svetkujem sedmog dana ( onog koji se kod nas naziva subotom).
Ja ne insistiram na nista sto je nebitno nego iskljucivo na ono sto je jasno navedeno u Pismu...sto se tebe tice,ti to mozes "slobodno "odbaciti jer kao sto sam puno puta rekao,to se odnosi samo na hriscane,ostali "nemaju"obavezu drzati Bozje zapovesti. :)


Lepo piše "šest dana radi a sedmog odmaraj i taj sedmi dan nekako pada uvek u nedelju...
Da se ne ponavljamo,slobodno pitaj nekog PRAVOSLAVNOG teologa,on ce ti pojasniti...
...mozda samo malu pomoc od prijatelja - jesi li siguran da znas koji je dan Isus vaskrsnuo,prvi ili sedmi ???
Dakle,Biblija kaze da je Marija otisla na grob i videla ga praznog,jesi li siguran da znas KOJI JE TO DAN BIO ?
Ako nisi proveri jer koliko znam,ona je to uradila u prvi dan sedmice sto znaci da je Isus vaskrsnuo upravo u taj prvi dan sedmice...
E sad,ako li si kojim slucajem ti u pravu onda je Isus vaskrsnuo u ponedeljak a ako li sam slucajno ja u pravu ondaq je Isus definitivno vaskrsnuo u prvi dan sedmice,nedelje.
E sad nagradno pitanje od 1.000 000 $ zaq tebe:
AKO JE PRVI DAN SEDMICE NEDELJA,KOJI JE ONDA DAN SUBOTA !??? :kafa:

Ali Šabat je sam po sebi za nas ispunjen zakon, ukoliko smo hrišćani i to je sad nešto čime se još samo Jevreji bakću.

A i čiste i nečiste životinje su takođe njihova stvar, nemamo više ništa ni sa tim.
Ako je "ispunjen"zakon onda trebas samo pokazati kako je i u kojem smislu 4-ta Bozja zapovest vezana za zrtvu Bozjeg Jagnjeta jer tekst na kojeg se pozivas ukazuje da je sve to bilo samo sjen od te zrtve ???
A to dali je zakon o ciste/neciste zivotinje njihova stvar onda su bato i 10 Bozje zapovesti njihova stvar,jer su njima dati i na njih se upravo Isus pozvao.

Zbog ovakvih stvari bi se trebao izjasniti o denominaciji ako nisi Jevrej pa nas samo zezaš glupostima kojih se još uvek vi držite?
Hajde da ti malo olaksam stanje,dakle verujem da sam ja pripadnik NZ-og Bozjeg naroda a to su hriscani.
 
Vernici pre Hrista nisu bili hriscani vec su bili pripadnici Bozjeg naroda a hriscani dobijaju taj naziv ne Hristovom zrtvom nego su ih tako nazvali pagani iz Antiohije koji su ocito imali veoma dobre razloge zasto da ih bas tako nazovu...Gde je tu manipulacija ?
Da nije opet tvoje slabo razumevanje sugovornike posrijedi !?



Ja nista,samo kazem sta je to sto ja verujem i to na osnovu Svetog Pisma....a sta tebi toliko smeta drzanje 4-te zapovesti ?



Da,ja postujem 4-tu Bozju zapovest sto znaci da svetkujem sedmog dana ( onog koji se kod nas naziva subotom).
Ja ne insistiram na nista sto je nebitno nego iskljucivo na ono sto je jasno navedeno u Pismu...sto se tebe tice,ti to mozes "slobodno "odbaciti jer kao sto sam puno puta rekao,to se odnosi samo na hriscane,ostali "nemaju"obavezu drzati Bozje zapovesti. :)



Da se ne ponavljamo,slobodno pitaj nekog PRAVOSLAVNOG teologa,on ce ti pojasniti...
...mozda samo malu pomoc od prijatelja - jesi li siguran da znas koji je dan Isus vaskrsnuo,prvi ili sedmi ???
Dakle,Biblija kaze da je Marija otisla na grob i videla ga praznog,jesi li siguran da znas KOJI JE TO DAN BIO ?
Ako nisi proveri jer koliko znam,ona je to uradila u prvi dan sedmice sto znaci da je Isus vaskrsnuo upravo u taj prvi dan sedmice...
E sad,ako li si kojim slucajem ti u pravu onda je Isus vaskrsnuo u ponedeljak a ako li sam slucajno ja u pravu ondaq je Isus definitivno vaskrsnuo u prvi dan sedmice,nedelje.
E sad nagradno pitanje od 1.000 000 $ zaq tebe:
AKO JE PRVI DAN SEDMICE NEDELJA,KOJI JE ONDA DAN SUBOTA !??? :kafa:


Ako je "ispunjen"zakon onda trebas samo pokazati kako je i u kojem smislu 4-ta Bozja zapovest vezana za zrtvu Bozjeg Jagnjeta jer tekst na kojeg se pozivas ukazuje da je sve to bilo samo sjen od te zrtve ???
A to dali je zakon o ciste/neciste zivotinje njihova stvar onda su bato i 10 Bozje zapovesti njihova stvar,jer su njima dati i na njih se upravo Isus pozvao.


Hajde da ti malo olaksam stanje,dakle verujem da sam ja pripadnik NZ-og Bozjeg naroda a to su hriscani.
vekirobe vekirobe opet se svađaš sa nekim? širi ljubav malo za promenu... :D
 
Ne to je manipulacija. Vernici pre Hrista nisu a ni dan danas nisu hrišćani. Kao što ni mi nismo pra-muslimani kojima je Muhamed došao kao sledeći prorok.

Dobro i šta još hoćeš sa tim šabatom tj subotom? Jel se drziš toga kad toliko insistiraš na nebitnome? Lepo piše "šest dana radi a sedmog odmaraj i taj sedmi dan nekako pada uvek u nedelju... Ali Šabat je sam po sebi za nas ispunjen zakon, ukoliko smo hrišćani i to je sad nešto čime se još samo Jevreji bakću.

A i čiste i nečiste životinje su takođe njihova stvar, nemamo više ništa ni sa tim.

Zbog ovakvih stvari bi se trebao izjasniti o denominaciji ako nisi Jevrej pa nas samo zezaš glupostima kojih se još uvek vi držite?
Ovoliko neznanja u jednom postu jos nikada nisam vidio.
Grozno...

vekirobe vekirobe opet se svađaš sa nekim? širi ljubav malo za promenu... :D
Moze malo bez luping?
Kako bi bilo da pitas popa sta je to pismo?
 

Back
Top