Hriscanstvo - dobra "investicija" za sadasnjost ili samo za buducnost?

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
aj kako ti kažeš :D

al da si rabinski judaista jesi,
Dobro,kad ti kazes da jesam... :D
...secas se,jos na pocetku sam naveo da se necu buniti u kakvu god me versku zajednicu budete svrstali tako da ...

mi nedeljari vas zovemo subotari :D
Vidis,ja te necu zvati nedeljarom i to ne samo iz pristojnosti nego zato sto niste nedeljari kao sto su hriscani recimo subotari.
A zasto niste ?
Pa zato sto vi ne svetkujete nedelju,jednostavno nemate reper na osnovu kojeg bi ste zasnivali vasu versku praksu ...
Primera radi,evo ja svetkujem subotu na osnovu 4-te Bozje zapovesti koja navodi ne samo jasno formulisanu zabranu rada u toku subote nego je naveden i razlog zasto se to treba praktikovati...
U vasem slucaju iz pomenutog razloga ( same formulacije zapovesti) Vi ne mozete se pozvati na tu zapovest jer trebate da je izmenite kako bi uopste imalo smisla: umesto subote trebate da navedete nedelju a na kraju umesto stvaranje i Bozji pocinak nakon tog procesa kao razlog trebate navesti Vaskrsenje sto ce reci da bi Vam bio potreban GRUBI FALSIFIKAT...
E sad ako li nemate "pravnog osnova"za Vasu versku praksu,Vi ne mozete svetkovati prvi dan sedmice,nedelju u smislu kao sto recimo Bozji narod svertkuje subotu,jedino sto mozda mozete jeste to da se dogovorite da ne radite nista ili bar neke poslove u toku prvog dana sedmice,nedelju i to recimo u cast Vaskrsenja i to je to ...tu nema ni S od svetkovanja u formatu onog sto nalaze 4-ta zapovest iz dekaloga... !!!

Poslednja izmena:

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
DOKAZ O KONTINUITETU SVETKOVANJA SUBOTE U NOVI ZAVET:

Jevrej.4,4-9:
"...Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio potom.
Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu..."

Kao sto se jasno vidi,apostol izricito navodu da je u Novi Zavet jos uvek ostavljeno pocivanje Bozjem narodu a o kom se pocivanju radi vidimo iz prvog teksta gde se navodi deo 4-te Bozje zapovesti !!!

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.093
Zar moram hiljadu puta da ti objasnjavam Sale :)

Novi zavet je preuzeo od 10 zapovesti svih 9 i jos mnogo Zakona.

Mozes videti u novom zavetu kada Isus citira stari puno puta...

nacela Bozja su nepromenjiva a Zakon jeste...
Hristov Zakon je nov ali to ne znaci da on negira ceo Mojsijev zakon
vec preuzima dosta toga
evo ti nesto pa vidi

evo na primer "ne ubij"
kako je u novom Zavetu

(Jakov 2:11) Jer onaj koji je rekao: “Ne učini preljubu!” rekao je i: “Ne ubij!” Ako dakle ne učiniš preljubu, a ubiješ, kriv si za prestupanje zakona.
(1. Jovanova 3:15) Ko god mrzi brata svojega ubica je, a znate da ni u jednome ubici večni život ne ostaje.
(Otkrivenje 21:8) A kukavice, bezverni, okaljani, ubice, bludnici, vračari, idolopoklonici i svi lažljivci završit će u jezeru koje gori ognjem i sumporom. Ono predstavlja drugu smrt.”

Evo kako Novi zavet kaze u vezi akona ne ubij.
dakle preuzet je i prosiren
na to da se i mrznja smatra ozbiljnim grehom kao i ubistvom

Tako na primer zapovest:

" Ne cini preljubu" iz starog zaveta

u Novom zavetu imamo ovde

Matej 5:27
27 „Čuli ste da je bilo rečeno: ’Ne učini preljubu.‘
Matej 5:28
28 A ja vam kažem: Svako ko požudno gleda neku ženu već je učinio s njom preljubu u svom srcu.

dakle novi zavet preuzima taj zakon koji kaze: Ne cini preljubu

i plus dodaje da su bitne i ciste misli, ne samo dela vec i motivi i misli...

-------------------
NE KRADI
(5. Mojsijeva 5:19) Ne ukradi!
(Marko 10:19) Zapovijedi znaš: ‘Ne ubij’, ‘Ne učini preljubu’, ‘Ne ukradi’, ‘Ne svedoči lažno’, ‘Ne varaj’, ‘Poštuj oca svojega i majku’.”
(1. Korinćanima 6:10) ni lopovi, ni pohlepni, ni pijanice, ni oni koji pogrdno govore o drugima, ni iznuđivači neće naslijediti kraljevstvo Božje.
(Efežanima 4:28) Tko je krao, neka više ne krade, nego neka marljivo radi, čineći dobro rukama svojim, da ima što dati onome tko je u oskudici.
to sve shvatam
ne shvatam da uzimaš 9 a ne 10 zapovesti.
zatim zašto se pozivate na toru a "pravi hrišćani nisu pod mojsijevim zakonima" i ja se slažem s tim
mojsijevi zakoni su u tori.
sve ima iz sz što su pisci smatrali ima u NOVOM zavetu.
sz je za jevreje a nz za široke narodne mase totalno nepotreban da uđe u svete spise.
mojsije navodi da je svomoćni bog onaj koji je izveo jevreje iz egipta a isus nigde ne favorizuje jedan narod.
primeri
rimski kapetan - veće vere nije video
samarijanka - njoj je prvoj objavio ko je
sve ljuti protivnici jevreja
žena - prva ga videla vaskrslog i objavila (u to vreme ženska reč vredela kod jevreja koliko pas kad laje)
namerno kriz priču spominje rabina, levita i samarijana koji je pomogao nesrećniku.
fariseji ga optužuju što kvari subotu te htedoše zbog toga da ga ubiju itd

zašto je kudio "božiji" narod a hvalio neznabožce.
ono što js preskaču stihove jasne, nepotrebno je tumačenje je da SAMO bog spašava, zar isus može biti spasitelj kad nije bog.
nema tu nikakve ovlasti isajia je bio jasan, samo bog.
ako isus nije bog onda je lažnjak (po bibliji)

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.093
Dobro,kad ti kazes da jesam... :D
...secas se,jos na pocetku sam naveo da se necu buniti u kakvu god me versku zajednicu budete svrstali tako da ...

Vidis,ja te necu zvati nedeljarom i to ne samo iz pristojnosti nego zato sto niste nedeljari kao sto su hriscani recimo subotari.
A zasto niste ?
Pa zato sto vi ne svetkujete nedelju,jednostavno nemate reper na osnovu kojeg bi ste zasnivali vasu versku praksu ...
Primera radi,evo ja svetkujem subotu na osnovu 4-te Bozje zapovesti koja navodi ne samo jasno formulisanu zabranu rada u toku subote nego je naveden i razlog zasto se to treba praktikovati...
U vasem slucaju iz pomenutog razloga ( same formulacije zapovesti) Vi ne mozete se pozvati na tu zapovest jer trebate da je izmenite kako bi uopste imalo smisla: umesto subote trebate da navedete nedelju a na kraju umesto stvaranje i Bozji pocinak nakon tog procesa kao razlog trebate navesti Vaskrsenje sto ce reci da bi Vam bio potreban GRUBI FALSIFIKAT...
E sad ako li nemate "pravnog osnova"za Vasu versku praksu,Vi ne mozete svetkovati prvi dan sedmice,nedelju u smislu kao sto recimo Bozji narod svertkuje subotu,jedino sto mozda mozete jeste to da se dogovorite da ne radite nista ili bar neke poslove u toku prvog dana sedmice,nedelju i to recimo u cast Vaskrsenja i to je to ...tu nema ni S od svetkovanja u formatu onog sto nalaze 4-ta zapovest iz dekaloga... !!!
aj života ti skrati 🤣

niko ti ne brani da se osećaš hrišćaninom ali suštinski to nisi. niko ti ne brani da svetkuješ subotu ali hrišćani to ne rade.

a ja volim da se raspravljam sa izvornim hrušćanima iz 19 veka, verovatno kad su preplivavali atlanski okean bog ih vratio na početak :hahaha:
hvala ti za spisak subotara :hvala:

RIA77

Iskusan
Poruka
5.541
DOKAZ O KONTINUITETU SVETKOVANJA SUBOTE U NOVI ZAVET:

Jevrej.4,4-9:
"...Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio potom.
Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu..."

Kao sto se jasno vidi,apostol izricito navodu da je u Novi Zavet jos uvek ostavljeno pocivanje Bozjem narodu a o kom se pocivanju radi vidimo iz prvog teksta gde se navodi deo 4-te Bozje zapovesti !!!
Не измишљај. Хришћани су славили седми дан као дан Христовог васкрсења, никакву суботу нису прослављали, тј. за хришћане постоји само "дан Господњи" (тј. недеља).
Дан Господњи, тј. недеља се помиње од најранијих списа као што је Дидахи, па преко списа Светих Отаца из првог периода. Погледај списе Светог Игњатија Богоносца, види се јасно и експлицитно одрицање од слављења суботе.
То што ти као суботар не желиш да се представиш него тврдиш да си "било која деноминација", то је, да те подсетим, кршење заповести "не сведочи лажно".

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Не измишљај.
Nisam ja nista izmislio nego sam naveo Bibliski citat...ako li smatras da sam izneo pogresan citat ili da sam ga mozda pogresno razumeo izvoli argumentiraj !!!
Хришћани су славили седми дан као дан Христовог васкрсења, никакву суботу нису прослављали, тј. за хришћане постоји само "дан Господњи" (тј. недеља).
Дан Господњи, тј. недеља се помиње од најранијих списа као што је Дидахи, па преко списа Светих Отаца из првог периода. Погледај списе Светог Игњатија Богоносца, види се јасно и експлицитно одрицање од слављења суботе.
То што ти као суботар не желиш да се представиш него тврдиш да си "било која деноминација", то је, да те подсетим, кршење заповести "не сведочи лажно".

Tako je slazem se...
Dakle evo jos jedne potvrde da "pravni osnov"za slavljenje prvog dana sedmice,nedelju,neke verske zajednice nalaze iskljucivo U NEKA PREDANJA KOJA SU VAN BIBLIJE !!!
Dakle umesto da se pozivaju na Sveto Pismo,Bibliju,oni se pozivaju na neke "svete oce"poput Didahi,Ignjatije i t.d.

Hvala sto si me poptsetio s tim da bi bilo bole da navedes gde sam ja to rekao da sam "bilo koja zajednica"kako tvrdis...:D

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.093
Не измишљај. Хришћани су славили седми дан као дан Христовог васкрсења, никакву суботу нису прослављали, тј. за хришћане постоји само "дан Господњи" (тј. недеља).
u mojne tako oštro njemu je ustav severne makedonije kodeks duhovnosti :D

RIA77

Iskusan
Poruka
5.541
Tako je slazem se...
Dakle evo jos jedne potvrde da "pravni osnov"za slavljenje prvog dana sedmice,nedelju,neke verske zajednice nalaze iskljucivo U NEKA PREDANJA KOJA SU VAN BIBLIJE !!!
Dakle umesto da se pozivaju na Sveto Pismo,Bibliju,oni se pozivaju na neke "svete oce"poput Didahi,Ignjatije i t.d.
Боље на свете оце него на твоја тумачења Библије.
Ти не верујеш списима из првог века, то је твој проблем и то не мења чињеницу да ти списи постоје.
Очигледно да не говориш истину, већ намећеш своје тумачење Библије као меродавно.
Можеш да одеш код неких протестаната па да им кажеш да су они погрешни, православни осим Писма имају и Предање, покушај да то схватиш, пре него кренеш да неког унижаваш због тога.
Ви сте Предање заменили вашим тумачењем, што ваш избор, али управо газите преко свега да би показали да је ваше тумачење боље од канона и светих отаца.
Што говори највише о вама, а не говори толико о списима и о Предању.

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Боље на свете оце него на твоја тумачења Библије.
Ako li smatras da sam negde tumacio Bibliske tekstove a jos vise ako je to bilo pogresno molim te citiraj i argumentiraj !!!

Ти не верујеш списима из првог века, то је твој проблем и то не мења чињеницу да обмањујеш људе да се субота славила. Очигледно да не говориш истину, већ намећеш своје тумачење Библије као меродавно.
Rekao sam puno puta i ponavljam: ono sto ja verujem i prihvacam kao osnov za moju versku praksu je iskljucivo Biblija !!!

RIA77

Iskusan
Poruka
5.541
Ako li smatras da sam negde tumacio Bibliske tekstove a jos vise ako je to bilo pogresno molim te citiraj i argumentiraj !!!
Ту причу смо завршили када си ми дао своје тумачење заповести "не убиј", стога смо закључили да заповести нису баш тако јасне да би свако могао да примењује како жели.
Дакле Библија не може да тумачи саму себе, није то баш тако.
Rekao sam puno puta i ponavljam: ono sto ja verujem i prihvacam kao osnov za moju versku praksu je iskljucivo Biblija !!!
Што ти не даје за право да газиш и унижаваш друге који имају Предање.

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Ту причу смо завршили када си ми дао своје тумачење заповести "не убиј", стога смо закључили да заповести нису баш тако јасне да би свако могао да примењује како жели.
Дакле Библија не може да тумачи саму себе, није то баш тако.
Ako se dobro secam,mislim da sam ti tada odgovorio veoma jasno sta ja mislim u vezi tog pitanja i pokusao sam ti pojasniti koncept same zapovesti...
Dakle Biblija definitivno tumaci samu sebe ali to misljenje ne dele oni koji bi da tumace onako kako im pase kako bi opravdali svoje neBiblisko verovanje.

Што ти не даје за право да газиш и унижаваш друге који имају Предање.
Tako je,ne samo njih nego apsolutno nikoga... dakle ono sto ovde radimo je razmena cinjenica i ponekad polemika na neke teme s tim sto je preduslov za diskusiju uzajemno postovanje...

RIA77

Iskusan
Poruka
5.541
Ako se dobro secam,mislim da sam ti tada odgovorio veoma jasno sta ja mislim u vezi tog pitanja i pokusao sam ti pojasniti koncept same zapovesti...
Dakle Biblija definitivno tumaci samu sebe ali to misljenje ne dele oni koji bi da tumace onako kako im pase kako bi opravdali svoje neBiblisko verovanje.
Не тумачи саму себе, очигледно је када има стотине различитих протестантских деноминација и свако мисли да има право тумачење.
Пошто се слажемо да је Христос васкрсао у недељу, како читаш овај део
Дела апостолска 20:7 - 11
Ἐν δὲ τῇ μιᾷ τῶν σαββάτων συνηγμένων ἡμῶν κλάσαι ἄρτον, ὁ Παῦλος διελέγετο αὐτοῖς μέλλων ἐξιέναι τῇ ἐπαύριον, παρέτεινέν τε τὸν λόγον μέχρι μεσονυκτίου.

8ἦσαν δὲ λαμπάδες ἱκαναὶ ἐν τῷ ὑπερῴῳ οὗ ἦμεν συνηγμένοι.

9καθεζόμενος δέ τις νεανίας ὀνόματι Εὔτυχος ἐπὶ τῆς θυρίδος, καταφερόμενος ὕπνῳ βαθεῖ διαλεγομένου τοῦ Παύλου ἐπὶ πλεῖον, κατενεχθεὶς ἀπὸ τοῦ ὕπνου ἔπεσεν ἀπὸ τοῦ τριστέγου κάτω καὶ ἤρθη νεκρός.

10καταβὰς δὲ ὁ Παῦλος ἐπέπεσεν αὐτῷ καὶ συμπεριλαβὼν εἶπεν· μὴ θορυβεῖσθε, ἡ γὰρ ψυχὴ αὐτοῦ ἐν αὐτῷ ἐστιν.

11ἀναβὰς δὲ καὶ κλάσας τὸν ἄρτον καὶ γευσάμενος ἐφ’ ἱκανόν τε ὁμιλήσας ἄχρι αὐγῆς, οὕτως ἐξῆλθεν.

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Не тумачи саму себе, очигледно је када има стотине различитих протестантских деноминација и свако мисли да има право тумачење.
Biblija tumaci sama sebe ako jo to dozvolimo...problemi nastaju kada ljudi krenu sa tumacenjem.
Пошто се слажемо да је Христос васкрсао у недељу, како читаш овај део
Дела апостолска 20:7 - 11
Sabrali se apostoli,polomili i jeli hljeb,apostoj je ocito iznosio neku teolosku ili organizacisku temu bitna za razvoj crkve,desio se incident sa jednim mladicem koji je pao s prozora i umro ali ga je Bog vaskrsao ... da ne bi se izgubio kontekst,u 11 stihu se navodi da je apostol prelomio hljeb i jeo a zatim toga je produzio sa govorom do rane jutarnje sate ...

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Pojedine rane hrišćanske zajednice (uglavnom preobraćenici iz jevrejstva) nastavile su da uz nedjelju svetkuju i subotu. No, nametanje svetkovanja subote je, pod prijetnjom ekskomunikacije, zabranjeno na saboru u Laodikeji.
Prvi put da cujem tako iskren i relativno tacan odgovor ( ono uglavnom iz jevrejstva trebao bi zameniti sa SVAKIM NOVOOBRACENIM HRISCANINOM) ...
Dakle to je to,pitanje je samo KOME TREBAMO VEROVATI ILI POSLUSATI,ljude koji bi da uspostave neBiblisku praksu ili Boga Nebeskoga ???

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
18.115
Prvi put da cujem tako iskren i relativno tacan odgovor ( ono uglavnom iz jevrejstva trebao bi zameniti sa SVAKIM NOVOOBRACENIM HRISCANINOM) ...
Dakle to je to,pitanje je samo KOME TREBAMO VEROVATI ILI POSLUSATI,ljude koji bi da uspostave neBiblisku praksu ili Boga Nebeskoga ???
Ne treba ove stvari posmatrati crno-bijelo.
Rani hrišćani su velikom većinom svetkovali isključivo nedjelju koju su nazivali Dan Gospodnji. Pojedine zajednice (porijeklom jevrejske) uz nedjelju su nastavile da drže subotu (kao dio svoje tradicije) i to je tolerisano. No, neki preobraćeni Jevreji su hrišćanima iz neznaboštva pokušavali da nametnu Mojsijev zakon, samim tim i subotu. Zato su izbijali sporovi. Nešto od toga je opisano i u Djelima apostolskim. Iz tog razloga je i zasijedao sabor u Laodikeji. Subota se i u Pravoslavnoj crkvi obilježava kao spomen na stvaranje svijeta (oslobodjena je posta).

robivek

Aktivan član
Poruka
1.786
Po pitanju svake zapovesti ljudi moraju imati upravo crno-beli pristup - ili se neka zapovest postuje ili se krsi...
Problemi nastaju upravo tada kada neki pokusavaju promovirati sivu zonu...

Rani hrišćani su velikom većinom svetkovali isključivo nedjelju koju su nazivali Dan Gospodnji. Pojedine zajednice (porijeklom jevrejske) uz nedjelju su nastavile da drže subotu (kao dio svoje tradicije) i to je tolerisano. No, neki preobraćeni Jevreji su hrišćanima iz neznaboštva pokušavali da nametnu Mojsijev zakon, samim tim i subotu. Zato su izbijali sporovi. Nešto od toga je opisano i u Djelima apostolskim. Iz tog razloga je i zasijedao sabor u Laodikeji. Subota se i u Pravoslavnoj crkvi obilježava kao spomen na stvaranje svijeta (oslobodjena je posta).
U Djelima definitivno ne nalazimo dokaz da je predmet neke rasprave bila konkretno 4-ta zapovest iz dekaloga, naprotiv,u Novi Zavet postoji jasan dokaz da je subotno pocivanje po uzoru onog sto je Bog uradio nakon stvaranja i dalje ostavljeno Bozjem narodu i to sam vec naveo !!!
Dakle u NZ,do dana danasnjeg,subotno pocivanje je i dalje obaveza Bozjeg naroda a to su definitivno hriscani !!!

RIA77

Iskusan
Poruka
5.541
Rani hrišćani su velikom većinom svetkovali isključivo nedjelju koju su nazivali Dan Gospodnji. Pojedine zajednice (porijeklom jevrejske) uz nedjelju su nastavile da drže subotu (kao dio svoje tradicije) i to je tolerisano.
У писмима Светог Игњатија Богоносца се јасно види да није толерисана субота, и да је људима сугерисано да се не окупљају у суботу, већ да имају једно окупљање које ће предводити епископ.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.958
У писмима Светог Игњатија Богоносца се јасно види да није толерисана субота, и да је људима сугерисано да се не окупљају у суботу, већ да имају једно окупљање које ће предводити епископ.
Vecinom sto su Rimljani progonili jevreje pa su podkacivali i hriscane jer su ih smatrali jevrejima jer se okupljaju subotom.
Pa su poceli da se okupljaju svakog osmog dana pp rimskom kalendaru.
Da bi se tako razlikovali od jevreja i zastitili.
Јuliјanski kalendar јe uveo Јuliјe Cezar 45. godine pre nove ere i koristio se u celoј Evropi do 16. veka, kada su države počele da prelaze na Gregoriјanski kalendar. Na prvom vaseljenskom saboru u Nikeјi 325. godine hrišćanska crkva јe prihvatila Јuliјanski kalendar za svoј zvaničan kalendar.

Svaki osmi dan je bio odmor i zvali su ga dan gospodnji.
Kao pokretan dan, padao je na svaki dan.
Tako da je u orvim vekovima dan gospodbji bio od ponedeljka do nedelje.

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.958
Crkva svetkuje vazmeno otajstvo svakog osmog dana, koji se s pravom naziva danom Gospodnjim ili nedjeljom.
(SC 106

http://hbk.hr/dokumenti-hbk/nedjelja-dan-gospodnji/

Pokretni dan nazvali danom gospodnjim i slavili svaki taj osmi dan.
A on je jednom bio ponedeljak jednom utorak jednom sredu, cetvrrak, petak itd.

Sto znaci da tek u 4 veku pocinjete da se slavii svaka nedelja i to kao dan odmora ne kao dan vaskrsenja, i sto jasno pokazuje da ovo nije neko apostolsko ucenje koji su oni ustanovili na neznabozackom kalendaru.
Niti su apostoli uspostavili nedelju.
Jer nisu ziveli do 4 veka.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
25.625
16. Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;

17. Које је све било сјен од онога што шћаше да дође, и тијело је Христово.

Colossians 2:16 Let no man therefore judge you in meat, or in drink, or in respect of an holyday, or of the new moon, or of the sabbath days:
Colossians 2:17 Which are a shadow of things to come; but the body is of Christ.

Гром

Domaćin
Poruka
3.739
Sve je to malo izokrenuto naglavačke, pa ako je osmi dan dan gospodnji bio u prvi dan nedelje koji mi sada nazivamo nedeljom onda se kvari biblijski kalendar po kome je subota sedmi dan kad je nama prvi dan nedelje ponedeljak.
Vidimo da je cela sedmica izmeštena za jedan dan kako bi "dan gospodnji" bio sedmi dan nedelje i tako postao neradni dan.
Nejasno je kakva je bila potreba apostola da menjaju dan gospodnji iz subote u nedelju.
Evo Isaija u 58-oj glavi jasno govori da je subota dan Gospodnji
Ако одвратиш ногу своју од суботе да не чиниш што је теби драго на мој свети дан, и ако прозовеш суботу милином, свети дан Господњи славнијем, и будеш га славио не идући својим путовима и не чинећи што је теби драго, ни говорећи ријечи,
Stvarno je nejasna potreba da se Hristovo vaskrsenje koje se desilo u prvi dan nedelje izmesti u sedmi dan nedelje , To se u prvim godinama po vaskrsenju sigurno nije desilo jer su tada svi znali koji je koji dan, To je učinjeno kasnije iz želje da se taj prvi dan, dan vaskrsenja proglasi za dan Gospodnji umesto subote, Ako znamo da apostoli to nisu mogli da urade onda se nameće zaključak da je to urađeno kasnije i pitanje je kakvi su motivi iza toga.
Ako znamo da su svi Jevreji znali da je subota dan Gospodnji i da to nije moglo da zaživi odma posle vaskrsenja to znači da je neko u nekom trenutku počeo svojevoljno da nedelju naziva danom gospodnjim pa je stoga i ponedeljak morao da postane prvi dan nedelje.
Ja bih razumeo da je prvi dan nedelje proglašen danom gospodnjim jer je Hristos tada vaskrsao, ali štelovati da je to sedmi dan nedelje je za moj ukus malo previše

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.958
Sve je to malo izokrenuto naglavačke, pa ako je osmi dan dan gospodnji bio u prvi dan nedelje koji mi sada nazivamo nedeljom onda se kvari biblijski kalendar po kome je subota sedmi dan kad je nama prvi dan nedelje ponedeljak.
Vidimo da je cela sedmica izmeštena za jedan dan kako bi "dan gospodnji" bio sedmi dan nedelje i tako postao neradni dan.
Nejasno je kakva je bila potreba apostola da menjaju dan gospodnji iz subote u nedelju.
Evo Isaija u 58-oj glavi jasno govori da je subota dan Gospodnji
Ако одвратиш ногу своју од суботе да не чиниш што је теби драго на мој свети дан, и ако прозовеш суботу милином, свети дан Господњи славнијем, и будеш га славио не идући својим путовима и не чинећи што је теби драго, ни говорећи ријечи,
Stvarno je nejasna potreba da se Hristovo vaskrsenje koje se desilo u prvi dan nedelje izmesti u sedmi dan nedelje , To se u prvim godinama po vaskrsenju sigurno nije desilo jer su tada svi znali koji je koji dan, To je učinjeno kasnije iz želje da se taj prvi dan, dan vaskrsenja proglasi za dan Gospodnji umesto subote, Ako znamo da apostoli to nisu mogli da urade onda se nameće zaključak da je to urađeno kasnije i pitanje je kakvi su motivi iza toga.
Ako znamo da su svi Jevreji znali da je subota dan Gospodnji i da to nije moglo da zaživi odma posle vaskrsenja to znači da je neko u nekom trenutku počeo svojevoljno da nedelju naziva danom gospodnjim pa je stoga i ponedeljak morao da postane prvi dan nedelje.
Ja bih razumeo da je prvi dan nedelje proglašen danom gospodnjim jer je Hristos tada vaskrsao, ali štelovati da je to sedmi dan nedelje je za moj ukus malo previše
Pa tako se i desilo.
Nedelja nije bila dan odmora sve do 4 veka.
Pocetkom 2 veka pocinju neki da ju zovu dan vaskrsenja.
Ali ne svi.
I to se nisu okupljali nedeljom vec po Rimskom kalendaru svakog 8 dana a prozvali ga danom vaskrsenja.
A svaki osmi dan je bio pokretan pa je padao na svaki sedmicni dan.
Jednom je bio ponedeljak pa utorak, pa sreda i tako u krug.
Tako 320 godina.
Ali su i dalje vecina subotu smatrali danom odmora.
Tek u 4 veku hriscani prihvataju sedmicni kalendar i tada pocinju da svetkuju svaku nedelju, kao dan odmora.
Ali ne svi.
To je trajalo sve do 6 pa i do 11 veka dok je vecina prihvatila.
Pod prisikom crkve i drzave i prilagodjavanja nezbaboscima.
Etiopski pravoslavci su sacuvali oba dana.
Subotu kao dan odmora, nedelju kao dan vaskrsenja.
Samo sto danas prakticno ne postuju ni jedno ni drugo.
Ponekad i po neki.

Prvi hriscani su poceli da imaju bogisluzenje nedeljom jer su Rimljani progonili Jevreje.
Pa su potkacivali i hriscane misleci da su jevreji jer su se sakupljali subotom.
Pa su ovi poceli da se sakupljaju po rimskom kalendaru svakog osmog dana.
Jer u rimskom kakendaru nije bila sedmica vec svakog osmog dana.
I tako je pocelo malo po malo.

Niko nema nista protiv dana vaskrsrnja.
Ali on im to vise i nije.
Vec mesto subote dan odmora.
Vaskrsrnje je samo izgovor.

Ne moze niko ukidati zapovest Bozju za obicaje svoje.
Ali naravno, svako ima pravo.
Matej 15,3A on odgovarajući reče im: zašto i vi prestupate zapovijest Božiju za običaje svoje

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
31.958
16. Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;

17. Које је све било сјен од онога што шћаше да дође, и тијело је Христово.

Colossians 2:16 Let no man therefore judge you in meat, or in drink, or in respect of an holyday, or of the new moon, or of the sabbath days:
Colossians 2:17 Which are a shadow of things to come; but the body is of Christ.
Kada nesto citiras trebas da znas sta citiras.
Da se ne bi nasao kso bogoborac.
Pavle govori o prazncima i slicno, koji su se zvali tqkodje subotama.
Odmor.
A bilo je 7 takvih, plus subote ua zemlju itd.

Medjutim o sedmicnoj suboti Pavle kaze da ona ostaje:
Jevrejima 4,9Daklem je ostavljeno još sunotnje počivanje narodu Božijemu.
Jevrejima 4,10Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh.

Ali nema potrebe da se ova dobra diskusija pretvori u diskusiju o suboti.
Samo vi cinite sto mislite i svetkujte ili ne, sta god hocete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.