''Хришћанска Црква'' као прогонитељ верских неистомишљеника (од времена цара Констант

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

cobi63

Aktivan član
Poruka
1.391
''Хришћанска Црква'' као прогонитељ верских неистомишљеника (од времена цара Константина Великог у IV веку)

''Ово сам вам казао да се не саблазните. Искључиће вас из синагоге; чак ће доћи час да ће сваки који вас убије помислити да Богу служи. И ово ће [вам] чинити зато што нису упознали Оца – ни мене.''

Еванђеље по Јовану 16:1-3

''Церков гонима и удручајема, била греческа или латинска, може бити Христова церков; а она која гони и удручава нипошто не може бити, зашто је Христос бог мира и љубови, а не вражде и гоњенија. Дела поштена, она су нетелесни знак истинитога христјанства, а ко год вели да право верује, а неправедно и зло живи, он је сав лажа од главе до ногу, нити он има вере ни закона.''[1]

Доситеј Обрадовић


Након што је првих неколико векова безуспешно покушавао да кроз световну паганску римску власт заустави напредовање Христовог еванђеља међу неспасенима, ђаво је променио своју тактику. Одлучио је да замагли веома јасну и једноставну поруку о спасењу тако што ће, како ће се касније испоставити, веома вешто извршити инфилтрацију многих паганских веровања и филозофских идеја у новозаветно хришћанство. Ђаво је, дакле, одлучио да кроз безбожне (а ипак религиозне) људе који су тобож служили Цркви, учини оно што је Господ стриктно забранио. То је било додавање нових учења и тумачења Христове и апостолске науке – која се нису изворно подразумевала нити веровала. О многим од ових учења писао сам детаљније у овој књизи. Заједно са одступањем од првовековног веровања, званична хришћанска Црква је силом прилика одступила и од онаквог опхођења према свету и верским неистомишљеницима какво се еванђељем подразумевало. Сваки читалац Новог завета веома лако може да примети да је Христос увек (као и апостоли касније) наглашавао миротворство и ненасиље.[2] Такође, истицао је изнад свега љубав како према ближњима тако и према најцрњим непријатељима. Према овом благословеном учењу, сваки Исусов следбеник, као нановорођено дете Божије, које се одрекло само себе и узело крст на своја плећа (Мт. 16:24), морао би да буде испуњен љубављу до те мере да чак и не помисли а камоли учини некоме било какво, па макар и најмање зло. Ево неких од стихова из апостолских светих списа који говоре о оваквом Господњем учењу:

''Чули сте да је речено старима: »Не убиј«, а ко убије биће крив суду. А ја вам кажем да ће сваки који се гневи на брата свога[3] бити крив суду. Ако ко каже брату своме »рака«, биће крив синедриону. Ако ко каже »будало«, заслужиће пакао огњени.''[4]

''Него вама – који слушате – велим: љубите своје непријатеље, чините добро онима који вас мрзе, благосиљајте оне који вас куну, молите се за оне који вас вређају. (...) И како хоћете да људи чине вама, онако чините и ви њима.''[5]

''Јер сте на то позвани, зато што је и Христос страдао за вас и оставио вам пример – да пођете његовим стопама. Он греха не учини и превара се не нађе у устима његовим. Када су га вређали – он није одговарао увредом, када је страдао – није претио, него је препустио ономе који праведно суди.''[6]

Из свега прочитаног, јасно увиђамо да су за Христово име везани искључиво појмови љубави, праштања, трпљења и благосиљања других – како добрих тако и рђавих људи. Ипак, као што ћемо видети, сотонским упливом у оно што се од почетка IV века па надаље назвало званичном Црквом а данас постоји у облику Римокатоличанства и Православља, ранохришћанска мерила понашања су одбачена а почела су да се примењују она која су својствена људима који не познају Бога. Наиме, хришћански мислиоци и цареви, као да су заборавили како је било њиховим претходницима, који су пролазили кроз свирепа мучења и убиства. Историчар Вил Дјурант износи историјске чињенице о полаганој ''модификацији хришћанске етике'', и Цркви која је од проповедања љубави и праштања постала религија насиља:

''Најозбиљнији проблем Цркве, одмах после усклађивања њених идеала са њеним опстанком био је изналажење начина егзистирања са државом. Успон црквене организације раме уз раме са државним чиновницима узроковао је борбу за власт у којој је прихваћено међусобно потчињавање било предуслов за мир. На Истоку је Црква постала подређена држави; на Западу се најпре борила за самосталност, а затим за превласт. У оба случаја, савез Цркве и државе изискивао је знатну модификацију хришћанске етике. Тертулијан, Ориген и Лактанције су учили да је рат увек противзаконит; сада када ју је држава штитила, Црква се помирила са оним ратовима који су сматрани неопходним да се заштити или држава или Црква. Она сама није имала средства присиле; али, када је сила изгледала корисна, она је могла да се обрати ''световној руци'' да изврши њену вољу.''[7]
 
Ђаво је, дакле, одлучио да кроз безбожне (а ипак религиозне) људе који су тобож служили Цркви, учини оно што је Господ стриктно забранио. То је било додавање нових учења и тумачења Христове и апостолске науке – која се нису изворно подразумевала нити веровала.
Koje učenje je dodato a da nije postojalo već u 1.,2. i 3.veku?
Тертулијан, Ориген и Лактанције су учили да је рат увек противзаконит; сада када ју је држава штитила, Црква се помирила са оним ратовима који су сматрани неопходним да се заштити или држава или Црква. Она сама није имала средства присиле; али, када је сила изгледала корисна, она је могла да се обрати ''световној руци'' да изврши њену вољу.''
Crkva nikada nije branila odbrambeni rat,jer to jasno sledi iz NZ.Ali nije tačno ni da ih je u potpunosti podržavala.To se jasno vidi iz kanona Sv.Vasilija Velikog,koji onima koji su ubijali u ratu daje epitimiju da se ne pričešćuju odredjeno vreme(40 dana ako se dobro sećam).Dakle,dopušta se po ikonomiji.
 
Da reci to milionima koji su prolili krv za Sveto Pismo i Za Krv Isusa Hrista. Koje je pobila Katolicka crkva a nista bolji nisu ni pravoslavci samo pogledaj koliko je Car dusan ubio bogomila(inace Bogomili su bili hriscani koji su drzali ucenje apostola Pavla)

шта ти у ствари хоћеш да кажеш?
 
Da su vodjeni verski ratovi koje su pobile milione hriscana. NIjedan rat nije Bozji sam Hrist nas uci okreni drugi obraz i da umremo za Isusa Hrista.
Za vreme srednjeg veka rimska katolicka crkva je pobila mnostvo ljudi koji su imali Sveto Pismo. KOd nas je to radi car Dusan mozes to da nadjes u Dusanovom zakon da svi oni koju nisu srpke pravoslavne vere da se pobiju. Ja znam da Hristovo ucenje kaze drugacije da ljubimo neprijatelje, da ne uzvracemo zlo za zlo nego da dobrim vracamo.....
 
Da su vodjeni verski ratovi koje su pobile milione hriscana. NIjedan rat nije Bozji sam Hrist nas uci okreni drugi obraz i da umremo za Isusa Hrista.
Za vreme srednjeg veka rimska katolicka crkva je pobila mnostvo ljudi koji su imali Sveto Pismo. KOd nas je to radi car Dusan mozes to da nadjes u Dusanovom zakon da svi oni koju nisu srpke pravoslavne vere da se pobiju. Ja znam da Hristovo ucenje kaze drugacije da ljubimo neprijatelje, da ne uzvracemo zlo za zlo nego da dobrim vracamo.....

па јел смеш да тврдиш да се ти придржаваш хришћанских начела?
 
Pa ako se ne pridrzavam kakav sam ja Hriscanin zar nisam onda smao praporac i zvono koje zveci????
TO JE NAJVAZNIJA STVAR DA ZIVIS HRISCANSKIM NACELIM

а која су то начела упути нас православне секташе?:)
 
2. Mojsijeva 20,2 Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
2. Mojsijeva 20,3 Nemoj imati drugih bogova uza me.
2. Mojsijeva 20,4 Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
2. Mojsijeva 20,5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
2. Mojsijeva 20,6 A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.
2. Mojsijeva 20,7 Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.
2. Mojsijeva 20,8 Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
2. Mojsijeva 20,9 Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
2. Mojsijeva 20,10 A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
2. Mojsijeva 20,11 Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
2. Mojsijeva 20,12 Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
2. Mojsijeva 20,13 Ne ubij.
2. Mojsijeva 20,14 Ne čini preljube.
2. Mojsijeva 20,15 Ne kradi.
2. Mojsijeva 20,16 Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
2. Mojsijeva 20,17 Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.
 
pa naravno, Kritikovanje nije mrznja jer sveto pismo kaze ja kojeg ljubim njega i karam. A i biblija kaze kada vidis da neko cini nepravdu idi opomeni ga jer cu njegovu krv traziti iz tvojih ruku, a on ce poginuti za nevaljalstvo svoje. Ali ako ga opomenes i ne poslusasa te na njega krivica.
 
pa naravno, Kritikovanje nije mrznja jer sveto pismo kaze ja kojeg ljubim njega i karam. A i biblija kaze kada vidis da neko cini nepravdu idi opomeni ga jer cu njegovu krv traziti iz tvojih ruku, a on ce poginuti za nevaljalstvo svoje. Ali ako ga opomenes i ne poslusasa te na njega krivica.

караш ли и своју децу ако је имаш јер њих највише љубиш, ако немаш а даће Бог да их имаш оћеш ли их често карати?
 
Nemam ih jos ali to je najvec i najodgovorniji posao jednog roditelja da od dece nacinis postene dobre ljude koji ce sledeti Hrista. I naravno karacu ih po njihovim delima ako nesto urade lose naravno da ce dobiti ******* ali bezpotrebnog karanja.. Inace mudri Solomon kaze ko zali prut izgubi sina.
 
Nemam ih jos ali to je najvec i najodgovorniji posao jednog roditelja da od dece nacinis postene dobre ljude koji ce sledeti Hrista. I naravno karacu ih po njihovim delima ako nesto urade lose naravno da ce dobiti ******* ali bezpotrebnog karanja.. Inace mudri Solomon kaze ko zali prut izgubi sina.

значи у претходним постовима ти си мене практично искарао?
 
pre bi rekao opemenu, ali sad je na tebi da odlucis sta ces, uzmi Bibliju vidi da li ono sto sam ja rekao temelji na ucenju nje same. ako da ja se nadam da ces prihvatiti to. Ako neces onda ne znam sta vise da ti kazem.

да кажеш ко је праведан у односу између тебе и мене.
можда ниси разумео питање
да ти буде лакше поставићу друго питање

ко је праведник ти или ја?
то је довољно да ми кажеш и ништа више.
 
Nemam ih jos ali to je najvec i najodgovorniji posao jednog roditelja da od dece nacinis postene dobre ljude koji ce sledeti Hrista. I naravno karacu ih po njihovim delima ako nesto urade lose naravno da ce dobiti ******* ali bezpotrebnog karanja.. Inace mudri Solomon kaze ko zali prut izgubi sina.

A ko ne žali prut, dobije retarda. ;)
 
У време прогонства Цркве, један од њених малочас поменутих знаменитијих вођа, Тертулијан, истакао је једно веома значајно еванђелско правило, које нам, уз констатацију да је управо она (Црква) иницирала даља прогонства, преноси Александар Шмеман:

''Треба отворено рећи да управо Црква тражи од државе обрачун са паганством, одриче сам принцип трпељивости. Заборавивши на речи Тертулијанове, упућене прогонитељима Хришћанства: ''И опште право, и природни закон траже да свако поштује бога у кога верује, не приличи религији да врши насиље над другом религијом.''[8]

На овај начин, заступајући идеје првовековног хришћанства, овај црквени учитељ је потврдио чињеницу да се еванђеље може ширити само милосрдним проповедањем љубави и истине, без употребе било каквих метода присиле на потенцијалне обраћенике. Међутим, насупрот овоме ставу, а у складу са народном пословицом: »дај човеку власт па ћеш видети какав је«, и сам ''равноапостолни'' цар Константин а поготово његови ''хришћански'' наследници, под утицајем Цркве, отпочели су прогон поклоника многобожачких религија. Према паганима су поступали на исти начин као и незнабожачки цареви према хришћанима недуго пре тога, заборављајући очито на Христове и апостолске речи које су наглашавале да се на зло не узвраћа злим. Ево како о овом периоду времена, у коме су чињени злочини такозваних хришћана над нехришћанима, пише малочас цитирани руски православни теолог:

''Са доласком на престо цара Теодосија Великог /379-395/, завршава се први циклус у развоју нових односа између Цркве и државе. Едикт из 380. године проглашава Хришћанство за обавезну веру, претвара је коначно у ''државну религију''. Слобода коју је прокламовао Милански едикт била је укинута. Ми, међутим, знамо да је она била осуђена на такав крај од самог почетка. Њу је искључивала природа античке државе, основна њена карактеристика – теократска свест – не само да није уништена, но је, напротив била појачана обраћењем Константиновим. Фактички, прогањање паганства почело је још за време његове владавине. Још више се појачало за време његових синова. (...) Хришћански писац Фирмик Матерно у делу О заблудама паганских религија, које је написао за Константинове синове, сада их сам позива на насиље: ''Помогните овим несрећницима, боље је спасти их мимо њихове воље, него им дозволити да страдају''... Свест хришћанска, у којој је кроз искуство мучеништва засјао јеванђељски идеал верске слободе, биће задуго заслепљена визијом хришћанске теократије, која сада не само помоћу благодати, но и помоћу закона води ка Христу. И проћи ће много времена пре но што буде схваћен незнабожачки карактер ове теократије. Од Теодосија Великог Црква више није само савез оних који су поверовали, но и савез оних који су обавезни да верују. Државна санкција даће Цркви невиђену моћ...''[9]

Из овог текста јасно можемо да увидимо како је Црква за врло кратко време од престанка прогонства над њом самом успела да се удаљи од новозаветних идеала који су прокламовали слободу човека што се тиче избора сопствене религиозности, и постане моћна организација која присилно покрштава нехришћане ради њиховог ''спасења''. Момир Јовић додаје и следеће податке:

''Толеранција је само нужна степеница за општу превласт а карактеристична нетолерантност остаје према свему нехришћанском. (...) Још једна последица из IV до VI века у развоју хришћанства јесте укидање последњих античких институција: Платонове скоро деветовековне Академије; масовна разарања и спаљивања античких споменика и списа, руковођени фанатизмом великих црквених великодостојника.''[10]

Вил Дјурант такође пише о испољавању мржње ''светих'' источних патријараха према верским неистомишљеницима:

''Хришћанство је сада (400) готово потпуно победило на Истоку. У Египту су домаћи хришћани (Копти) већ представљали већину становништва и одржавали на стотине цркава и манастира. Деведесет египатских бискупа признавали су власт патријарха у Александрији, чија је моћ била велика скоро као некада власт фараона или Птоломеја. Неки од тих патријараха били су црквени политичари сасвим злоћудне врсте, као Теофил (у преводу: ''Богољуб''; прим. И. С.) који је до темеља спалио пагански храм и библиотеку Сераписа (389).''[11]

О уништењу овог паганског храма и библиотеке од стране хришћанских ''богоугодника'' предвођених митрополитом Теофилом, наш познати астроном Милутин Миланковић је, држећи у рукама делове старих пергамената који се чувају у манастиру Метохиону у Цариграду (Истамбулу), у њихово име описао страхоте уништења кроз које су, пре много векова, они прошли:

''У четвртом веку, када је хришћанство захватало све више Александрију, изгубио се скоро сваки интерес за дела грчке науке да би се, напослетку, обрнуо у право непријатељство, које је године 392. дало себи толиког маха да је, као вихор, уништило сва дела грчке уметности и науке, нагомилана у Александрији, па и наш дом.
То је био страшан дан. Већ рано изјутра чусмо да се по Александрији купе руље да разоре и униште све трагове јелинске културе. И заиста, после подне насрну таква једна простачка руља на наш храм, продре у све његове просторије, уништи и опљачка све што јој до руку дође. За невероватно кратко време цео храм је био потпуно опустошен, улице око њега претрпане разбацаним трубама папироса и свескама пергамента. Међу тим поцепаним плодовима грчког песништва и мудрости лежали су, разбијени, последњи остаци класичних дела грчке скулптуре. За њих се фукара није више бринула, али се још препирала о златну одежду Сераписове статуе и о златне и сребрне поклоне побожних приложника храма. Свађа препуњена простачким псовкама, претвори се, на послетку, у дивљачку тучу, проли се и крв.
Одједном наста тајац. ''Митрополит, митрополит!'' шапутало се од ува до ува. На попришту фукарског беса указа се митрополит александријски Теофило; сви, од реда, падоше на колена.
Архипастир александријски, окружен својом пратњом, посматраше благонаклоним погледом дело своје пастве. ''Децо,'' рече он, ''учинили сте богоугодно једно дело што сте разорили овај пагански храм, последње уточиште јеретичке вере и учења. Довршили сте онај посао који су некад почели наши свети оци, први христјани и апостоли. Та зар не пише у деветнаестој глави дјела апостолских: 'А многи сабраше књиге и спалише их пред свима; тако здраво растијаше и надвлађиваше ријеч Господња.' Благодат Господа нашег Исуса Христа и љубав Бога и оца и заједница светога Духа са свима вама. Амин''.[12]
 
Da reci to milionima koji su prolili krv za Sveto Pismo i Za Krv Isusa Hrista. Koje je pobila Katolicka crkva a nista bolji nisu ni pravoslavci samo pogledaj koliko je Car dusan ubio bogomila(inace Bogomili su bili hriscani koji su drzali ucenje apostola Pavla)

Па како то да су се држали учења Светог апопстола Павла кад их Свети апостоли нису признавали.Односно богумили су потомци гностичке јереси коју апостоли нису признавали?.
 
sv. josif volocki pishe o crkvenoj istoriji:


Рецимо и о другим речима тог истог великог црквеног учитеља, светог Јована Златоуста: «не треба да убијамо јеретике, јер ако би ми убијали јеретике, тада би по васељени трајао беспрекидан рат». Светитељ говори то о епископима, свештеницима, монасима и о свом црквеном чину, а не о царевима или кнежевима, или судијама земним. О царевима, кнежевима и судијама говоре свети апостоли, – о томе, да су они добили власт од Господа Бога ради кажњавања преступника и блага оних који делају добро.

Могу рећи, да су свети апостоли и преподобни оци наредили властитељима да кажњавају убице, прељубнике, крадљивце, разбојнике, а јеретици и одступници се не помињу. Но у светим правилима (Номоканон, Синтагма), који се односе на грађанске законе, о неверним и јеретицима се говори овако: они, који су се удостојили светог Крштења, но одступише од православне вере и посташе јеретици, подлежу смртној казни. Ако се жид дрзне да разврати хришћанску веру, подлеже одсецању главе. А ако јеретици, који посташе хришћани, почну потом опет да поступају и расуђују по јеретички, да буду посечени мачем. Ако неки војвода или началник обштине сазна за јеретика и не преда њега суду – макар је он и сам началник и православни, он подлеже смртној казни.

А ако неко каже: «То су грађански закони, а не апостолски и не отачко писање», – тај нека послуша преподобног оца нашег Никона, који овако говори у својим богодуховним писмима: «Свети Дух Којему се клањамо, надахнуо је божествене оце на светим Саборима, и они су установили божествена правила – изложили надахнуте Светим Духом божествене законе… А божествена правила од давнине била су испреплетена са грађанским законима и одлукама. Тако је настала књига Номоканон, тојест правила закона».

Књига та, у којој су се божествена правила, заповеди Господње и изреке светих отаца испреплеле са грађанским законима, састављена је не случајно, но по Божјем Промислу… Тако ко ће се дрзнути да раздели и похули то, што је било поштовано од Светог Духа и светих отаца и слаже се са свим Свештеним Писањем ?». И велики Јован Златоуст пише: «царским судом и грађанским законима обуздава се воља безумних људи, који творе смртне грехе и погубљују душу и тело».

Велики међу пророцима Илија четиристо људи посекао је мачем, својом руком (3 Цар. 18 ). И свети апостол Павле речју је ослепио Еллиму-волхва. Следујући тим божественим пророчким и апостолским писмима и предањима, најблагочестивији православни цареви и светитељи слали су јеретике и одступнике у заточење и предавали љутим казнама.

Први велики цар, равноапостолни Константин, установио је у свем својем царству закон, да не верујући у Свету и Животворну Тројицу имају умрети најгором смрћу, а домови њихови да се дају на разграбљење. И свети оци Првог Васељенског Сабора нису забранили то.

Свети Александар, патријарх Константинопољски, молитвом својом учинио је тако, да се у Арија просула утроба. По речи великог чудотворца Епифанија Кипарског јеретик Аетије онемео је, а у седми дан био је предан смрти. Благочестиви цар Маркијан осудио је на смрт јеретика Диоскора, патријарха Александријског, и није га посекао мачем, већ га је послао на острво Ас, где нико није могао да проживи годину дана: сви су умирали љутом смрћу под дејством смртоносних ветрова. Ту су и Диоскор, и сви његови истомишљеници, испустили дух свој у ужасним мучењима. И свети оци Четвртог Васељенског Сабора нису се противили томе.

Благочестиви цареви Јустинијан и Тиверије одсекли су главу епарху Аддусу и војводи Елевферију, поборницима јереси. И велики чудотворац Евтихије, патријарх Цариграда, није се супротставио томе. А велики цар Ираклије наредио је да се убијају јудеји, који не желе да се крсте, и мноштво патријараха, светитеља, и преподобних, који живеше у то време, не супротставише се томе...

Свети пророци и праведници Старог Завета једне који одступише од Бога предаваше смрти молитвом и благодаћу, даним им од Бога, друге су убијали оружјем и предавали љутим казнама, – а у Новом Завету свети апостоли, божествени светитељи и преподобни и богоносни оци нису убијали јеретике и одступнике оружјем, већ су их предавали смрти и љутим казнама својим молитвама и силом, датој њима од свесилног и животворног Духа.
 
Da su vodjeni verski ratovi koje su pobile milione hriscana. NIjedan rat nije Bozji sam Hrist nas uci okreni drugi obraz i da umremo za Isusa Hrista.
Za vreme srednjeg veka rimska katolicka crkva je pobila mnostvo ljudi koji su imali Sveto Pismo. KOd nas je to radi car Dusan mozes to da nadjes u Dusanovom zakon da svi oni koju nisu srpke pravoslavne vere da se pobiju. Ja znam da Hristovo ucenje kaze drugacije da ljubimo neprijatelje, da ne uzvracemo zlo za zlo nego da dobrim vracamo.....

А шта мислиш зашто је цар Душан једини Немањић који није проглашен светим?
 
Поред овог ''благословеног'' спаљивања александријске библиотеке и Сераписовог храма, Миланковић је описао и смрт учене Хипатије, кћерке познатог филозофа и математичара Теона, коју су ''хришћани'' напали на улици и каменовали до смрти одвукавши је у цркву. Доситеј Обрадовић је овим речима прокоментарисао поменута злочиначка дела која су чинили људи предвођени злоћудним александријским патријарсима:

''У то време (како иста церковна историја сведочи) највећи мудраци царства греческога долазили би ове жене науку слушати, која јоште је славнија била за своје целомудрије и непорочност житија (телом прекрасна будући) нежели за науку.
На ову исту жену свети Ђирил весма мржаше: прво, зато што она није била христјанка него Јелинка, како јој је и отац и сав род био; а фторо, што у толикој чести и слави, као некакова богиња, бијаше. Петар, анагност светога Ћирила, ревњив и ужежен у вери к богу и к светом Ћирилу, сабере многе себи подобне православне; оду у једну ноћ пак шчепају Ипатију, довуку је к цркви, свуку је голу нагу, пак је почну са шкољкама парати, и с ње живе месо на парчета кидати, док је тако уморе, пак онда с њом на ватру.
Ко не признаје овака дела за безбожна, погана и проклета? Ово, браћо моја, у церковној историји овако од слова до слова стоји. Сада сравнимо оваквих светаца дела са пресветом евангелском науком, пак ћемо ласно видити како стоје. (...) Они који целомудрено и живо Ипатијино тело на парчета кидају, - шта су друго него, под лажним именем христјана, пустињика и светаца, бесни пси, љути убице и демони?''[13]

Да се оваквих ''богоугодних'' дела мора да постиди сваки иоле здравомислећи савремени хришћанин, који познаје Свето писмо и учење Христа Спаситеља, доказује нам и текст познатог српског психијатра и писца Владете Јеротића:

''Човек би најрадије прећутао историјске податке о свирепим прогонима многобожаца од стране хришћанског цара Теодосија (346-395), као и таквих безазлених обичаја међу њима, као што су украшавање куће цвећем, да не говоримо о астрологији и другим прорицањима у разним пророчиштима, када фанатичан дух не би и данас владао светом као и пре толико векова. Варварско убијање противника од стране Теодосијевог претходника, хришћанског цара Валенса, што подсећа на Иродово убијање деце у време рођења Исуса Христа, било је усмерено на све људе чија су имена почињала са Теод, а после јавног изрицања пророштва Плотиновог учитеља философа Јамблиха, да ће цар Валенс погинути, а на његово место доћи цар чије име почиње са Теод. Јамблих је извршио самоубиство, да не би пао у руке суровог цара Валенса; а да иронија буде већа, Валенса је заиста наследио споменути Теодосије, назван Велики, после Валенсове погибије у рату. Ваља се још подсетити, да је, усред ове немилосрдне борбе младог хришћанства против паганизма, у IV веку после Христа, најмлађа од свих магијских вештина, алхемија, доживела свој процват (апологет ове вештине био је Зосимос из Панополиса), иако је, или баш зато, већ спомињани Теодосије прогањао и алхемичаре, наређујући спаљивање њихових књига и тражећи да се оно обави увек у присуству једног хришћанског епископа. Историја спаљивања књига, која се вероватно неће завршити у Хитлеровој Немачкој и Стаљиновој Русији, почела је, као што видимо, рано, и то усред новонастале хришћанске државе.''[14]

Оваква политика прогонстава другачије мислећих и верујућих људи наставила се и кроз све наредне векове у званичној Цркви, тј. црквама које себе сматрају наследницама доминантне религијске организације Римског царства четвртог столећа. (О међусобном сукобљавању различитих струја у оквиру ''Цркве'', као и о убиствима која су се дешавала у међусобним обрачунима ''правоверних'' и ''јеретика'', говорили смо у поглављу о Васељенским саборима, тако да на овом месту није потребно да их изнова понављамо).

Оно што је посебно значајно за ово наше проучавање јесте и сагледавање јасне историјске слике збивања у средњевековној Србији и још једна потврда чињенице да је већинска вероисповедна заједница у нашој земљи, која води своје порекло од ''Цркве'' из доба цара Константина и његових наследника, наставила и даље да се руководи истим принципима и начинима деловања у односу на своје верске неистомишљенике.
Иако Православна црква у Србији жели да обмане наш народ (који узгред буди речено веома мало познаје националну историју) у погледу неких периода у повести наше државе, у наредном делу поглавља ћемо јасно увидети да је и она у средњем веку у готово истој мери поседовала дух инквизиције попут западног Римокатоличанства.

[1] Доситеј Обрадовић, Сабрана дела, први том, Просвета, Београд 1961. год. стр. 672.
[2] Види: Мт. 5:7, 9, 38-48; Римљ. 12:14, 17-21. итд.
[3] Под појмом ''брат'' Исус не мисли на блиског телесног рођака (као што бисмо могли на први поглед да закључимо) већ на сваког припадника сопствене нације, или у ширем смислу на сваког потомка Адама и Еве, наших заједничких прародитеља.
[4] Ев. по Матеју 5:21-22.
[5] Ев. по Луки 6:27-28, 31.
[6] 1. Петрова 2:21-23.
[7] Вил Дјурант, Историја цивилизације, Доба вере, том први, Народна књига Алфа, 1998. год. стр. 65.
[8] Александар Шмеман, Историјски пут Православља, стр. 149.
[9] Наведено дело, стр. 148-149.
[10] Момир Јовић, Рано хришћанство на Балкану, стр. 16-17
[11] Вил Дјурант, Доба вере, том први, стр. 82.
[12] Милутин Миланковић, Кроз васиону и векове, стр. 101-102.
[13] Доситеј Обрадовић, Сабрана дела, том први, стр. 656-657.
[14] Владета Јеротић, Старо и ново у хришћанству, Београд 2000. год. стр. 37-38.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top