Hrišćani treba da budu ljubazni

Mozda mu uteram stah gospodnji onaj pocetak na put ka veri agaha
Ne mozes svakom naravno.
zlom coveku to ne moze da upali.
!

U biblijskom i teološkom smislu, strah Gospodnji ne označava panični užas ili strah od kazne, već duboko strahopoštovanje, divljenje i odanost prema Bogu.
To je stav koji proizlazi iz svesti o Božjoj svetosti, moći i ljubavi, a manifestuje se kroz sledeće aspekte:
 
krišćani i ljubaznost? najmasovnija ubistva i najbolesniji ljudi su izmislili kršćansto i naterali ljude kroz vekove te isti ako nisu prihvatali bili su ubijani na najsurovije načine. I voala eto vam ga kršćanstvo danas mala maca svi fini i dobri krišćani. Kršćani danas neznaju istinu koja se bazira na ovom sto sam rekao.
 
krišćani i ljubaznost? najmasovnija ubistva i najbolesniji ljudi su izmislili kršćansto i naterali ljude kroz vekove te isti ako nisu prihvatali bili su ubijani na najsurovije načine. I voala eto vam ga kršćanstvo danas mala maca svi fini i dobri krišćani. Kršćani danas neznaju istinu koja se bazira na ovom sto sam rekao.
Svako lično odgovara za svoje grehove. Hrišćanstvo nije nasilna i genocidna religija.
 
krišćani i ljubaznost? najmasovnija ubistva i najbolesniji ljudi su izmislili kršćansto i naterali ljude kroz vekove te isti ako nisu prihvatali bili su ubijani na najsurovije načine. I voala eto vam ga kršćanstvo danas mala maca svi fini i dobri krišćani. Kršćani danas neznaju istinu koja se bazira na ovom sto sam rekao.
Nisu ljudi ubijali u ime Boga, nego u sopstvenoj oholosti, Bog se našao tu samo kao opravdanje za zločin.
 
Svako lično odgovara za svoje grehove. Hrišćanstvo nije nasilna i genocidna religija.
Istorija se nebi složila sa tobom.
Nisu ljudi ubijali u ime Boga, nego u sopstvenoj oholosti, Bog se našao tu samo kao opravdanje za zločin.
Ne, uopšte religija nije povezana sa bogom i strahom od istog. Zar sam bog nije masovni ubica u bilbiji...pročitajte malo vašu bilbiju i upoznajte se sa fikcijom.
 
Hrišćanima je zapoveđeno da budu ljubazni. O tome su govorili sveti apostoli Petar i Pavle, kao i mnogi svetitelji: sveti Serafim Sarovski, sveti Jovan Kronštatski, sveti Siluan Atonski, sveti Gavrilo Gruzijski i sveti Pajsije Svetogorac, i drugi.

U poslednjih desetak godina često se čuje tvrdnja da "ljubaznost nije hrišćanska vrlina". Ali da li je to tačno?

Sve zavisi od toga šta podrazumevamo pod ljubaznošću.
Kada neki hrišćani upozoravaju na "opasnost ljubaznosti", oni zapravo misle: nemoj biti naivan.

Oni odbacuju ideju da hrišćanin nikada ne sme reći ili učiniti nešto što bi moglo nekoga da uvredi (politička korektnost).

Dakle, ne treba da budemo patetični. Ali treba da budemo ljubazni.

U svojoj poslanici Crkvi u Efesu, sveti apostol Pavle nam zapoveda: "Odbacite svaku gorčinu, bes i gnev, viku i vređanje, zajedno sa svakom zloćom. Jedan prema drugom budite dobri i saosećajni, opraštajući jedan drugom kao što je i Bog u Hristu oprostio vama." (Ef 4:31-32, citirano prema Savremeni srpskom prevodu).
U svojoj drugoj poslanici, sveti apostol Petar također nalaže hrišćanima da se prema drugima ophode s ljubaznošću: "Uložite svaki trud da svojoj veri pridodate dobrotu, dobroti znanje, znanju uzdržljivost, uzdržljivosti strpljivost, strpljivosti pobožnost, pobožnosti bratoljublje, bratoljublju ljubav" (2. Petrova 1:5-7, SSOP).

Mnogi od naših najvećih svetitelja takođe su nam zapovedili da budemo ljubazni.

Sveti Serafim Sarovski: „Izbegavajte krajnosti: ne budite ni preblagi, ni preljubazni. Izbegavajte čak i da izgledate grubo u svom postupanju jedni prema drugima. Radost, blistava radost, treba da struji sa lica onoga koji daje i rasplamsava radost u srcu onoga koji prima.“

Sveti Jovan Kronštatski: "Hrišćanin mora uvek da bude ljubazan, milostiv i mudar kako bi zlo pobedio dobrim."

Sveti Siluan Atonski: "Budi strog prema sebi, a dobar prema drugima."

Sveti Gavrilo Gruzijski: "Ako ne možeš da voliš sve, barem se prema svima odnosi s dobrom voljom. Ljubaznost će ti otvoriti vrata Raja, poniznost će te tamo odvesti, a ljubav će ti otkriti Boga."

Sveti Pajsije Svetogorac: "Duhovna ljubav je uzvišenija od ljubavi između biološke braće i sestara… Oni koji poseduju ovu čistu ljubav puni su dobrote, jer imaju Hrista u sebi i Božanstvo je prikazano na njihovim licima.“

Sveti Porfirije Kavsokalivijski: "Sa svime postupajte s ljubavlju, dobrotom, krotkošću, strpljenjem i poniznošću. Budite stene. Neka se svi talasi razbiju o vas i vrate se ostavljajući vas bezbrižnima.“

Starac Tadej iz Vitovnice: "Mi smo sinovi svetlosti i ljubavi, sinovi Božji, njegova deca. Kao takvi moramo imati Njegove kvalitete i Njegove odlike ljubavi, mira i dobrote prema svima.“

I mogli bismo nastaviti.

Ljubaznost je vrlina sa kojom se mnogi pravoslavni hrišćani danas bore – pre svega ja. Živimo u kulturi koja kažnjava krotke i blage, a nagrađuje arogantne i okrutne.

Pa ipak, u svojoj poslanici Galatima, sveti apostol Pavle imenuje ljubaznost plodom Duha Svetoga (usp. Gal 5:22). Dakle, neljubazna osoba ne poseduje Duha Svetoga. Ona nema kredibilitet kao pravoslavni hrišćanin.

Pišem ovo kao goli licemer. Za sve trenutke kada sam bio neljubazan: Oprosti meni, grešniku.

Izvor: https://uoj.news/man-and-church/86499-christians-are-called-to-be-kind
Druga zapoved glasi: Postuj ljudsko bice.Ali, ako to ljudsko bice pravi problem, onda ga treba kontrolisati.
 

Back
Top