HRANA U VOJSCI !!!!

whitenicky:
Pa one su stare mnogo vise nego to sto pise datum se lako prepravi , one su stare po 30 godina , dozivotni vek trajanja hehehheheheh !!! Kazu jedino riba se strahovito brzo kvari , pasulj i pasteta najvise mogu da ostanu konzervirane !
Pasulj je bio extra.Zvali smo ga topvski udar.Kad ga zagrejes,pa pocnes da ootvaras ona moca strcne do plafona.Neznam dal ima to sad ali onda je bio bas ukusan.
 
Taj pasulj iz konzerve sto ste pomenuli je najbolja stvar u vojsci. :D Inace pravi ga Mitroz iz S. Mitrovice, i kad se lepo ugreje, bude toliko ukusan da ti dodje i samu kozervu da pojedes.
Trazio sam ga ja po radnjama da ga kupim, ali nema ga nigde.
 
borisbg:
Taj pasulj iz konzerve sto ste pomenuli je najbolja stvar u vojsci. :D Inace pravi ga Mitroz iz S. Mitrovice, i kad se lepo ugreje, bude toliko ukusan da ti dodje i samu kozervu da pojedes.
Trazio sam ga ja po radnjama da ga kupim, ali nema ga nigde.

Nema ga nigde , iskreno i ja sam ga trazio ... ima samo neki proizvod od CARNEX-a !
 
A mravlja jaja?
kod skupljanja je fora da srusis suncanu stranu kupe mravinjaka i uglavis konzervu.Sami nakupe unutra.Koristis ih kao prezle.
Dopuna za whitea-kod zmije se glava skida nakon skidanja koze.Pre skidanja koze, radi se rez ostrim nozem po kicmi i obreze oko vrata.Kada se svuce, creva odu zajedno sa kozom.Odsece se i zadnjih par cm, od nesto pre analnog otvora.Inace, otrovnice se isto jedu.Ima kosi kao riba, pa nije lose skuvati dobro da bi se meso samo odvojilo od tananih kostiju.Meso se kasnije pokupi cediljkom i kombinuje u razna jela.
Sto se puzeva tice, da bi uklonio kucicu, probusis je nekoliko puta iglom i celog puza roknes u vrelu vodu da se odvoji.
KOrnjaca-nabijes joj cajper da isturi glavu da je zakoljes.Nakon toga, jakim nozem odvaljujes `diferencijale`, tj kukove i ljucne kosti.Kod nje se jedu jetra i bataci.Ostalo i nema mesa.Ako joj nadjes gnezdo, pokupi jaja i u baci u vodu.Ako potonu ili plutaju u donjoj polovini stuba tecnosti, znaci da su sveza i pripremaju se na isti nacin kao i kokosja.Ako su gore, vrati nazad.
Skakavci su ok.Jeo sam ih uz puzeve, koji su pohovani sa brasnom i mravljim jajima, kao dodatak.
Salata je bila od srembusa/divlji beli luk/ i gljiva puhara.Pravili smo i sos od rudnjaca i vrganja.
Corba je bila kombinacija belouski i sarana.
A sto se tice biljaka, tu je nesto drugacija prica.Da ne elaboriramo pecurke.Jede se mladi zir od bukve i hrasta, kao i kambio-povrsina koja se nalazi izmedju cvrstog dela i kore drveta.Mlade iglice jele i bora.Od trske, tzv.mace, spravlja se brasno.Iscupas celu trsku iz bare, odseced korenski deo sve dokle je bele boje.Ocistis, iseces na tanke kolutice i ostavis na kamenu da se susi par dana.Kad se skori, onda se melje i eto brasna.A klip pomenute biljke, dok je mlad i zelene boje, moze se peci na zaru.Malo gorak ukus ostavlja ali je jaka hrana.
Ako si u frci za vodu, osim skupljanja rose i kisnice, mozes izdubiti rupu nozem u brezi ili vrbi.Pre ce biti breza jer gde je vrbam, tu je i voda.Drvo pusta vodu, na tebi je da je skupis.
Postoji lepa knjiga sa puno detaljnih ilustracija i objasnjenja, ali je nisam u skorije vreme video po knjizarama-`ishrana u prirodi`.
Srecom, svoje znanje iz tih oblasni nisam imao prilike da primenjujem u stvarnim situacijama, osim na vezbama i sl.Normalno, to je bilo pre 90-tih, a instruktori su bili likovi koji su ispit iz prezivljavanja polagali na jadranskim ostrvima, sa nozem i kutijom sibica.Ja sam prosao laksu varijantu-na Manjaci, koja je prebogata.
 
@ MSHONE - odlicno , mada ja sam opisao kako smo mi spremali zmiju - i znaci tacno je za otrovnice .. nisam bio siguran za taj podatak, ja sam jeo samo belousku , sad znam kako se priprema kornjaca , nisam nikad to probao ... a ni mravlja jaja .... odlicno !!!!
 
Kornjaca ima dosta mesa i oko repa, a jedu se i jaja iznutra (ako ih nadjes).
Cajper je malo surov, mi smo koristili upaljac sa zadnje strane, a omcu od zice sa prednje.
Pozeljno je okrenuti je da se iscedi krv (posle klanja), i skuvati je celu, obicno u limenoj kutiji paprike.
Posle je lakse skinuti oklop, odvojiti meso od kostiju, jetru i jaja, pa nastaviti sa spremanjem gulasa.
Jaka hrana, mnogo energije.
Za puzeve se otelis dok iih ocistis, a dobijes samo sacicu, kao dodatak uz glavno jelo.
 
OpFor:
Kornjaca ima dosta mesa i oko repa, a jedu se i jaja iznutra (ako ih nadjes).
Cajper je malo surov, mi smo koristili upaljac sa zadnje strane, a omcu od zice sa prednje.
Pozeljno je okrenuti je da se iscedi krv (posle klanja), i skuvati je celu, obicno u limenoj kutiji paprike.
Posle je lakse skinuti oklop, odvojiti meso od kostiju, jetru i jaja, pa nastaviti sa spremanjem gulasa.
Jaka hrana, mnogo energije.
Za puzeve se otelis dok iih ocistis, a dobijes samo sacicu, kao dodatak uz glavno jelo.

Kakvog je ukusa ??? Video si sigurno na prvoj strani neke moje recepte ... ja jedino sto nisam mogao da jedem je JEZ ... jesi li to probao ???
 
krvolok:
Pa te našli u Bugarskoj, a ??? :lol:

:)

Meni je jednom malo falilo da se tako nadjem u Italiji...:)...jer su mi "vrhunski obrazovane i obucene nadredjene staresine" napravile potpuno pogresan plan kretanja sa lose odredjenim parnim koracima....a ja isp'o budala pa to pratio umesto da se, kao i svi ostali sa svojim grupama, zavucem u prvi grm i odspavam do narednog dana.
 
Tex707:
:)

Meni je jednom malo falilo da se tako nadjem u Italiji...:)...jer su mi "vrhunski obrazovane i obucene nadredjene staresine" napravile potpuno pogresan plan kretanja sa lose odredjenim parnim koracima....a ja isp'o budala pa to pratio umesto da se, kao i svi ostali sa svojim grupama, zavucem u prvi grm i odspavam do narednog dana.
:) E kolega da sam te ja vodio , zavrsio bi ti u ZANZIBARU hehehhehehhe !!!! :lol:
 
Ja nisam sluzio vojsku niti cu! Ali sam citao dosta o tim vojnim konzervama, koje su starije od hrista. U mnogima je pronadjeno prisustvo clostridium botulinum, bakterije koja produkuje toxin botulin, veoma opasni neurotoxin, jedna od najotrovnijih supstanci poznatih coveku. Takodje su ispitavanja pokazala veoma veliku hepatotoksicnost sastojaka tih konzervi. I da ne navodim dalje recimo samo da na jednoj toj konzervi lekar moze da specijalizira i biohemiju i mikrobiologiju. U nisu je skoro doslo do nekih trovanja prouzrokovanih tom hranom, ali je naravno brzo zataskano.
 

Back
Top