HRANA U VOJSCI !!!!

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
dr.koki:
Ja nisam sluzio vojsku niti cu! Ali sam citao dosta o tim vojnim konzervama, koje su starije od hrista. U mnogima je pronadjeno prisustvo clostridium botulinum, bakterije koja produkuje toxin botulin, veoma opasni neurotoxin, jedna od najotrovnijih supstanci poznatih coveku. Takodje su ispitavanja pokazala veoma veliku hepatotoksicnost sastojaka tih konzervi. I da ne navodim dalje recimo samo da na jednoj toj konzervi lekar moze da specijalizira i biohemiju i mikrobiologiju. U nisu je skoro doslo do nekih trovanja prouzrokovanih tom hranom, ali je naravno brzo zataskano.

Jednom prilikom smo dobili konzerve nekog mesnog nareska (ili tako nesto) iz 1956. godine. Jedan od drugara je stavio konzervu na malu pec, podgrejao je i u toku grejanja poceo da otvara. Malo je sadrzaja iscurelo napolje, rasirio se neverovatan smrad...i, na zaprepascenje svih, covek je to pojeo! Nista mu se nije desilo. Zvuci kao, naucno-fantasticna prica, ali licno sam prisustvovao...

whitenicky

Buduća legenda
Poruka
39.518
dr.koki:
Ja nisam sluzio vojsku niti cu! Ali sam citao dosta o tim vojnim konzervama, koje su starije od hrista. U mnogima je pronadjeno prisustvo clostridium botulinum, bakterije koja produkuje toxin botulin, veoma opasni neurotoxin, jedna od najotrovnijih supstanci poznatih coveku. Takodje su ispitavanja pokazala veoma veliku hepatotoksicnost sastojaka tih konzervi. I da ne navodim dalje recimo samo da na jednoj toj konzervi lekar moze da specijalizira i biohemiju i mikrobiologiju. U nisu je skoro doslo do nekih trovanja prouzrokovanih tom hranom, ali je naravno brzo zataskano.

Zbog konzervi da bude trovanje nema sanse , jer svaki vojnik se u vojsci vakcinise !!! Krivo su te informisali !!! Pozdrav :wink:

whitenicky

Buduća legenda
Poruka
39.518
dr.koki:
Mozda ne sad, ali ne nastupaje sve bolesti i poremecaji od jednom. Postoje i latentna stanja.

Dobro ti se vise razumes u medicinu nego ja , ja sam pojeo tih konzervi ko niko do sada i nikada mi nista nije falilo , ali nikad se ne zna ... sto ti kazes vremenom mozda i ja nesto osetim - neke promene u organizmu !! :wink:

dr.koki

Aktivan član
Poruka
1.233
Ma ne postoje vakcine za hepatotoksicnost. A ne postoje ni vakcine za botulizam, kao i za veoma sirok spektar bolesti. A znam i licno osobu koja je koristila te konzerve za istrazivanje, samo sto je na kraju morala da preimenuje istrazivanje i da cuti odakle joj konzerve(8X god). A i novije istrazivanje se nije mnogo razlikovalo.

KiZo

Poznat
Poruka
9.533
daj da malo reklamiramo i nase vodje davinic-dragic-karic-aj samo dragic-
http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/ST-03-07022006.shtml danas sam citao najnovija moda "fensi" slemovi :) Nicky i Tex sa rogovima :):) pa kroz sumu...
aaaaa neces se ti nahraniti od mrava,i njihovih jaja i kornjaca,pokazi coveku kako se prave vrhunske hvataljke za ptice i nahranices ga,kako uhvatiti zeca ili jarebicu njam-njam vi zapeli za gliste i zmije..cccc
Kvarenje konzervi je problem zbog lose anodne zastite,nikal nije bas kvalitetan i mesaju ga sa jeftinijim bakrom,cinkom.U pravu si,ne bih ja jeo te stare konzerve!Ali prisustvo bakterija to pitaj carnex.

dr.koki

Aktivan član
Poruka
1.233
Clostridium botulinum se sam stvara u svakoj konzervi mesa posle duzeg vremena. Pogotovo ako se ne drzi na VEOMA niskim temperaturama. Znaci ostavi bilo koju konzervu mesa na terasi leti i videces posle na sta lici.

OpFor

Obećava
Poruka
72
Koliko je meni poznato, niko nije umro od konzervi u vojsci. BIlo kojoj vojsci.
Botulinusom mozes da se otrujes i ako pojedes otvorenu pastetu koja je stajala u spajzu, pogotovo sto su opasne i veoma male doze.
Sve ima svoj rok upotrebe i o tome se vodi racuna - cak i tzv. trajne konzerve.
E, sa druge strane, ukus je posebna prica...

P.S. Jez je istog ukusa kao i pacov, ali se samo odere, bez blata. Odredjivanje marsrute (i azimuta u sklopu toga) se daje da bi ljudi malo prosetali, a da ne prevrcu kante oko logora xexexe...

frozen1982.

Iskusan
Banovan
Poruka
6.314
Prico mi cale da kad bio u vojsci,na nekom manevru ostali mrtvi gladni...i konacno stize kamion.iz njega izlaze par Albanjerosa i kazu:"Ima samo napoljitanke s kokos i s cokoljada,sta ce te?"
Oni svi onako gladni:"Aj daj s cokoladom!"
Albanjeros:"S cokoljadom nestaljo!" :lol:

yugo 45

Ističe se
Poruka
2.687
95 su davali neke konzerve stare oko 22-23 godine (ne secam se vise) mislim da su bile arapske proizvodnje , kad ih otvoris riba se totalno raspala neko ih je jeo ali za cudo niko se nije razboleo,

jeo sam svakakve konzerve ali najace je pasulj sa mesom (valjda govedjim) i rizi bizi
a posto ja i keva u kuci jedemo pastetu donosio sam je i kuci kaze da je najbolja

starost svih konzervi sato smo jeli u to vreme je varirala od 5 godina do 20 godina zavisi od kasarnre do kasarne u kojima sam bio
ali kolko sam po pricama osatlih koj su bili u vojsci najbbbbbbbbbbolja je hrana na izdvojenim polozajimakoji su imali svoju kuhinju gde je nemogucnost odlaska u grad zameninavana dobrom i preobilnom hranom valjda su tako smirivali vojnike da ne bi pravili sranja

bilo nekad neponovilo se

OpFor

Obećava
Poruka
72
Cigla se pravi od skuvanog starog hlepa, ponekad dodaju malo sira unutra.
Tako sam cuo. Lepo ide uz jogurt kojeg dele na pincilitre.

Da imam recept, napravio bih to kuci. Ima li neki intendant da nas prosvetli u neznanju?

whitenicky

Buduća legenda
Poruka
39.518
krvolok:
Pa, normalno, DEKLERACIJA i uputstvo za otvaranje nalaze se UNUTRA !!! :lol:

Ne brate Uputstvo za otvaranje je propisano pravilom sluzbe VJ , a dekleracija je propisana clanom 42. iz uputstva za upotrebu kuhinje u logorskim i ratnim uslovima zivota i rada pripadnika jedinica ranga bataljona , puk , brigada :) :) !!!!

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.