Hram Ljubavi - Hram Božiji

CrniĐavo

Elita
Poruka
17.474
Ova tema je otvorena sa ciljem da svako iznese svoje mišljenje, o tome šta u svojoj duši oseća da je Hram Ljubavi, tj. Hram Božiji.

Moje mišljenje je da Ljubav je duhovne prirode, pa je samim tim i Hram Ljubavi duhovne prirode.
Dalje, verujem da čovek, Ljubav može da oseti, spozna, isključivo u duši, jer Ljubav je nematerijalna, duhovna je, i zato se može spoznati, osetiti jedino u duši, koja je takođe nematerijalna. To znači da čovek, koji je bezdušan, niti je u stanju da spozna, tj. oseti Ljubav, a samim tim niti je u stanju da stvara iz Ljubavi.

Pošto Ljubav ispunjava dušu čovečiju, to znači da duša čovečija je Hram Ljubavi, Hram Božiji, u onoj meri, u kojoj je duša ispunjena Ljubavlju.

Dalje, verujem da Hram Ljubavi je sazidan na temelju od vere, tj. Hram Ljubavi se oslanja na veru čovečiju.
Bez vere, nema ni Hrama Ljubavi.
Vera je osnova, od koje počinje zidanje hrama Ljubavi.

Dalje, verujem da svaki čovek samome sebi, u duši svojoj, zida Hram Ljubavi, na temelju vere, ka beskonačnosti, metaforički rečeno, ka zvezdama.
Hram Ljubavi se zida od: pravde, milosti i istine.

Pravda, milost i istina, to su sve duhovna blaga, koja su neprolazna, nepropadljiva, večna, nepromenjiva. Ako su bilo koja od ova tri duhovna blaga, od kojih se zida Hram Ljubavi, prolazna ili pak propadljiva, onda nije u pitanju duhovno blago o kome je reč.

Dalje, pošto se Hram Ljubavi zida od duhovnog blaga, koje je neprolazno, neuništivo, tako i Hram Ljubavi je neuništiv, neprolazan.

Ali, ima jedna stvar, koja može da poruši Hram Ljubavi, a to je, kada se poruši temelj, na kome se zida Hram Ljubavi, tj. kada nestane vere, na kojoj se zida Hram Ljubavi. Duhovna blaga, pravda, milost i istina, oslanjaju se na veru čovečiju, na veru u neprocenjivost i neprolaznost ovih duhovnih blaga.

U tom smislu, onaj koji udara po temeljima Hrama Ljubavi, Hrama Božijeg, taj udara po veri u postojanje duhovnih blaga, pravde, milosti, istine, mistifikujući pravdu, milost i istinu, tako što ova duhovna blaga, koja su neprocenjiva, duhovna, nematerijalna, pokušava da materijalizuje, ili pak pokušava da im proceni vrednost, najčešće u vidu adekvatnog materijalnog blaga, i na taj način nešto što je neprocenjivo i nematerijalno, obezvređuje.
I upravo obezvređivanje duhovnih blaga, pravde, milosti i istine, predstavlja udar na veru u ova neprocenjiva i neprolazna duhovna blaga, a samim tim i udar na Hram Ljubavi, tj. Hram Božiji.
 
Istina, dobra namera, iskrenost, teznje prema zivotu, dobrodushnost ...
da nabrajam dalje?
nemam nsita protiv 'hrama ljubavi'
:)

Iskrenost se zasniva na istini, tj. onaj, koji teži ka istini, taj je iskren, dobra nemera se zasniva na milosti, tj. onaj, koji teži ka milosti, taj ima dobre namere, dobrodušnost se zasniva na pravdi, tj. onaj, koji teži pravdi, taj je dobrodušan.
Težnja prema životu je težnja prema Hramu Ljubavi, jer nema života bez Ljubavi, tj. bez onoga od čega je sazidan Hram Ljubavi. Drugim rečima, život bez pravde, milosti i istine, i nije život, već pakao, a u paklu se ne živi, već se u paklu "gori".
 
Iskrenost se zasniva na istini, tj. onaj, koji teži ka istini, taj je iskren, dobra nemera se zasniva na milosti, tj. onaj, koji teži ka milosti, taj ima dobre namere, dobrodušnost se zasniva na pravdi, tj. onaj, koji teži pravdi, taj je dobrodušan.
Težnja prema životu je težnja prema Hramu Ljubavi, jer nema života bez Ljubavi, tj. bez onoga od čega je sazidan Hram Ljubavi. Drugim rečima, život bez pravde, milosti i istine, i nije život, već pakao, a u paklu se ne živi, već se u paklu "gori".

Lepo je to napisano, no u milost ne verujem, u istinu da u pravde isto ne,
svakog sam spreman primiti u svoje srce, bez da me moli i preklinje, a zasto bi 'ljubavni hram' bio veci skrtica nego ja i tek iz milosti delio ljubav?
istina je ok, dok pravda je instrument za mocne ljude da sprovode svoju volju.

:)
 
Lepo je to napisano, no u milost ne verujem, u istinu da u pravde isto ne,
svakog sam spreman primiti u svoje srce, bez da me moli i preklinje, a zasto bi 'ljubavni hram' bio veci skrtica nego ja i tek iz milosti delio ljubav?
istina je ok, dok pravda je instrument za mocne ljude da sprovode svoju volju.

:)

Pravda, kao duhovno blago, o kome govorim, zasniva se na sledećem; ne čini drugome ono, što ne bi voleo Tebi da se čini.
I čovek, koji postupa u skladu sa ovim Božijim principom, taj čovek je pravedan, a čovek, koji ne postupa u skladu sa ovim Božijim principom, taj čovek je nepravedan.
Taj princip je jednostavan, neprolazan, tj. večan, i univerzalan, tj. važi za svakog čoveka.

Dakle, onaj, koji drugome nije činio ono, što ne bi voleo njemu da se čini, Taj je bio pravedan, i onaj, koji je drugome činio ono, što ne bi voleo njemu da se čini, Taj je bio nepravedan.

Dalje, čovek, kome je činjena nepravda, zlo, kada vraća nepravdom, tj. zlom, onda je i sam nepravedan, zao, a kada vraća milošću, tj. dobrim, tako što oprašta, onda je milostiv i pravedan.
Istina, da bi čovek oprostio onome, koji mu je učinio nepravdu, treba da ima jaku veru u Ljubav, tj. jak temelj Hrama Ljubavi.
I što je Hram Ljubavi sazidan od više duhovnog blaga, pravde, milosti i istine, taj Hram Ljubavi je veći.
Jer da bi Hram Ljubavi mogao biti veći, mora temelj Hrama Ljubavi da bude jači, tj. mora vera u duhovna blaga da bude jača.
 
Poslednja izmena:
Pravda, kao duhovno blago, o kome govorim, zasniva se na sledećem; ne čini drugome ono, što ne bi voleo Tebi da se čini.
I čovek, koji postupa u skladu sa ovim Božijim principom, taj čovek je pravedan, a čovek, koji ne postupa u skladu sa ovim Božijim principom, taj čovek je nepravedan.
Taj princip je jednostavan, neprolazan, tj. večan, i univerzalan, tj. važi za svakog čoveka.

Dakle, onaj, koji drugome nije činio ono, što ne bi voleo njemu da se čini, Taj je bio pravedan, i onaj, koji je drugome činio ono, što ne bi voleo njemu da se čini, Taj je bio nepravedan.

Dalje, čovek, kome je činjena nepravda, zlo, kada vraća nepravdom, tj. zlom, onda je i sam nepravedan, zao, a kada vraća milošću, tj. dobrim, tako što oprašta, onda je milostiv i pravedan.
Istina, da bi čovek oprostio onome, koji mu je učinio nepravdu, treba da ima jaku veru u Ljubav, tj. jak temelj Hrama Ljubavi.
I što je Hram Ljubavi sazidan od više duhovnog blaga, pravde, milosti i istine, taj Hram Ljubavi je veći.
Jer da bi Hram Ljubavi mogao biti veći, mora temelj Hrama Ljubavi da bude jači, tj. mora vera u duhovna blaga da bude jača.

Kada sve ovo razumes i govoris ispravno ..nisi daleko od Carstva Bozijeg :)

Samo promeni taj Nick..nije u redu da CrniDjavo govori o Bogu dobre stvari lol ...malo je naopako :)
 
Ljubav,Vera,Nada,ali je Ljubav najveca medju njima.

Љубав дуго трпи, милокрвна је; љубав не завиди; љубав се не велича, не надима се,
Не чини шта не ваља, не тражи своје, не срди се, не мисли о злу,
Не радује се неправди, а радује се истини,
Све сноси, све верује, свему се нада, све трпи.
Љубав никад не престаје, а пророштво ако ће и престати, језици ако ће умукнути, разума ако ће нестати.
 
Iskrenost se zasniva na istini, tj. onaj, koji teži ka istini, taj je iskren, dobra nemera se zasniva na milosti, tj. onaj, koji teži ka milosti, taj ima dobre namere, dobrodušnost se zasniva na pravdi, tj. onaj, koji teži pravdi, taj je dobrodušan.
Težnja prema životu je težnja prema Hramu Ljubavi, jer nema života bez Ljubavi, tj. bez onoga od čega je sazidan Hram Ljubavi. Drugim rečima, život bez pravde, milosti i istine, i nije život, već pakao, a u paklu se ne živi, već se u paklu "gori".
ponekad istina i pravda mogu biti surovi, ako cinis iskreno i pravedno a time nanosis bol nekome da li si milostiv? i da li je ljubav vaznija od isine, da li je zarad ljubavi nekad dozvoljeno otrpeti i precutati neke stvari, cime bi mozda postupio nepravedno prema sebi, ili je potrebno biti iskren i postupiti pravedno i prema sebi i prema nekoj drugoj osobi cak i po cenu ljubavi?
milost i pravda ne idu zajedno. po meni na jednoj strani su milost i ljubav, na drugoj iskrenost i pravda. verujem da je jako tesko graditi hram na temelju koji je u suprotnosti sa stubovima, ali u tome i jeste sustina.. sustina je prevazici te suprotnosti, nauciti da ih ujedinis i usmeris ka jednom cilju gradjenju hrama ka zvezdama ( ovo mi malo lici na vavilonsiku kulu ali ne znam od cega su bili sazdani njihovi temelji :) ).
sta bi bila vera?
 
ponekad istina i pravda mogu biti surovi, ako cinis iskreno i pravedno a time nanosis bol nekome da li si milostiv? i da li je ljubav vaznija od isine, da li je zarad ljubavi nekad dozvoljeno otrpeti i precutati neke stvari, cime bi mozda postupio nepravedno prema sebi, ili je potrebno biti iskren i postupiti pravedno i prema sebi i prema nekoj drugoj osobi cak i po cenu ljubavi?
milost i pravda ne idu zajedno. po meni na jednoj strani su milost i ljubav, na drugoj iskrenost i pravda. verujem da je jako tesko graditi hram na temelju koji je u suprotnosti sa stubovima, ali u tome i jeste sustina.. sustina je prevazici te suprotnosti, nauciti da ih ujedinis i usmeris ka jednom cilju gradjenju hrama ka zvezdama ( ovo mi malo lici na vavilonsiku kulu ali ne znam od cega su bili sazdani njihovi temelji :) ).
sta bi bila vera?

Nema Ljubavi bez iskrenosti, prvo prema samome sebi, a potom prema bližnjem.
Ljubav se kupuje iskrenošću.
Upravo nedostatak iskrenosti uzrokuje manjak Ljubavi i za toliko više zabluda.
 
ako si iskren da li si milostiv?
jel primecujes kako koristim tvoju taktiku :lol:

Možeš biti milostiv i ne biti iskren.
Ali ne možeš biti iskren, a ne biti milostiv.
Ako je čovek iskren prema Bogu istini, ikada ne bi dozvolio nemilost, kome je iskreno potrebna pomoć.
Nemati milosti prema onome kome je potrebna pomoć znači gledati tuđu muku bez saosećanja.
Moje mišljenje da koji su ravnodušni prema mukama bližnjih jesu bolesni ljudi.
 
Covek je sigurno hram svega duhovnog. Jer covek i da je sam bez ikoga i icega oko njega moze svojim umom da stvori viziju i da oseti ljubav. Znaci sreca, ljubav tuga itd nisu uslovljeni onim sto je van naseg uma. Mi samo mozemo biti zavarani da ne mislimo o tome i na taj nacin ili mozda nenauceni da mislim tako.

Covek najvise strada tako sto veruje da je njegova sreca u materijalnom.Onda je on u ropstvu. Jer je zarobljen materjialnim desavanjima i ocekivanjima. Ali da ne bih vukao temu na drugu stranu.

Hram sveobuhvatne ljubavi u coveku je prvenstveno ljubav prema sebi. Jer covek ne moze da voli druge ako prvo istinski i potpuno ne voli sebe. Ne to nije egoizam. Ta istinska i potpuna ljubav prema sebi moze samo doci coveku je slobodan od mana. Zato nam je i Bog dao savest da nas uvek kori kada mislimo da radimo lose. Dokle god covek nije oslobodjen savesti koja je kao i covek koji je zavrsio svoj radni vek otisla da nadje svoj mir necemo naci potpunu ljubav.

Tek kada covek ostvari sebe kroz smisao koji mu je dat od Boga tad moze upoznati istinsku Bozju ljubav i da bude jedan sa vecnoscu.

Mnogi se pitaju kako to da bogati nikako da budu mirne nego uvek hoce jos i jos. Pa zato sto im je novac ta ljubav koju vole umesto one prave unutrasnje koja kada se jednom stekne tesko se gubi. A novac moze da nestane u toku noci. Njihove namere nisu lose ali njihovi putevi za sticanje srece su pogresni.

Hram Ljubavi je u voljenju sopstvene vrline. A Isus Hrist nas uci tim vrlinama.
 

Агапе је једна врста љубави, постоји више врста: ксенија, ерос, филија, строге. Али то није дефиниција љубави.

Да ли неко може да каже потпуну дефиницију љубави, пошто видим да овде неки и немају појма шта је то љубав, као госн са кацигом на глави. :mrgreen:
 
Агапе је једна врста љубави, постоји више врста: ксенија, ерос, филија, строге. Али то није дефиниција љубави.

Да ли неко може да каже потпуну дефиницију љубави, пошто видим да овде неки и немају појма шта је то љубав, као госн са кацигом на глави. :mrgreen:

Zasto sto je jednostavno nemoguce recima opisati i sazeti ljubav. Ljubav je veca od mora od okeana ajde sad ti meni opisi sta sve ima u okeanu i kako sve to funkcionise?
 
Poslednja izmena:
ljubav, po meni, je razumevanje drugog ljudskog bica, razumeti sve njegove osobenosti, dobre i lose strane. ne moras "voleti" i dobro i lose u tom bicu, dovoljno je shvatiti i istinski razumeti sve njegove strane, ako se nesebicno sajes da mu pomognes da prevazidje razlike u sebi, ako razumes njegovo unutrasnje stanje, i ne osudjujes ga, ne zameras mu na nekim losim odlukama, onda je to ljubav. idealno bi bilo da se ovakva ljubav daje svakom bicu, medjutim to je nemoguce, a svako ce to shvatiti kad dobije dete.
sta mislite da li je moguce osecati neku vrstu univerzalne bezuslovne ljubavi prema svima, i ako jeste da li je takav covek bezosecajan prema sopstvenoj porodice ili je pak vredan divljenja?
 
А шта је за тебе љубав? Дефиниши ми љубав.

А и остале питам. Шта је то Љубав?

“Ako jezike čovečije i anđeoske govorim a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.

I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu veru da i gore premeštam, a ljubavi nemam, ništa sam.

I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže.

Ljubav dugo trpi, blagotvorna je; ljubav ne zavidi; ljubav se ne veliča, ne nadima se,

Ne čini šta ne valja, ne traži svoje, ne srdi se, ne misli o zlu,

Ne raduje se nepravdi, a raduje se istini,

Sve snosi, sve veruje, svemu se nada, sve trpi..."
Sveti Apostol Pavle
 
ljubav, po meni, je razumevanje drugog ljudskog bica, razumeti sve njegove osobenosti, dobre i lose strane. ne moras "voleti" i dobro i lose u tom bicu, dovoljno je shvatiti i istinski razumeti sve njegove strane, ako se nesebicno sajes da mu pomognes da prevazidje razlike u sebi, ako razumes njegovo unutrasnje stanje, i ne osudjujes ga, ne zameras mu na nekim losim odlukama, onda je to ljubav. idealno bi bilo da se ovakva ljubav daje svakom bicu, medjutim to je nemoguce, a svako ce to shvatiti kad dobije dete.
sta mislite da li je moguce osecati neku vrstu univerzalne bezuslovne ljubavi prema svima, i ako jeste da li je takav covek bezosecajan prema sopstvenoj porodice ili je pak vredan divljenja?

То није љубав.
Прочитај доле цитате из Библије које је поставио госн Тетраграматон, у њима се говори управо о љубави.

Горе је неко рекао да је то Агапе. Близу је одговора, агапе је само врста љубави за коју се каже да је идеална љубав. Међутим, постоји и љубав према пријатељу, према госту, постоји еротска љубав итд.

Тетраграматон је навео цитате из Библије који говоре о томе. Постоји једна једноставна реченица која каже шта је љубав. Нема ту много филозофирања.
 

Back
Top