Hospitalizacija/smeštaj protiv volje

UltraVioletna

Iskusan
Poruka
6.293
Verovatno ste nekada čuli da je neko imao člana porodice koji bi trebalo da bude smešten na psihijatrijsko lečenje ili u dom za stare (radi svoje bezbednosti i bezbednosti drugih) jer je sniženog uvida,kritičnosti,psihotičan,agresivan, ALI da ne želi dobrovoljno. Šta se radi u takvoj situaciji ?
Osoba da bi se smestila u ustanove ovog tipa mora biti saglasna sa smeštajem/lečenjem. Obično ljudi u takvim stanjima nisu svesni da im je lečenje potrebno i da predstavljaju opasnost i za sebe i za svoju okolinu. Očajni članovi porodice ne znaju šta da rade u takvoj situaciji.
Zakon je predvideo takvu mogućnost.

U takvim situacijama osoba se može smestiti u ustanovu protiv svoje volje tako što :
- se stavi pod privremeno starateljstvo
-privremeni staratelj umesto te osobe potpisuje saglasnost i odlučuje o svemu.

Da bi se uopšte pokrenuo postupak za preispitivanje poslovne sposobnosti i nekome odredio privremeni staratelj, mora da postoji nalaz psihijatra u kome to piše kao potrebno ili neophodno. To (omogućiti taj pregled) može biti ozbiljan izazov za članove porodice,ali se ljudi nekako snalaze. Obično se dešava akutna situacija gde osoba biva hospitalizovana u izmenjenom stanju svesti kao hitan slučaj,pa se tada u nalazu psihijatra i napiše da je neophodno preispitati njenu poslovnu sposobnost.
Sa tim nalazom psihijatra postupak se pokreće pred nadležnim Centrom za socijalni rad (prema prijavi prebivališta osobe za koju je potrebno starateljstvo).
CSR u postupku bira privremenog staratelja (najčešće nekoga od srodnika, ili prijatelja). Kada staratelj dobije Rešenje o privremenom starateljstvu,on odlučuje dalje o štićeniku, i može umesto njega da potpiše saglasnost za smeštaj/lečenje.
 
Verovatno ste nekada čuli da je neko imao člana porodice koji bi trebalo da bude smešten na psihijatrijsko lečenje ili u dom za stare (radi svoje bezbednosti i bezbednosti drugih) jer je sniženog uvida,kritičnosti,psihotičan,agresivan, ALI da ne želi dobrovoljno. Šta se radi u takvoj situaciji ?
Osoba da bi se smestila u ustanove ovog tipa mora biti saglasna sa smeštajem/lečenjem. Obično ljudi u takvim stanjima nisu svesni da im je lečenje potrebno i da predstavljaju opasnost i za sebe i za svoju okolinu. Očajni članovi porodice ne znaju šta da rade u takvoj situaciji.
Zakon je predvideo takvu mogućnost.

U takvim situacijama osoba se može smestiti u ustanovu protiv svoje volje tako što :
- se stavi pod privremeno starateljstvo
-privremeni staratelj umesto te osobe potpisuje saglasnost i odlučuje o svemu.

Da bi se uopšte pokrenuo postupak za preispitivanje poslovne sposobnosti i nekome odredio privremeni staratelj, mora da postoji nalaz psihijatra u kome to piše kao potrebno ili neophodno. To (omogućiti taj pregled) može biti ozbiljan izazov za članove porodice,ali se ljudi nekako snalaze. Obično se dešava akutna situacija gde osoba biva hospitalizovana u izmenjenom stanju svesti kao hitan slučaj,pa se tada u nalazu psihijatra i napiše da je neophodno preispitati njenu poslovnu sposobnost.
Sa tim nalazom psihijatra postupak se pokreće pred nadležnim Centrom za socijalni rad (prema prijavi prebivališta osobe za koju je potrebno starateljstvo).
CSR u postupku bira privremenog staratelja (najčešće nekoga od srodnika, ili prijatelja). Kada staratelj dobije Rešenje o privremenom starateljstvu,on odlučuje dalje o štićeniku, i može umesto njega da potpiše saglasnost za smeštaj/lečenje.
Ne treba nista od toga. Policija smesta u ludaru kada nema nalog za hapsenje. Dovoljno je da se pozove policija i cao.
Osim toga smestaju i ekscentrike i samotanjake samo na rec. Dovoljno je da roditelj zove i gotovo. Srbija ima
Lazu za smestanje koga hoces. Mene su roditelji namestili jer sam resio da budem beskucnik, pa su me uhvatili
na spavanju napolju... no ako sam zelis da udjes, ne pustaju. Dakle, dovoljno je da neko isprica pricu.
 
Ne treba nista od toga. Policija smesta u ludaru kada nema nalog za hapsenje. Dovoljno je da se pozove policija i cao.
Osim toga smestaju i ekscentrike i samotanjake samo na rec. Dovoljno je da roditelj zove i gotovo. Srbija ima
Lazu za smestanje koga hoces. Mene su roditelji namestili jer sam resio da budem beskucnik, pa su me uhvatili
na spavanju napolju... no ako sam zelis da udjes, ne pustaju. Dakle, dovoljno je da neko isprica pricu.
Da,ali to je ona akutna situacija o kojoj pričam. Ti možeš sutradan da izađeš sa lečenja,da tužiš ustanovu da te držala protiv tvoje volje,faktički te lišili slobode. Zato se postupkom stavljanja pod privremeno starateljstvo to zakonski reguliše.
 
Nije baš tako retko. Čak sam i službeno u pratnji policije dovodila agresivne beskućnike,pa su ih psihijatri vraćali,tj. odbijali da ih prime na hospitalizaciju.
Mene nisu vratili a samo sam hteo da se zamonasim, sto se nije svidelo mojim roditeljima. Gde ti je taj podatak da vracaju?
Mislim ono narkomani deca lekara slobodno ulaze i trkeljisu u potrazi za drogom...
 
Nije baš tako retko. Čak sam i službeno u pratnji policije dovodila agresivne beskućnike,pa su ih psihijatri vraćali,tj. odbijali da ih prime na hospitalizaciju.
Zato sto bi morali da Im daju dijagnozu, a nece , jer su onda njihova briga...
A sa druge strane, beskucnici bi trebalo da se sloze sa hospitalizacijom...zacarani krug
 
Jesam kompetentan jer sam svojim ocima i usima video i cuo i bio tamo. I kako i koga zatvaraju...
Vezivanje je bilo procesura 2000ih po prijemu kad sam ja bio. Posle su vezivali samo kada odbijas
da primis lekove. Procedura je bila batinanje, vezivanje, pa inekcija,,,
Okej, nemam razloga da ti ne verujem. Samo imamo različita iskustva.
Inače,ovaj postupak (privremeno starateljstvo) se odnosi i na smeštaj u domove za stare,kada dementna lica nisu u stanju da izraze svoju volju oko smeštaja.
 
Okej, nemam razloga da ti ne verujem. Samo imamo različita iskustva.
Inače,ovaj postupak (privremeno starateljstvo) se odnosi i na smeštaj u domove za stare,kada dementna lica nisu u stanju da izraze svoju volju oko smeštaja.
E cek, mozda vise nisu takvi bednici ko sto su bili. Ja nemam iskustva danas, nego tu odmah nakon Milosevica...
Mozda su uveli red i zakon i tamo u medjuvremenu...
 
Nedavno sam gledala film na ovu temu. Zove se I Care a Lot(2022).
Nisam do tada o ovakvim temama ni razmišljala, niti sam imala pojma
do koje mere je moguća zloupotreba. Procedura je jednostavna, da bi
se brže i lakše pomoglo nekome, ali se zato brže i lakše neko može
smestiti u ustanovu da bi mu se oduzela imovina.
Zato bi osoba trebala da ima advokata i pravo na drugo mišljenje
lekara. Ok je da procedura bude brza, ali nakon što se osoba smesti
u ustanovu da joj se pored privremenog staratelja dodeli advokat i da
se potraži drugo mišljenje, kako bi se sve još jednom preispitalo.
 

SCENA iz DUŠEVNE BOLNICE U SRBIJI koja je jednog psihijatra ZAUVEK PROMENILA: "Video sam fascinante prizore u medicini, ali ništa nije na mene ostavilo OVAKO JAK UTISAK"​

Doktor Vladimir Đurić, specijalista psihijatrije, neretko na svojoj popularnoj Fejsbuk stranici daje interesantne i na pitak i jednostavan način napisane smernice o međuljudskim odnosima, emocijama, ljubavi, svakodnevnim problemima, odnosno o životu uopšte...
Dr Đurić gotovo svakodnevno deli sjajna zapažanja koja lako mogu da vam promene ugao gledanja ili pomognu da donesete neku odluku, a neki njegovi statusi "žive" i godinama nakon što ih objavi. To je slučaj i sa pričom iz 2017. godine u kojoj je ovaj psihijatar podelio trenutak kome je svedočio u jednoj duševnoj bolnici, a koja je na njega ostavila veoma jak utisak.
Ovog puta prenosimo priču u celini, onako kako ju je dr Đurić predstavio svetu:

“Za ovih petnaest godina koliko sam u medicini… Prisustvovao sam brojnim fascinatnim prizorima…

Doduše…
Fascinantno lepim…

I još fascinantnije ružnim…

Uspešnim i neuspešnim porođajima…

Uspešnim i neuspešnim reanimacijama…

Uspešnim i neuspešnim pokušajima suicida…
 

Back
Top