- Poruka
- 78.139
To je horor"; VW tek početak: Auto-industrija na kolenima
Najveći nemački proizvođač automobila Folksvagen razmatra zatvaranje fabrika u Nemačkoj. Slične muke pogađaju i druge evropske proizvođače – njihovi električni automobili se ne kupuju, a konkurencija iz Kine pritiska.Evropskoj automobilskoj industriji ne ide dobro: prodaje se manje automobila nego što se očekivalo, a većina novih električnih modela ostaje neprodata.
Ne preti zatvaranje samo Folksvagenovim fabrikama – Reno i Stelantisov brend Fiat takođe proizvode znatno više automobila nego što mogu da prodaju, piše Dojče vele.
Prema istraživanjima Bloomberg Intelligence, svaka treća evropska fabrika BMW-a, Mercedesa, Stelantisa, Renoa i Folksvagenane radi punim kapacitetom. U nekim fabrikama ne proizvodi se ni polovina automobila koji bi mogli sići sa trake.
Posebno loše izgleda u Stelantisovoj fabrici Mirafjori u Torinu, gde se proizvodi potpuno električni Fiat 500e. Proizvodnja je tamo pala za više od 60 odsto u prvoj polovini godine.
Čak je pod pretnjom zatvaranja i Audijeva fabrika u Belgiji, gde se proizvodi skupi Q8 e-tron.
Evropski fenomen
Problemi sa prodajom dovode u opasnost i Renoovu fabriku u Dueu na severu Francuske, jednako kao i Folksvagenovu fabriku u Drezdenu. Električni automobili koji se tamo proizvode jedva nalaze kupce, a proizvođači beleže gubitke."Usred smo strukturnih promena“, kaže za DW glavni ekonomista ING banke Karsten Brzeski. To se ne odnosi samo na VW, već na celu automobilsku industriju.
I, naravno, vidimo da ovaj međunarodni trend ka većoj elektrifikaciji takođe dovodi do veće konkurencije“, naglašava Brzeski.
Posebno iz Kine raste pritisak na evropske proizvođače automobila. Uprkos kaznenim carinama EU na električne automobile iz Kine, kineski proizvođači odlučni su da se trajno etabliraju na tržištu Evrope.
Uz Gilijevu marku Link, firme kao što su Čeri, GWM ili BYD planiraju da proizvode električne automobile u sopstvenim fabrikama u Evropi.
Da li su automobilski menadžeri podbacili?
Zašto su evropski proizvođači automobila u tako teškoj situaciji kada je reč o prelasku na električna vozila? Da li su menadžeri, za razliku od svojih kolega u Kini, naprosto propustili priliku?Objašnjenje nije tako jednostavno, kaže Brzeski, jer se automobilska industrija suočava sa mnogim problemima istovremeno. Ali, u tom sektoru posebno dobro se vidi fenomen jačanja međunarodne konkurencije i pad konkurentnosti Evropljana.
Hans-Verner Zin, dugogodišnji predsednik minhenskog instituta Ifo za praćenje ekonomskih trendova, ne vidi to kao neuspeh menadžmenta.
"Ne može se reći da je neko ovde prespavao tržišni trend, bilo da je reč o Folksvagenu ili drugima. No nije prepoznato – i to je možda onda propust – koliko različito brzo i temeljno deluju politike u Kini i Evropi“, kaže on za DW.
Evropski Zeleni plan, zabrana motora sa unutrašnjim sagorevanjem u EU od 2035. godine, i sve stroža pravila o emisijama izduvnih gasova drastično su promenili tržište i politički usmerili industriju.