Homo yugoslavicus nije filozofičan

A vidis, to je problem takodje...
Slusam kako ljudi razumeju ono sto je disertacija, i tu imas obojenje....kao kad zapadnjak stalno ali ne bas svi , misli da je kapital jedini nacin disanja i rada, i privredjivanja i onda mu je to skoro izjednaceno sa moralnom superiornoscu....

Videce se bolje sad kad krene feminizam , koliko je to obojenje prisutno , jer kod seljacizma se ne vidi jer je integrisano , od rodjenja se shvata normalnim, a nije...

Tako se i razume sto sta ali obojeno....a to ne sme, mislim sme ako ces da filozofiju pretvaras u drugi dnevnik....sto je odlicno za vlast i drustvo , ali nije za filozofiju.

Primer koji je mozda jasniji , pricas sa vrhunskim kardio hirurgom, i on ce ti nabrojiti 20 situacija kad se moze javiti ovo i ono i ovo i ovo i tako moze da se poigrava sa svim poznatim mu reakcijama ali samo iz seta uobicajenih medicinskih slucajeva i nekih uvrnutih ali upoznatih, dok mu nece pasti na pamet niti ce prihvatiti da je moguce da ako brojke ne pokazuju , pacijent ima maskiranu neku pojavu koja reakcije te jedinke cini suprotnim od onog sto mu je moguce...npr svi ce se nasmejati da pijenjem vode pritisak pada, kad stalno rade suprotno, tj teraju telo na izlucivanje da bi spustili izuzetno ili visok pritisak...Ali moguce je u situaciji teske malokrvnosti kad srce podize pritisak jer nema volumen krvi, da dodatak tecnosti dovodi do pada pritiska...Ali to je zanemarivo pa mu nikad nece pasti na pamet,
Ali upravo takve stvari su nekad resenja u prirodi i u filozofiji..
Npr okta frekvencije su pronadjene ne usavrsavanjem frekvencija sve vise i vise, nego posmatranjem elektrona blizu svog ravnoteznog polozaja .....nesto sto ovako ne daje niti jak niti znacajan signal..

Poslednja izmena:
Kako si nadrealno glupi onaj matorac ofucani sto jedva krpi kraj sa krajem,
Glupi Ljubo će da učini kraj i nauke i filozofije i svetskih religija i ideologija i politika, koje do danas nisu objasnile apsolutno, ništa, ni materiju, ni život, ni Boga, ni Svemir. I to samo sa jednim malim otkrićem, a to je da samo Svest pstoji i njenih SEDAM fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji - naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Pomoću kojih se objašnjava apsolutno sve - i materija i život i Svemir i Bog. Ali ti to ne možeš razumeti jer ti logika i filozofija baš i ne ide od ruke. Ti ćeš to da prihvatiš tek dok, kako si rekao, to "NEKO PRIZNA". Jer ti sam to ne možeš da "priznaš". Nemaš čime.

Pojednostavi ako je problem u tome, lol, bas je guljenje mozga ovaj tvoj stav
Moj stav, izrečen kao Večita i Konačna Istina o postojanju materije, života i Svemira, je najjednostavniji i najkraći mogući stav, koji se svodi na to da postoji samo Svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i pomoću njih se objašnjava apsolutno sve - i materija i život i Svemir i Bog. Dok su ostali naučnici, filozofi, teolozi, ideolozi i političari sveta do danas napisali vagone knjiga, bezuspešno pokušavajući to isto da objasne. I ti se sada žališ kako Srbi nemaju ni jednog poznatog filozofa. A to što ljudi to još nisu "priznali", je zato što nemaju čime.

Neke osnove filozofije, neki veliki filozofi, i njihove glavne ideje, bi možda bilo fino da budu stvar opšte kulture, a da li ćeš ti kasnije detaljno proučavati Vitgenštajna, Hobsa, ili Džona Loka, to je na tebi, mada mislim da je to više za studente filozofskog fakulteta. Uostalom, život je previše kratak da bi se svima njima posvetio. Slušao sam skoro jednog doktora filozofije, koji kaže da npr. Šopenhauera u celosti nisu pročitali ni mnogi ljudi kojima je filozofija struka, njegovo glavno delo, uz sekundarnu literaturu, valjda ima preko 3000 strana.
Koji je to doktor brale

pa generalno nismo nešto misleći narod, u domenu filozofije makar. Njegoš se smatra vrhuncem filozofske misli, što je za plač. uglavnom nam se filozofski radovi svode na doktorske disertacije, što znači da nismo glupi da razumemo ali jesmo da stvorimo novo

i šta fali Žižeku, mislim da po njemu serrucka samo onaj ko ga nije stvarno čitao i razumeo i/ili koji ga ne voli jer ne voli Hegela

bože kako sam široko definisala 'naš narod' kad sam ovu dvojicu obuhvatila njime
Sta je za plac? Njegos je u 10 najvecih umova civilizacije

pa generalno nismo nešto misleći narod, u domenu filozofije makar. Njegoš se smatra vrhuncem filozofske misli, što je za plač. uglavnom nam se filozofski radovi svode na doktorske disertacije, što znači da nismo glupi da razumemo ali jesmo da stvorimo novo

i šta fali Žižeku, mislim da po njemu serrucka samo onaj ko ga nije stvarno čitao i razumeo i/ili koji ga ne voli jer ne voli Hegela

bože kako sam široko definisala 'naš narod' kad sam ovu dvojicu obuhvatila njime

Zato sto je mediokritetan i šarlatan je baš kao njegova intelektualna ljubav Hegel

Glupi Ljubo će da učini kraj i nauke i filozofije i svetskih religija i ideologija i politika, koje do danas nisu objasnile apsolutno, ništa, ni materiju, ni život, ni Boga, ni Svemir. I to samo sa jednim malim otkrićem, a to je da samo Svest pstoji i njenih SEDAM fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji - naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje. Pomoću kojih se objašnjava apsolutno sve - i materija i život i Svemir i Bog. Ali ti to ne možeš razumeti jer ti logika i filozofija baš i ne ide od ruke. Ti ćeš to da prihvatiš tek dok, kako si rekao, to "NEKO PRIZNA". Jer ti sam to ne možeš da "priznaš". Nemaš čime.

Moj stav, izrečen kao Večita i Konačna Istina o postojanju materije, života i Svemira, je najjednostavniji i najkraći mogući stav, koji se svodi na to da postoji samo Svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i pomoću njih se objašnjava apsolutno sve - i materija i život i Svemir i Bog. Dok su ostali naučnici, filozofi, teolozi, ideolozi i političari sveta do danas napisali vagone knjiga, bezuspešno pokušavajući to isto da objasne. I ti se sada žališ kako Srbi nemaju ni jednog poznatog filozofa. A to što ljudi to još nisu "priznali", je zato što nemaju čime.
Ljubo zanima me kako onda definišeš podsvijest u tom tvom naučno istraživačkom saznanju, navodiš samo svijest postoji i njihovih sedam osobina, da li onda postoji podsvijest?

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.
Ima jedan covjek koji je izvrsno klasifikovao sve narode, i to tako sto je stare kulture nazvao humanistickim i visokim, dok je u danasnjicu smjestio narode koji su tek 3/4 humanisti, i nazvao ih "industrijskim kulturama" odnosno industrijskom rasom. Dakle, nazvao je humaniste "4/4 ljudi", industrijske narode "3/4 ljudi", a nomade "2/4 ljudi". Divljaci su 1/4.

Posto je humanizam zasnovan uglavnom na etici i politici, drzavnistvu i kulturi, moze se reci da u danasnje vrijeme anarhokapitalizma, kome god bi se obratili sa molbom za dijalog na polju filozofije, dobili bismo odgovor "pa zar ne vidis cime se ljudi bave? svako moze da filozofira...!"
Dakle, bave se industrijom, tehnologijom, programiranjem, a sve ostalo kao da je nastrano i to se izbjegava.
Srbi i jesu dio toga, njihovo je da sjede po kaficima i pricaju o poslu ili kako da ga nadju.
Ko se okrene filozofiji, grdno je propao.

Ima jedan covjek koji je izvrsno klasifikovao sve narode, i to tako sto je stare kulture nazvao humanistickim i visokim, dok je u danasnjicu smjestio narode koji su tek 3/4 humanisti, i nazvao ih "industrijskim kulturama" odnosno industrijskom rasom. Dakle, nazvao je humaniste "4/4 ljudi", industrijske narode "3/4 ljudi", a nomade "2/4 ljudi". Divljaci su 1/4.

Posto je humanizam zasnovan uglavnom na etici i politici, drzavnistvu i kulturi, moze se reci da u danasnje vrijeme anarhokapitalizma, kome god bi se obratili sa molbom za dijalog na polju filozofije, dobili bismo odgovor "pa zar ne vidis cime se ljudi bave? svako moze da filozofira...!"
Dakle, bave se industrijom, tehnologijom, programiranjem, a sve ostalo kao da je nastrano i to se izbjegava.
Srbi i jesu dio toga, njihovo je da sjede po kaficima i pricaju o poslu ili kako da ga nadju.
Ko se okrene filozofiji, grdno je propao.

A taj jedan covjek je veliki Osvald Spengler, ako se ne varam?

Ljubo zanima me kako onda definišeš podsvijest u tom tvom naučno istraživačkom saznanju, navodiš samo svijest postoji i njihovih sedam osobina, da li onda postoji podsvijest?
Svest je sve što postoji. Energija od koje je sve sagrađeno je napregnuti i pokrenuti nematerijalni kvantni vakuum, tj. nematerijalna Svest. Koja kada se napregne i pokrene poprima fizička svojstva sile i mase i počinje fizički da se manifestuje kao energija.

A šta je čovek? Ćovek je visoko organizovani sistem kretabnja i rada energije, tj. milijardi čestica i delova Svesti. U čovvekovom organizmu nije sve čovekova svest. Ćovekova svest je samo AURA koja obavija i prožima sve ostale čestice i delove svesti unutar čovekovg organizma i informatički, telepatski ih povezuje u smislenu logičku celinu i biće. Nejna podsvest. tj. čovekova podsvest su svi ostali delovi i delići ljudskog organizma, koje čovekova svest obuhvata i prožima. Čovekova Svest, aura, upravlja čovekovim organizmom pomoću mozga i nervnog sistema, kao električna struja kada pokreće i upravlja robotom. Sa njenim odlukama prilikom upravljanja telom, koje mogu da budu i pogrešne, telo, kao njezina podsvest, ne mora uvek da se slaže. Uostalom, čovekova podsvest , a to su sve čestice i delovi koje grade ljudski organizam, je pametnija od čovekove svesti, jer ona je znala kako da napravi ljudski organizam kao savršenu i pravednu organizaciju svog kretanja i rada, pomoću koje se najlakše stvaruje duhovno i materijalno blagosatanje, kao osnovni cilj i svrha života, a glupa ćovekova svest, aura, još uvek ne zna kako da napravi Čovečanstvo kao savršenu i pravedbu organizaciju svog kretanja i rada, pomoću kje bi svi ljudi na svetu lako ostvarili svje duhovno i materijalno blagostanje. Umesto toga, ljudi razvijaju ratne tehnologije i teže svom samouništenju, umesto tehnologije materijalne proizvodnje i teže ka samoodržanju. I to je ono glavno zbog čega se čovekova svest i podsvet ili savest, stalno sukobljavaju jer to što čovekova Svest radi nije u skladu sa osnovnim priropdnim zakonom harmonije i dobra, po kojem su sve materijalne forme u Svemiru napravljene, od kojih je ljudski organizam jedan od najsavršenijih, već je u skladu sa đavplovom, tj. darvinovim principom prava jačega, prirodne selekcije, haosa i zla. Po kojem su svi dosadašnji svetski društveni i ekonomski nepravedni poreci građeni - robovlasništvo, feudalitam fašizam, komunizam i danas demokratija i kapitalizam.

A taj jedan covjek je veliki Osvald Spengler, ako se ne varam?
Nije, Oswaldo nije isao tako daleko da kulture klasifikuje prema rasama. Ima jedan koji je bio prije njega, a napisao je vise od Oswalda, pa su ga izolovali.
Karl Friedrich Vollgraff. Ima ga samo na Njemackom.
Ali o njemu je pisao Hans Joahim Schoeps u knjizi "prethodnici Spenglera".
Jedan moj prijatelj sa je provukao Schoepsa kroz google translator, pa ga ima na engleskom...

Nije, Oswaldo nije isao tako daleko da kulture klasifikuje prema rasama. Ima jedan koji je bio prije njega, a napisao je vise od Oswalda, pa su ga izolovali.
Karl Friedrich Vollgraff. Ima ga samo na Njemackom.
Ali o njemu je pisao Hans Joahim Schoeps u knjizi "prethodnici Spenglera".
Jedan moj prijatelj sa je provukao Schoepsa kroz google translator, pa ga ima na engleskom...

Posto sam cikličari i špenglerovac, bio bih zahvalan ako bih mogao dobiti pristup istoj...

A ko jeste?

Na zapadu mozda ima ljudi koji se profesionalno i amaterski bave originalnom filozofijom. Ali koliko je kvalitetna njihova filozofija?

Koliko je kvalitetna filozofija Loka, Berklija, Kanta, Sopenhauera, Vitgenstajna, Hajdegera i drugih?

Koliko je kvalitetna postmoderna filozofija?

Koji kriterijum se koristi prilikom odlucivanja sta je dobra a sta je losa filozofija?

Recimo, sta ako su svi ti svetski poznati filozofi, ukljucujuci i Zizeka, najobicniji korisni idiJoti vestacki selektovani da zaglupljuju narod?

Zar ne bi bilo logicnije da kazes, "Homo sapiens nije filozofican"?

Kažem ti, enciklopedijski duh se kod nas najviše njeguje, od njega svaka hijerarhijska ljestvica, svaki vid intelektualizma u našem narodu počinje.

To ti je tako svuda. Sami zapadnjaci ce ti reci da se na njihovim fakultetima ljudi ne uce da razmisljaju nezavisno od drugih, tj. svojom glavom, vec samo da znaju ko je sta rekao, ili kada se sta desilo, i u najboljem slucaju, kada koja formule treba da se upotrebi da bi se resio taj i taj problem. Cak i kad ti dozvole da razmisljas svojom glavom, postoje premise koje ne smes da preispitujes i unutar kojih moras da funkcionises.

Poslednja izmena:
zatim neznanje sta je uopste logika...prljavo razmisljanje svuda i motivi za to prljavo razmisljanje..

Logika je svuda zapostavljena. To je ono sto se desi kad stavis preteran akcenat na iskustvo. Recimo, danas imas kvantne fizicare koji tvrde nebuloze kao sto su "cestica moze da bude na dva razlicita mesta u isto vreme". Nema veze sto je to ocigledna kontradikcija. Ili recimo imas Hilbertov hotel sa beskonacnim brojem soba. Nema veze sto je hotel pun, s obzirom da ima beskonacni broj soba, kaze Hilbert, uvek ima mesta za jos jednog gosta. Ili ona nebuloza da su 1 i 0.999~ isti brojevi. I tako dalje.

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.

Ко је из које нације најмање је ту битно. Као и у свим осталим областима људског деловања, ни филозофија није поштеђена критеријума који ће неког учинити "великим" а неког "малим", а то нажалост нису способности, заслуге па чак ни велика филозофска открића, већ једноставно, пажња гомиле. То је све што је потребно.

Како сам раније писао одговарајући на један пост који је нахвалио Ничеа:
Niče je madafaking preteča sekularnog egzistencijalizma i nekih elemenata postmodernizma. Ponekad nije znanje kriterijum već autentičnost misli. A Niče je palio i žario tebra, Niče je ustreso Evropu kao zemljotres.
А одговорио сам му овако:
Ниче је устресао недотупаву гомилу када се појавио у новинама како грли коња и после тога пада у лудило. Та прича је привукла пажњу маса, којима једино такве вести могу скренути исту, и самим тим ето пажње и ето Ничеа као великог филозофа. Да није полудео данас не би ни чули за њега. Као што не би чули за Вајнингера да се није самоубио. Или за Ван Гога да није одсекао себи уво.

Или Леонардова Мона Лиза која је још један добар пример. Она је данас велико сликарко дело, зар не, можда највеће икад насликано. А разлог за то је заправо афера крађе истог из музеја а која је почетком двадестог века скренула пажњу светске јавности. Да није било тога Мона Лиза би била уз остале Леонардове портрете вероватно смештна негде у запећку Лувра.

Исто је и са свим осталим, скретање пажње је оно што одлучује, а поготову у филозофији. Јер већина људи једноставно не могу разумети филозофију.
Како је говорио Шопенхауер.
Како је ограничен и неадекватан нормални људски интелект и како је мала јасноћа његове свести, може се видети из чињенице да, упркос ефемерној краткоћи човековог живота који је бачен у ток бескрајног времена, несигурне природе нашег постојања, безбројних мистерија које се свуда намећу, значајног карактера толико појава, и крајње неадекватности живота; да, упркос томе, сви не филозофирају стално, без престанка; у ствари, не многи, или бар неки, или можда само неколицина; не, него само овде и тамо, само апсолутни изузеци филозофирају. Кроз овај животни сан остали се крећу слично животињама од којих се, на дуге стазе, они разликују само по способности предвиђања за неколико година унапред. цитат Шопенхауер

Или ово:
Колико je људски интелект ненаклоњен филозофском размишљању види се, између осталог, у чињеници да чак и сада, после свега што је на ту тему речено од Декарта до данас, реализам се и даље самоуверено суочава са идеализмом наивном тврдњом да тела постоје, не само у нашој представи или менталној слици, већ заиста и стварно. Шопенхауер

totalno pogresno shvaceno, ja ovde ne hvalim sebe, nego zakljucujem da ima nade za srpsku filozofiju pored ovoliko pisanja vas pojedinih ovde..ne znam sto ste/su samokriticni!
Nema a sad cu reci i zasto...

Jesi li ikad probala da sagovornika saslusas i podrzis mirno?
Recicu ti sta se desava....ja to inace radim kao naviku , a moze i na forumu da se vidi , ako zamislis , a vidis i kako se shvata...
Dakle ako nekog mirno saslusas i slozis se sa tackama koje navodi u smislu da moguce je da je i to slucaj, kad krenes da iznosis ono sto ti mislis, sagovornik je zaglushen svojim recima i ehoom onog sto je sam izgovorio...
U filozofiji bi trebalo da vazi IMHO princip , tj jedan prica , ostali konstruktivno prihvataju ili ukazuju na previde i onda sami iznose po slicnoj kulturi govora ili pisanja svoje teze i ideje..

U srpskom nacinu komuniciranja toga nema, rekoh i zasto , zato sto ce ako mirno saslusas i odajes utisak prihvatanja nacina razmisljanja ili medjurezultata sagovornika, sve sto kasnije izgovoris biti od manjeg znacaja samom sagovorniku jer je podsvesno shvatio da je on u pravu i da je prihvaceno ono sto je sam izrekao ili izrekla..

Jedan od razloga zasto pobedjuje raspravljanje i svadjanje i ubedjivanje na srpskoj pozornici a ne razgovor...
Deluje i kad su izuzetno vazne situacije, npr lekar iznosi pogresnu hipotezu, ti saslusas i ne protivurecis nego potvrdjujes da je i to moguce, ali onda kad krenes da iznosis ono sto je stvarno situacija, lekar se pogubi u neslusanju jer su mu misli totalno vec krenule ka zakljucku i tacno vidis da uopste ne prati ili prati ali ne shvata ili slabo prihvata kao verovatno ono sto je izneseno...
Isto je i u biznisu, isto je svuda, zato i postoje tehnike uciniti sagovornika u neugodnim uslovima rastresenim...

E sad da li je dovoljno krenuti u razgovor bez promene kulture dijaloga, ja mislim da ne...
Bar ne za filozofiju , jer ce ili banalnost ili prakticnost da pobede ili jaci glas...
Ili cak i lupetanje ako tip ima pristup autoritetnog i drskog, imas ovde sizifa koji ti je dobar primer toga...

Back