Homo yugoslavicus nije filozofičan

Inace prouciti svu filozofiju je em tesko em i nemoguce, ali je po mom misljenju lose da se logika zadnja polira ili se uopste ne polira....nego se uzme vrlo povrsno i bez paznje...
I tako vidjam mnoge ljude koji se trude da znaju puno a kvizovski , a da im je logika nesto nebitno , npr 2 i 2 su 4....a ne npr odvoji samo 2 iz prve grupe, i samo 2 iz druge grupe, pa gledaj sta se dogadja....

Nekada su ljudi kretali od zdravorazumske, tako je izgledalo , proste logike...medjutim ona nije bila bas prostacka, nego prosta, pa se na nju gomila gomila, integrise i na kraju posle mnogo truda ona postane nesto sto funkcionise...
Do tada je nalik blentavom umu...umu koji gleda 3,4 situacije a donosi odluku za 1000 situacija...sto je jako nesmotreno..
Previse treba srece pacijentu da ne postane defektan od 3ih bolesti , a ne one zbog koje je lecen..

Npr metafizika, milion ljudi milion tumacenja....ja sam prihvatio tumacenje nemackih religioznih filozofa modernog doba...po obicaju nisam zapamtio imena, nisu mi bitna..suprotno od istoricara filozofije..
Dakle metafizika je vrsta povezivanja gde sve zavisi od svega....
To znaci da ti treba ogromna memorija a relacije ce se povezivati slabim ili jacim vezama, uslovnim ili uslovno uslovnim....i tako dobijamo skup odnosa koji je mocan ali nije deduktivan a nije ni uprostena relacija, tj totalno je neupotrebljiv kvizomanima...ili istoricarima....
Meni se svidela ta defincija i sam sam imao slicnu i zasto da ne praktikujemo ako mozemo , tacno treba veliki path i velika memorija...ali je komunikacija i donosenje odluka ispravnije....i zasticenije...od zloupotreba..

Da li ce ostali ljudi prihvatiti takvu definiciju metafizike?
Nece, jer bi onda blejali, jer ne mogu da dobace...ko ce da pamti zbog jedne recenice 1000 relacija, da bi zakljucio da li je ta recenica tacna ili nije..
I dalje ćeš biti subjektivan...
Imati svoje kritičko mišljenje na sve pročitano, koje je zasnovano na tvom iskustvu i načinu života..

Zbog toga se vadi prosek @Ljubo2
Taj prosek se menja novim generacijama...

Možda si donekle nadprosečan, ali u filozofiji si očigledno nepotreban.

I dalje ćeš biti subjektivan...
Imati svoje kritičko mišljenje na sve pročitano, koje je zasnovano na tvom iskustvu i načinu života..

Zbog toga se vadi prosek @Ljubo2
Taj prosek se menja novim generacijama...

Možda si donekle nadprosečan, ali u filozofiji si očigledno nepotreban.
Znas koja je razlika izmedju naucnog pristupa i pristupa ja mislim da je ovako....ogromna...

To je nekad bilo, dokoni stari Grci, Sokrat, koji je bio atinski penzioner, Niče, kao pesnik, ili Šopenhauer, koji je bio skromno, ali materijalno obezbeđen...nije bilo medija, ni internet zabave, pa su se takvi ljudi u celosti posvećivali gradnji nekih svojih velikih filozofskih sistema...danas nema tih veličina, ništa novo ni sveže u tom polju, uglavnom se prežvakava ono što je nekad neko rekao...osim toga, što reče neko, svaki genije ima dozu ludila - a danas se to psihijatrijski saseca...
Tako vidim neke razloge...
Nema više velikih filozofa, ali ima puno malih...

Свиђа ми се ово што си написао,
али бих га надоградио.

Тачно је да нема више потребе за "чистом филозофијом",
основне појмове смо одавно дефинисали
али сад се та логика пренела на конкретне науке.

Нема филозофије, али има:

- биологије,
- социологије,
- физике,
- геологије,
- психологије,
- географије,
- лингвистике,

и још двестотинак разних "логија",
и све су оне деца изворне филозофије.

Па нећемо ваљда вечно да разматрамо "битак" ?

Свиђа ми се ово што си написао,
али бих га надоградио.

Тачно је да нема више потребе за "чистом филозофијом",
основне појмове смо одавно дефинисали
али сад се та логика пренела на конкретне науке.

Нема филозофије, али има:

- биологије,
- социологије,
- физике,
- геологије,
- психологије,
- географије,
- лингвистике,

и још двестотинак разних "логија",
и све су оне деца изворне филозофије.

Па нећемо ваљда вечно да разматрамо "битак" ?
Ima istine, pogotovo psihologija je tu preuzela primat.

Ima istine, pogotovo psihologija je tu preuzela primat.

Мени је то потпуна истина,
филозофија ми је основна наука,
из ње свако наше размишљање потиче и проистиче.

Зашто ?

Па зато што су основне филозофске дисциплине
логичко и аналитичко промишљање.

Па којом ти данас можеш делатношћу да се бавиш,
а да не размишљаш логично и без анализе ?

Ни вулканизер не може гуму да ти закрпи,
а да анализом не утврди где је рупа,
а онда је на неки логичан начин закрпи ...

1699278002325.png

Neke osnove filozofije, neki veliki filozofi, i njihove glavne ideje, bi možda bilo fino da budu stvar opšte kulture, a da li ćeš ti kasnije detaljno proučavati Vitgenštajna, Hobsa, ili Džona Loka, to je na tebi, mada mislim da je to više za studente filozofskog fakulteta. Uostalom, život je previše kratak da bi se svima njima posvetio. Slušao sam skoro jednog doktora filozofije, koji kaže da npr. Šopenhauera u celosti nisu pročitali ni mnogi ljudi kojima je filozofija struka, njegovo glavno delo, uz sekundarnu literaturu, valjda ima preko 3000 strana.

Ima jedan vic o Aristotelu. Ako s njim skrnavim ovu svetu temu, neka ga moderacija izbrise a mene nek kazni, ako bas mora.

Elem, jednog dana dosao poznanik kod njega i zapoceo - Aristotele, moram ti nesto reci za tvog najboljeg prijatelja. On naime...
Stop! viknu Aristotel- da li je to sto ces mi reci 100% istina?
- Pa ne znam, rece poznanik - ali cuo sam...
-Stop!, ponovo ce Aristotel- cuo si, znaci obican trac , rekla kazala. Reci mi da li bi to sto bi ti rekao bilo korisno za mog prijatelja?
- Pa zavisi kako se uzme jer on...
Ne,ne,- uzviknu Aristotel - zelis mi ispricati neki trac, neistinit i bez ikakve koristi za njega, stvar je ocita, zasto bih ja slusao te budalastine. Produzi dalje.
I poznanik ode.

Eto zbog svega ovoga je Aristotel bio jedan od najvecih filozofa anticke Grcke i zbog svega ovoga nikad nije saznao da mu najbolji prijatelj kara zenu.

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.
loš splet istorijskih okolnosti...dok smo bili pod drugim narodima i pod komunizmom nije bilo uslova za razvoj filozofske misli,a posle nije bilo dovoljno dugog perioda života u dovoljno razvijenom društvu gde bi filozofija bila shvaćena ozbiljno... osim toga postoji predrasuda prema filozofiji...kad neko lupeta nešto mi kažemo što filozofiraš...

Imali smo npr.velikog psihijatra i mislioca, dr. Vladetu Jerotića, on mi prvi pada na pamet.
Vladeta Jerotić jeste za poštovanje, ali se uglavnom bavio filozofijom iz religijske perspektive, onom blizu dogme, što i nije baš slobodoumna filozofija pa čak i u nekim dijelovima nelogična, zbog dogmi, blizak moralu i etici po meni, mislim da je njegovo propovijedanje dobar primjer sveštenicima, kako bi trebali delati da bi bili dosledni svom pozivu. Za ovaj narod i njegov mentalitet, Vladeta je melem.

Poslednja izmena:
Vladeta Jerotić jeste za poštovanje, ali se uglavnom bavio filozofijom iz religijske perspektive, onom blizu dogme, što i nije baš slobodoumna filozofija pa čak i u nekim dijelovima nelogična, zbog dogmi, blizak moralu i etici po meni, mislim da je njegovo propovijedanje dobar primjer sveštenicima, kalo bi trebali delati da bi bili dosledni svom pozivu. Za ovaj narod i njegov mentalitet, Vladeta je melem.
Nije sve do logike. Ima nešto i do čuda.

Istina je da je Srbija i narod kriv što neki neuki ljudi nemaju pojma gde se nalaze. To je taj demokratsko pravoslavni duh Srba, nikoga ne teraju da uči ono za šta nije sposoban, a čak im i ne smeta što svoje neznanje ističe okrivljujući narod za razne budalaštine.

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.

Бјежало се од лавова пречесто кроз повјест а ту нема места мудровању но петама ветра. :hvala:

Ja bas mislim da ima potrebe za osnovama filozofije, a interesantno da vecina misli da je sve otkriveno...

Ja vidim jako puno falsh postavki, lose balansiranih perceptivnih mreza, uzas blagi..

Sve je to osnova...
Najprostije receno , ukines naziv pod i uvedes naziv temelj....
Ali onda ti se promeni celo shvatanje sta i kako se gradi , tj vecina ce mozda i dalje zadrzati viziju da je kuca skup pod plus zidovi plus krov, ali oni koji zele da znaju ce odmah poceti bolje da shvataju da je kuca ustvari camac na temelju plus zidovi plus krov...
Itekako si promenio osnovu filozofije ako to isto uradis u filozofiji...
Metafizika ako je definisana onako kako raja voli , kao deo koji je van fizike, a ne onako kako je ja definisah, je totalno drugacije shvatanje i samim tim ce sve promeniti..

Definisanje ne ne pojmova, ne nepregledno , ne nepristojno , takodje poprilicno menja samu sustinu filozofije..

Uvodjenje sistematike nominativ, genitiv dativ, akuzativ, instrumental i negativ i experimental u definisanju pojma takodje menja totalno osnovu filozofije..

Filozofija je skupina zapisa, i u tom smislu je nece nista menjati , ali cim se uvela sistematika u filozofiju, odmah je izgubljena slobodna forma zarad neke valorizacije...
E to ce da se menja svakim ovim tretmanom i promenom...a i ima ih jos osnovnih...

Zahtevati da neko propere psihu i logiku pre pocetka svog izlaganja je npr vrlo uticajan zahtev ako se po njemu bude postupalo...
Sad ovog trenutka ako bi resili da uvedemo psihologiku ili neurologiku u neke metode pa u filozofsku osnovu , napravili bi haos..

Ne bi prepoznali na sta bi licila filozofija, ne bi bila ovako tipoloski podeljena...

A jos nismo ni poceli da uvodimo Akvinski vremenologiju, da je tako nazovem...
A nismo ni pipnuli neke tacke koje su vezane za evoluciju, npr definicija pojma epigenetika koja se danas jako mucka da ne bi dosla pod udar pravnih zakona i preko nje krenuo lanac zahteva za ljudskim tretmanom prema ljudima, je stvar uticaja kapitala koji se stiti.

Sve bi ovo napravilo totalno novo , pedagosko ali i logicnije i cistije okruzenje za rad i izlaganje filozofskih teza i ideja, a to znaci puno..

Uzmite obican forum, kao krstarica, dok je bilo kulture u ophodjenju, dok je bilo bitnije da citaoci pitaju ako nisu razumeli , da usmere tumacenje ili slicno umesto da opljuju ili da znaju iz prsta ono sto je autor rekao ,komunikacija je donosila mnogo vise svezih ideja i dubljih razmatranja, a sada je na nivou chit chata plavuse kojoj je prst u gacama i njenog plejboja koji joj prica vrteci prstom po njenim vaginalnim vijugama..

pa generalno nismo nešto misleći narod, u domenu filozofije makar. Njegoš se smatra vrhuncem filozofske misli, što je za plač. uglavnom nam se filozofski radovi svode na doktorske disertacije, što znači da nismo glupi da razumemo ali jesmo da stvorimo novo

i šta fali Žižeku, mislim da po njemu serrucka samo onaj ko ga nije stvarno čitao i razumeo i/ili koji ga ne voli jer ne voli Hegela

bože kako sam široko definisala 'naš narod' kad sam ovu dvojicu obuhvatila njime

Back