Homo yugoslavicus nije filozofičan

A ti si pročitao i ispratio veliku većinu filozofa? Aj ne seri debilčino, nije ti ovo službena stranica filozofskog fakulteta, nego forum. Tražim da mi se skineš s kjurca, peđeru glupi, koji ne znaš ni o Džon Lenonu, a smrdiš po ovom pdf kao neki šatro veoma važan moderator. Puši, smrdonja.
Ostavićemo ovu poruku kao primjer krika logikom osujećenog mišljenja, odnosno umišljaja.
Ovo je čist mentalni egzorcizam kao kada sveštenik nečastivom prinese krst na čelo, a ono počinje da vrišti i skače. Krst je istina i logika, a nečastivo neistina, zabluda...
Jer i ovde možemo naučiti nešto i doći do filozofskog zaključka, tačnije psihološkog, tj. uglavnom čovjek i kada nije u pravu, satjeran u ćošak, on će svoje mišljenje braniti do poslednjeg najbanalnijeg oružja koje mu preostaje, a to su uvrede.
Nadam se Cvetoje da ćeš spoznati to, cilj ovog foruma je da se oplemenimo najpre istinom, ma koliko ona bolna bila, odnosno ma koliko je pojedinac doživio bolnom, u vidu kritike, jer je to jedini način da spozna iluziju u koju vjeruje ili koje nije svjestan, samim tim i da je odbaci.
Nije mi cilj da se bavim kurtoazijom ili da se nekome svidim ili ne, tu smo da razgovaramo, pa i da se pridržavamo odredjenih pravila ponašanja u toku razgovora, ne želim biti poštedjen ni ja ukoliko primjetite kod mene neke logične anomalije i ukažete mi na to, neću psovati, već naprotiv, biću vam zahvalan, sebe smatram nesavršenim tako da imam i ja prostora kao i vi za napredak u svakom pogledu, ali su moja vrata otvorena.
Nisam Cvetoje pročitao mnogo filozofskih dijela, daleko od toga, ali trudim se da razmišljam logički o onome što iole pročitam, da li od vas ili od filozofa ili bilo koga drugog, dovodeći i to u pitanje i razmatranje.

Poslednja izmena:
Nisam Cvetoje pročitao mnogo filozofskih dijela, daleko od toga, ali trudim se da razmišljam logički o onome što iole pročitam, da li od vas ili od filozofa ili bilo koga drugog, dovodeći i to u pitanje i razmatranje.
Pa šta onda meni kakiš o tome, 'šta ja tražim uopšte ako nisam pročitao sve filozofe' ili šta god. Tvoje podjebawanje i bezobrazluk sad okrećeš na šatro finoću. Tu vidimo primer krika licemera i provokatora, kad mu se neko oštrije suprotstavi.

Ala, što me izvrijeđa Ljubo, a ja baš pratim tvoj rad.
Nije dovoljno samo pratiti moj rad, već i razumeti, a to je ono što nikome ne polazi od ruke. Jer je sposobnost razumijevanja kod ljudi na nuli. Imaju, kao biljke i životinje, razvijenu samo sposobnost opažanja, osećanja i pamćenja, ali da razumiju bilo šta od onoga što mogu da opaze, osete i zapamte, daleko od toga. Da ljudi mogu da razumeju bilo šta, svjetski ideološko-politički i vjerski manipulatori bi za jedan dan ostali bez posla.
Hahahah, luđak moj Ljubo, tebe sve opraštam, ali hoću da ti rečem, da moraš malo da se katapultiraš bolje da te primjete.
Nije moguće. Ne vredi ako ljudi ne mogu da razumeju sve ovo što pričam. A to znači, nisu sposobni da provere argimente i logiku koji moje tvrdnje čine neoborivim.

Pošto van foruma i par emsija domaćeg sadržaja na jutjubu si nepriznat.
Treba li da budem priznat da bi ljudi prihvatili moje tvrdnje i rešenja? Žalosno je da ljudi prihvataju samo ono što je "priznato" Jer to podrazumijeva da ljudi nisu sposobni da sami vrednuju određene tvrnje, već im trebaju autoriteti koji će za njih da misle i nešto "priznaju", da bi oni tek tada, verujući im, a ne razumevajući, usudili se da prihvate njihova mišljenja. Da ljudi imaju mozak, nikakvi svetski filozofski, ideološko-politički, verski, pa ni naučni šarlatani, ne bi mogli na štetu sveta,već hiljadama godina, da manipulišu svetom i vode ga iz provalije u provaliju.

Nije dovoljno samo pratiti moj rad, već i razumeti, a to je ono što nikome ne polazi od ruke. Jer je sposobnost razumijevanja kod ljudi na nuli. Imaju, kao biljke i životinje, razvijenu samo sposobnost opažanja, osećanja i pamćenja, ali da razumiju bilo šta od onoga što mogu da opaze, osete i zapamte, daleko od toga. Da ljudi mogu da razumeju bilo šta, svjetski ideološko-politički i vjerski manipulatori bi za jedan dan ostali bez posla.

Nije moguće. Ne vredi ako ljudi ne mogu da razumeju sve ovo što pričam. A to znači, nisu sposobni da provere argimente i logiku koji moje tvrdnje čine neoborivim.

Treba li da budem priznat da bi ljudi prihvatili moje tvrdnje i rešenja? Žalosno je da ljudi prihvataju samo ono što je "priznato" Jer to podrazumijeva da ljudi nisu sposobni da sami vrednuju određene tvrnje, već im trebaju autoriteti koji će za njih da misle i nešto "priznaju", da bi oni tek tada, verujući im, a ne razumevajući, usudili se da prihvate njihova mišljenja. Da ljudi imaju mozak, nikakvi svetski filozofski, ideološko-politički, verski, pa ni naučni šarlatani, ne bi mogli na štetu sveta,već hiljadama godina, da manipulišu svetom i vode ga iz provalije u provaliju.

Druze, pa ti da dobijes medijski prostor malo veci na sva usta bi vikao da objasnis svoje ucenje... Ti si čoče u nekakvom iskrivljenom obliku solipsizma, ako znam što je ovo. Pojednostavni ako je problem u tome, lol, bas je guljenje mozga ovaj tvoj stav

Ala, što me izvrijeđa Ljubo, a ja baš pratim tvoj rad.
Hahahah, luđak moj Ljubo, tebe sve opraštam, ali hoću da ti rečem, da moraš malo da se katapultiraš bolje da te primjete.

Pošto van foruma i par emsija domaćeg sadržaja na jutjubu si nepriznat.
Druze, pa ti da dobijes medijski prostor malo veci na sva usta bi vikao da objasnis svoje ucenje... Ti si čoče u nekakvom iskrivljenom obliku solipsizma, ako znam što je ovo. Pojednostavni ako je problem u tome, lol, bas je guljenje mozga ovaj tvoj stav

Jedna lasta čini proljeće, pogotovo u ovom kontekstu. A ako si predstavnik svoje izuzetne ličnosti i ako sebe deklarišeš kao dio jednog naroda, reprezent si istog automatski. Dado Đurić, navjeći umjetnik nadrealizma, za sebe i svoju umjetnost između ostaloga navodi: “Čitavo moje slikarstvo je izvađeno iz Crne Gore kao kad čovjek izvadi draču iz tabana ili ruke. Ja čupam svoje slike iz Crne Gore. Što više starim sve je više volim. Mislim da je u ovome svijetu nijesam obrukao. Ona je element topline u meni.” Tesla kaže, "„Ja sam – kao što vidite i čujete – ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim.“ No, nebitno. I drugi su narodi ratovali, pa su opet stvarali. Ovo što si rekao za mentalnu dekadenciju i dekulturu, vrlo pije vodu. Da se nadovežem na tebe, da u jednom dijelu istorije našeg naroda, nije postojala učenosti na polju filozofije. Mnoga filozofska djela nijesu bila prevedena, uvezena na intelektualni i pojavni način u države i narod. Ali, od polovine devetnaestog vijeka, sa sigurnošću znam da su sva kapitalna djela bila dostupna i izučavana u gimnazijama, kako gimnazijama tako i univerzitetima, shodno tome, evo skoro dva vijeka, ništa? Nikakvog većeg pomaka od homo yugoslavicusa na polju filozofije.

Da se školovao i stvarao u Srbiji pa i nekako, ništa od toga, niti je živio tamo, on samo ima etiketu srbina koja mu mnogo i ne znači jer ono što ga definiše i ističe Teslu nije nacionalna pripadnost već isključivo njegov rad i trud, kojim se srbi vole sada okititi, a da u njega nisu uložili onda kada je on to tražio, pričamo o stipendiji.
Opet iako predstavlja srbe, to nije objektivan pogled na srbe, jer su i svi silni zatvorenici, kriminalci, silovatelji po zatvorima u Srbiji uglavnom srbi, i mnogobrojniji su, dok je običnog naroda najviše, objektivna slika je šarena i konstantno se mijenja, nije ista, slika čitavog svijeta i svih naroda. U mom ličnom pogledu na pojedinca, nije mi bitno čije je ko nacionalnosti ako je dobar čovjek, razuman i prosvećen čovjek od koga se nešto korisno može naučiti i čuti, taj čovjek može biti iz Somalije i više ću ga cijeniti nego nekog sunarodnika koji lupeta, mulja, podmeće nogu i sl.
Sa druge strane, ako se npr. usvoji dijete iz srbije u madjarsku porodicu, kada to dijete kakvo god da odraste i postane, da li ono tada predstavlja madjarsku ili srpsku porodicu?

Sapiens
Milion puta sam na ovom forumi jasno obrazložio moje tvrdnje i stavove, naveo argumente i logiku da može lako sve da se razume i niko ništa. Nikada niko nje ni pokušao da negira bilo koji moj argument ili logiku. Tvoja ocena da moje otkiće spada u nekakvu vrstu solisizma. ne znači apsolutno ništa.

Da se školovao i stvarao u Srbiji pa i nekako, ništa od toga, niti je živio tamo, on samo ima etiketu srbina koja mu mnogo i ne znači jer ono što ga definiše i ističe Teslu nije nacionalna pripadnost već isključivo njegov rad i trud, kojim se srbi vole sada okititi, a da u njega nisu uložili onda kada je on to tražio, pričamo o stipendiji.
Opet iako predstavlja srbe, to nije objektivan pogled na srbe, jer su i svi silni zatvorenici, kriminalci, silovatelji po zatvorima u Srbiji uglavnom srbi, i mnogobrojniji su, dok je običnog naroda najviše, objektivna slika je šarena i konstantno se mijenja, nije ista, slika čitavog svijeta i svih naroda. U mom ličnom pogledu na pojedinca, nije mi bitno čije je ko nacionalnosti ako je dobar čovjek, razuman i prosvećen čovjek od koga se nešto korisno može naučiti i čuti, taj čovjek može biti iz Somalije i više ću ga cijeniti nego nekog sunarodnika koji lupeta, mulja, podmeće nogu i sl.
Sa druge strane, ako se npr. usvoji dijete iz srbije u madjarsku porodicu, kada to dijete kakvo god da odraste i postane, da li ono tada predstavlja madjarsku ili srpsku porodicu?

Ako ti nacionalna formulacija, ideja i koncepcija ne predstavljaju ništa, vec si u kosmopolitskom duhu u potpunosti, nijesi trebao se javljati, jer time negiras ono o cemu si prije govorio. Ako se, brate, kao sto vec pricas vodis logikom, vodi se analitikom, promišljanjem i dijalektikom, a ne sirovim zdravim razumom, koji podsjeca na logiku

Pa šta onda meni kakiš o tome, 'šta ja tražim uopšte ako nisam pročitao sve filozofe' ili šta god. Tvoje podjebawanje i bezobrazluk sad okrećeš na šatro finoću. Tu vidimo primer krika licemera i provokatora, kad mu se neko oštrije suprotstavi.
Ne. Vrati se pa pročitaj sve svoje poruke redosledom i analiziraj. Prve dve su bitne, jer u prvoj navodiš da nema ništa novo od filozofskih radova, a u drugoj se vidi da si čitao samo ponešto, a većinu nisi, tako da ja ti dajem samo prostu logičku analizu u kojoj si ti uvredjen, sam od sebe. Poruku možeš shvatiti da ti ja govorim "pročitaj filozofska djela koja nisi", a ne da se uvrediš. Pitanje šta uopšte ti tražiš od filozofije, ili na forumu, nije uvredljivo, nego je jedno otvoreno i iskreno pitanje upućeno tebi lično, a na koje mogu i ja odgovoriti ako mi neko isto uputi bez da se uvrijedim.

Ljubo, tvoj mozak je stoposto slucaj za proucavanje... Nijesam rekao da je tvoja teorija solipsizam, vec si ti solipsista, egoista i sta sve ne
Solipsizam je verovanje da postoji samo osoba i njeno iskustvo. Ovo blage veze nema sa logikom po kojoj ostoje materija, život i Svemir. Niti ti blage veze imaš sa logikom po kojoj postoje materija, život i Svemir. Bez znanja te logike ne možeš davati nikakve ocene mom naučno. filozofskom sistemu.

Ako ti nacionalna formulacija, ideja i koncepcija ne predstavljaju ništa, vec si u kosmopolitskom duhu u potpunosti, nijesi trebao se javljati, jer time negiras ono o cemu si prije govorio. Ako se, brate, kao sto vec pricas vodis logikom, vodi se analitikom, promišljanjem i dijalektikom, a ne sirovim zdravim razumom, koji podsjeca na logiku
Navedi mi primjer šta negiram konkretno i zašto, ako imam npr. kosmopolitski pogled na ljude?
Kakav ti pogled imaš, ako nije kosmopolitski i zašto?
Da bi nešto analizirali potrebno je da damo više odgovora i provučemo neka dodatna pitanja o nekoj temi, npr. nisi mi odgovorio za licemjerstvo, ovo je treći put da napominjem i pitam, je li licemjerstvo od strane Srbije da se kiti Teslinim perjem, a odbijen je za stipendiju dva puta od iste, možeš li odgovoriti?
Odgovori mi takodje kako to Tesla predstavlja srbe, mene recimo? Šta to konkretno znači?
Ako preskačemo odgovore, onda tu nema nikakve analitike i dijalektike.

Solipsizam je verovanje da postoji samo osoba i njeno iskustvo. Ovo blage veze nema sa logikom po kojoj ostoje materija, život i Svemir. Niti ti blage veze imaš sa logikom po kojoj postoje materija, život i Svemir. Bez znanja te logike ne možeš davati nikakve ocene mom naučno. filozofskom sistemu.

Kako si nadrealno glupi onaj matorac ofucani sto jedva krpi kraj sa krajem, egoistični, kako bih ti tukao pokojne roditelje što su te napravili takvog krelac jedan

Odem ti ja kod lekara da pitam sta me boli, da vide, usput imam zbog tog bola malo veci pritisak....
I sta se desi....

Prvo me ubedjuju da mene ustvari ne boli,
pa posle me ubedjuju da me boli misic, a ne tkivo,
posle toga su me ubedjivali da me boli zbog pritiska,
zatim su me ubedjivali da ne odrzavam pritisak kako treba,
zatim su me ubedjivali da iako odrzavam pritisak kako treba, treba da imam svog kardiologa koga cu da zovem hitno na tel ako me nesto tako zaboli a ne da pitam njih....
zatim su me ubedjivali da mi se pritisak podigao zbog trecine cajne kobaje jer cajna je preslana za ljudski rod...
zatim su dosli do zakljucka da sam i pored bola trebao da to sam lecim, pazi zakljucak samolecenje od strane spec dr...i pri tome mi navode zasto su sve kombinacije koje su lose po mene nemoguce, kao da ja znam medicinu u prste ili da bas toliko treba da znam...
Naravno ja na to samo pitam gospodo da li bi vi uradili drugacije, zaboli vas, poraste pritisak i vi ne odete kod lekara koji zna to....

E to ti je srpska polazna pozicija....
Svako ko tako razmislja , a ovo su bili sve dr , neki i za skorasnji polozaj prim, po mom misljenju odaje dosta zanata a malo razmisljanja...

Moze li dati primer biti a da je lekar ustvari filozof?
Moze
Isto ce ti traziti uglove i T pocetnog trenutka od kog si krenuo da koristis analitiku i logiku da ti ospori valjanost tog izbora..
Da li je to filozof?
Iz njegovog ugla jeste...mada i sam shvata da je vise istoricar filozofije...ali istoricari filozofije misle da su i filozofi....tj njihovo prepoznavanje znanja shvataju kao efektno koriscenje znanja i poznavanje i primenu tih logika....koje narod posprdno zove filozofija, npr filozofija prdeza u prevodu je logika prdeza...filozofija ciscenja svinja je znanja i logika ciscenja svinja..

Znaci narod je mozda bas zbog istoricara filozofije ili onih koji olako kazu da su nesto otkrili a da ih niko ne moze razumeti zbog necega...budu razlog zasto narod posprdno nazove nesto filozofijom..

Ovaj narod ima milion poslovica, a zamisli , od tih milion , bar 900 000 su dokaz da je narod glup...neverovatno za jedan narod da tako formira svoj set poslovica...
Isto vazi i kod filozofije i logike...ako se to moze nazvati shvatanje logike kod Srba..
Npr logika iz prsta, pa poslovica, ako ga ne mozes izreci jednostavno , onda ti teza nije tacna...pa ako svako moze da shvati tvoju tezu ili teoriju iz jedne recenice onda ti je teza moguca, inace ne razumes sta si hteo....

Cutanje je zlato.....srpska poslovica nastala bas iz razloga lakog gubljenja glave ako nagazis necije interese.......u cutanju divljaju sumnje, strana poslovica....ne srpska.....

Inace prouciti svu filozofiju je em tesko em i nemoguce, ali je po mom misljenju lose da se logika zadnja polira ili se uopste ne polira....nego se uzme vrlo povrsno i bez paznje...
I tako vidjam mnoge ljude koji se trude da znaju puno a kvizovski , a da im je logika nesto nebitno , npr 2 i 2 su 4....a ne npr odvoji samo 2 iz prve grupe, i samo 2 iz druge grupe, pa gledaj sta se dogadja....

Nekada su ljudi kretali od zdravorazumske, tako je izgledalo , proste logike...medjutim ona nije bila bas prostacka, nego prosta, pa se na nju gomila gomila, integrise i na kraju posle mnogo truda ona postane nesto sto funkcionise...
Do tada je nalik blentavom umu...umu koji gleda 3,4 situacije a donosi odluku za 1000 situacija...sto je jako nesmotreno..
Previse treba srece pacijentu da ne postane defektan od 3ih bolesti , a ne one zbog koje je lecen..

Npr metafizika, milion ljudi milion tumacenja....ja sam prihvatio tumacenje nemackih religioznih filozofa modernog doba...po obicaju nisam zapamtio imena, nisu mi bitna..suprotno od istoricara filozofije..
Dakle metafizika je vrsta povezivanja gde sve zavisi od svega....
To znaci da ti treba ogromna memorija a relacije ce se povezivati slabim ili jacim vezama, uslovnim ili uslovno uslovnim....i tako dobijamo skup odnosa koji je mocan ali nije deduktivan a nije ni uprostena relacija, tj totalno je neupotrebljiv kvizomanima...ili istoricarima....
Meni se svidela ta defincija i sam sam imao slicnu i zasto da ne praktikujemo ako mozemo , tacno treba veliki path i velika memorija...ali je komunikacija i donosenje odluka ispravnije....i zasticenije...od zloupotreba..

Da li ce ostali ljudi prihvatiti takvu definiciju metafizike?
Nece, jer bi onda blejali, jer ne mogu da dobace...ko ce da pamti zbog jedne recenice 1000 relacija, da bi zakljucio da li je ta recenica tacna ili nije..

Odem ti ja kod lekara da pitam sta me boli, da vide, usput imam zbog tog bola malo veci pritisak....
I sta se desi....

Prvo me ubedjuju da mene ustvari ne boli,
pa posle me ubedjuju da me boli misic, a ne tkivo,
posle toga su me ubedjivali da me boli zbog pritiska,
zatim su me ubedjivali da ne odrzavam pritisak kako treba,
zatim su me ubedjivali da iako odrzavam pritisak kako treba, treba da imam svog kardiologa koga cu da zovem hitno na tel ako me nesto tako zaboli a ne da pitam njih....
zatim su me ubedjivali da mi se pritisak podigao zbog trecine cajne kobaje jer cajna je preslana za ljudski rod...
zatim su dosli do zakljucka da sam i pored bola trebao da to sam lecim, pazi zakljucak samolecenje od strane spec dr...i pri tome mi navode zasto su sve kombinacije koje su lose po mene nemoguce, kao da ja znam medicinu u prste ili da bas toliko treba da znam...
Naravno ja na to samo pitam gospodo da li bi vi uradili drugacije, zaboli vas, poraste pritisak i vi ne odete kod lekara koji zna to....

E to ti je srpska polazna pozicija....
Svako ko tako razmislja , a ovo su bili sve dr , neki i za skorasnji polozaj prim, po mom misljenju odaje dosta zanata a malo razmisljanja...

Moze li dati primer biti a da je lekar ustvari filozof?
Moze
Isto ce ti traziti uglove i T pocetnog trenutka od kog si krenuo da koristis analitiku i logiku da ti ospori valjanost tog izbora..
Da li je to filozof?
Iz njegovog ugla jeste...mada i sam shvata da je vise istoricar filozofije...ali istoricari filozofije misle da su i filozofi....tj njihovo prepoznavanje znanja shvataju kao efektno koriscenje znanja i poznavanje i primenu tih logika....koje narod posprdno zove filozofija, npr filozofija prdeza u prevodu je logika prdeza...filozofija ciscenja svinja je znanja i logika ciscenja svinja..

Znaci narod je mozda bas zbog istoricara filozofije ili onih koji olako kazu da su nesto otkrili a da ih niko ne moze razumeti zbog necega...budu razlog zasto narod posprdno nazove nesto filozofijom..

Ovaj narod ima milion poslovica, a zamisli , od tih milion , bar 900 000 su dokaz da je narod glup...neverovatno za jedan narod da tako formira svoj set poslovica...
Isto vazi i kod filozofije i logike...ako se to moze nazvati shvatanje logike kod Srba..
Npr logika iz prsta, pa poslovica, ako ga ne mozes izreci jednostavno , onda ti teza nije tacna...pa ako svako moze da shvati tvoju tezu ili teoriju iz jedne recenice onda ti je teza moguca, inace ne razumes sta si hteo....

Cutanje je zlato.....srpska poslovica nastala bas iz razloga lakog gubljenja glave ako nagazis necije interese.......u cutanju divljaju sumnje, strana poslovica....ne srpska.....
Nije isto kada te pregleda jedan lekar ili konzilijum lekara, odnosno više lekara različite specijalnosti tj. iz više uglova koji će dati mišljenje za jedan problem (temu), na osnovu analitike i znanja. Ne mora nužno značiti da će konzilijum biti u pravu, ali šanse su veće da hoće, za razliku od jednog lekara.

Dve poslovice o ćutanju su dobar prikaz različistosti dva društva, dva mentaliteta, svijeta, a možda se na ćutanje u nekom trećem svijetu definiše i zaključuje drugačije. Takodje i ove poslovice su podložne promjeni, pod uslovom ako se to društvo promijeni, one mogu izgubiti na značaju i biti istorijske.

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.
srbi nisu zapad i ne zive u lazima, fantaziji i ne zive za danas vec i za buducnost.
I dok zapad filozofira u lazima i muvanju, srbi zive realno...............Tesla, Pupin...........

Svako , bas svako , moze da garantuje da ni tesla ni pupin ni niiko nece uspeti u Srbiji, nego mora napolju gde vladaju neki uslovi da bi dosao da meri kitu po Srbiji....
Srbija tako gusi uslove, tj ne pruza ih , ali gusi osobu, bas tim pricama, e bas si ti , bas ces ti , sta bre ti , vidi ja..a on ne trenira tenis po 6 meseci kako treba nego juri sojke....
I svi smatraju da je uspesniji i bolji teniser, za njega ima, za ovog sto radi kratko sve...

Eto zar nije blamaza za bilo koga ko bi da se zove filozofom da mora da objasnjava povezanost oportunizma, negativne selekcije i diskriminacije i degradacije onog ko vredi...
Bilo kome...
A zamislite tek da se dohvatimo pojma pravde , dobrog i zla, sve osnove, a sve otislo u honduras...
To ti je kao kad pricas o kosarci i svi super znalci , ali ne znaju obicno prebacivanje lopte i vodjenje lopte....dribling, juj, pa gde ce lopta izmedju tako uskih nogu...

I dok ovo pisem tacno osecam kapacitet ljudi da ovo zapljunu ili nazovu ovo filozofiranjem u pogrdnom smislu..Pazi kad su razne predrasude toliko zauzele poziciju u Srbiji da ih osecas pre nego sto se i prikazu....verovatno ce i feminizam biti takva stvar....

Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.
Zato što je "filozofija" danguba.
Mlaćenje prazne slame.

DA , a jedini ispravan nacin zivota je zivot na drustvenim i javnim jaslima...
To je tacno stav vecine ljudi u Srbiji zato sto je direktno vlast razvijala tokove novca koji idu svi preko vlasti i javnih funkcija...

Znate kako ljudi gledaju nekog ko nema stalne prihode i ko je kod privatnika a kako nekog ko ima posao u javnoj sluzbi.....makar i kao vozac hitne pomoci....
Stabilnost prosperitet buducnost....
Zene takodje..
Eto ti filozofije kroz psihologiju i sociologiju..

Ja sam slusao pazljivo kako ljudi argumentuju u tim srpskim svadjama, ne ciganskim, to je vec umetnost, nego ovim nasim srpskim seljackim a sa doktorskim titulama i stanovima u centru Bg...
Svi njihovi argumenti su totalno bez uticaja na mene jer nisu logicni nego su tu da zamajavaju i isperu mozak, a sto ih onda primenjuju na meni...
Laik bi rekao pokusavaju pa gde prodje, ali nije tako...
vide i ja vidim u njihovim ocima da vide da to ne prolazi kod mene i i dalje voze istu pricu....
I onda shvatis da prica nije namenjena tebi nego svima oko tebe koji itekako piju tu vodu...

I otud veza u nevezanom , veza svega sa filozofijom....tako sto neko pije tu vodu....koja nije filozofija...a prosipa se svuda oko nas..

Cvetoje, ne možeš, odnosno možeš reći da nema ništa novo, ali takva kritika je neosnovana ako već u tvojoj drugoj poruci možemo zaključiti da veliku većinu filozofa i njihovih radova nisi ispratio i pročitao, spoznao, to je onda staro ali za tebe novo, neotkriveno, šta će ti onda novo, ako si preskočio staro, i šta ti tražiš onda uopšte?
Hm...
I ova logika pije vodu.
Ali ako iščitaš to sve, ti se onda samo ponavljaš, iako se vrv sve ponavlja od doba prvih civilizacija do danas, samo na malo drugačiji način u sopstvenom vremenu u kom se i fizički oblikuje(zbog toga imamo mislioce koji su obeležili određeni razvoj civilizacije) ...

Nekad je bolje piti van knjiga.
Gde su mnoge knjige sastavljene na jednom izvoru, između ostalog i ovaj pokušaj filozofiranja na ovom forumu...
Ili na predavanju. Ili čak i novinskom članku.. Pa i filmu seriji baziranoj na viziji fantazije onih koji jesu pročitali knjige koje si ti naveo da neko nije pročitao...

Mi smo receptori informacija...
Kritika istih, je filozofiranje...ponekad mudro često glupo.

Poslednja izmena:

Back