Homo yugoslavicus nije filozofičan

sapiens

Zainteresovan član
Poruka
145
Zašto smo tako loši na polju filozofije? dr Velimir Abramović, između ostalog, u jednom od podcasta koje sam odslušao u skorije vrijeme, navodi to, da smo mi tehnički narod, u smislu, hoće da kaže da smo u svijetu, preko Tesle, Pupina, Milankovića itd. - postigli veliki uspjeh na tom polju, na koncu toga da su ljudi iz našeg naroda, dostojno nas reprezentovali u čitavom svijetu na polju tehinke, inovacija. Ergo, šta je sa filozofijom? Ne želim pričati o književnosti, poeziji itd. jer je to stvar svojevrsna za svaki narod uniformno se protiče kroz svjetske kanale ako priča isparanu univerzalnu priču, još bi uz to trebalo raspravljati o kritici, tako da mi se ne da, mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd. Nešto mi trne jaje za političke filozofe i za doprinos na polju filozofije politike, čak smo i tu manjakvi čoče... Evo npr. Žižek, al on je avetinja, tako da neću ni da pričam o njemu. On je Slovenac, ali je otišao u svijet, i tako svojim interpretacijama privukao pažnju. Ne bih rekao da je filozofija umrla pa da više nemamo priliku, već jednostavno, da li je to nešto u etničkom kodu, ne znam, zato vas i pitam, jer sebi to ne mogu odgonetnuti. I ne želim argumente odbrane u smislu Lajbnic, Lužički Srbin, to se ne broji ili Thomas Nagel koji se samo rodio u Jugoslaviji. Da li je to možda jer smo potisnuti od strane svijeta? Postoji li mogućnost da neko sa ovih prostora, a da odavde ne ode, pruži dušu nekom novom razumijevanju na polju filozofije? Fokusirajte se na prvobitno pitanje prilikom diskusije. Hvala.

Ma neobjektivnost kao osnovna premisa, a zatim razmisljanje iz prsta, zatim neznanje sta je uopste logika...prljavo razmisljanje svuda i motivi za to prljavo razmisljanje..

Za metafiziku, mozes slobodno da kazes svako ko razume je otisao odavde...

U pravu si brate moj. A isto tako, svaki koji je otišao odavde, opet je vodio vječite glavobolje i ništa nije postigao. Eto ja ne znam, vjerovatno je sve to mnogo dublje nego što ti i ja promišljamo sada.

Ma kazi ti meni ko zeli filozofiju, pa cu ti reci kojim koracima se dobija ultra filozof....to znaju i mala deca, koja su inteligentna i nacitana...tacno nalete na literaturu koja im daje sugestiju kako da prociste proces misljenja, kako da vrse decentraciju , kako da povecavaju path...

Ali osim sto tako sigurno odvajas misaone navike od realnih pa trosis duplo, tj pravis dve ili tri logike , to kosta mnogo i ostalih resursa....

Metafizika trazi mnogo memorije, bas mnogo, tu ti vec trebaju memorijski genijalci i inteligentni ljudi....

Ovde si prezren jer si smetalo , a tamo napolju jer si stranac pa racunaj...
Mada je bolja varijanta biti stranac..

Većinski su svi naši dobri filozofi, profesori na univerzitetima, rangirani kao dobri po broju objavljenih naučnih radova, većinski interpretacija i reinterpretacija, uz to, rangirani kao dobri jer su aktivni u političkom životu, a jedan dobar dio njih u akademskoj zajednici rangiran kao dobar filozof jer je poklonik enciklopedijskog znanja.
Tu odmah da se dogovorimo...
Filozof istoricar filozofije je jedno , to nije filozof..to je istoricar filozofije.
Totalno razlicit pristup , totalno razlicito razmisljanje, ne mora da ima razvijeno nista od logickih metoda niti cistocu misli....

Srbi vole da budu istoricari filozofije...a drugi vole da budu filodoxicari...Ali to je na neki nacin i normalno jer se bijes ili protiv nepostovanja ili protiv dogme koja je filozofski mediokritet...
Smeta im sve ostalo i smatraju ga nevrednim jer oni vrednuju samo ono sto su izabrali jer su Srbi, ostalo je bezvredno...
Tako da taj srpski pristup uzvisuj svoje do nebesa a spustaj tudje funkcionise i u filozofiji koja je onda samo polje filozofskih misli , a ne daje filozofa...

To mu dodje kao sto se moze reci da danas nemamo naucnike nego naucne radnike...
Svi objavljuju sabiraju , ubacuju poneku malu idejicu ali samo oni koji se izbore mogu da budu vlasnici svojih ideja i sprovedu ih u delo..
Ostalo pojede kapital....

Knjiga koju sam oduvijek htio da pročitam, bila je od Milana Kujnudžića Aberdara, njen naziv ide ovako - "Šta je i koliko u naš urađeno na lođici?"

Nevjerovatno znaci, totalno neotkriven povijesno-filozofski horizont što se našeg naroda tiče, barem za mene jer je nijesam čitao, ipak je to devetnaesti vijek, a pisao je čovjek koji se školovao na Oksfordu, znači ako neko ima pdf ili zna đe se može kupiti, naići na tu knjigu, bio bih mu zahvalan. Eventualno, da mi rezimira o čemu Aberdar govori tu.

Tu odmah da se dogovorimo...
Filozof istoricar filozofije je jedno , to nije filozof..to je istoricar filozofije.
Totalno razlicit pristup , totalno razlicito razmisljanje, ne mora da ima razvijeno nista od logickih metoda niti cistocu misli....

Srbi vole da budu istoricari filozofije...a drugi vole da budu filodoxicari...Ali to je na neki nacin i normalno jer se bijes ili protiv nepostovanja ili protiv dogme koja je filozofski mediokritet...
To je istina, ali objasni ti tu podjelu akademskoj zajednici i našim ljudima? Kažem ti, enciklopedijski duh se kod nas najviše njeguje, od njega svaka hijerarhijska ljestvica, svaki vid intelektualizma u našem narodu počinje.

To je nekad bilo, dokoni stari Grci, Sokrat, koji je bio atinski penzioner, Niče, kao pesnik, ili Šopenhauer, koji je bio skromno, ali materijalno obezbeđen...nije bilo medija, ni internet zabave, pa su se takvi ljudi u celosti posvećivali gradnji nekih svojih velikih filozofskih sistema...danas nema tih veličina, ništa novo ni sveže u tom polju, uglavnom se prežvakava ono što je nekad neko rekao...osim toga, što reče neko, svaki genije ima dozu ludila - a danas se to psihijatrijski saseca...
Tako vidim neke razloge...
Nema više velikih filozofa, ali ima puno malih...

To je istina, ali objasni ti tu podjelu akademskoj zajednici i našim ljudima? Kažem ti, enciklopedijski duh se kod nas najviše njeguje, od njega svaka hijerarhijska ljestvica, svaki vid intelektualizma u našem narodu počinje.
Pa ne smes prihvatiti narodni intelektualizam jer niti ces mrdnuti odavde niti ces nesto uraditi..
Moras bezati iz Srbije ako hoces da nesto uradis...
Nema tu mnogo dileme, ne samo kapacitet nego i format Srpstva je takav ...

To je nekad bilo, dokoni stari Grci, Sokrat, koji je bio atinski penzioner, Niče, kao pesnik, ili Šopenhauer, koji je bio skromno, ali materijalno obezbeđen...nije bilo medija, ni internet zabave, pa su se takvi ljudi u celosti posvećivali gradnji nekih svojih velikih filozofskih sistema...danas nema tih veličina, ništa novo ni sveže u tom polju, uglavnom se prežvakava ono što je nekad neko rekao...osim toga, što reče neko, svaki genije ima dozu ludila - a danas se to psihijatrijski saseca...
Ima velikih , veliki je i onaj ko da jednu novu ideju , novi ugao gledanja na nesto...
Za mene je takav veliki...jer je tesko izroditi nesto sto je cisto i novo u sumi ideja a da bude jasno i samim tim i prednost...

Ko ume da barata sa uglovima posmatranja, sa sistemima sa vremenskim pocetkom i krajem, taj ce moci da uoci neki novi zaplet pa i resenje a i snagu novog resenja..

Zavisi, nije sve bilo u popunjavanju dokolice, štaviše, filozofija im nije bila dokolica. Tomas Hobs, kaže, "filozofija je majka slobodnog vremena" - a on je prvi, sve svoje radove pisao u dokolici. Sve je bilo do pristupa, saglasan sam? Ali opet, ništa nije manji doprinos Hobsa, nego Ničea? Jedan je živio pola vijeka i kusur godina, a drugi skoro čitav vijek. Svi su oni dali doprinos filozofskoj tradiciji, odnosno jednoj hiljadugodišnjoj misli. Ali, pazi, obrati pažnju kod ove moje alegorije. Jedan je Njemac, a drugi Britanac? Ima li tu malo onoga na čemu i poentiram kroz abstrakt teme? Znaš i sam koliko su Švabe bili zagriženi za filozofiju, a Britanci udarni, sistematični i povučeni? Kod Njemaca imaš tri vijeka zaredom filozofskog naboja, aktiviteta, intelektualnih fermentacija bez prestanka. Kod Engleza periodično, ali udarno, revolucionarno i dosta neopovrgnutih ideja. Kod nas? Ništa, puka linearnost.

Isto tako, neću da se sad hvatam za isparani argument, ratovanja, borbe za slobodu i suverenitet. I ostali etnosi su ratovali, pa opet dominirali na intelektualnom polju. Dominirali smo i mi, dominirali više nego iko, ali na polju tehnike i inovacija. Tesla, Pupin, Milanković, Mika Alas, ajde dalje da ne nabrajam, ali nijesmo dominirali na polju filozofije, to je ono što mene buni i što me je navelo da postavim pitanje na promišljanje? Zašto smo zakočili tu? I kaže, opet ga pominjem, dr Velimir Abramović, u tehničke nauke i na to polje nauke trebamo da udaramo i ulažemo, da gradimo budućnost i prosperitet. A ja se ne usaglašavam, jer baš volim filozofiju, baš mi znači i želim da se borim za nju.

Zanimljivo je i moderno poimanje filozofa, raspravljati da li to zvanje i ta etiketa pristaje svakome, da li je validno postavljena shodno njihovom liku i djelu, ili je pak dijametralno suprotna istom, ne znam, o tome neki drugi put. Želim da malo razjasnimo ovo gore, ajde, ajde. Šta psihologija i sociologija kažu? Koliko je mentalitet influentalan ođe, šta mislite?

Malo se precenjuje i ta filozofija, ja je nisam studirao, ne znam sve te neke filozofske misli, npr. Vitgenštajna, ni Hobsa, koje pominješ, malo sam čitao stoike, Šopenhauer je svoju filozofiju gradio na Hinduizmu, znači praktično filozofski objašnjen Budizam, Niče je bio okretan i zanimljiv kao pesnik, ali po meni vrlo nerealna i promašena filozofija, Sioran mi je drag kao neki nihilistički cinik, kasnije se valjda i promenio...što se kaže, ništa novo pod kapom nebeskom, a pogotovo iz malih sredina, kao što je ex Jugoslavija. A kažem, kao bitan razlog današnjeg nepostojanja velikih ličnosti, u tim nekim sferama, vidim uzlet psihijatrije. Verovatno svaki natprosečno nadaren mislilac, umetnik i sl. prođe kroz periode nestabilnosti, i onda se to saseče dijagnozama i lekovima, pogotovo u maloj sredini. No, ne znam ni šta novo očekuješ, proučiš kinesku, indijsku filozofiju, ja lično sam se na kraju okrenuo Hrišćanstvu, i umetnosti, Fernando Pesoa mi je npr. drag, tako neki likovi...

Zašto smo loši na polju filozofije je pitanje gde će se vjerujem preplitati više faktora u jednom odgovoru koji će možda biti približan istini.
Meni što prvo pada na pament je istorijska činjenica da su ovi prostori bili okupirani vijekovima od strane Otomanske imperije, narod je teško preživljavao, dakle egzistencija i preživljavanje su bila glavna pitanja i okupacija misli, ali to nije bilo tipa jedna generacija je porobljena pa se oslobodila, ne, generacije su stasavale, radjale se i umirale tokom okupacije, to je moralo imati odredjeni negativan uticaj, vjerovatno je dobar deo mentaliteta na ovim prostorima u tom vijekovnom periodu dobrim dijelom isklesan u našu (ne)kulturu, jer trebalo je biti dovitljiv, muljati, kompletan život živjeti pod neprijateljskom šapom, pa pronaći onaj mali prostor izmedju prstiju i provući se... tako da ova prisilna mentalna dekadencija neslobodnog naroda, morala je imati negativnu posledicu, te i dan danas imamo rašireni mentalitet da komšiji crkne krava, ljubomoru, neslogu, tehničko praktičnu filozofiju, "svoje ne daj, a tudje ukradi"... takav uticaj atmosfere odnosno mentaliteta koji se uči iz nukleusa društva, porodice, sigurno ne daje vjetar u ledja da se neko bavi etikom, metafizikom, plemenitim i humanim filozofskim razmišljanjima.
Naši književnici su ispoljavali i preplitali odredjene filozofske misli kroz svoja pisana djela, a i to treba poštovati, npr. Ivo Andrić, Jovan Dučić, Branislav Nušić, Njegoš i drugi.

Ne znam kolko su Tesla, Pupin i Milanković predstavnici našeg naroda, jer jedna lasta ne čini proljeće, oni su pre svega predstavnici svoje izuzetne ličnosti, a rekao bih da su pre predstavnici škola i država gde su se školovali i stvarali, npr. Teslin uspijeh nema nikakve veze sa Srb gde je odbijen dva puta za stipendiju od Matice srpske, a sada bi Srb da se kiti tim perjem koje nije podržala da izraste, pa nije li to licemjerstvo?
Realan predstavnik jednog naroda je mediokritet tog naroda, kada sve saberemo i oduzmemo, pa ono što predstavlja većinu, prosjek sumirano ispod crte, e to je taj. Npr. random lik na slavi za stolom koji buče o politici, sve zna, rusofil, gleda svijet crno bijelo, izjašnjava se kao vjernik, a krade i td.

Cvetoje, ne možeš, odnosno možeš reći da nema ništa novo, ali takva kritika je neosnovana ako već u tvojoj drugoj poruci možemo zaključiti da veliku većinu filozofa i njihovih radova nisi ispratio i pročitao, spoznao, to je onda staro ali za tebe novo, neotkriveno, šta će ti onda novo, ako si preskočio staro, i šta ti tražiš onda uopšte?

mene interesuje filozofija. Uz to, možemo pričati i o eto psihologiji, sociologiji itd. No, filozofija u centar. Ono čemu prepuštam narativ jeste, da mi nemamo nijednog intelektualca sa prostora bivše Jugoslavije, da je dao neki značajni doprinos u istoriji filozofije, ne pričam samo sada o savremenoj filozofoskoj tradiciji, ovoj kontemporarnoj, već sve u jednome. Pogotovo, ono što mene interesuje jeste, metafizika, logika, epistemologija, etika itd.
E pa, Sapiensu, nemaš ti sluha ni za filozofiju, ni metafiziku, ni logiku, ni etiku. Da imaš, verovatno bi zapazio moje postove u temi "loging", kao i u mnogim drugim temama. Više od 40 godinna ubih se objašnjavakići, kako neukim ljudima, tako i uvaženoj jugoslovenskoj intelektualnoj elit,i da sam na polju filozofije postigao nešto što još niko u svetu nije. Otkrio sam tajnu postojanja materije, života, Svemira i Boga, sa značenjem Vječite i Konačne Istinne i učinio kraj i svjetskoj filozofiji i svjetskim religijama i ideologijama i politikama, kao i onom delu prirodnih nauka koje se tim problemima bave. Ali uzalud, kad na prostorima Jugoslavije ne postoji niti i jedan intelektualac koji bi bio sposoban da to shvati. izgleda, zaista ne vredi "bacati bisere pred svinje". Pre neki dan čak, jedan "nazovi "intelektualac", na ovom forumu, kada sam mu sve lepo objasnio, me na kraju oterao u "lepu pichku matwrinu". Verovatno se osetio jako pogođenim kad je shvatio da bi sve njegove dogmice otišle u septičku jamu, kad bi sve to što sam mu ispričao bilo ISTINA. Nesposoban sam da vrednuje argumente i logiku pomoću kojih se jedino može prepoznati ISTINA od silnih belosvetskih naučnih, filozofikih, religijskih i ideološko-političkih prevara i laži, koje još uvek, na štetu sveta, vladaju svetom.

Zašto smo loši na polju filozofije je pitanje gde će se vjerujem preplitati više faktora u jednom odgovoru koji će možda biti približan istini.
Meni što prvo pada na pament je istorijska činjenica da su ovi prostori bili okupirani vijekovima od strane Otomanske imperije, narod je teško preživljavao, dakle egzistencija i preživljavanje su bila glavna pitanja i okupacija misli, ali to nije bilo tipa jedna generacija je porobljena pa se oslobodila, ne, generacije su stasavale, radjale se i umirale tokom okupacije, to je moralo imati odredjeni negativan uticaj, vjerovatno je dobar deo mentaliteta na ovim prostorima u tom vijekovnom periodu dobrim dijelom isklesan u našu (ne)kulturu, jer trebalo je biti dovitljiv, muljati, kompletan život živjeti pod neprijateljskom šapom, pa pronaći onaj mali prostor izmedju prstiju i provući se... tako da ova prisilna mentalna dekadencija neslobodnog naroda, morala je imati negativnu posledicu, te i dan danas imamo rašireni mentalitet da komšiji crkne krava, ljubomoru, neslogu, tehničko praktičnu filozofiju, "svoje ne daj, a tudje ukradi"... takav uticaj atmosfere odnosno mentaliteta koji se uči iz nukleusa društva, porodice, sigurno ne daje vjetar u ledja da se neko bavi etikom, metafizikom, plemenitim i humanim filozofskim razmišljanjima.
Naši književnici su ispoljavali i preplitali odredjene filozofske misli kroz svoja pisana djela, a i to treba poštovati, npr. Ivo Andrić, Jovan Dučić, Branislav Nušić, Njegoš i drugi.

Ne znam kolko su Tesla, Pupin i Milanković predstavnici našeg naroda, jer jedna lasta ne čini proljeće, oni su pre svega predstavnici svoje izuzetne ličnosti, a rekao bih da su pre predstavnici škola i država gde su se školovali i stvarali, npr. Teslin uspijeh nema nikakve veze sa Srb gde je odbijen dva puta za stipendiju od Matice srpske, a sada bi Srb da se kiti tim perjem koje nije podržala da izraste, pa nije li to licemjerstvo?
Realan predstavnik jednog naroda je mediokritet tog naroda, kada sve saberemo i oduzmemo, pa ono što predstavlja većinu, prosjek sumirano ispod crte, e to je taj. Npr. random lik na slavi za stolom koji buče o politici, sve zna, rusofil, gleda svijet crno bijelo, izjašnjava se kao vjernik, a krade i td.

Jedna lasta čini proljeće, pogotovo u ovom kontekstu. A ako si predstavnik svoje izuzetne ličnosti i ako sebe deklarišeš kao dio jednog naroda, reprezent si istog automatski. Dado Đurić, navjeći umjetnik nadrealizma, za sebe i svoju umjetnost između ostaloga navodi: “Čitavo moje slikarstvo je izvađeno iz Crne Gore kao kad čovjek izvadi draču iz tabana ili ruke. Ja čupam svoje slike iz Crne Gore. Što više starim sve je više volim. Mislim da je u ovome svijetu nijesam obrukao. Ona je element topline u meni.” Tesla kaže, "„Ja sam – kao što vidite i čujete – ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim.“ No, nebitno. I drugi su narodi ratovali, pa su opet stvarali. Ovo što si rekao za mentalnu dekadenciju i dekulturu, vrlo pije vodu. Da se nadovežem na tebe, da u jednom dijelu istorije našeg naroda, nije postojala učenosti na polju filozofije. Mnoga filozofska djela nijesu bila prevedena, uvezena na intelektualni i pojavni način u države i narod. Ali, od polovine devetnaestog vijeka, sa sigurnošću znam da su sva kapitalna djela bila dostupna i izučavana u gimnazijama, kako gimnazijama tako i univerzitetima, shodno tome, evo skoro dva vijeka, ništa? Nikakvog većeg pomaka od homo yugoslavicusa na polju filozofije.

E pa, Sapiensu, nemaš ti sluha ni za filozofiju, ni metafiziku, ni logiku, ni etiku. Da imaš, verovatno bi zapazio moje postove u temi "loging", kao i u mnogim drugim temama. Više od 40 godinna ubih se objašnjavakići, kako neukim ljudima, tako i uvaženoj jugoslovenskoj intelektualnoj elit,i da sam na polju filozofije postigao nešto što još niko u svetu nije. Otkrio sam tajnu postojanja materije, života, Svemira i Boga, sa značenjem Vječite i Konačne Istinne i učinio kraj i svjetskoj filozofiji i svjetskim religijama i ideologijama i politikama, kao i onom delu prirodnih nauka koje se tim problemima bave. Ali uzalud, kad na prostorima Jugoslavije ne postoji niti i jedan intelektualac koji bi bio sposoban da to shvati. izgleda, zaista ne vredi "bacati bisere pred svinje". Pre neki dan čak, jedan "nazovi "intelektualac", na ovom forumu, kada sam mu sve lepo objasnio, me na kraju oterao u "lepu pichku matwrinu". Verovatno se osetio jako pogođenim kad je shvatio da bi sve njegove dogmice otišle u septičku jamu, kad bi sve to što sam mu ispričao bilo ISTINA. Nesposoban sam da vrednuje argumente i logiku pomoću kojih se jedino može prepoznati ISTINA od silnih belosvetskih naučnih, filozofikih, religijskih i ideološko-političkih prevara i laži, koje još uvek, na štetu sveta, vladaju svetom.
Ala, što me izvrijeđa Ljubo, a ja baš pratim tvoj rad. Hahahah, luđak moj Ljubo, tebe sve opraštam, ali hoću da ti rečem, da moraš malo da se katapultiraš bolje da te primjete. Pošto van foruma i par emsija domaćeg sadržaja na jutjubu si nepriznat.

Back