Hoce li neko objasniti na primeru poslodavcima da je plata obaveza?

"Samo kod robovlasnika se radi bez plate.Osim toga, protivzakonito je."
odslusao sam ceo podcast i mislim da se žena jednostavno nije dobro izrazila. mislila je da mladi treba da stiču iskustva na početku karijere a da pare nisu tada najbitnije dok ništa ne znaš. deluje mi kao jedna iskrena i poštena žena, verujem da zaposleni kod nje imaju dobre uslove.

evo i šta ona kaže o celom slučaju:
https://mondo.rs/Info/Srbija/a1927663/Olgica-Samoilovic-mladi-rad-bez-plate.html

"Samo kod robovlasnika se radi bez plate.Osim toga, protivzakonito je."

Противзаконито ? ... аааа..Променижемо ми закон па же бити ЗАКОНИТО не давати ни бруто ни нето .. ни здравствено ни социјално

Направижемо ми Србију нешто акао Северну Кореју ......

images

Poslednja izmena:
Osecam da su se na nju okomile svi ovi sto dizu u nebesa SFRJ, sa sve robovskim radom omladine pod imenom 'radne akcije'.

Шта режи ..Само нека буде као у УСА

https://www.forbes.com/advisor/business/average-salary-by-age/

из табеле се види да они испод 25година заражују само 25% мање.....

У србији је рецимо обичај да лекарке и лекарке 'стажирају' џабе и по три четири године ....а у правној струци и више ...сведок

не отворе своје 'приватно'

AgeWeekly EarningsAnnual WageAverage Hourly Wage
16 to 19 years old$611$31,772$15.28
20 to 24 years old$737$38,324$18.43
25 to 34 years old$1,018$52,936$25.45
35 to 44 years old$1,223$63,596$30.58
45 to 54 years old$1,239$64,428$30.98
55 to 64 years old$1,218$63,336$30.45
65 years and older$1,042$54,184$26.05

odslusao sam ceo podcast i mislim da se žena jednostavno nije dobro izrazila. mislila je da mladi treba da stiču iskustva na početku karijere a da pare nisu tada najbitnije dok ništa ne znaš. deluje mi kao jedna iskrena i poštena žena, verujem da zaposleni kod nje imaju dobre uslove.

evo i šta ona kaže o celom slučaju:
https://mondo.rs/Info/Srbija/a1927663/Olgica-Samoilovic-mladi-rad-bez-plate.html

Osecam da su se na nju okomile svi ovi sto dizu u nebesa SFRJ, sa sve robovskim radom omladine pod imenom 'radne akcije'.

Осећам да ви имате ћерке другачије би причале .....или волите да су у 'промету' за бадава .... Еееее то јеонда сама друга прича ...

Кивни сте на мамау ...женау .. таштау .....вероватно ?

Осећам да ви имате ћерке другачије би причале .....или волите да су у 'промету' за бадава .... Еееее то јеонда сама друга прича ...

odslusaj ceo podcast pa onda komentariši.
žena se jednostavno loše izrazila... htela je da kaže da je na početku karijere bitno sticanje iskustva, ništa drugo.

naravno da sam apsolutno protiv bilo kakvog besplatnog rada, niti sam ja nekada radio besplatno, niti bi radio besplatno, niti bi to bilo kome savetovao da je to ispravan put da prvo godinama volontiras da bi stekao iskustvo, pa da onda tek tražiš posao za platu.

Svuda u normalnom svetu, gde god i sta god da radis, moras biti placen. Nebitno je tvoje iskustvo, ako si apsolutni pocetnik i ne znas nista, dobijas barem minimalac, koji je u vecini uredjenih zemalja zakonom propisan bas zbog takvih slucajeva.

Pare mozda nisu najbitnije, ali su bitne - jer to je kompenzacija za tvoje utroseno vreme.

Ovo sto ona trazi da se GODINU DANA radi bez plate je ogroman bezobrazluk.

Jednom recju, raspala kutchketina koju treba u zatvor.

Kad neko izjavi "vi ste došli na posao i odma pitate kolika vam je plata, tako neko kad mi dođe, meni odma nije dobro", to sigurno nije poštena žena. Takve izjave impliciraju da zaposleni trebaju da imaju robovski mentalitet, šta oni imaju da pitaju kolika je plata, treba da ćute i rade i budu srećni ako je uopšte dobiju. Naravno da ćeš da pitaš za platu, ti nudiš svoj rad u zamenu za platu.

Inspektor koji zatekne lice bez ugovora o radu kazniće poslodavca.

Pa sad ti mrale gledaj šta ćeš ako te neko prijavi.

Moja banda kad svira negde u onim otmenijim kafanama mora da piše ugovor i plati porez i doprinose na minimalnu cenu rada.

Misim, mora ako se ne dogovorimo da rizikujemo što gazde najčešće neće
Ako upadnu ovi sa estrade , pišu kazne ugostiteljima, a i nama.
Njima mnogo više iznose

Verujem da je gospođa samo nespretno izrazila šta je mislila da kaže.

U trafici bre ne sme da ti zateknu neprijavljenog tatu koji je došao da zameni ćerku dok odvede dete u vrtić
Postoji pravno resenje za sve takve situacije.
Ugovor o Radu, za stalno Ili na 3 meseca, zatim postoji I volontiranje.
Ako bih sada ja otisao u recimo "Crveni Krst", I pozeleo da radim dva sata dnevno bez ikakve zarade, potpisao bi ugovor o volontiranju.
Da ne pominjemo honorarno,pausalno...

Postoji pravno resenje za sve takve situacije.
Ugovor o Radu, za stalno Ili na 3 meseca, zatim postoji I volontiranje.
Ako bih sada ja otisao u recimo "Crveni Krst", I pozeleo da radim dva sata dnevno bez ikakve zarade, potpisao bi ugovor o volontiranju.
Da ne pominjemo honorarno,pausalno...
Nisam odgledao video, ne ulazi mi se u tematiku.

Samo pretpostavljam da je ustvari reč o šegrt kalfa majstor sistemu i tome da se zanat krade i da je prilika da ukradeš zanat nešto što ne bismo trebali da propustimo ako postoji mogućnost da je iskoristimo.

Kako god bilo, lično bih se osećao kao skot kad bih iskorištavao nekoga.

Ako si dosao iz recimo skole,posedujes teorisko znanje.
Na razgovoru za posao ti ponude volontiranje od godinu dana.
S'obzirom da tvoje znanje u tom trenutku ne doprinosi profitu kompanije ni 0.01%, a da je posao u perspektivi odlican I obezbedio bi ti stabilan priliv za mnogo godina.
Pretpostavljam da bih obavio razgovor sa ukucanima,prijateljima I doneo razumnu odluku.
Naravno,posebno je bitno obaviti razgovor I sa vec postojecim kolegom Ili vise njih koji volontiraju,njihovo iskustvo je dragoceno.
Odluku na kraju donosis samostalno.

Recimo u advokaturi je to normalno.
Asistent kuva kafe I odlazi po dorucak, tek po neko kopiranje I klasifikovanje.
Bitno je da je tu, da slusa I postavlja pitanja.

Idi citaj Marksa i nastavi da zivis u svetu gde su brdasca od marmelade.

Dodji na pravo slobodno trziste rada, a ne tvoje parazitsko i namesteno, da idemo da ti pokazemo jednog po jednog ko je kakav radnik.

Back