Хоће да ставе вето на вето Немачка и Словенија сковале нон - пејпер: чланицама еу би да забране блокаде, а онима које то нису да расчисте пут

Poruka
16.435
ХОЋЕ ДА СТАВЕ ВЕТО НА ВЕТО Немачка и Словенија сковале нон - пејпер: Чланицама ЕУ би да забране блокаде, а онима које то нису да РАСЧИСТЕ ПУТ
Словенија и Немачка предложиле су нон пејпер ЕУ о укидању вета на билатерална питања

Циљ је убрзати процес проширења ЕУ и спречити блокаде од стране суседних држава

Данијела Луковић
Данијела Луковић
Новинарка рубрике политика
14. децембар 2024.05:39
yBCk9kpTURBXy82ZDFhMGE2Y2UyZTk1NTQwYzFjNmUyNTJkYzA0OTgwZi5qcGeRkwLNAxYA3gABoTAF


Словенија и Немачка предложиле су Европској унији (ЕУ) нон - пејпер којим се предвиђа да нема вета и блокаде билатералних питања са суседним државама. Није први пут да се слична идеја појави, а питање је какве су шансе да од незваничног документа "порасте" до званичног списа? И, још важније, какву корист би од тога Србија имала? Аналитичари кажу да у том случају не би било дилеме да ли је спровођење реформи корисно и у политичком смислу, а потенцијал за успех зависи од тога колико јак ветар у леђа су спремне да дају кључне државе ЕУ, Немачка и Француска.

.Фото: Схуттерстоцк/ схирманов алексеy / Рингиер
.
Милош Павковић, истраживач Центра за европске политике, за "Блиц" каже да би за Београд то значило склањање препрека на путу ка ЕУ.

Блиц препоручује
ШТА ПИШЕ У НОН - ПЕЈПЕРУ СЛОВЕНИЈЕ И НЕМАЧКЕ? Како ће се приступати ЕУ: Фајон открила детаље, а главно питање је да ли ће бити БЛОКИРАЊА

ШТА СМО БУГАРИМА СТВАРНО ЗГРЕШИЛИ? Осам земаља блокирало отварање Кластера 3, међу њима и једно кукавичје јаје: Два разлога за РАМПУ ИЗ СОФИЈЕ

РАЗЛОГ ЗА БРИГУ ИЛИ ПУЦАЊ У ПРАЗНО? Хрватска поново прети Србији старим триком - БЛОКАДОМ, на списак замерки сада "уписали" и АРХИВСКУ ГРАЂУ

- То би пре свега помогло Србији да избегне потенцијално ветирање од Бугарске и Хрватске, које су пре неки дан блокирале отварање кластера 3, али и предупредило потенцијалне блокаде Мађарске и Румуније на основу билатералних проблема а које су такође државе ЕУ са којима се Србија граничи - каже Павковић.

Игор Новаковић, из ИСАЦ фонда, каже за "Блиц" да је велико питање да ли ће се државе одрећи тог прерогатива.

- Али за Србију би била несумњива корист, имајући у виду отворена питања са суседима, пре свега са Хрватском. Другим речима, политичке елите, не само у Србији, биле би ослобођене бриге да ли ће спровођење реформи бити корисно и у политичком смислу - напомиње Новаковић.

За разлику од већине нон пејпера, овог се њени аутори нису јавно одрекли. Министарка спољних и европских послова Словеније Тања Фајон пре два дана објаснила је откуд ова идеја.

- То је иницијатива да убрзамо цео процес проширења, дакле претприступни процес, да нећемо имати превише могућности вета блокаде суседа због билатералних питања, и да користимо више пута могућност квалификованог већинског гласања (QМВ) уз сам процес - рекла је Фајон у интервјуу црногорској агенцији Мина.

Хрватска испоставља услове
Предлог је, чини се, у право време јер је пре недељу дана Хрватска послала Црној Гори услове које ће морати да испуни.

- Хрватска је била последња земља која је ушла у ЕУ, сад треба да је искрени партнер свим земљама Западног Балкана - рекла је Фајон.

Тања Фајон
Фото: Филип Краинчанић / РАС Србија
Тања Фајон
Управо би Хрватска могла да буде прва на списку земаља које би могле да ставе рампу Србији, до сада је то урадила 6 пута:

Децембар 2024. Блокирала отварање кластера 3
Јун 2021. - Блокирала отварање кластера 3 и 4
Децембар 2017. - Блокирала поглавља 33
Децембар 2016. - Блокирала поглавља 26
Јун 2016. - Блокирала поглавља 23
Април 2016. - Блокирала поглавље 23
Шта све комшије замерају Србији?
Разлози за ове потезе били су многобројни, од решавања питања ратне одштете и несталих хрватских војника и цивила у рату од 1991. до 1995. године, до враћања архивске грађе, међу којима и она која се односи на страдање Јевреја у време НДХ, а коју Београд наводно одбија да врати Загребу.

Прочитајте још
НИШТА ОД ОТВАРАЊА КЛАСТЕРА 3 ЗА СРБИЈУ! ЕУ није постигла сагласност, ево које земље су се успротивиле

"ЖЕЛЕЛИ БИСМО ДА ВИДИМО ОТВАРАЊЕ КЛАСТЕРА 3" Нова комесарка за проширење ЕУ: Европска комисија има позитивно мишљење, али није реч само о нама

Такође, критиковали су Београд због "својатања дубровачке књижевности", одредбе српског Закона о културном наслеђу, у којој се наводи да издања дубровачке књижевности припадају и српској и хрватској култури, закључно са 1867. годином.

А 2021. Загреб је чак затражио да се после БиХ, и Србија изјасни о геноциду у Сребреници иако се Скупштина Србије о томе изјаснила пре више од 14 година.

Не заостаје ни Бугарска. Ако погледамо уназад, Бугарска је три пута била међу земљама које су блокирале Србију и то у:

Децембар 2024. Блокирала отварање кластера 3
Јуну 2021. блокирала је кластере 3 и 4
Децембру 2020. блокирала поглавље 2
Јануару 2017. блокирала поглавље 26
Разлог је почетком јуна открио Румен Радев, бугарски председник и запретио да ће његова земља можда преиспитати подршку Србији ка Европској унији због тога, казао је, како Београд третира бугарску мањину у земљи

Румунски "нож у леђа" у пет до 12
Отварање преговора Београду је претходила блокада. И то је Румунија, 28. фебруара 2012. ставила рампу на кандидатуру Србије у ЕУ у "пет до 12" и тражила признање влашког језика, којег румунске мањине говоре Србији, баш као и румунски.

Већ 1. марта их је одблокирала, након што су у Бриселу румунски и српски амбасадор потписали протокол о националним мањинама.

Имајући у виду све ово јасно је да је потребна промена праксе, али је питање колико је његово усвајање извесно. Павковић каже потенцијал за успех постоји, када говоримо о забрани блокирања на билатералној основи.

- Али зависиће највише од лобирања кључних држава Немачке и Француске и њихове спремности да ту идеју изнесу до краја. Оно што је евидентно јесте да су промене у политици проширења неопходне како би Европска комисија и остале институције могле успешно да доврше процес проширења ЕУ на Западни Балкан и друге регионе, ту пре свега мислим на источну Европу (Молдавија и Украјина) - напомиње Павковић.

Свеукупно, каже да се може тумачити као покушај Немачке да откочи процес проширења ЕУ и предупреди блокирање кандидата у будућности на основу билатералних спорова.

- Постоји тенденција и одређени ниво подршка међу државама чланицама ЕУ да се билатерална питања искључе из политике проширења, као и да се евентуално пређе на гласање квалификованом већином, уместо једногласног одлучивања што је сада случај - објашњава Павковић.


https://www.blic.rs/vesti/politika/...ne-blokade-za-clanstvo-u-eu-srbija-na/gm5xyd0

Oво је добро, зато што ће кепец-државе и небитне чланице као што су Хрватска и Бугарска бити ућуткане, када је у питању Србија и њен пут ка ЕУ, али је лоше што рецимо Орбан и Фицо ће такође бити ућуткани када ЕУ одлучи да води неку антиевропску политику као што је био рат против Русије чиме је угрозила економску будућност ЕУ и целе Европе, слепо пратећи политику С.А.Д.
 
Oво је добро, зато што ће кепец-државе и небитне чланице као што су Хрватска и Бугарска бити ућуткане, када је у питању Србија и њен пут ка ЕУ,
Ma kakav put ka EU?
Poceo BoTa, nastavio Vucic, a meni je jos od 2008 muka od te price, "bezalternativne".
 
Ma kakav put ka EU?
Poceo BoTa, nastavio Vucic, a meni je jos od 2008 muka od te price, "bezalternativne".
Знам, многима је мука, али неки српски стартапи добијају ЕУ субвенције као да је Србија чланица ЕУ.

Да смо ми поштен и патриотски народ, да не знамо за корупцију и лоповлук, па да нам ЕУ уопште и не треба, али народ рађа власти као што су СПС, ДОС, ДСС, ДС и СНС, нису они дошли са Карпата, већ одавде.
Зато је јако потребна контрола неке над-државе.

Ево ти пример Шешеља написао књигу од 500 страна ''ЕУ сатанистичка творевина'', лежао 10ак година у Хагу, али на крају опет отишао у власт која је изразито проЕУ и нема ништа против европског пројекта Јадар, односно копања литијума.

А замисли тек овце које верују Несторовићу. :lol: Овај је бар лежао у Хагу, па човек да каже да се бар трудио да докаже да је антиЕУропејац.
 
Знам, многима је мука, али неки српски стартапи добијају ЕУ субвенције као да је Србија чланица ЕУ.

Да смо ми поштен и патриотски народ, да не знамо за корупцију и лоповлук, па да нам ЕУ уопште и не треба, али народ рађа власти као што су СПС, ДОС, ДСС, ДС и СНС, нису они дошли са Карпата, већ одавде.
Зато је јако потребна контрола неке над-државе.

Ево ти пример Шешеља написао књигу од 500 страна ''ЕУ сатанистичка творевина'', лежао 10ак година у Хагу, али на крају опет отишао у власт која је изразито проЕУ и нема ништа против европског пројекта Јадар, односно копања литијума.

А замисли тек овце које верују Несторовићу. :lol: Овај је бар лежао у Хагу, па човек да каже да се бар трудио да докаже да је антиЕУропејац.
Ima i do naroda ali velika je manjina tog naroda u politici i ima koristi od nje, nego kako narod postavis, tako se i on ponasa.

Kad nema dovoljno dobrih kadidata na izborima ili kad se forsiraju samo jedni, dele pozajmljene pare i kapom i sakom pred izbore, onda i taj narod ide linijom manjeg otpora i glasa za "manje zlo" stagod da to njemu znaci.

Za vreme Kostunice nije bilo kriminala i korupcije, tj, ona je svedena na najmanji nivo. Znaci, nije potrebna nad-drzava (daleko bilo ako mislis na nekog stranca), nego valjan vodja i uzor, i oni oko njega.

Ali ako mislis na uvodjenje neke meritokratije sastavljene od najuglednijih ljudi iz raznih polja privrednog i drustvenog zivota koji bi nadzirali rad kljucnih institucija, za to jesam.
 
Članice su u poziciji da se bahate (hrvatska blokada Crnoj Gori, grčka i bugarska Makedoniji itd.) i dok je tako nikad niko ni neće ući. Međutim Srbija iako je trenutno druga po redu po napretku u integracijama je faktički najdalja od članstva iz niza razloga, tako da ne znam koliko nam i ovo može pomoći.
 
а питање је какве су шансе да од незваничног документа "порасте" до званичног списа? И, још важније, какву корист би од тога Србија имала?
Srbija? imala bi samo stetu. nije da su to bratski narodi koji nam zele dobro...
 
Za nonpejpere ne znam ali EU definitivno mora da reformiše svoj sistem odlučivanja koji je "kilavi Đuro". Toliko birokratije, toliko tromosti, toliko međusobnog blokiranja... prosto je neverovatno kako uopšte mogu nešto da urade u takvim okolnostima. Mora to sve da bude mnogo efikasnije i agilnije ako žele da budu konkrentni u svetu.

Da li će to da utiče na nas, ne verujem. Problem sa našim ulaskom u EU nije u komšiluku nego u nama samima. Prosto smo prgav narod, ne možemo da se integrišemo nigde gde je normalan svet. Ako nas ovakve integrišu, mogu samo da imaju probleme i glavobolje, ne znam ko bi normalan to uradio. Za sada možemo samo da čekamo da će neki budući sprski režim početi da nas normalizuje i vraća na pravi put.
 
Srbija? imala bi samo stetu. nije da su to bratski narodi koji nam zele dobro...
За се још увек живи у тим бајкама из 90их, о неким емоцијама, братским народима који су тотално другачији по темераменту од нас итд.
 
За се још увек живи у тим бајкама из 90их, о неким емоцијама, братским народима који су тотално другачији по темераменту од нас итд.
cim ljudi pominju da ce pirgavi, slovenci,svabe i ostali raditi nesto dobro po nas, znaci da je rasprostranjeno misljenje da imamo bracu i prijatelje u evropi, svetu
 
cim ljudi pominju da ce pirgavi, slovenci,svabe i ostali raditi nesto dobro po nas, znaci da je rasprostranjeno misljenje da imamo bracu i prijatelje u evropi, svetu
Да, цео свет је против нас.
 
ХОЋЕ ДА СТАВЕ ВЕТО НА ВЕТО Немачка и Словенија сковале нон - пејпер: Чланицама ЕУ би да забране блокаде, а онима које то нису да РАСЧИСТЕ ПУТ
Словенија и Немачка предложиле су нон пејпер ЕУ о укидању вета на билатерална питања

Циљ је убрзати процес проширења ЕУ и спречити блокаде од стране суседних држава

Данијела Луковић
Данијела Луковић
Новинарка рубрике политика
14. децембар 2024.05:39
yBCk9kpTURBXy82ZDFhMGE2Y2UyZTk1NTQwYzFjNmUyNTJkYzA0OTgwZi5qcGeRkwLNAxYA3gABoTAF


Словенија и Немачка предложиле су Европској унији (ЕУ) нон - пејпер којим се предвиђа да нема вета и блокаде билатералних питања са суседним државама. Није први пут да се слична идеја појави, а питање је какве су шансе да од незваничног документа "порасте" до званичног списа? И, још важније, какву корист би од тога Србија имала? Аналитичари кажу да у том случају не би било дилеме да ли је спровођење реформи корисно и у политичком смислу, а потенцијал за успех зависи од тога колико јак ветар у леђа су спремне да дају кључне државе ЕУ, Немачка и Француска.

.Фото: Схуттерстоцк/ схирманов алексеy / Рингиер
.
Милош Павковић, истраживач Центра за европске политике, за "Блиц" каже да би за Београд то значило склањање препрека на путу ка ЕУ.

Блиц препоручује
ШТА ПИШЕ У НОН - ПЕЈПЕРУ СЛОВЕНИЈЕ И НЕМАЧКЕ? Како ће се приступати ЕУ: Фајон открила детаље, а главно питање је да ли ће бити БЛОКИРАЊА

ШТА СМО БУГАРИМА СТВАРНО ЗГРЕШИЛИ? Осам земаља блокирало отварање Кластера 3, међу њима и једно кукавичје јаје: Два разлога за РАМПУ ИЗ СОФИЈЕ

РАЗЛОГ ЗА БРИГУ ИЛИ ПУЦАЊ У ПРАЗНО? Хрватска поново прети Србији старим триком - БЛОКАДОМ, на списак замерки сада "уписали" и АРХИВСКУ ГРАЂУ

- То би пре свега помогло Србији да избегне потенцијално ветирање од Бугарске и Хрватске, које су пре неки дан блокирале отварање кластера 3, али и предупредило потенцијалне блокаде Мађарске и Румуније на основу билатералних проблема а које су такође државе ЕУ са којима се Србија граничи - каже Павковић.

Игор Новаковић, из ИСАЦ фонда, каже за "Блиц" да је велико питање да ли ће се државе одрећи тог прерогатива.

- Али за Србију би била несумњива корист, имајући у виду отворена питања са суседима, пре свега са Хрватском. Другим речима, политичке елите, не само у Србији, биле би ослобођене бриге да ли ће спровођење реформи бити корисно и у политичком смислу - напомиње Новаковић.

За разлику од већине нон пејпера, овог се њени аутори нису јавно одрекли. Министарка спољних и европских послова Словеније Тања Фајон пре два дана објаснила је откуд ова идеја.

- То је иницијатива да убрзамо цео процес проширења, дакле претприступни процес, да нећемо имати превише могућности вета блокаде суседа због билатералних питања, и да користимо више пута могућност квалификованог већинског гласања (QМВ) уз сам процес - рекла је Фајон у интервјуу црногорској агенцији Мина.

Хрватска испоставља услове
Предлог је, чини се, у право време јер је пре недељу дана Хрватска послала Црној Гори услове које ће морати да испуни.

- Хрватска је била последња земља која је ушла у ЕУ, сад треба да је искрени партнер свим земљама Западног Балкана - рекла је Фајон.

Тања Фајон
Фото: Филип Краинчанић / РАС Србија
Тања Фајон
Управо би Хрватска могла да буде прва на списку земаља које би могле да ставе рампу Србији, до сада је то урадила 6 пута:

Децембар 2024. Блокирала отварање кластера 3
Јун 2021. - Блокирала отварање кластера 3 и 4
Децембар 2017. - Блокирала поглавља 33
Децембар 2016. - Блокирала поглавља 26
Јун 2016. - Блокирала поглавља 23
Април 2016. - Блокирала поглавље 23
Шта све комшије замерају Србији?
Разлози за ове потезе били су многобројни, од решавања питања ратне одштете и несталих хрватских војника и цивила у рату од 1991. до 1995. године, до враћања архивске грађе, међу којима и она која се односи на страдање Јевреја у време НДХ, а коју Београд наводно одбија да врати Загребу.

Прочитајте још
НИШТА ОД ОТВАРАЊА КЛАСТЕРА 3 ЗА СРБИЈУ! ЕУ није постигла сагласност, ево које земље су се успротивиле

"ЖЕЛЕЛИ БИСМО ДА ВИДИМО ОТВАРАЊЕ КЛАСТЕРА 3" Нова комесарка за проширење ЕУ: Европска комисија има позитивно мишљење, али није реч само о нама

Такође, критиковали су Београд због "својатања дубровачке књижевности", одредбе српског Закона о културном наслеђу, у којој се наводи да издања дубровачке књижевности припадају и српској и хрватској култури, закључно са 1867. годином.

А 2021. Загреб је чак затражио да се после БиХ, и Србија изјасни о геноциду у Сребреници иако се Скупштина Србије о томе изјаснила пре више од 14 година.

Не заостаје ни Бугарска. Ако погледамо уназад, Бугарска је три пута била међу земљама које су блокирале Србију и то у:

Децембар 2024. Блокирала отварање кластера 3
Јуну 2021. блокирала је кластере 3 и 4
Децембру 2020. блокирала поглавље 2
Јануару 2017. блокирала поглавље 26
Разлог је почетком јуна открио Румен Радев, бугарски председник и запретио да ће његова земља можда преиспитати подршку Србији ка Европској унији због тога, казао је, како Београд третира бугарску мањину у земљи

Румунски "нож у леђа" у пет до 12
Отварање преговора Београду је претходила блокада. И то је Румунија, 28. фебруара 2012. ставила рампу на кандидатуру Србије у ЕУ у "пет до 12" и тражила признање влашког језика, којег румунске мањине говоре Србији, баш као и румунски.

Већ 1. марта их је одблокирала, након што су у Бриселу румунски и српски амбасадор потписали протокол о националним мањинама.

Имајући у виду све ово јасно је да је потребна промена праксе, али је питање колико је његово усвајање извесно. Павковић каже потенцијал за успех постоји, када говоримо о забрани блокирања на билатералној основи.

- Али зависиће највише од лобирања кључних држава Немачке и Француске и њихове спремности да ту идеју изнесу до краја. Оно што је евидентно јесте да су промене у политици проширења неопходне како би Европска комисија и остале институције могле успешно да доврше процес проширења ЕУ на Западни Балкан и друге регионе, ту пре свега мислим на источну Европу (Молдавија и Украјина) - напомиње Павковић.

Свеукупно, каже да се може тумачити као покушај Немачке да откочи процес проширења ЕУ и предупреди блокирање кандидата у будућности на основу билатералних спорова.

- Постоји тенденција и одређени ниво подршка међу државама чланицама ЕУ да се билатерална питања искључе из политике проширења, као и да се евентуално пређе на гласање квалификованом већином, уместо једногласног одлучивања што је сада случај - објашњава Павковић.


https://www.blic.rs/vesti/politika/...ne-blokade-za-clanstvo-u-eu-srbija-na/gm5xyd0

Oво је добро, зато што ће кепец-државе и небитне чланице као што су Хрватска и Бугарска бити ућуткане, када је у питању Србија и њен пут ка ЕУ, али је лоше што рецимо Орбан и Фицо ће такође бити ућуткани када ЕУ одлучи да води неку антиевропску политику као што је био рат против Русије чиме је угрозила економску будућност ЕУ и целе Европе, слепо пратећи политику С.А.Д.
To je glupost jer najviše blokiraju drzave EU sjevera. Pri tome traže što više partnera da ne ispadne da samo jedna ili dvije drzave blokiraju.
Srbija ne olakšava da ju svi vide kao vjerodostojnog sugovornika. Stalno druženje sa autokratskim vođama s kojima EU već ima problem ne olakšava, a tu je i brdo problema u samoj Srbiji.
Pored svih problema ne treba EU još jedna država slučaj ili kako se ispostavilo Srbija bez uporabne dozvole.
 

Back
Top