Hmelj

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.184
Hmelj_smirenje.JPG


Nazivaju ga još i blust, kudiljica, melika, melj, meljevina, milje vina, hmel, hmelina, hmeljevina.

Biljka hmelj potice iz istocne Evrope. Kod nas raste po vlažnim mestima i uz grmlje kao divlja biljka. Hmelj spada u biljke penjacice i raste u visinu od oko 6-7 metara. Plodovi hmelja su u obliku šišarke, jajasti su, lagani, rastresite cvasti, dugacki 3-4 cm, široki oko 2 cm. Gorkastog ukusa i prijatnog aromaticnog mirisa. Najvažniji sastojak hmelja je lupulin a osim njega u sebi sadrzi kalijeve soli, tanine, pektine. Lupulin ima oko 50% smole i etericnog ulja, tanina, voska i sl. Plodni listici su jajasti, tanki, žuto-zelenkaste boje. Bere se u septembru sredinom suncanih dana i zahteva brzo susenje na promaji ili u zagrejanim sušarama. Kada je hmelj pravilno i dobro osušen treba imati lepu zelenu boju.

Danas je u upotrebi samo gajen hmelj. Gaji se kod nas i u drugim zemljama u velikim kolicinama pretezno za potrebe pivara. Smola lupulina konzerviše pivo sprecavajuci razvoj mlecno-kiselih bakterija, etarsko ulje mu daje prijatan miris, gorke materije gorcinu, a tanin ga bistri taložeci belancevine jecmenog slada.

Lekoviti deo hmelja jesu nezreli plodovi.

Lekovita svojstva
Hmelj je jako dobar prirodni sedativ, pa se zbog toga koristi kao lek za bolesti nervnog sistema, tacnije za umirenje živaca i kao prirodni lek protiv nesanice. Olakšava nervozu, nemir, stres, podstice san i jaca živce. Interesantno je reci da jastuci koji su punjeni hmeljom obezbeđuju dobar san i pomažu protiv nesanice. Zbog te osobine se u nekim zemljama jastuci i dušeci pune hmeljom u bolnicama za nervne bolesti.
Biljka hmelj sadrži i visok procenat hormona vrlo slicnih estrogenu, pa je zato koristan za zene. Caj od hmelja dobro je piti u toku menstruacije jer deluje umirujuce.
Uzet u vecoj meri hmelj izaziva trovanje koje se manifestuje kroz gadjenje, povracanje, glavobolju, usporavanje cirkulacije i slicno. Opste je poznato da biljka hmelj veoma uspesno otvara apetit i izaziva prijatnu potrebu za hranom. Sadrzi gorke materije pa tako podstice varenje hrane.
Poznato je da pivo goji, kao i da alkoholna pica u vecoj meri nikako nisu zdrava, ali od hmelja (biljke od koje se pravi pivo) i od samog piva, uzetog na pravilan nacin i u malim dozama, možete imati i velikih koristi.

Caj od hmelja
Caj od hmelja upotrebljava se za lecenje manjka apetita i za opustanje a priprema se tako sto se jedna supena kasika cvetova hmelja prelije sa jednom soljom kljucale vode i ostavi da odstoji svega desetak minuta. Nakon toga caj se procedi i zasladi medom. Pije se u malim gutljajima, pre jela ili pola sata pre spavanja.

Pivo i hmelj protiv kamena u bubregu
Pivo moze biti od koristi ako se ima problema sa kamenom u bubregu. Kamen u bubregu moze biti izbacen ako se legne u kadu sa toplom vodom i popije 1/2 litra toplog piva. Iza toga potrebno je zadrzati mokracu neko vreme da bi se kamen kasnije izbacio pod vecim pritiskom.

Pivo za negu lica
Zbog visokog sadržaja vitamina B, pivo moze biti vrlo korisno prirodno sredstvo za negu lica. Za ovu vrstu tretmana potrebno je pivom natopiti maramicu i drzati kao oblog 10-15 minuta. Time ce se podstaci regeneracija kože. Ovo je najbolje uraditi u vecernjim satima jer su procesi regeneracije tada intenzivniji nego preko dana.
link
 

Back
Top