Quantcast

Hladan tuš za vlasnike elektroautomobila - vožnja na struju biće skuplja nego na benzin ...

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
127.655
... a o dizelu da i ne pričamo. Elem:

Od 31. januara vlasnici elektromobila se suočavaju sa surovom realnošću
Kada su električni automobili inicijalno pristigli na tržište, reklamirani su kao spasioci planete, naravno zbog nulte emisije. Pored toga, „zamišljeni“ su i kao „spasioci“ naših novčanika zbog mnogo nižih troškova za „gorivo“. Međutim, u međuvremenu je postalo jasno da elektromobili i nisu tako čisti kao što su na sav glas promovisani, ali isto tako nisu ni jeftini za posedovanje. Međutim, čini se da je to tek početak…
Kako broj električnih automobila na putevima raste, tako raste i broj kompanija koje obezbeđuju solucije vezane za punjenje baterija. U Evropi, jedna od mreža s najvećim potencijalom je Ionity, konglomerat koji su kreirali BMW, Daimler, Volkswagen i Ford.
Grupa trenutno poseduje 200 stanica za punjenje u 20 zemalja. Po sesiji punjenja naplaćuje 8 evra, bez obzira na to koliko je kWh iskorišćeno. Međutim, to će se promeniti 31. januara, ali ne na radost korisnika.

Primera radi, ukoliko ste vlasnik Nissan Leafa e+ (62 kWh) i punite ga trenutno na Ionity stanici, platićete 8 evra za tu uslugu. Međutim, od 31. januara, plaćaćete 0,79 evra po kWh, što u nekom grubom prevodu znači 50 evra. Dotični kilovat-časovi će moći biti iskorišćeni za 385 kilometara vožnje, naravno po oficijelnim podacima, što znači manje u realnosti.

Za 50 evra, možete kupiti oko 35 litara benzina u Nemačkoj i sipati ga u rezervoar, recimo Golfa VII 1.4 TSI s manuelnim menjačem i 125 ks. S tom količinom goriva, takođe po oficijelnim brojkama, trebalo bi da pređete preko 600 kilometara.
https://autorepublika.com/2020/01/1...ktromobila-se-suocavaju-sa-surovom-realnoscu/
Eto ... bajka se bliži kraju. Dizelaša nisu ni probali jer dizeli sad nisu cool, ali realno na putu bi Golf s naftaricom i 35 litara prešao još i dosta više od 600 km. Ukratko, izgleda da je sve ovo sa strujom navlakuša da se uzmu pare. A to da su najveći svetski proizvođači elektroautomobila (Kina i SAD) ujedno i najveći svetski zagađivači čini mi se da sam vam već pominjao.

Born To Be Wild

Domaćin
Poruka
3.773
Koliko se izbaci co2 i osalog dima iz termoelektrane da se priozvede struja za automobile ?
Pisem termoelektrane jer valjda jeftinija hidrostruja je ostavljena za narod i drzavne institucije.
Stvar je samo preraspodele gde izlazi dim da li u centru Beograda od automobila ili u centru
Kostolca ili Obrenovca od proizvodjaca struje.

igi192

Elita
Poruka
16.477

https://autorepublika.com/2020/01/1...ktromobila-se-suocavaju-sa-surovom-realnoscu/
Eto ... bajka se bliži kraju. Dizelaša nisu ni probali jer dizeli sad nisu cool, ali realno na putu bi Golf s naftaricom i 35 litara prešao još i dosta više od 600 km. Ukratko, izgleda da je sve ovo sa strujom navlakuša da se uzmu pare. A to da su najveći svetski proizvođači elektroautomobila (Kina i SAD) ujedno i najveći svetski zagađivači čini mi se da sam vam već pominjao.
Nije to tako bas
Ko to puni kod njih osim kad se krene na put zato i dižu cene i danas je x2 . Imaš kućni punjač ili neki komunalni na gradskim parkinzima na običnu tarifu tu se većinom pune... Ovo ostalo jedino kad mora kao i za benzin ili dizel na auto putevima gde su im cene 40% veće

radyu5

Veoma poznat
Poruka
10.997

Evo sad trenutno razaraju Južnu Ameriku naftnim bušotinama po Amazonu. Ko zna šta će biti. Sve je to politika.

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
127.655
Nije to tako bas
Ko to puni kod njih osim kad se krene na put zato i dižu cene i danas je x2 . Imaš kućni punjač ili neki komunalni na gradskim parkinzima na običnu tarifu tu se većinom pune... Ovo ostalo jedino kad mora kao i za benzin ili dizel na auto putevima gde su im cene 40% veće
Ovde su veće za par dinara, a kući većina ljudi po gradovima ne može da puni. Struja će biti sve skuplja kako budu narastale potrebe za njom. Neće svuda biti onako skupo, ali svakako neće ni biti džabe kako mnogi zamišljaju.

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
127.655
Za sada, po meni je isplativije ne kupovati kola na električni pogon.
Zavisi gde si. U Srbiji ne bih nikako rekao, retki punjači i spori. Hoću da punim kao na benzin, možda par minuta dužem a ne da moram da trražim prenoćište kod punjača. :mrgreen:
Vreme takođe ima svoju cenu, to mnogi zaboravljaju.

igi192

Elita
Poruka
16.477
Ovde su veće za par dinara, a kući većina ljudi po gradovima ne može da puni. Struja će biti sve skuplja kako budu narastale potrebe za njom. Neće svuda biti onako skupo, ali svakako neće ni biti džabe kako mnogi zamišljaju.
Ta struja ti ide i za sijalicu mašinu za veš i sl.. Nema tu razlike.. Ako poskupi za auta poskupit će i za ostalo

igi192

Elita
Poruka
16.477
Ne može tako lako da se digne cena el energije to bi diglo i sve ostale cene to neće raditi ali će potražiti evt subvencionisati nove izbore.. El energija ne može da se lageruje već se proizvodi onoliko kolika je potrošnja a prizvidnja bi mogla da bude mnogo veće da dozvole postavljanje solarnih panela preko 6kwh npr ili malih vetrenjača na privatne posede ..

Тихи

Zaslužan član
Poruka
113.222

ali zato dizel smrdi na smrt i kancer

Zakon je voznja na metan i TNG

Тихи

Zaslužan član
Poruka
113.222
Eno imas u temi o Multipli kako je zakon voziti na metan.
Cekaj jos godinicu pa ces da vidis kako ce da smrdi dizel kad se bude morao imati katalizator i DPF.

Ti ces da mi pricas .

Moj brat od ujaka i ujak voze vec 15 godina na metan. Prezadovoljni nikakvih problema - ekoloski najcistije gorivo, najjeftinija voznja po predjenom kilometru.

Ne truju sve oko sebe ko ljudi koji voze dizlo.

Nisu za dzabe svi autobusi u Austriji i Nemackoj na metan.

I ja bih vozio na metan ali nemam u mom kraju pumpu. Zato vozim na TNG.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.