Quantcast

Historia magistra vitae est

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Cesto sam se pitao da li je ova cuvena latnska fraza tacna.....

I dosao sam do zakljucka da nije...

Istorija je bas ono suprotno: HISTORIA MAGISTRA ODIO EST......("Istorija je uciteljica MRZNJE!"

Sta vi milsite, da li istorija uci zivotu ili mrznji medju narodima?
:think:

NickFreak

Iskusan
Poruka
5.322
Cesto sam se pitao da li je ova cuvena latnska fraza tacna.....

I dosao sam do zakljucka da nije...

Istorija je bas ono suprotno: HISTORIA MAGISTRA ODIO EST......("Istorija je uciteljica MRZNJE!"

Sta vi milsite, da li istorija uci zivotu ili mrznji medju narodima?
:think:

Mislim da je stanje na terenu takvo da to tako danas jeste ali ne mora tako biti.
Mislim da to nije problem istorije nego nas samih što nas ničemu nije naučila.

Međutim mislim da postoje i zlonamerne zavereničke istorije.

Wotan

Primećen član
Poruka
611
Za istoriju se moze reci ono isto sto i za vatru - dobar sluga ali zao gospodar.
Možda bi trebalo postaviti i pitanje šta je to istorija ?
Odgovor možemo dobiti samo ako je postavimo kao apsolutnu istinu a pošto verovatno istorija to nije teško je odrediti šta je istorija zapravo za nas.
Možda nešto između apsolutne istine i apsolutne laži...

DjordjeGr

Zainteresovan član
Poruka
243
Pa ako pogledas kako ljudi iskrivljuju istoriju za svoje svrhe, od Lazara do Djindjica, sasvim je jasno da ljudi iz istorije nisu nista naucili. Samo su procitali ono sto su zeleli da procitaju.
Istorija nas uci da ne postoje crne i bele stvari, vec da je sve uglavnom sivo, samo ponekad svetlije ili tamnije. Uci nas i zasto se odredjene stvari desavaju jer moze da se isprati hronologija, ali ljudi i dalje zele da vide stvari samo u odredjenom trenutku, ne vezano za kontekst vremena, uzroka i posledica u kojima su se odredjeni dogadjaji odvijali. Tako mozes da vidis da i ono sto se sada dogadja nije crno-belo vec sivo, nista nije ni dobro ni lose, samo je pitanje da li vise odgovara. A mogucnost ljudi da donose zakljucke na osnovu ogranicenog informisanja zna da dovodi do kontradiktornih posledica. Tako da iz istorije mozes mnogo da naucis, ali samo od tebe ovisi da li ces nauciti pravilno ili pogresno. Na zalost, to ne mozes nauciti iz istorije nego to pre nego sto pocnes, treba da znas.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.882
Za istoriju se moze reci ono isto sto i za vatru - dobar sluga ali zao gospodar.
Možda bi trebalo postaviti i pitanje šta je to istorija ?
Odgovor možemo dobiti samo ako je postavimo kao apsolutnu istinu a pošto verovatno istorija to nije teško je odrediti šta je istorija zapravo za nas.
Možda nešto između apsolutne istine i apsolutne laži...
Istorija NIKADA nije istinita!

Uvek je nakrivljena onako kako to odgovara onima koji su trenutno na vlasti.

Mi NIKADA necemo saznati onu ISTINSKU ISTINU.

Uvek cemo dobiti SERVIRANU, NASMINKANU I NAMESTENU istoriju.

Wotan

Primećen član
Poruka
611
Istorija NIKADA nije istinita!

Uvek je nakrivljena onako kako to odgovara onima koji su trenutno na vlasti.

Mi NIKADA necemo saznati onu ISTINSKU ISTINU.

Uvek cemo dobiti SERVIRANU, NASMINKANU I NAMESTENU istoriju.
Ako dobro pročitaš ono što sam napisao videćeš da ja ni nisam napisao da je istorija istinita već da bi dali odgovor na pitanje šta je to istorija moramo je posmatrati kao apsolutnu istinu kako bi je definisali.
Na kraju sam napisao da je možda istoriju i nemoguće definisati osim nešto što je između apsolutne istine i apsolutne laži.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.