Hipetenzija- koliko cesto merite pritisak

Rayela

Legenda
Poruka
71.814
Visok krvni pritisak
Visok krvni pritisak - Hipertenzija je najznačajniji faktor rizika za niz kardiovaskularnih oboljenja i stanja koja mogu imati smrtni ishod. Povišeni krvni pritisak, pojedinačno gledano, najznačajniji je faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja, i to pre svega srčanog udara (infarkta miokarda), srčane slabosti, iznenadne srčane smrti i šloga (moždanog udara). Povišenje gornjeg krvnog pritiska za svakih 20 mmHg udvostručuje šanse za nastanak ovih neželjnih stanja i bolesti, zbog čega je od presudnog značaja rano prepoznavanje znakova arterijske hipertenzije i adekvatno lečenje.

Esencijalna (hipertenzija nepoznatog uzroka koja se dijagnostikuje u 95% svih slučajeva trajno povišenog krvnog pritiska) češće se javlja u porodicama gde već postoji hipertenzija, zatim kod osoba koje unose više kuhinjske soli u ogranizam, gojaznih i fizičkih neaktivnih ljudi, pušača, bolesnika izloženih hroničnom stresu.

Sekundarnu hipertenziju, kod koje je uzrok poznat (oboljenja bubrega, nadbubrega, štitaste žlezde, hipofize, upotreba tableta za kontracepciju).

Esencijalna arterijska hipertenzija najčešće zahteva stalnu primenu lekova i redovne lekarske kontrole, dok se sekundarna leči eliminisanjem uzroka.



Simptomi arterijske hipertenzije
Simptomi arterijske hipertenzije mogu biti glavobolja, zujanje u ušima (tinitus), vrtoglavica, mučnina, osećaj težine u grudima, kratak dah, brzo zamaranje, slabija tolerancija napora i smetnje vida.

Međutim, ne bi trebalo zaboraviti da bolest često nema nikakvih simptoma, te je zbog toga i zovu ”tihi ubica”.

Ponekad nastaje hipertenzivna kriza – nagli skok krvnog pritiska praćen jakom glavoboljom, povraćanjem i prolaznim neurološkim deficitima. To je hitno stanje i zahteva brzu reakciju kako bi se krvni pritisak snizio te sprečile posledice koje mogu biti fatalne.


Da li i koliko cesto merite pritisak?
Da bi se utvrdilo da li imate zaista povisen pritisak potrebno je da 14 dana ( moze i 10 ili 20) pet puta dnevno, uvek u isto vreme
merite pritisak i vrednosti zapisujete, taj spisak odnesete svom lekaru koji ce naci neku srednju vrednost i ukoliko je pritisak viosk odrediti
vam i terapiju. Ne bi trebalo uzimati neke "prirodne lekove" jer oni nikada ne snizavaju pritisak ili ih uzimati kao dodatak lekovima
koje vam je lekar prepisao.

Ovih dana je aktuelan Korona virus i slusamo kako su umirali i umiru ljudi koji su imali neka hronicna oboljenja. Hronicna su oboljenja
i visok pritisak tako da sa takvom dijagnozom nema shale i lezernog ponasanja.
 
Visok krvni pritisak
Visok krvni pritisak - Hipertenzija je najznačajniji faktor rizika za niz kardiovaskularnih oboljenja i stanja koja mogu imati smrtni ishod. Povišeni krvni pritisak, pojedinačno gledano, najznačajniji je faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja, i to pre svega srčanog udara (infarkta miokarda), srčane slabosti, iznenadne srčane smrti i šloga (moždanog udara). Povišenje gornjeg krvnog pritiska za svakih 20 mmHg udvostručuje šanse za nastanak ovih neželjnih stanja i bolesti, zbog čega je od presudnog značaja rano prepoznavanje znakova arterijske hipertenzije i adekvatno lečenje.

Esencijalna (hipertenzija nepoznatog uzroka koja se dijagnostikuje u 95% svih slučajeva trajno povišenog krvnog pritiska) češće se javlja u porodicama gde već postoji hipertenzija, zatim kod osoba koje unose više kuhinjske soli u ogranizam, gojaznih i fizičkih neaktivnih ljudi, pušača, bolesnika izloženih hroničnom stresu.

Sekundarnu hipertenziju, kod koje je uzrok poznat (oboljenja bubrega, nadbubrega, štitaste žlezde, hipofize, upotreba tableta za kontracepciju).

Esencijalna arterijska hipertenzija najčešće zahteva stalnu primenu lekova i redovne lekarske kontrole, dok se sekundarna leči eliminisanjem uzroka.



Simptomi arterijske hipertenzije
Simptomi arterijske hipertenzije mogu biti glavobolja, zujanje u ušima (tinitus), vrtoglavica, mučnina, osećaj težine u grudima, kratak dah, brzo zamaranje, slabija tolerancija napora i smetnje vida.

Međutim, ne bi trebalo zaboraviti da bolest često nema nikakvih simptoma, te je zbog toga i zovu ”tihi ubica”.

Ponekad nastaje hipertenzivna kriza – nagli skok krvnog pritiska praćen jakom glavoboljom, povraćanjem i prolaznim neurološkim deficitima. To je hitno stanje i zahteva brzu reakciju kako bi se krvni pritisak snizio te sprečile posledice koje mogu biti fatalne.


Da li i koliko cesto merite pritisak?
Da bi se utvrdilo da li imate zaista povisen pritisak potrebno je da 14 dana ( moze i 10 ili 20) pet puta dnevno, uvek u isto vreme
merite pritisak i vrednosti zapisujete, taj spisak odnesete svom lekaru koji ce naci neku srednju vrednost i ukoliko je pritisak viosk odrediti
vam i terapiju. Ne bi trebalo uzimati neke "prirodne lekove" jer oni nikada ne snizavaju pritisak ili ih uzimati kao dodatak lekovima
koje vam je lekar prepisao.

Ovih dana je aktuelan Korona virus i slusamo kako su umirali i umiru ljudi koji su imali neka hronicna oboljenja. Hronicna su oboljenja
i visok pritisak tako da sa takvom dijagnozom nema shale i lezernog ponasanja.

Ja imam tlak i pijem lijekove cijeli život, kod kuće imam 3 funkcionalna tlakomjera. Kad se dobije prava terapija- u slučaju prave hipertenzije- ne treba mjeriti svaki čas jer to može dovesti do hipertonične krize. Možda 2 puta tjedno.
 
Ja imam tlak i pijem lijekove cijeli život, kod kuće imam 3 funkcionalna tlakomjera. Kad se dobije prava terapija- u slučaju prave hipertenzije- ne treba mjeriti svaki čas jer to može dovesti do hipertonične krize. Možda 2 puta tjedno.

Problem je i kada ljudi ne vode racuna o ishrani jer kao imaju odlicnu terapiju i onda piju, krkaju od jutra do sutra.
Ja sam primetila da je taj visok pritisak u mnogim slucajevima stvarno nasledan, a to lekari uvek i pitaju.
U mojoj porodici niko nije imao visok pritisak, nemam ni ja, kod mog supuruga svi su imali ( umrli i od shloga, infarka),
ima i on.
 
Problem je i kada ljudi ne vode racuna o ishrani jer kao imaju odlicnu terapiju i onda piju, krkaju od jutra do sutra.
Ja sam primetila da je taj visok pritisak u mnogim slucajevima stvarno nasledan, a to lekari uvek i pitaju.
U mojoj porodici niko nije imao visok pritisak, nemam ni ja, kod mog supuruga svi su imali ( umrli i od shloga, infarka),
ima i on.

Kod mene je genetika. Ja sam bio isključio i sol, i jeo bljutavo, i nisam pio kavu...pa mali efekt (žderonja nisam nikad bio). Za mene, pravi lijekovi su 95% liječenja hipertonije (ima ih 5 kategorija, a treba pogoditi kombinaciju od 2-3 tipa).

Za zdrave ljude bih preporučio zdravi život, kretanje i smanjenje stresa. I da ljudi mjere bar 2 puta tjedno u nekim normalnim situaijama, a ako je viši- doktoru.
To nije igra.

Ja nisam ni imao izbora- vrtoglavice, morao sam u kući do WC-a puzeći, na koljenima...

Sad je OK, najbolji od kada znam. Najbolju terapiju su mi dale moje doktorice opće prakse. Specijalisti- trube.

Ljudi, ne zanemarujte opasnost hipertenzije. Za većinu-tihi ubojica.
 
Kod mene je genetika. Ja sam bio isključio i sol, i jeo bljutavo, i nisam pio kavu...pa mali efekt (žderonja nisam nikad bio). Za mene, pravi lijekovi su 95% liječenja hipertonije (ima ih 5 kategorija, a treba pogoditi kombinaciju od 2-3 tipa).

Za zdrave ljude bih preporučio zdravi život, kretanje i smanjenje stresa. I da ljudi mjere bar 2 puta tjedno u nekim normalnim situaijama, a ako je viši- doktoru.
To nije igra.

Ja nisam ni imao izbora- vrtoglavice, morao sam u kući do WC-a puzeći, na koljenima...

Sad je OK, najbolji od kada znam. Najbolju terapiju su mi dale moje doktorice opće prakse. Specijalisti- trube.

Ljudi, ne zanemarujte opasnost hipertenzije. Za većinu-tihi ubojica.

Specijaliste pacijent i ne zanima mnogo, zato treba naci dobrog lekara opste prakse i tacno je da prvi lek obicno ne pomaze,
skoro je uvek i neka kombinacija, Ljudi nazalost to nekako ne uzimaju za ozbiljno jer kad coveka nista ne boli on i ne obraca
paznju na te vrednosti.
 
Specijaliste pacijent i ne zanima mnogo, zato treba naci dobrog lekara opste prakse i tacno je da prvi lek obicno ne pomaze,
skoro je uvek i neka kombinacija, Ljudi nazalost to nekako ne uzimaju za ozbiljno jer kad coveka nista ne boli on i ne obraca
paznju na te vrednosti.

Tell me about it. Jedan moj prijatelj, komu sam godinama mjerio i stalno ga upozoravao- nije regirao, bilo ga baš briga. Sad ima težak problem s aortom koji se mogao izbjeći da je bar 50% tog vremena bio pod terapijom, a ne da se "pravio Toša".

Ljudi su neodgovorni. Šteta, on je vrlo dobra osoba, a tom nekom tromošću se doveo praktički do invalidnosti...:kafa:

Malo povijesti: u bitci na Sutjesci, partizani su isključivani iz borbi ako su im doktori na licu mjesta izmjerili visok tlak. Znam da zvuči kao urbana legenda, no istina je.
 
Tell me about it. Jedan moj prijatelj, komu sam godinama mjerio i stalno ga upozoravao- nije regirao, bilo ga baš briga. Sad ima težak problem s aortom koji se mogao izbjeći da je bar 50% tog vremena bio pod terapijom, a ne da se "pravio Toša".

Ljudi su neodgovorni. Šteta, on je vrlo dobra osoba, a tom nekom tromošću se doveo praktički do invalidnosti...:kafa:

Malo povijesti: u bitci na Sutjesci, partizani su isključivani iz borbi ako su im doktori na licu mjesta izmjerili visok tlak. Znam da zvuči kao urbana legenda, no istina je.
A jel tebi krvni sudovi relativno OK? Moj je muz zamalo nadrljao jer nikada nije isao na kontrole, zapravo nikada
i nije bio kod kardiologa. Prosle godine dva puta uzastopce za vreme voznje za nekoliko sekundi izgubi vid ( na jednom oku).
S mukom sam ga naterala da ide kod ocnog lekara, ovaj mu rekao da najhitnije ide kod kardiologa da bi mu ovaj nasao u onoj
arteriji na vratu ( carotis) ogroman tromb koji eto tako tu stoji. Ubrzo je operisan, danas je to jednostavna operacija i nije
imao nikakvih posledica. Trebalo bi s vremena na vreme i te krvne sudove kontrolisati.
 
A jel tebi krvni sudovi relativno OK? Moj je muz zamalo nadrljao jer nikada nije isao na kontrole, zapravo nikada
i nije bio kod kardiologa. Prosle godine dva puta uzastopce za vreme voznje za nekoliko sekundi izgubi vid ( na jednom oku).
S mukom sam ga naterala da ide kod ocnog lekara, ovaj mu rekao da najhitnije ide kod kardiologa da bi mu ovaj nasao u onoj
arteriji na vratu ( carotis) ogroman tromb koji eto tako tu stoji. Ubrzo je operisan, danas je to jednostavna operacija i nije
imao nikakvih posledica. Trebalo bi s vremena na vreme i te krvne sudove kontrolisati.

Ja imam promjene 1. stupnja na očnoj pozadini (fundus)- no to je za očekivanje. To su zaoštreni, manje elsatični kapilari.

Za veće žile nisam mjerio neko vrijeme, no rekoh pred 7 dana- hajde na da napravim EKG.

Sve OK.

Možda bih trebao i ergometriju (vožnju biciklom, opterećenje)- no nekako mi je bez veze kad nemam tjelesnih problema.
A kamoli razne ultrazvukove i sl, kad nemam subjektivnih teškoća.

Točno je da sam u zadnjih 7 dana kao prebijeni pas- no prebolio sam kratku virozu koja me ubila u pojam, tako da to nije od toga.

Ove veće krvne žile i zalisci, uglavnom se da nešto napraviti, medicina je jako napredovala.

Onom mom prijatelju, koji ima stvarno tešku dijagnozu oko aorte, doktorica je rekla:

Iako statistike kažu da je godina preživljavanja 5-6 godina, ja sam imala pacijanta koji je umro tek nakon 12 godina s tom dijagnozom- i to od raka :hahaha:

Da dodam: u suton Jugoslavije, ja sam bio zamorac za Makedoncite, za njihov Lek. Davala mi ga je dr. Uhl na Rebru, da vidi hoće li djelovati.

Nije. :mrgreen:
 
Merim samo kad me skstremno zaboli glava. I uvek bude ok.
Imala sam skok pritiska februara prošle godine. Umrla mi je koleginica s kojm sam baš bila bliska. Do sama sahrane nisam suzu pustila ali sam imala takvu hipertenzivnu krizu da sam preležala 48 sati. Na moj standardni pritisak 105/70, skočio je na 160/100.
Eto, stres je čudo.
 
Neverovatno je da toliko ljudi u Srbiji pati od hipertenzije, kada postoji prirodan lek ?

Ja sam ga sa 165/95 skinuo na normalu, sa Hrastovom sjajnicom ( sa panja direktno), i evo 6-ta godina kako se ne vraća. Da li sam ga trajno izlečio, ne znam, ali miran sam 6 godina za sada.
Moj lekar je na ovo samo rekao, imao si neko zapušenje, pa se samo otpušilo ?

Struka kaže da u našem telu kapilari imaju zbirno gledano mnogo veći volumen nego što je volumen dovodnog krvnog suda , arterije do njih . Tako da u primopredaji krvi kroz njih između arterija i vena nisu svi uključeni, jer nema za to hidrodinamički gledano potrebe.
Kapilari dakle nisu prepreka krvotoku između arterijskog i venskog krvotoka.

Gde se onda stvara taj pritisak ?

U "ventilićima" koje nazivamo ARTERIOLE, delovima arterijskog sistema koji se graniče sa kapilarima, poslednji segmenti arterijskog krvotoka.
Arteriole imaju složen sistem senzora koji upravljaju njihovom glatkom muskulaturom, i u stanju su da sužavaju i proširuju svoje zidove, smanjujući ili šireći svoj protočni volumen. Kada su sužene ("ventili zavijeni") arterijska krv koju srce pumpa nailazi na prepreku jer ne može sva količina preći u kapilare.
Kao kada baštanskom crevu stisnete vrh ono će se naduti, tako se i arterije naduvaju i šire kako bi kompenzovale pritisak nastao smanjenjem protoka kroz ARTERIOLE.
Srce radi sa povećanim naporom, što nikako nije dobro jer se vremenom isteže, gubi čvrstinu, elastičnost. Za desetak godina takvog rada počinje da "falšira" i lekar konsttuje insuficijenciju ? Posle koje je smrt vrlo izvesna i brza. TIHI UBICA, kažu lekari ?

A da pacijent gotovo ništa loše ne oseća, nema nekih vidljivih tegoba, jer se njegovo telo prosto navikne na stanje visokog pritiska.
Tokom moje terapije gljivom, pritisak mi je naglo spao, tako da čak nekoliko dana NISAM MOGAO NORMALNO DA FUNKCIONIŠEM i prilagodim se normalnom pritisku (120/80).
Za mene je onaj prethodni, visoki pritisak bio "normalan" jer sam se bio adaptirao na njega ?
Ostaje nejasno, kako nam evolucija nije dala nekakav mehanizam UPOZORENJA, alarma, na ovo za život opasno stanje hipertenzije?

Mene sa 165/95 (kada sam ga slučajno otkrio merenjem) nije bolela glava, nit sam imao bilo kakve probleme sa vidom, sluhom, ravnotežom ?

Zato se ljudi uglavnom kasno jave lekaru.

No da se vratimo na naše "ventiliće", na arteriole, koje rekoh prave to ZAPUŠENJE, kako je meni moj lekar rekao.
To po njemu OTPUŠENJE desilo se tako što je neko hemijsko jedinjenje iz čaja gore pomenute gljive "otključalo" senzor komande i zidovi mojih arteriola su se otpustili-proširili. Kada se ventili otvore, protok se normalizuje, nema povišenog pritiska u arterijama i dolazimo na 120/80.

Lekovi za hipertenziju deluju kratkoročno, dnevno kako stvari stoje, drže arteriole otvorenim u kratkom vremenskom roku - 24 časa ?
Medicina tvrdi, to je rešenje za hipertenziju!

Za njih da, ali za pacijenta ?

Nema danas leka koji nema neželjenih efekata. A što je najgore niko ne obraća pažnju na kumulativni efekat unetih medikamenata.

Pitanje za doktorku: Kako se naše ćelije imunoodbrane zadužene da hvataju i neutrališu svako atipično (strano) telo koje se nađe u krvotoku, ponašaju prema makromolekulima leka, antihipertenziva na primer. Da li ga registruju kao prijatelja ili kao neprijatelja ? Ako ga prepoznaju kao uljeza, pokušavaju li da ga zaustave (ubiju) tako što prosipaju na njega svoj arsenal SLOBODNIH RADIKALA, sa ciljem da mu pocepaju ćelijsku membranu i prospu citoplazmu.
A kako lek nema citoplazmu i ćelijsku membranu, gde završe sve te ispaljene salve slobodnih radikala ?

Da li je LDL lipoprotein koji nosi holesterol od jetre ka ćelijama prva njihova žrtva ? Od funkcionalnog ga pretvore u nefunkcionalan molekul koji luta krvotokom? Pa se pitamo otkud nam taj višak LOŠEG holesterola u krvotoku ?
Holesterolemija dovodi do ateroskleroze i kola polako ali sigurno kreću nizbrdooooo ?
 
Nisam imao nikakvih simptoma i slučajno sam otkrio hipertenziju. 150/80. Prvi kardiolog pola godine nije uspevao da mi utrefi adekvatnu terapiju, pa sam sam počeo da tražim(a što nije preporučljivo) a našao sam Menartan+Norvasc. To je posle mesec dana počelo da deluje i otišao kod drugog kardiologa koji je potvrdio. I da na zaboravim, najbolji lek mi je fizička aktivnost(vožnja biciklom i trčanje, šetanje) svakodnevno po 1-2 sata, adekvatna ishrana. Sada mi je pritisak oko 115/70. Merim jednom dnevno. Hipertenzija nije nešto što bi trebalo shvatiti olako.
 
Nisam imao nikakvih simptoma i slučajno sam otkrio hipertenziju. 150/80. Prvi kardiolog pola godine nije uspevao da mi utrefi adekvatnu terapiju, pa sam sam počeo da tražim(a što nije preporučljivo) a našao sam Menartan+Norvasc. To je posle mesec dana počelo da deluje i otišao kod drugog kardiologa koji je potvrdio. I da na zaboravim, najbolji lek mi je fizička aktivnost(vožnja biciklom i trčanje, šetanje) svakodnevno po 1-2 sata, adekvatna ishrana. Sada mi je pritisak oko 115/70. Merim jednom dnevno. Hipertenzija nije nešto što bi trebalo shvatiti olako.

Setnja, hodanje, trcanje zaista je uz lek najdelotvornija, ali to vecina ljudi ne uzima za ozbiljno nego i pored toga
sto psuju farmaceutsku mafiju iskljucivo od bas te mafije ocekuju da lenchare, piju, jedu i da ce samo sa mafijaskom
tableticom ziveti 100 godina.
 
Potpuno se slažem. Uz tablete(koje jesu neophodne) neophodno je potpuno promeniti životne navike, mada ja sam "zdravo" živeo i pre hipertenzije. Kod mene je u pitanju nasledni faktor. Uz sav trud nisam izbegao hipertenziju. Svi moji , po očevoj liniji, umiru od srca. Inače, moram da pohvalim Rayelu, za izuzetno korisnu i edukativnu temu.
 

Back
Top