Hiperprodukcija igranog TV formata u 21. veku

Poruka
21.521
Ovde mozemo govoriti i o stranim serijama, ali ja bih se za pocetak osvrnuo na domace. Realnost je da se samo za jednu jesen na 5 srpskih televizija emituje nekih 20ak premijera, a kad tome dodamo da je otprilike slicna situacija i sa prolecnom sezonom, a da pritom imamo sada popunjen i taj neki medjuprostor preko zime, dolazimo do zakljucka da su jedini predah onih 2-3 letnja meseca..

Sta mislite da li ce u jednom trenutku doci do zasicenja i koliko dugo ce ovo trajati? Trziste je u odnosu na svetsko stostruko manje, iako ima novih glumaca ipak se dobar deo njih ponavlja, ni autora pa samim tim i novih kvalitetnih ideja nema previse...

A opet sa druge strane ljudi gledaju, po mojoj proceni nece se tako skoro zadovoljiti, a da li ce se iz nekih drugih i kojih razloga ovaj trend zaustaviti nisam siguran.. Mozda u jednom trenutku budemo morali da uvozimo glumce.. :mrgreen: Ako izuzmemo apokalipsu ili neki rat i katastrofu ja ne vidim druge objektivne razloge da se ova hiperprodukcija prekine...
 
То што су наши "ухватили залет", па сада снимају осетно више серија и са знатно бољом продукцијом него раније... Можда је чак и због пара, јефтиније је направити домаће него страно куповати, али основни разлози захтевају детаљно разматрање.

Суманута продукција серија (мада ни филмова нема мало) је погоњена напором да се "прикључимо на тв" што је могуће редовније и више, идеално је да код куће само једемо, спавамо и гледамо тв (и идемо на посао, али то већ није код куће).
У серијама имамо рекламе, онолико реклама, да човек (или боље рећи жена) може да се изгуби, где је, на ком каналу, шта оно беше гледа... ако су серије на различитим каналима. Кад се "крене" у барем три серије у низу... није то мали посао...

Шта се гледа? Немам појма, мени је свеједно на ком је језику, јер је то бесмисао. Чему серије служе? Да бисмо гледали туђе животе, туђе проблеме, туђе... било шта туђе, само не своје. Мене је врло тешко приволети да погледам неки филм, а за серију је тек тешко.
Шта видимо у серијама? Као, нешто се дешава... Ма не дешава се ништа. "Шпанци" откривају женску децу, "турци" обично имају неко мучење па онда освету, а "индијци" живе средњи век мерено нашим мерилима.
Да ли ће било шта од наведеног нама да помогне? Неће ! Ни случајно !
Неће да плати нашу струју, неће да преваспита мужа, жену, децу, комшију или повећа плату.

Серије или "велики брат"? Па и није нека разлика. Продукција се разликује, а и речник, али основа је иста. Као да вас "бије" лева рука а ви кажете да је десна добра... па при истој су глави. Сетите се тога.

Шта је било пре 50 година? Имали смо једну серију. Сада имамо, када се сви канали саберу, верујем једно 200 комада, откуд знам. Шта ће да буде у будућности? Бираћемо између 5000 серија. Имаћемо само пар садржаја на телевизији: вести и серије. Односно, да назовемо прави именом: пропаганду и замајавање. Све наравно толико испресецано рекламама да ће да вам се смучи.

Неки ће да гледају све бољу продукцију, све већи спектакл, све, све, све... а на себе ће да забораве.

Понесите сами маказе за шишање, немојте да се муче.

Или, размислите сами шта бисте у свом животу могли да предузмете. Можда успете... или из петог покушаја, небитно. Можда чак успут спасите још пар душа. Можда откријете какво је то задовољство и можда ћете онда боље разумети овај свет.

Матрикс се не може објаснити. Он се не може ни видети, ни опипати, ни окусити. То је затвор за твој ум.
 
Jedna stvar koju sam primetio, ljudi u Srbiji rado daju sansu domacim serijama, ali sa filmovima to nije slucaj, ili barem ne u tolikoj meri... I to ne zato sto je 200 dinara mnogo za bioskopsku kartu nego jednostavno ljudi taj cin odlaska u bioskop dozivljavaju kao da poklanjaju nekome svoje poverenje, dok im je blejanje ispred tv-a ili kompa ubijanje vremena..
 
Poslednja izmena:
A opet sa druge strane ljudi gledaju, po mojoj proceni nece se tako skoro zadovoljiti, a da li ce se iz nekih drugih i kojih razloga ovaj trend zaustaviti nisam siguran.. Mozda u jednom trenutku budemo morali da uvozimo glumce.. :mrgreen: Ako izuzmemo apokalipsu ili neki rat i katastrofu ja ne vidim druge objektivne razloge da se ova hiperprodukcija prekine...
те теве серије су нови начин како наређивати људима а да они то и не виде и не контају!
једноставно тамо глумци пуше траву, варају, раде разноразне глупости и онда гледатељ мисли да је то у реду и почне то сам радити! свуда су ставили тв екране.. људи само буље у то као дебили, док им се сервира отровна "храна"...
један од разлога је што људи живе по становима и релативно немају шта да раде.

искрено ја сам престао гледати све што се снимило после 1990 рецимо.. јер после постао је велики шунд! а златна времена екрана су била по мени 70-80те године!
 
Dobro bre kako to da sada i serije spadaju u domen teorija zavere. Dajte malo oladite vise sa tim. Ako ste svii tako mudri i prosvetljeni i borite se protiv novog svetskog poretka, pa nemojte da gledate serije, filmove, ne koristite TV, kompjuter, internet, drustvene mreze. Jer sve sto koristite je opcionalno, u prevodu dok neko ne drzi pistolj na slepoocnici i tera vas da nesto gledate ili radite, onda ne bi trebalo ni da se zalite.

Kada su u pitanju domace serije, smatram da ne postoji hiperprodukcija, vec da igranog programa treba da bude jos vise. Jer mi smo zemlja koja ima itekako bogat serijski program kroz istoriju. Kada smo imali dva kanala RTS-a godisnje je bilo skoro isto novih serija kao sto imamo sada kada imamo bezbroj kanala.

Mnogi sa pravom smatraju da mi danas zivimo u dobu TV serija. Kada pogledate najpopularnije svetske serije jasno je da su u pravu. E sad, osim tog zlog plana da serijama pokore nase umove, snimanje takvog programa je logicnije i isplativije. Dakle serije dopustaju da neku temu dublje i temeljnije obradis. Daju pre sansu novim mladim glumcima koje mozes daleko manje da platis, jer jos nisu poznati. Retke su serije u kojima glume holivudski glumci, ali mnogo je slucajeva gde su se glumci probili do Holivuda.

Kada smo mi u pitanju, ja konacno pozdravljam to snimanje savremenih zanrova. Jer osim onih idiotluka "Srecni ljudi", "Porodicno blago", "Stizu dolari" i slicno, sto je samo reciklirani "Bolji zivot", mi smo konacno poceli da snimamo nesto sto nije retardirani humor i socijalna drama. "Senke nad Balkanom", "Drzavni sluzbenik", "Ubice mog oca", konacno nas pomeraju savremeniim trendovima. Konacno je to nesto gledljvo i nesto sto i onima koji snimaju konacno donosi novac. Jer nasi filmski radnici su tokom 90ih umislili da film ili serija nemaju obavezu da zaradjuju pare i da je drzava duzna da isprati svaku njihovu ideju. Sto je najgore drzava je donekle i pratila te njihve ideje, ali toliiko je filmova i serija snimljeno, koji su toliko bili negledljivi, da je tesko sve nabrojati. A sve to je glumilo neku visoku umetnost, kao nije to za svakoga.

Taj elitni kurtonizam nasih filmskih stvaralaca treba malo da se obuzda i da shvate da nije svako od njih Kusturica i da nije sramota snimiti nesto sto je zabavno i sto ce, ne daj Boze, zaraditi neki dinar.
 
Dobro bre kako to da sada i serije spadaju u domen teorija zavere. Dajte malo oladite vise sa tim. Ako ste svii tako mudri i prosvetljeni i borite se protiv novog svetskog poretka, pa nemojte da gledate serije, filmove, ne koristite TV, kompjuter, internet, drustvene mreze. Jer sve sto koristite je opcionalno, u prevodu dok neko ne drzi pistolj na slepoocnici i tera vas da nesto gledate ili radite, onda ne bi trebalo ni da se zalite.

Kada su u pitanju domace serije, smatram da ne postoji hiperprodukcija, vec da igranog programa treba da bude jos vise. Jer mi smo zemlja koja ima itekako bogat serijski program kroz istoriju. Kada smo imali dva kanala RTS-a godisnje je bilo skoro isto novih serija kao sto imamo sada kada imamo bezbroj kanala.

Mnogi sa pravom smatraju da mi danas zivimo u dobu TV serija. Kada pogledate najpopularnije svetske serije jasno je da su u pravu. E sad, osim tog zlog plana da serijama pokore nase umove, snimanje takvog programa je logicnije i isplativije. Dakle serije dopustaju da neku temu dublje i temeljnije obradis. Daju pre sansu novim mladim glumcima koje mozes daleko manje da platis, jer jos nisu poznati. Retke su serije u kojima glume holivudski glumci, ali mnogo je slucajeva gde su se glumci probili do Holivuda.

Kada smo mi u pitanju, ja konacno pozdravljam to snimanje savremenih zanrova. Jer osim onih idiotluka "Srecni ljudi", "Porodicno blago", "Stizu dolari" i slicno, sto je samo reciklirani "Bolji zivot", mi smo konacno poceli da snimamo nesto sto nije retardirani humor i socijalna drama. "Senke nad Balkanom", "Drzavni sluzbenik", "Ubice mog oca", konacno nas pomeraju savremeniim trendovima. Konacno je to nesto gledljvo i nesto sto i onima koji snimaju konacno donosi novac. Jer nasi filmski radnici su tokom 90ih umislili da film ili serija nemaju obavezu da zaradjuju pare i da je drzava duzna da isprati svaku njihovu ideju. Sto je najgore drzava je donekle i pratila te njihve ideje, ali toliiko je filmova i serija snimljeno, koji su toliko bili negledljivi, da je tesko sve nabrojati. A sve to je glumilo neku visoku umetnost, kao nije to za svakoga.

Taj elitni kurtonizam nasih filmskih stvaralaca treba malo da se obuzda i da shvate da nije svako od njih Kusturica i da nije sramota snimiti nesto sto je zabavno i sto ce, ne daj Boze, zaraditi neki dinar.
Sta pricas brate,to je isto kao kad bi te naterali da gledas rijalitije,kim kardasijan,mtv,i isto tako ti solimo pamet ako neces da ides u korak sa svetom ugasi,pa taj korak je raspali svet
 
Sta pricas brate,to je isto kao kad bi te naterali da gledas rijalitije,kim kardasijan,mtv,i isto tako ti solimo pamet ako neces da ides u korak sa svetom ugasi,pa taj korak je raspali svet

Pa ti si gore lepo napisao, resenje je u daljinskom. Niko nikoga ne tera da gleda bilo sta. Posebno u danasnje vreme kada ti je putem interneta dostupan svaki moguci sadrzaj koji te interesuje, niko nije osudjen ni na lose serije i filmove niti na rijalitije.
 
Dobro bre kako to da sada i serije spadaju u domen teorija zavere. Dajte malo oladite vise sa tim. Ako ste svii tako mudri i prosvetljeni i borite se protiv novog svetskog poretka, pa nemojte da gledate serije, filmove, ne koristite TV, kompjuter, internet, drustvene mreze. Jer sve sto koristite je opcionalno, u prevodu dok neko ne drzi pistolj na slepoocnici i tera vas da nesto gledate ili radite, onda ne bi trebalo ni da se zalite.

Kada su u pitanju domace serije, smatram da ne postoji hiperprodukcija, vec da igranog programa treba da bude jos vise. Jer mi smo zemlja koja ima itekako bogat serijski program kroz istoriju. Kada smo imali dva kanala RTS-a godisnje je bilo skoro isto novih serija kao sto imamo sada kada imamo bezbroj kanala.

Mnogi sa pravom smatraju da mi danas zivimo u dobu TV serija. Kada pogledate najpopularnije svetske serije jasno je da su u pravu. E sad, osim tog zlog plana da serijama pokore nase umove, snimanje takvog programa je logicnije i isplativije. Dakle serije dopustaju da neku temu dublje i temeljnije obradis. Daju pre sansu novim mladim glumcima koje mozes daleko manje da platis, jer jos nisu poznati. Retke su serije u kojima glume holivudski glumci, ali mnogo je slucajeva gde su se glumci probili do Holivuda.

Kada smo mi u pitanju, ja konacno pozdravljam to snimanje savremenih zanrova. Jer osim onih idiotluka "Srecni ljudi", "Porodicno blago", "Stizu dolari" i slicno, sto je samo reciklirani "Bolji zivot", mi smo konacno poceli da snimamo nesto sto nije retardirani humor i socijalna drama. "Senke nad Balkanom", "Drzavni sluzbenik", "Ubice mog oca", konacno nas pomeraju savremeniim trendovima. Konacno je to nesto gledljvo i nesto sto i onima koji snimaju konacno donosi novac. Jer nasi filmski radnici su tokom 90ih umislili da film ili serija nemaju obavezu da zaradjuju pare i da je drzava duzna da isprati svaku njihovu ideju. Sto je najgore drzava je donekle i pratila te njihve ideje, ali toliiko je filmova i serija snimljeno, koji su toliko bili negledljivi, da je tesko sve nabrojati. A sve to je glumilo neku visoku umetnost, kao nije to za svakoga.

Taj elitni kurtonizam nasih filmskih stvaralaca treba malo da se obuzda i da shvate da nije svako od njih Kusturica i da nije sramota snimiti nesto sto je zabavno i sto ce, ne daj Boze, zaraditi neki dinar.

Svasta si ti ovde rekao, sa necim se slazem a sa necim ne, ali kako nije hiperprodukcija... Do juce nisi imao ova dva kablovska kanala, Pink nije nista snimao, Prva jako malo, cak i sam RTS je emitovao 2-3 premijere godisnje.. Druga stvar, na zapadu se snimi na stotine serija ali to gledaju milijarde, a mi kao Srbija jedino gde mozemo da plasiramo svoj proizvod je ex yu prostor i dijaspora, znaci 20-30 miliona ljudi max. Zato nam se i ponavljaju jedni isti glumci dok u americkim serijama retko gde sreces iste likove. Jos jedan pokazatelj je da u zadnjih 10 godina jedan isti pisac pise sve najpopularnije projekte.. Sta ti to govori?? A ne mislim na Bjelu.

E sad da me ne shvatis pogresno, sto se mene tice daj Boze da ovo traje sto duze i nek se snima sto vise.. 90 posto nasih serija su pure art u odnosu na turske, indijske, hrvatske i latino sapunice.. da ne pricam za rijalitije.. I ima tu za svakoga po nesto, i krimica, i sitkoma, i istorijskih, svega..... Cak i ovo sto Pavic, Radasin i Sotra snimaju je bolje od Zadruge, iako je da se ne lazemo i to neki vid poluprimitivizma, al ajde..

Ubice mog oca su po meni jedna ispodprosecna serija, jedva gledljiva, ali ono sto je pozitivno kod nje, jeste to da je otvorila vrata tom zanru u nasoj produkciji.. Tek posle te serije su usledile Senke, Sluzbenik, itd.. Al znas, tesko mi mozemo tehnicki, pa i scenaristicki dostojno da iznesemo taj zanr, Senke koje su najbolje imaju gomilu propusta, zato serije tipa Pet, Grupa, Besa deluju amaterski... Nama najbolje idu neke svedenije drame poput Korena, Cizmasa, Dug moru, i tako tog tipa.. Znaci da ima neku dubinu i ozbiljan pristup. Nepretenciozno i ne previse ambiciozno a da ima jasan kvalitet i jasnu nameru i smisao.

A za ludila i jurnjave nismo, da se ne lazemo, ali evo, neka me demantuju, sad krece Juzni vetar serija i bice ih jos dosta novih vec na prolece... Pa cemo videti. Tek ce ih biti gomila, pa neka zasene Senke, zasto da ne..
 

Back
Top