Heronimmus Bosch

Neopravdano se malo pridaje paznje ovom slikaru. Izmislio je nadrealizam neku stotinu godina pre nego je nadrealizam zabelezen u istoriji umetnosti. Zato je genije. Gledano slikarski, malo je tanak. Vise je zeleo da prikaze svoje vizije nego sto je insistirao na slikarskoj virtuoznosti (primereno vremenu u kome je ziveo). Ipak, mnogi nadrealisti XX veka nisu mu ni do kolena. Dobro je sto si ga pomenuo u ovom forumu!
 
Duso,Bos nije nemac vec Holandjanin iz grada Hertogenbosa i slikarski uopste nije tanak.Nije zapostavljen ubraja se u "VELIKE,STARE MAJSTORE ".Recimo da se dopingovao u umetnosti,ali nije diskvalifikovan,koristio je takozvanu "vesticju mast" koja je izazivala halucinacije fantasticnih bica koje je i slikao(na kvarno zar ne)A triptih Vrt uzivanja, slazem se da je sjajan. Slika Brod ludaka je inspirisala Remboa.Uopste nije zapostavljen.
 
Imala sam tu srecu da uzivo vidim njegove slike...odlican je, lucidan i neponovljiv.Mislim da se o njemu puno zna i da nije zapostavljen kako neko rece...To je i stvar licnog interesovanja - koliko cemo o nekom umetniku znati zavisi naravno samo od nas....
 
divlja-u-srcu:
Ja sam njime fascinirana!Da li neko zna nesto vise o onoj prici da je bio u vezi sa nekom satanistickom sektom...ili su to samo naklapanja!

to misljenje se odmah namece kada vidis njegove slike, i verujem da u tome ima nesto istine, sto ne umanjuje njegovu umetnicku genijalnost i vrednost. obozavam njegove slike.
 
Nisam očekivao da ovoliko ljudi poznaje Bosha. Smatrao sam da se u najpopularnijim istorijama umetnosti ne nalazi u onoj meri koliko smatram da zaslužuje. I dalje mislim da je slikarski malo tanak, ali to je lični stav i ukus. Zna li neko nešto više o njegovim "šano-dušo" stanjima? Mislite da je bio nekako narkos? Može li neko da uputi na valjani izvor informacije o ovakvim Boshovim navikama i stanjima?
Biću veoma zahvalan.
 
Ernesto_Che:
divlja-u-srcu:
Ja sam njime fascinirana!Da li neko zna nesto vise o onoj prici da je bio u vezi sa nekom satanistickom sektom...ili su to samo naklapanja!

to misljenje se odmah namece kada vidis njegove slike, i verujem da u tome ima nesto istine, sto ne umanjuje njegovu umetnicku genijalnost i vrednost. obozavam njegove slike.

Ne treba tako povrsno suditi. Koliko sam ja cuo, Bosch je ,stavise, bio vrlo religiozan.
 
Da pogledamo malo i Bosha.... :D

bosch62.jpg
 
Slikar:
Nisam očekivao da ovoliko ljudi poznaje Bosha. Smatrao sam da se u najpopularnijim istorijama umetnosti ne nalazi u onoj meri koliko smatram da zaslužuje. I dalje mislim da je slikarski malo tanak, ali to je lični stav i ukus. Zna li neko nešto više o njegovim "šano-dušo" stanjima? Mislite da je bio nekako narkos? Može li neko da uputi na valjani izvor informacije o ovakvim Boshovim navikama i stanjima?
Biću veoma zahvalan.


Pa covece kako ne bi znao za Bosha!!! Pa posle njega Pieter Brueghel stariji koji ga je strashno cenio i ponovio njegovo delo... pa su posle smatrali da samo kopira Bosha...hahahahahah kakva shala...Boshova reprodukcija visi na gajbi kod moga strica i uvek kad bih otisao kod njega blenuo bi u tu sliku, neverovatno...A sto se tice halucinacija...i ja sam bio u dodiru sa svakakvim supstancama, dovoljno je samo malo maste i... eto vidish :D :D
caos :roll:
 
Bošove slike imaju simboliku koju je idanas teško razumeti.Negove sablast vizije, i nadrealistička priviđenja su mi puna neke erotike.A taj čudovišni spoj ljudi i životinja mi je perverzan.Njegove slike u meni izazivaju strah.Genijalan umetnik.
 
Nisam znao da već postoji tema o njemu, a mrzelo me je da čeprkam po forumu da bi proverio...svejedno, važno je da je sad tu ;)
Pridružujem se mišljenju da je nepravedno skoro nezastupljen u najprestižnijim istorijama umetnosti, među kojima je i Jansonova, u kojoj je spomenut jednim malim člankom, uz par sličica. Predpostavljam da ta nepravda proističe iz smatranja istoričara/kritičara da nije doprineo razvoju slikarstva već je samo njegovim prilično neshvaćenim delom ostavio sjajan utisak u istoriji umetnosti. Tu ide u prilog povezivanje Boša sa raznoraznim sektama i pokretima za šta danas sa vremenske distance ne postoje nikakvi dokazi ni osnove. Većina izučavalaca Bošovog stvaralaštva smatra da je bio prilično religiozan, a fantazije i elementi horora u njegovim slikama proizilaze iz njegovog prikazivanja posledica sedam smrtnih grehova, koji su osnova celokupnog njegovog dela. Lično svrstavam Boša među najoriginalnije slikare u istoriji umetnosti, ali to je moje subjektivno mišljenje.
 
A kao dodatak uz ovaj Vrt uzivanja (ili Vrt zemaljskih uzivanja, kako sam negdje nalazio), skoro sam bio u ovoj galeriji na Terazijama, odmah pored IPS-a i vidio vrlo zanimljivu parafrazu ove slike na temu uzivanja savremenog covjeka - moderne tehnologije, robne marke i sl. Zanimljivo!
 
Hesse, gresis. Janson je malaksao posle obimnog odeljka o romanici i gotici. Sve posle toga je cisto informativno. :-)
Ne mozes coveku to da zameris, istorije koje obuhvataju celokupno dostignuce na jednom polju su u samom startu pretenciozne. :wink:
 
divlja u srcu:
Hesse, gresis. Janson je malaksao posle obimnog odeljka o romanici i gotici. Sve posle toga je cisto informativno. :-)
Ne mozes coveku to da zameris, istorije koje obuhvataju celokupno dostignuce na jednom polju su u samom startu pretenciozne. :wink:

Dakle Janson je bio subjektivan...to mu nije na čast ;)
 
U srednjoj sam baš voleo Boša, danas uopšte ne znam zašto... Realno, jeste bio dobar slikar i sve što ide uz to... I bio je originalan. Ali stvarno ne razumem šta tu ima da se vidi, zbog čega bih ja voleo te slike? Sećam se jedino njegove verzije Iskušenja Svetog Antuna, mislim da bi mi se jedino to i danas dopalo.

Neko je pitao da li je koristio drogu? Koliko se sećam, koristio je nešto što se zvala Veštičja mast, šta god da je to...

Ne mislim da je Janson bio subjektivan. Mada, i da jeste, šta je tu loše? Izbor i knjiga su njegovi, mora da bude malo subjektivan. Ne sećam se da li Boša uopšte ima u njegovoj knjizi, ali ne mislim da je njegov uticaj na svetsko slikarstvo toliko veliki. Pa čak ne mislim ni da je na nadrealiste toliko uticao (ajd sad razapnite me), barem ne toliko koliko drugi pokreti, književnost i opšta klima u to vreme.
 
Uticaj Boša na slikarstvo je prilično veliki. Naročito na nadrealiste. Zašto mislite da je Janson subjektivan? Njegova knjiga je pregled istorije umetnosti i jednostavno nema dovoljno prostora da se svakom ponaosob posveti nadugačko i naširoko. Nisam stekla utisak da je bio subjektivan po pitanju Boša. Proveriću.
 
Jansonova istorija je daleko od biblije...ali je opšteprihvaćena jer obuhvata jedan širok spektar umetnosti i zasnovana je, između ostalog, na vrlo dobroj formi...naravno da nijedna istorija ne može da sve detaljno obradi...Boš je zastupljen sa otprilike pola stranice (onako usput spomenut)...a Bošu postoje desetine knjiga, koje se bave analizom njegovog dela, koje je jako diskutabilno jere nema mnogo podataka o njemu...mnoga mišljenja istoričara i izučavalaca njegovog dela se kose...
 

Back
Top