hepatitis B-hitno!

rosalinda

Početnik
Poruka
29
Kod decka s kojim sam upraznjavala seks bez zastite utvrdjen je hepatitis B- akutni. Ja sam radila klasicnu biohemijsku analizu krvi(bez pominjanja da sumnjam da sam zarazena) i svi rezultati su u granicama normalnog osim 'segmentiranih leukocita u K-leukocitnoj formi koji su blago iznad granica normalnog(71.5, a dozvoljeno je 70). Od svih navedenih simptoma, samo mi se javlja povisena temperatura i to najcesce u vecernjim casovima i povremeno umor.
Da li je moguće da ja nisam zarazena virusom, ili da virus još nije poceo da deluje, posto u obicnoj analizi nije pronadjeno nista slicno analizi mog decka?
Kako da budem sigurna?
Gde u Beogradu mogu da uradim testiranje i dijagnozu na Hepatitis B, bez uputa lekara?

Da li se ista otkriva ginekoloskim pregledom?

Kako se uopste leci hepatitis B osim zdravom ishranom?

Cula sam da ukoliko nisam zarazena treba da primim vakcinu protiv hepatitisa B da bih aktivirala antitela i sprecila mogucu zarazu. Da li ta vakcina sadrzi penicilin na koji sam alergicna?

Hvala
 
Bez uputa lekara hepatitis B antigen test mozs uraditi u bilo kojoj privatnoj laboratoriji u gradu iz krvi - on se ne radi ginekoloskim pregledom, vakcina ne sadrzi penicilin, moguce je da si dobila hep B od svog momka - nema razloga za akutnu paniku, uradi test i sve ce ti biti jasnije, hep B je izleciva bolest koja u najvecem broju slucajeva prolazi bez komplikacija i posledica. Bilo bi doro obzirom na okolnosti da se testiras i na Hep C Antigen, kao i na HIV (ukoliko je tvoj momak pre tebe upraznavao takodje seks bez zastite, a i ukoliko je to tvoja praksa). Sada cete valjda oboje nauciti lekciju i koristiti kondom: on nije samo prevencija nezeljenoj trudnoci vec i seksualno prenosivim bolestima od kojih dobar broj ne daje nikakve simptome, ili nikakve simptome dugo vremena.
 
Ja bih dodala da nemas razloga za stid, i nemoj sumnje takve vrste kriti od svojih lekara.Tu su da ti pomognu.
Inkubacija za hepatitis B je 30 do 180 dana tako da vrlo verovatno jos nije doslo do razvoja simptoma, ukljucujuci i skoka transaminaza u krvi na osnovu koji se najcecse i posumnja na hepatitis.
Vakcina je odlicna stvar ali ako si se inficirala malo je kasno za to.
Naravno obavezno se testiraj pored hepatitisa b i na c kao i na hiv.
I ne lutaj sama nego se bori za svoje zdravlje u saradnji sa svojim lekarima.
Hrana u ovom trenutku ma koliko bila zdrava ne moze da ti pomogne.
 
rosalinda:
Cula sam da ukoliko nisam zarazena treba da primim vakcinu protiv hepatitisa B da bih aktivirala antitela i sprecila mogucu zarazu. Hvala

Ako mogu da dodam još par rečenica...Dakle, nakon rizičnog kontakta (bez obzira na koji je način došlo do njega) potrebno je (u roku od 14 dana) primiti hepatitis B imunoglobulin i započeti vakcinaciju hepatitis B vakcinom, s tim što se u ovim slučajevima daju 4 doze vakcine.

Rosalinda, još mogu da ti preporučim da se obratiš epidemiologu, dr Tomislavu Raduloviću, koji radi u Gradskom zavodu za zaštitu zdravlja u ulici 29. Novembra.

Kod akutnog hepatitisa nalazimo povišene transaminaze i do ovog povećanja vrednosti dolazi najranije 3-4 nedelje nakon infekcije. Ali ovo nije specifičan test za hepatitis B.

Test koji najranije može dokazati prisustvo virusa u krvi je PCR i može se raditi već 2 nedelje nakon moguće infekcije. Nisam sigurna da se radi kod nas, treba proveriti...

Sve najbolje!
 
Posto je od poslednjeg rizicnog kontakta proslo skoro mesec dana znaci li to da sam svakako zakasnila za primanje vakcine, a da je prerano da bi se povisene trasaminaze otkrile u klasnicnoj analizi krvi?

Na koji se nacin leci hepatitis B, ako sam zarazena? Cula sam da ne postoji konkretan lek, vec se primenjuje zdrava ishrana sa mnogo vitamina i cajeva za jacanje jetre? I koliko dugo traje takva vrsta lecenja??? Moj decko je u bolnici gde samo jednom dnevno prima infuziju za jacanje organizma, i za sada nema neku specijalnu terapiju, vec samo prate njegovo stanje.

Za sad izbegavam lekare, posto ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da sam dozvolila da mi se tako nesto desi...

Koliko sam ja opasna za svoju okolinu u svakodnevnim kontaktima?
Da li bebe primaju vakcinu protiv hepatitisa B pri rodjenju, i da li mogu njih da zarazim posto u porodici imam jednu bebu?

Hvala.




zelenooka:
Ako mogu da dodam još par rečenica...Dakle, nakon rizičnog kontakta (bez obzira na koji je način došlo do njega) potrebno je (u roku od 14 dana) primiti hepatitis B imunoglobulin i započeti vakcinaciju hepatitis B vakcinom, s tim što se u ovim slučajevima daju 4 doze vakcine.

Rosalinda, još mogu da ti preporučim da se obratiš epidemiologu, dr Tomislavu Raduloviću, koji radi u Gradskom zavodu za zaštitu zdravlja u ulici 29. Novembra.

Kod akutnog hepatitisa nalazimo povišene transaminaze i do ovog povećanja vrednosti dolazi najranije 3-4 nedelje nakon infekcije. Ali ovo nije specifičan test za hepatitis B.

Test koji najranije može dokazati prisustvo virusa u krvi je PCR i može se raditi već 2 nedelje nakon moguće infekcije. Nisam sigurna da se radi kod nas, treba proveriti...

Sve najbolje!
 
Bebu ne mozes da zarazis, one primaju vakcinu protiv hepatitisa b , na rodjenu one cije su mame HBs pozitivne , kod nas ,u svetu sve bebe se vakcinisu.
Nisi opsanost sa svoju okolini, hepatitis B se prenosi putem krvi, seksa i sa majke na dete.
Za serum si zakasnila a za pojavu simptoma je rano, virus se otkriva posebnim virusoloskim ispitivanjima.
Za tebe je bolje da se sto pre javis lekaru, nemas sta da cekas, nisi ni prva ni poslednja kojoj se to desilo, sad je bitno da sa lekarima saradjujes i da cinis sve sto je moguce u cilju borbe za svoje zdravlje.
Hepatitis b nije nesto sto se leci na svoju ruku.
Javi se lekaru!
 
dr:
Za tebe je bolje da se sto pre javis lekaru, nemas sta da cekas, nisi ni prva ni poslednja kojoj se to desilo, sad je bitno da sa lekarima saradjujes i da cinis sve sto je moguce u cilju borbe za svoje zdravlje.
Hepatitis b nije nesto sto se leci na svoju ruku.
Javi se lekaru!


A kako se leci?

(U stvari....ne zelim da moja porodica sazna sta mi se desilo...ne bi razumeli...)
 
Jedan od simptoma koji se javi u 95% slucajeva je zutica, tesko da ces sakriti to od njih.
Postoje i lekovi koji se daju , sve zavisi od slucaja do slucaja.
Javi se lekaru!!!!!!!!!!
 
Ici cu kod lekara, ali bih volela da prethodno sama dobijem rezultate testova i da ja pre lekara saznam da li sam ili nisam zarazena, da u slucaju da nisam zarazena ne dizem paniku. Zato me zanima kako se tacno zovu testovi, da ne bih nesto pogresno radila u privatnoj laboratoriji.

Decko mi je rekao da su njemu na testu anti HBe IgM otkrili postojanje virusa i to u laboratoriji Paster u Sokolskoj. Da li je taj test dovoljan da otkrije i hepatitis C?

Citala sam na sajtu laboratorije Hexalab da postoji neka klasicna metoda gde se virus otkrije tek ako pocinje da deluje( valjda posle 1-6 meseci) ( na listi testova se pominje i IgM ali nigde nista sto se zove bas ovako kao sto sam napisala gore), i neka PCR metoda gde se virus otkiva odmah posto je krv zarazena.
Posto se meni cini da ja nemam te simptome zutila, tamnog urina i svetle stolice, niti me bole zglobovi...samo imam tu temperaturu...ne znam za koji test da se opredelim, da ne bude posle iznenadjenja.

Da li mozete da mi preporucite neku privatnu kliniku gde bih se ja obratila lekaru da mi analizira rezultate testova pre nego sto se okrenem drzavnom lekaru i preduzimanja lecenja.Ili u laboratoriji dobijem tacnu informaciju od cega sam zarazena (ako jesam).

Hvala.

Hvala jos jednom.
 
Knjiski primer izbegavajuceg stava kod pacijenta.
Sve ces uciniti samo da ne odes kod lekara.
U svakoj privatnoj laboratoriji ce potrcati da ti urade sve analize ,i koje ti trebaju i one druge.I reci ce ti jesi li ili nisi ificirana, ako imas novca samo izvoli.
Ja ovde zavrsavam svoju prepisku sa tobom, rekoh ti kojim redom to ide, opsta praksa, infektolog, testiranje.Potrebno je da imas jedan ozbiljan razgovor sa lekarom oko tvog ispitivanja i eventualnog lecenja kao i ponasanja u buducnosti nevezano sa tim jesi li inficirana ili ne.
Sve najbolje!
 
Lekar mi je preporucio da se zbog odlaska u rizicno podrucje vakcinisem na hepatitis b. Koliko znam vakcina se prima prvo, a zatim sledi revakcinacija za mesec dana. Zanima me koje su mere predostroznosti u tom periodu.Pretpostavljam da treba da vodim racuna da se ne prehladim, da mi imuitet ne opadne.Na sta jos treba da pazim? Da li je moguce da se ovaj virus razvije ukoliko se nesto sa vakcinom iskomplikuje?
 
jelenajelena, kako sam ja upucena, kad se putuje u rizichna podruchja, mora se znati tachno koja je oblast u pitanju (u ovom sluchaju koja oblast Indije) da bi se primila odgovarajuca zashtita.
Ja sam putovala u Indiji, tachnije u drzhavi Goa pre tri godine. Primila sam vakcinu protiv Zhutu groznicu (mislim da se tako zove) i primala terapiju protiv malarije. Terapija je u obliku tableta, i piju se jednom nedeljno,a kako sam razumela chak i za razlichita podruchja postoje razlichite tablete. Chak sam na aerodromu u Amsterdamu videla kako ljude ne pushtaju nazad u A-dam, posle putovanja u Indiji, zatoshto nisu imali medjunarodnu knjizhicu sa pechatom da su vakcinirani...
Nemoj da te lazhu da ignorishesh malariju i da ne pijesh to shto treba (ako treba) zatoshto su te terapije "mnogo shtetne" po zdravlju. Kad malo pogledam bolje, bolje malo stradanje jetre nego malarija :) Inache sam imala oshtecenje jetre u detinjstvu, i nisam imala posledice posle te terapije....uradila sve testove, i eto me zdrava i prava.
Sretno sa putovanjem!
 
Jelena - u zavodu za zastitu zdravlja Srbije, ili na klinici za Infektivne bolesti reci ce ti tacno sta je potrebno za putovanje u Indiju od vakcina. Nemoj uzimati nikakve vakcine na svoju ruku i bezrazlozno pl;acati silne pare badava. Ja zivela u Pakistanu 4 godine, u INdiju putovala bar 15 puta tokom tih godina, kao i u Indoneziju, Nepal, Maleziju, Bankok, Srilanku - nikada nisam primila ni jednu vakcinu kao ni niko drugi koga znam, nikada nisam pila nikakve lekove protiv malarije, kao ni niko koga znam, i niko niodcega nije oboleo. Dakle, raspitaj se dobor sta je od zastite neophodno da primis kada ides u Indiju.
 

Back
Top