Harmonija tela i duha

gost 124731

Legenda
Poruka
63.526
Mentalno i fizičko zdravlje su neraskidivo povezani.

I nauka godinama istražuje uticaj emocija na fizičko stanje čoveka. Prema zaključcima psihologa, pozitivne emocije, pozitivne misli i stavovi utiču na brži oporavak od bolesti, omogućavaju bolji san, smanjuju mogućnost prehlade...
Istraživanja su pokazala i da zahvalnost, poštovanje, ljubav, razigranost, veselost, vedrina direktno pozitivno utiču na naše fizičko zdravlje.


Bolesti menjaju naše raspoloženje i razumevanje okoline. Bilo da je reč o prehladi i virusu koji nas čine malaksalim, razdražljivim, umornim, neraspoloženim ili akutnim bolestima koje nas čine zabrinutim, sve to vodi ka stresu, a on dalje dovodi do pogoršanja celokupnog zdravstvenog stanja. Mnogi upadaju u vrtlog anksioznosti i depresije.

Fizički znaci koji mogu pokazati da je emotivno stanje van ravnoteže su: glavobolja, bol u leđima, promena apetita, bol u grudima, zatvor i dijareja, suva usta, visok krvni pritisak, nesanica, nesvestica, lupanje srca, seksualni problemi, kratak dah, ukočen vrat, znojenje, bolovi u stomaku...


Nauka kaže da je za svaku negativnu emociju potrebno osetiti tri pozitivne kako bismo je neutralizovali. Odnosno, kada osetimo negativnu emociju, potrebno je da u sebi probudimo tri pozitvne. Ove pozitivne emocije bukvalno preokrenu fizički efekat negativnosti i izgrade psihološke resurse koji utiču i na naše fizičko stanje.

Psiholozi tvrde da je možda najveći problem potiskivanje emocija. Osećanje ljutnje, nezadovoljstva, neprijateljstva odražava se kroz hipertenziju, probleme kardiovaskularnog sistema, infekcije, poremećaje u sistemu za varenje, hronični umor i depresiju.

Međutim, postoji i grupa emotivno elastičnih ljudi koji imaju sposobnost da se posle teških emotivnih situacija vrate u svoje normalno stanje. Oni se suočavaju sa teškim momentima, te zadržavaju pozitivan stav koji im pomaže da prevaziđu negativne efekte trenutno teške situacije.


Osnovne emocije su: ljutnja, sreća, briga, zamišljenost, tuga, strah i šok. Svaka emocija ima svoj organ. Tuga utiče na pluća, od straha propadaju bubrezi, uzbuđenje deluje na srce, briga i zamišljenost na slezinu, ljutnja na jetru i žučnu kesu.

Kad smo pod stresom imamo grč u želucu, kad smo uplašeni tresemo se od straha. Ali, stvari funkcionišu i u drugom smeru. Ako jetra prikuplja previše toksina pojaviće se ljutnja i postajemo bez razloga razdražljivi.
Ta ista ljutnja prouzrokuje dodatnu neravnotežu u radu jetre, pa se vrtimo u krug. Stres utiče na naš imuni sistem, nivo šećera u krvi, kardiovaskularni sistem, skraćuje životni vek.


Strah, anksioznost, sramota, gađenje imaju jak uticaj na stomak, posebno na creva. To posebno važi za stres. Veza između emocinalnog stanja i creva navela je pojedine naučnike da istražuju primenu probiotika kao alternativu antidepresivima.

Neka istraživanja pokazuju da probiotici utiču na hemiju mozga. Ima dosta situacija u životu, kako negativnih tako i pozitivnih, koje mogu dovesti do remećenja naše emotivne uravnoteženosti.

Najjači remetioci našeg uravnoteženog emotivnog stanja su:

1. otkaz
2. preseljenje
3. smrt
4. rastanak
5. razvod
6. bolest
7. unapređenje
8. novčani problemi
9. dolazak bebe

Zbog uticaja misli i emocija na naše zdravstveno stanje jako je važno da prepoznamo svoje misli i emocije, da ih postanemo svesni kao i da znamo kako utiču na naše telo, ponašanje i odnose sa drugim ljudima.

Kada smo svesni svega toga možemo prilagoditi svoje misli i uskladiti svoja osećanja, možemo biti emotivno stabilni.

– Kada su um, telo i duh u harmoniji, sreća je prirodno stanje.

– Um i emocije konstantno reaguju na stanje fizičkog tela, a fizičko telo stalno odgovara na percepcije uma i emocija.

– Znaci neusklađenosti javljaju se u vidu: bola, lošeg emotivnog stanja i bolesti u najširem smislu.

– Nesreća je oblik povratne informacije o neskladu tela, uma i duha.


Kako vaše telo reaguje na stres? Imate li psihosomatske bolove i kakve?
 
Poslednje dve godine su bile bas onako teske, teskee.

2. preseljenje
Sve novo, pocinji nov zivot u piz#@ materini, u okruzenju narkomana, olosa, prevaranata i kurvi. Uspeo sam da isamaram taj pocetak i
U narednim mesecima sve ce biti mnogo bolje.

4. rastanak (raskid veze, ako je to bila veza)
Ovde ne treba trositi mnogo reci, pukla mi prica odmah cim sam se preselio, osecao sam se bas onako nemocno da uticem na tok

7. unapređenje
Ova stavka me muci mesecima unazad,
Nakon unapredjenja skace mi plata non stop a ja kreten kao kreten zamaram se ciframa i imam najvise radnih sati. Prva 4 dana u novembru imao sam vec 20h vise od drugih.
Sef mi obeca novo povecanje plate a ja danas ne odem na posao, premoren sam prekovremenim radom, ciframa i usavrsavanjem, pozicioniranjem. Resio sam da smanjim pritisak, sve ide kako treba i nema potrebe ni za zurbom ni za povisicama.

(Boli me glava ponekad, jednom mesecno, a to se ranije nije desavalo. I cesto sam premoren)
 
Nemam nikakve bolove ali dobijem visoku temperaturu...
Jednom sam, usled velikog stresa citavih mesec dana lezala pod temperaturom
a svi lekarski rezultati su bili dobri...
Да, и ја тако често одреагујем.
Температура у року од пар минута.

А у последње време ми се дешава и да се оспем по грудима и рукама. Тачно сваки пут кад се због нечег мало више изнервирам, почињем да се чешем. :/
 
Psiholozi tvrde da je možda najveći problem potiskivanje emocija.

Verujem da se misli na negativne emocije.
Veza između potiskivanja,, gutanja" negativnih emocija i oboljevanja od svih mogućih bolesti pa čak i karcinoma je odavno dokazana.
To kada ceo organizam radi na neutralisanju otrova koji mi mislima zadržavamo u sebi, ume da oslabi imunitet i celo telo do te mere da svaka bolest može lako da se useli.
A onda strah od bolesti i neizvesnosti sve to pojača.
 
Znam osobu koja jede normalno, čak i previše i trebalo bi da se ugoji međutim mršavi. Neko bi rekao metabolizam. Međutim, osoba ima opsesivno kompulsivni poremećaj i non stop pere ruke šta god da dodirne. Viljuškom jede hleb, koristi plastične čaše, plaši se prašine itd. To je veliki stres mentalno za njega i telo gubi imunitet i počinje da se raspada.
 
nekad sam imao nervozan stomak,
danas se stres kod mene manifestuje kroz bezvoljnost, nedostatak apetita i povecanu zelju za snom

Kod mene bi bilo obrnuto, ali ja ne znam za stres, tako sam se od malih nogu
istrenirala. Sama, samcata. Stres bi za mene bila neka nervoza, nemogucnost
spavanja, neki nemir koji ne prestaje, ali nikako bezvoljnost i ravnodusnost.
 

Back
Top