Quantcast

Hard diskovi - Cena vs. kvalitet...

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.159
Prvi kompjuter sam kupio pre pet godina... Na njemu sam imao WesternDigital od 160GB, on je crkao nakon četiri i po godine zbog nestanka struje (dakle, služio je relativno dugo)...
Pre šest meseci sam kupio opet WD sada od 250GB i on je pre dva meseca krenuo da crkava... Sadašnje stanje je oko 1000 Bad sektora i preko 200 njih koji čekaju relokaciju (dakle, brojke su i više nego užasne, čisto sumnjam da je iko imao nešto slično)...

Zbog onih poplava cene WD diskova su užasno skočile (a isti slučaj je sa HDD-ovima od ostalih proizvođača, samo u manjoj meri) e sad, kada gledam WD diskove od 250GB oni su oko 40-tak eura međutim za nekih 90 i kusur eura ima diskova od 1TB ali su diskovi Samsungovi...

Moje (konačno) pitanje jeste da li mi se isplati kupovina nekog samsunga (samsung je po meni pouzdana kompanija ali ne znam kakvi su po pitanju HDD-ova)...

WesternDigital je čuven po kvalitetu (kako za koga, eto moj hard stradao za 4 meseca) pa me interesuju iskustva sa hard diskovima ostalih proizvođača (ne mora biti Samsung), bilo koji sa kojima imate iskustva...

Jako mi je bitno... Mogao bih odmah da kupim ovaj WD od 250GB ali sam planirao veći kapacitet da bih prebacio podatke sa sadašnjeg diska (koji crkava) i sa starog (160GB) koji je crkao za sistem ali svi podaci su još uvek na njemu...

Dakle, koji HD vi smatrate pouzdanim (naročito koju marku)... Hvala na svakom odgovoru unapred...

Poslednja izmena:

Forumaš Veličanstveni

Elita
Banovan
Poruka
15.221
pošto smo jugoistočno ex komunističko područje slabe platežne moći proizvodjači uvaljuju C i D kategoriju
a nakupci (vole sebi da tepaju sa "predstavnici") smo nivelišu cene sa A kategorijom
tako da kad gledaš cene u domaćim prdavnicama i cene u Nemačkoj zaključiš kako ne moraš nikog da cimaš

PRAVILA NEMA U SERIJSKOJ PROIZVODNJI
samo bezobrazluk nakupaca koji se tobož ljute što se žališ na loš hd
i svakom kažu da je jedini koji se žali

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.159
Ако ти WD цркава, промени напајање...
Da znaš da sam razmišljao... Zamenio sam napajanje kad i HDD stari ali činilo se da je OK... Sada kada kažeš možda je zbog toga pravio toliko sektora loših... Ali mislim da je on već gotov... Odavno je potrošio rezervne sektore tako da nema tu baš mnogo pomoći... Hvala ti puno na predlogu... Vratiću na staro napajanje jer je još uvek u funkciji pa da proverim kako se ponaša...

I dalje me samo zanima koliko se pokazuju druge marke diskova (WD je više od duplo skuplji za recimo 1TB od ostalih)...

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.159
pošto smo jugoistočno ex komunističko područje slabe platežne moći proizvodjači uvaljuju C i D kategoriju
a nakupci (vole sebi da tepaju sa "predstavnici") smo nivelišu cene sa A kategorijom
tako da kad gledaš cene u domaćim prdavnicama i cene u Nemačkoj zaključiš kako ne moraš nikog da cimaš

PRAVILA NEMA U SERIJSKOJ PROIZVODNJI
samo bezobrazluk nakupaca koji se tobož ljute što se žališ na loš hd
i svakom kažu da je jedini koji se žali
Strašno, mi smo kao "zaštićeni potrošači" potpuno nezaštićeni... Nalazim na netu gomilu ljudi sa HDD-ovima koji crkavaju nakon manje od pola godine... Ko zna kakve serije komponenata mi dobijamo...

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.159
Pa zar ti nije HDD pod garancijom?
Jeste ali jedino "rešenje" je da pošaljem njima hard disk i dobijem drugi a podatke ko šiša... Dosta je popunjen i nemam toliko cd-ova ni vremena da prebacujem i režem sve to a još manje neki rezervni hard da prebacim sve... Ipak je to dosta podataka... Prazno je samo onoliko koliko je preporuka (nekih 10-15%)... Zanima me samo kakva su iskustva sa drugim hdd-ovima (čitaj: koji nisu WD)... WD je još uvek previše skup...

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
17.401
E baš vam hvala... Sad se osećam još gore... Svima vam rade hard diskovi...:okok: A šta ću ja za moj problem...:hej: Nešto više nemam poverenje u WD a još manje imam para za njihove cene...:ljutko::rida:
E ako ce ti biti lakse, i ja sam imao problem sa Western Digital Hard diskovima , jeli su mi dzigericu, crkla mi 2 u godinu dana. na jednom sektori, dok je na drugom otisla ploca. Za to vreme sam promenio 2 napajanja , i da preduhitrim nekog, selio sam se 2 puta , tako da lose instalacije ne dolaze u obzir. :p I evo sad opet imam jedan polovan WD od 500 gb. :sad2:

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Jeste ali jedino "rešenje" je da pošaljem njima hard disk i dobijem drugi a podatke ko šiša... Dosta je popunjen i nemam toliko cd-ova ni vremena da prebacujem i režem sve to a još manje neki rezervni hard da prebacim sve... Ipak je to dosta podataka... Prazno je samo onoliko koliko je preporuka (nekih 10-15%)... Zanima me samo kakva su iskustva sa drugim hdd-ovima (čitaj: koji nisu WD)... WD je još uvek previše skup...

Seagate je odlična marka takođe. Probaj sa njim...

http://www.itsvet.com/proizvodi/seagate/comp_comp_hdd/producer/27

Poslednja izmena:

KadLupimLupim

Aktivan član
Poruka
1.059
Ocigledno je da ti se ti WD-ovi ne isplacuju bas, zar ne?
Bez zezanja, vec duzi niz godina unazad WD tiho bije los glas da su izgubili dosta od nivoa na kome su nekada izgradili ime. Moglo bi se skoro reci da zive potpuno od stare slave.
Imas Seagate, koji je sad verovatno i najjaci proizvodjac HDD i Hitachi, za koga ljudi slabo znaju da su odlicni na tom polju. Znam da se na serverskim sistemima najvise koriste Seagateovi, pa Hitachi diskovi.
Ja kod sebe imam 3 Seagatea od po 500GB, rade vise od 3 godine, samo je jedan crko u garantnom roku.

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.042
I ja sam se dosta susretao sa WD-ima koji imaju lose sektore,tako da bih zaobisao tu marku,jeste da ona u globalu nije losa ali odredjene serije su im poznate po otkazivanju,sad ti da juris dal je iz te serije ili nije ko ce ih povatati,zato se generalizuje i kaze ne valja WD
Pre svega hard treba da bude pouzdan a ti da mu obezbedis dobro napajanje i hladjenje

Sto se tice trenutnog stajna sa cenama,nov se ni ne isplati kupovati,cena polovnih testiranih koji nemaju bs je 1e/10GB ,naravo ima i onih koji pokusavaju da monopolisu ali to ne pali jer niko nece da uzima kod njih kad na drugom mestu ima jeftinije
Ja imam Hitachi i Maxtor i rade super

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.159
Nije meni bitna brzina upisa i ispisa podataka toliko... Zapravo, imao sam tu nesreću da naviknem na sporost... Evo sadašnjeg stanja... Kada se sistem podigne čitavih pet minuta je neupotrebljiv, hard disk radi te radi (cela soba sija od crvenila hard drive aktivnost lampice)... Nakon tih pet minuta mogu da ga koristim (prvo što radim - desni klik - refresh) a nakon još pet minuta radi sasvim ok... I tako svaki put...

Definitivno ne kupujem WD, najverovatnije ću samsung ili možda neki drugi (koje ste navodili)... Našao sam na sajtovima oko 70-tak eura od 1TB, ne verujem da su super-dobri ali ne treba mi nešto naročito brzo sada, samo da je pouzdano... Naravno da ću sačekati da još malo cene padnu (iako se to (očekivano) dešava jako sporo)...

E sada nebitno pitanje, po tim nekim procenama SSD diskovi omogućavaju oko 3000 upisa u memorijsku ćeliju (verovatno brojka varira od modela do modela) pa me zanima koliko ćelija otprilike ima na jednom SSD-u od recimo 250GB (cena užas naravno)... Zanima me zato što je neki lik na nekom sajtu napisao drugom liku da SSD može da "izdrži" oko 19 godina pisanja/brisanja podataka (sa prosečnom upotrebom)... Msm, da to nije malo preterano...?

Hvala svima na predlozima, bili ste od pomoći...:hvala:

Qurajber

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.259
Definitivno ne kupujem WD, najverovatnije ću samsung ili možda neki drugi (koje ste navodili)
Svi su diskovi manje-više isti.....U mojoj mašini je 1 Disk - WDC WD6402AAEX-00Y9A0 (596 GB) sa 64 MB keša i ja sam prezadovoljan. Ali ovo je black serija i skuplji je i kvalitetniji nego green serija...Znači, koliko para toliko i muzike......

dejannn

Iskusan
Poruka
5.719
Ja sam imao dva WD od 80GB crkli odma, isti dandrugi sam dobio kroz garanciju, zajerbavali su me mesec dana dok im nisam.. treci me mrzelo da i traqzim kroz garanciju,, a moj brat ima WD isto od 80GB star 6 godina radi savrseno ,bez ijednog bed sektora, samo sam primetio da WD koje sam ja imao,da su bili jako laki, oko pola kile,sumljam da su u pitanju bile kopije,svasta se radi u Kini

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
Ja sam imao problema sa Maxtorom. Prvi je još na početku kao nov pokazao da nešto nije u redu. Neki put se čuo da štekće. Posle dve godine toliko je štekćao da nije mogao ni Windows da učita. Izgleda neka fabrička greška bila na mehanizmu pa nije mogao da pozicionira tačno glavu. Drugi Maxtor posle treće godine počeo da bagira. Računar mi se restartovao sam od sebe često. Ni ne znam kako došao na ideju da skinem hard i da ga postavim u uspravni položaj i od tada radi bez problema evo već peta godina svaki dan po 17 sati. Izgleda neprecizna mehanika mnogo utiče na trajnost hard diskova.

Sagrailo

Zainteresovan član
Poruka
139
Prvi kompjuter kupio sam pre petnaestak godina. U njemu je bio WD Caviar velikog kapaciteta, čitavih 2559,8 megabajta. Još uvek vrti Win98. Sledeći je WD 80GB Još uvek pogoni WinXp i neki knjigovodstveni program. Sada imam od WD-a hard od 500 GB, služi da na njega snimim nešto što mi je bitno. Od prvog dana je bio prebučan. Dobro radi, ali buka i vibracije... Zato ga samo povremeno uključujem.

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Prvi kompjuter kupio sam pre petnaestak godina. U njemu je bio WD Caviar velikog kapaciteta, čitavih 2559,8 megabajta. Još uvek vrti Win98. Sledeći je WD 80GB Još uvek pogoni WinXp i neki knjigovodstveni program. Sada imam od WD-a hard od 500 GB, služi da na njega snimim nešto što mi je bitno. Od prvog dana je bio prebučan. Dobro radi, ali buka i vibracije... Zato ga samo povremeno uključujem.
Ne bi smeo da bude bučan. Ja imam 3 WD u kućištu, različite starosti i kapaciteta i svi rade savršeno tiho...

Ordinary Player

Iskusan
Poruka
6.042
skoro je jedan portal/forum da ga sad ne imenujem,pokrenuo prodaju njihovih racunara koji su "strucno" sklopljeni,ono sto je odmah zapalo za oko je visoka cena,da nije bilo intela na listi,i jedna konfiguracija je imala WD koji je po komentarima sa itsveta bio traktor,ne moze se generalizovati marka,sve je relativno od modela do modela,pa cak i od same fizicke jedinice,ako jedna ima falinku ne znaci da sve imaju

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.