- Poruka
- 354.590
Pokrenuo je škole u Etiopiji, branio nezavisnost zemlje i drugovao sa Titom. Ali je i učmao na prestolu. Hajle Selasije, poslednji etiopski monarh, svrgnut je pre tačno pola veka.Hajle Selasije, poslednji etiopijskimonarh, sastao se sa izaslanikom novoformiranog vojnog odbora zvanog Derg u palati u Adis Abebi 12. septembra 1974. godine,
Sastanak je bio poslednji potez u svrgavanju carstva. Predstavnici delegata su Hajlea Selasija oslovljavali sa „Vaše Veličanstvo“ i „ponizno molili“ da se preseli na određeno mesto radi njegovog zdravlja i sigurnosti.
U početku oklevajući, prihvatio je odlazak nakon što je kratko govorio o tome šta znači voditi zemlju. Odvezli su ga Folksvagenovom „bubom“. To je bio njegov poslednji dan na prestolu sa kojeg je vladao decenijama.
Svrgavanje Hajlea Selasija pre pola veka okončalo je monarhiju. Hevan Semon, profesorka Univerziteta u Hamburgu koja se bavi modernom istorijom Etiopije, kaže da je Hajle Selasije bio deo „umiruće stare garde“.
„Generacija koja nikada nije doživela poraz prema rečima (izraelskog akademika) Hagaja Erliha, koja je održala nezavisnost Etiopije, podarila nam je savremene geografske karte, a zatim Hajlea Selasija možete videti kao preteču kasnijim vladarima i Etiopiji kakva je danas“, kaže Hevan za DW.
Hajle Selasije „počeo je kao reformator“, rekao je za DW carev potomak Asfa-Vosen Aserate. „Transformisao je Etiopiju tokom vladavine od zemlje koja je bila duboko ukorenjena u srednjem veku prema dvadsetom veku“, kaže on.
Od Ras Taferija do etiopskog cara
Pre uspona na presto, Hajle Selasije se nazivao Ras Taferi, bio je namesnik od 1916. do 1930.
Prvi pripadnici etiopske inteligencije počeli su da odlaze u Evropu na školovanje kada je on bio prestolonaslednik. Oni koji su se vratili, imenovani su na visoke položaje u etiopskoj diplomatiji. Onda je postao Hajle Selasije, car Etiopije, što je bio 44 godine.
Etiopija je prvi ustav dobila 1931, ali je u njemu pisalo da će samo njegova deca smeti da naslede cara. Ranije je Etiopijom vladao onaj ko ugrabi moć.
Monarhija je takođe uvela parlament sa ograničenom moći kao savetodavno telo.
Za vreme režima Hajlea Selasija, Etiopija je počela da gradi brane i puteve, te uspostavila mornaricu, vazdušne snage i avio-kompaniju.
Međutim, ekonomija je vremenom stagnirala. „U početku je bilo mnogo nade, ali ne može cela nacija da živi samo od izvoza kafe i nekoliko fabrika kože“, kaže Hevan. „Ta stagnacija nastala je njegovim dugotrajnim boravkom na vlasti.“