Hajde da pogledamo film "Neretva"

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.579
Prošlo je 55 godina od premijere filma "Bitka na Neretvi" (Ili "Bitka za ranjenike", kako
su još nazivali isti film), najvećeg i najspektakularnijeg partizanskog filma svih vremena.

"Bitku na Neretvi" je režirao Veljko Bulajić, a snimanje je trajalo čak godinu i po dana.
Službeno je koštao basnoslovnih 4,5 miliona dolara.
U Jugoslaviji je film pogledalo 4 miliona ludi, a u inostranstvu ta je brojka premašila
300 miliona gledalaca.

Veljko Bulajić je bio državni reditelj „u meri u kojoj je morao da bude dobro politički
povezan, kako bi imao državnu podršku koju su ti filmovi zahtevali".
A ta podrška bila je velika.

Sve je u "Neretvi" bilo grandiozno, naročito kadrovi sa desetinama hiljada statista, kao
u Ben Huru ili Kleopatri, a u snimanju je učestvovalo i nekoliko hiljada vojnika Jugoslovenske
narodne armije, sa sve oklopnim vozilima.

Poster za film je radio Pablo Pikaso, jedan od najpoznatijih slikara u istoriji.

Screenshot_27.png
Screenshot_34.png

Poster... rad Pabla Pikasa

Film

Na fotografiji su Ljubiša Samardžić, čuveni američki glumac Jul Briner i reditelj Veljko Bulajić

Jul Briner - poznat po ulogama u "Deset božijih zapovesti" i "Sedmorica veličanstvenih"
- je kao partizan u "Neretvi" čak svirao harmoniku.

Aleksandar Janković, profesor Fakulteta dramskih umetnosti, ranije je izjavio za BBC da je "Neretva"
„komercijalni vrhunac Crvenog talasa" i „režimsko delo par ekselans".

„Svakako da su najemotivnije scene kada svi pevaju "Padaj silo i nepravdo", ili završetak, kada Bata
Živojinović korača sredinom kadra, a oko njega su ranjenici i narod.

„Entuzijazam i uložen novac su basnoslovni, a Bulajićevo umeće je svakako nadigrao i objektivno skuplji
nastavak "Sutjeska", sa Ričardom Bartonom u ulozi Tita" - kaže Janković.

"Neretva" se danas često nalazi na svetskim listama najboljih ratnih filmova u istoriji, a posebno najboljih
koji se bave tematikom Drugog svetskog rata.

Film je bio i u užem izboru za Oskara u kategoriji najbolji strani film.

Screenshot_27.png

Hajde da zajedno pogledamo najbolji i najčuveniji ratni film naše kinematografije...

🌺 🌺 🌺

Statisti koji su glumili četnike puštali su brade po šest mjeseci. Danas bi takav film koštao stotinjak miliona dolara i nemoguće bi ga bilo napravit bez specijalnih kompjuterskih efekata. Most je zapravo srušen pravim eksplozivom, ali scena rušenja nije uspjela pa su to onda snimili u nekom filmskom studiju valjda u Čehoslovačkoj. Čovjek koji je bio statista u filmu mi je rekao da se već onda moglo pretpostavit da će doći do rata u Jugoslaviji. Četnički i ustaški amblemi i znakovi su po završetku snimanja filma razgrabljeni dok ove talijanske, bugarske i švapske niko nije uzimao.

Most je zapravo srušen pravim eksplozivom, ali scena rušenja nije uspjela pa su to onda snimili u nekom filmskom studiju valjda u Čehoslovačkoj.
Sve je bilo savršeno spremljeno za snimak eksplozije, ali nisu računali na ogromnu prašinu koja se digla nakon detonacije i gde ništa više praktično nije bilo vidljivo, te je tako i na taj način propao snimak... ;) Da nije bilo prašine, snimak bi bio spektakularan. :cool:

ono sto mi je oduvek smetalo u tim filmovima je uvek ista glumacka ekipa. Ko da u Jugoslaviji nije bilo drugih glumaca osim Ljubise Samardzica, Bate Zivojinovica, Milene Dravic, Pavle Vujisica, .......................dosadili i bogu i narodu.
Ne volim turske serije (moja zena ih rado konzumira) al primetio sam da skoro u svakoj seriji novi, nepoznati glumci........pa mi serija deluje ko dokumentarac, realan.

ono sto mi je oduvek smetalo u tim filmovima je uvek ista glumacka ekipa. Ko da u Jugoslaviji nije bilo drugih glumaca osim Ljubise Samardzica, Bate Zivojinovica, Milene Dravic, Pavle Vujisica, .......................dosadili i bogu i narodu.
Ne volim turske serije (moja zena ih rado konzumira) al primetio sam da skoro u svakoj seriji novi, nepoznati glumci........pa mi serija deluje ko dokumentarac, realan.
Da ... To se decenijama ponavlja... Usput - nije tačno da su bili najbolji.
Danas ista priča... a ne zna se koji glumac je gori od kog.
Nemamo više dobre režisere koji od glumca naprave - dobrog.
Sada uživamo u šundu svake vrste.

Back