Marty Misterija
Elita
- Poruka
- 22.419

БРИСЕЛ, 13. НОВЕМБРА (СРНА) - Доналд Хејс из Америчког института за мир изјавио данас у Бриселу да су учесници преговора о уставним рјешењима у БиХ до сада показали "већа неслагања него слагања".
Хејс је додао да је ипак оптимиста и да вјерује да је могућ напредак и постизање значајних договора 170 дана прије општих избора, на којима би требало да буду примијењена нова уставна рјешења.
Према његовој оцјени, постоји велика жеља да БиХ буде суверена држава која ће преговарати о европским интеграцијама.
"Сви се слажу да је потребно да процес доношења одлука буде ефикаснији, а дискутује се о детаљима како да се то постигне", прецизирао је Хејс.
Предсједник Републике Српске (РС) и лидер СДС-а Драган Чавић изјавио је данас Срни у Бриселу, гдје се одржавају преговори о уставним рјешењима у БиХ, да континуитет РС не смије бити доведен у питање.
"Мора се схватити да је РС реалност и да је то ентитет у БиХ који не тражи никакву политичку сецесију и који жели да допринесе функционалности земље, али неће због те функционалности пристати да изврши `самоубиство`", рекао је Чавић.
На питање какав је његов став према захтјевима ХДЗ-а за стварање три ентитета и успостављање БиХ као конфедерације од три федералне јединице, Чавић је рекао да је РС отворена за свако рјешење које не доводи у питање њено постојање.
"Ми међутим не можемо да подржимо те захтјеве а приори, јер нам нису изнесени детаљи да ли то значи да РС мора да мијења своју правну позицију", нагласио је предсједник РС.
Предсједник Партије демократског прогреса Младен Иванић изјавио је Срни у Бриселу да је позиција његове странке у преговорима о уставним рјешењима у БиХ "очување уставне улоге Републике Српске и одређена прилагођавања ради ефикасности система".
"Ако неко тражи да укинемо РС, нема шанси да на то пристанемо", поручио је Иванић.
Он је оцијенио да има "оних који или очекују више или не желе да се постигне договор како би онда међународна заједница наметнула рјешење".
У Бриселу се данас одржава други дан преговора о уставим рјешењима у БиХ, а пријеподневни дио преговора био је посвећен организацији Парламентарне скупштине.