Gubici hrvatskih agresora u Srbiji 1914.

Povijest

Domaćin
Poruka
3.605
Primer 23. pukovnije iz Zadra, pučko-ustaške brigade i Brozove divizije. 23. pukovnija iz Zadra bila je sastavljena od Hrvata iz Zadra, Splita, Dubrovnika i Kotora. Jedinica je pretrpela ogromne gubitke u ljudstvu i oružju. 13. novembra 1914. godine, izgubila je 70 vojnika koji su bili sahranjeni na bojnom polju. 28. novembra, južno od Valjeva ova regimenta je u brutalnim borbama prsa u prsa - na nož , izgubila 6 oficira, 60 vojnika, još 170 je bilo ranjenih. Tako je 23. pukovnija iz Dalmacije za dva dana izgubila 306 ljudi, oficira, podoficira i vojnika. Prema navodima veštaćke inteligencije, austrougarska pešadijska pukovnija imala je 30-40 oficira, što bi značilo da je 23. pukovnija izgubila 15%-20% ukupnog zapovedniškog sastava. Učestvovala je borbama od samog početka hrvatske agresije u Srbiji. Bila je poznata kao zadarska, dalmatinska, severodalmatinska pukovnija.
 
Svaka austrougarska pešadijska pukovnija brojala je između 3.000 i 4.000 ljudi. Što bi značilo da je hrvatska 23. pukovnija za samo dva dana izgubila 10% svoje početne snage.


Brozova regimenta je samo za nekoliko meseci rata u Srbiji maltene ostala bez oficira. Izginula sva intelektualna elita bravareve divizije.

Pučko-ustaška brigada (početna snaga bila je veličine divizije) imala je toliko velike gubitke , da se joj početkom decembra gubi svaki trag.
 
Mlatiš slamu sa otvaranjem teme.

23.domobranska pješačka pukovnija sa sjedištem u Zadru nije isto što i 23.pučko-ustaška pukovnija sa sjedištem u Šibeniku koja je bila sastavljena od treće-pozivaca, dakle ljudi nešto starije životne dobi i mladića koji nisu u potpunosti završili vojnu obuku. Namjena joj je pozadinska.

23.domobranska pješačka pukovnija...bila je elitna postrojba A-U vojske i jedna od najodlikovanijih .Oko 85% ljudstva činili su Hrvati i Srbi sa područja Sjeverne Dalmacije.
Srbi su novačeni sa područja Zadar -Benkovac -Knin. Evo i nekih prezimena: Pupovac, Stojanović, Karan, Bogunović, Martić, Čubrilo, Urukalo, Macura...

Ratna komanda vojske Kraljevine Srbije imala je vrlo respektabilno mišljenje o ovoj postrojbi zbog njihove borbene vještine i snage te snalaženja na teškim terenu.
Pripadnici postrojbe bili su poznati pod nazivom "Dalmatinci" i "kamenjari". Posebno su teške borbe vođene kod Mačkovog kamena i Gučeva
Potrudi se, umjesto što lupetaš..pronaći u Vojnom arhivu u Beogradu.. podatke o tome zašto je srpska komanda strahovala od "dalmatinskog noža".

Siloviti udari Dalmatinaca u jurišu na bajonet i borba kratkim noževima..prsa o prsa. Drinska divizija je morala upotrijebiti zadnje rezerve da bi zaustavila juriše Dalmatinaca. Toliko o bijegu o kojem ti trabunjaš.
Dezertiranja gotovo da i nije bilo.
Srbska ratna komanda je ovu postrojbu, iako neprijateljsku, cijenila zbog hrabrosti i vojne i ratne vještine..i smatrala je elitnom jedinicom.


23.domobranska pješačka pukovnija je kasnije prebačena na ratište na Soči. Tako su stekli naziv.."lavovi sa Podgore"
Gojko Subotić...odlikovanje za hrabrost
Nikola Stojanović..srebrna medalja za hrabrost
Obojica su Srbi.


:kpozdrav:
 
Mlatiš slamu sa otvaranjem teme.

23.domobranska pješačka pukovnija sa sjedištem u Zadru nije isto što i 23.pučko-ustaška pukovnija sa sjedištem u Šibeniku koja je bila sastavljena od treće-pozivaca, dakle ljudi nešto starije životne dobi i mladića koji nisu u potpunosti završili vojnu obuku. Namjena joj je pozadinska.

23.domobranska pješačka pukovnija...bila je elitna postrojba A-U vojske i jedna od najodlikovanijih .Oko 85% ljudstva činili su Hrvati i Srbi sa područja Sjeverne Dalmacije.
Pa hrvatski izvori pišu o gubicima 23. pukovnije iz Dalmacije u Srbiji. Za dva dana izgubila je 10% svog ljudstva.

Srbi su novačeni sa područja Zadar -Benkovac -Knin. Evo i nekih prezimena: Pupovac, Stojanović, Karan, Bogunović, Martić, Čubrilo, Urukalo, Macura...
Prestani upotrebljavati reč Srbi. Najbolji austrougarski general Oskar Potiorek očistio je svoje postrojbe od Srba još pre prve invazije na Srbiju jer najverovatnije zbog toga jer sumnjao da Srbi se neće boriti protiv sunarodnika u Srbiji ili će dezertirati pobedničkoj srpskoj vojsci. .

Ratna komanda vojske Kraljevine Srbije imala je vrlo respektabilno mišljenje o ovoj postrojbi zbog njihove borbene vještine i snage te snalaženja na teškim terenu.
Pripadnici postrojbe bili su poznati pod nazivom "Dalmatinci" i "kamenjari". Posebno su teške borbe vođene kod Mačkovog kamena i Gučeva
Potrudi se, umjesto što lupetaš..pronaći u Vojnom arhivu u Beogradu.. podatke o tome zašto je srpska komanda strahovala od "dalmatinskog noža".

Siloviti udari Dalmatinaca u jurišu na bajonet i borba kratkim noževima..prsa o prsa. Drinska divizija je morala upotrijebiti zadnje rezerve da bi zaustavila juriše Dalmatinaca. Toliko o bijegu o kojem ti trabunjaš.
Dezertiranja gotovo da i nije bilo.
Srbska ratna komanda je ovu postrojbu, iako neprijateljsku, cijenila zbog hrabrosti i vojne i ratne vještine..i smatrala je elitnom jedinicom.


23.domobranska pješačka pukovnija je kasnije prebačena na ratište na Soči. Tako su stekli naziv.."lavovi sa Podgore"

Gojko Subotić...odlikovanje za hrabrost
Nikola Stojanović..srebrna medalja za hrabrost
Obojica su Srbi.


:kpozdrav:
Nope. Srbi iz Krajine nisu učestvovali u austrougarskim napadima na Srbiju jer je najbolji general Oskar Potiorek očistio svoje postrojbe od Srba još pre prve invazije na Srbiju.
 
Dakle u velikohrvatskoj agresiji na Srbiju 1914 pored 23. pukovnije iz Zadra, učestvovala je još jedna 23. pukovnija iz Šibenika. Priznajem da po prvi put čujem za dalmatinsku 23. pučko-ustašku pukovniju iz Šibenika.

No činjenica ostaje da je "elitna" 23. pukovnija iz Zadra popunjena sa Hrvatima iz Zadra, Splita, Dubrovnika i Kotora samo 13. i 28. novembra 1914 izgubila 306 ljudi u borbama protiv pobedničke srpske vojske.
 
Dakle je ovo je popis etničkog sastava austrougarske soldateske pre hrvatoustaške agresije i invazije na Srbiju. Sa napadom na Srbiju 1914 najbolji zapovednik austrougarske soldateske general Oskar Potiorek očistio je svoje postrojbe od etničkih Srba. Osim toga, Srbi i Hrvati bili su zajedno popisani, tako da ova evidencija nije pouzdana i relevantna.
 
Hajde dijete, mani se ćorava posla o stvarima o kojima nemaš blage veze...lijepo će ti @Лекизан sve objasniti.

Đe se ti, sinji kukavče.. nađe govori' o ovome. Ajde jado tamo na kuvanje i recepte...

Prvo...pregledaj ustroj vojske K.u.K...pred Veliki rat

23. domobranska pješačka pukovnija Zadar je bila dio austrijskog Landwehr-a(k.k),...dakle, NIJE BILA dio Zajedničke vojske monarhije(k.u.k)

Budi dobar kao što si lijep pa pogledaj i pregledaj spise koje se odnose na 1-2-3-4 bosanskohercegovačku regimentu(pukovniju) koje SU BILE DIO ZAJEDNIČKE ..k.u.k vojske

1.regimenta Sarajevo
2.regimenta Banja Luka
3..regimenta Tuzla
4. regimenta Mostar

Elitne jedinice zajedničke vojske k.u.k koje su sve od reda nosile...fes..postotak Srba u tim postrojbama cca 35 %, postotak Hrvata 20%...
 
Usraški mitomani pokušavaju zavaditi Srbe u Srbiji i one preko Drine, pa tako lažu da su Srbi učestvovali u austrougarskim napadima na Srbiju u Velikom ratu 1914. godine što naravno - itekako nije tačno. Što su naravno potvrdili i strani istoričari svetskog glasa. Cilj je posvađati, zavaditi Srbe, prebaciti nesposobnost i kukavičluk na Srbe, skinuti odgovornost za genocid i agresiju na Srbiju sa Hrvata i Hrvatske. Međutim austrougarski vice-maršal Gherter je vrlo dobro znao šta su njegovi vojnici bili po nacionalnosti.
 
Ahaaa...evo ga opet..vice-maršal Gherter..💂‍♂️. Evo ti ga veliki ➕, za ovu "historijsku ličnost". Slobodno navedi još neki citat predragog vice-maršala, ...i...da.. nikako nemoj zaboraviti citirati onaj "natpis" na katedrali u Magdeburgu :rtfm:

Postavi i koji link da se vidi od kuda crpiš tolike mudrosti. Ako kojim slučajem ne znaš kako se link postavlja siguran sam da će ti moderacija sa pdf. "Istorija" pomoći da se snađeš 👍
 

Back
Top