Quantcast

Grupa od 14 vladika SPC traži sazivanje Svetog Arhijerejskog Sabora, tvrde da je ugled Crkve narušen

toz972

Iskusan
Poruka
6.597
Grupa od 14 vladika SPC traži sazivanje Svetog Arhijerejskog Sabora, tvrde da je ugled Crkve narušen
https://www.021.rs/story/Info/Srbija/225303/Grupa-od-14-vladika-SPC-trazi-sazivanje-Svetog-Arhijerejskog-Sabora-tvrde-da-je-ugled-Crkve-narusen.html#comm
Grupa od 14 vladika Srpske pravoslavne crkve (SPC) je u pismu patrijarhu Irineju zatražila sazivanje redovne sednice jesenjeg Svetog Arhijerejskog Sabora zbog, kako navode, "skromnog" obeležavanja 800 godina autokefalnosti SPC, "zabrinutosti zbog eventualnog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije", ali i zbog odluke "da se prvi put u osmovekovnoj istoriji Crkve, Orden Svetog Save Prvog stepena dodeli jednom predsedniku Srbije".

Navodeći da je u vezi s odlukom Svetoga Arhijerejskog Sinoda o dodeli najvišeg crkvenog odlikovanja predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, "ogroman broj vernika počeo da šalje protestna pisma", vladike su u pismu u koje je agencija Beta imala uvid, ocenile da bi "nesazivanjem Sabora došlo do pogoršanja navedenih problema i narušavanja jedinstva SPC".

"Vaša Svetosti, mi znamo da onima kojima sve navedeno odgovara, skrivaju to od Vas, ali Vam sa žalošću svedočimo da je ugled naše najsvetije Crkve i Vas lično, narušen. Zbog svega navedenog, posle dužeg uzdržavanja konačno smo bili primorani da se oglasimo i da zajednički pokušamo da što pre vratimo ugled i stabilnost našoj Crkvi. Vreme neumitno teče i odlaganje diskusije i rešavanja problema do majskog Sabora može nas skupo koštati", piše u pismu koje su vladike patrijarhu uputile 5. oktobra.

Obično to tako biva kada od nekoga pravite sveca na silu.Dati ordenje ljudima sa ovakvim biografijama je prosto bogohuljenje.Dati orden Dodiku kojeg neki zovu Mile Ronhil zbog kako se priča švercovanja cigareta za vreme rata i kako se priča po Novom Sadu stoji iza građevinske firme koja dobija najbolje lokacije za izgradnju u Novom Sadu i koja će Novi Sad pretvotiri u betonsku džunglu bez zelenila i ostalih stvari za dostojanstven život,pribavljajući sebi ogroman profit prodavajući skupo stanove istim tim vernicima je skrnavljenje samog ordena.Osim toga crkva se otvoreno stavlja na određenu političku stranu u ovako podeljenom društvu i samim tim pravi određeni raskol u njoj pošto nisu svi vernici u toj političkoj opciji.Na kraju ćemo imati SPC za SNS,SPC za Pokret slobodnih građana.SPC za Dveri,SPC za demokratsku stranku itd.Odavno o tome pišem ovde.

toz972

Iskusan
Poruka
6.597
sreom postavljacu ne smeta niko iz katolicke crkve. pa mu je i komentar raspojasan i uvredljiv

dobro da ovako objasnjena tema postoji na krsti, bar nam je dao do znanja sta se krije iza tog zahteva
Postavljač teme može da ima stav po svakom pitanju u ovom društvu pa i po pitanju SPC,katoličke crkve,muslimanske zajednice,baptistima,jevrejskog zajednici,protestantima,hinduistima,budistima itd.A pogotovo o crkvi kojoj su pripadli svi njegovi preci.Ja kao neko ko je zagovornik ne mešanja crkve u politčke stvari i uopšte manjeg uticaja crkve na društvo naravno da bih kritikovao i uticaj katoličke i bilo koje druge verske zajednice na političke stvari u društvu.Da ne govorimo o tome da je mešanje crkve u politiku kako se pokazuje i kako se vidi iz ovog teksta a kako sam ja odavno ovde pisao pogubno i za samu crkvu.Ali nisu me platili da budem njihov savetnik pa neću više o tomo već samo o uticaju crkve na društvo čiji sam i ja zainteresovani član.

Babalj

Zainteresovan član
Poruka
176
Pocinje u Srbiji buna
I u Republici Srpskoj

Moralni sunovrat društva i srpskog naroda je na vrhuncu, a sve ljudske i moralne vrijednosti su odavno zgažene. Ako vjeru i narod izda neko ko sjedi na tronu pećkih patrijarha, moralna i ljudska nakaza u mantiji i devetoj deceniju života, nedostojni patrijarh srpski koji je kupljen i ucijenjen, primoran da javno ponižava ne samo sebe već narod i Crkvu, onda su sve riječi suvišne!? Oprosti mu Bože jer ne zna šta radi!

Savremeni srpski Juda, Pri Pejd Irinej za šaku srebrenjaka i sinekure bestidno je dao ordenja srpskim nesrećama koje su pokorile, ponizile, izdale i raselile srpski narod, pri tome produbljujući i praveći nove raskole u Crkvi. Juda Iskariotski izdao je Isusa Hrista za 30 srebrenjaka, a još je nepoznato za koliko je prljavih srebrenjaka i novaca Irinej izdao vjeru za večeru!?

Ne samo da je Pri Pejd Irinej dao ordenja Dodiku i Vučiću, već im je i tepao nazvavši srpskog člana Predsjedništva BiH „Miletom“, ustvrdivši da je Dodik čuvar Srpske i napaćenog srpstva, i dok je Dodika u Banjaluci postojaće i Republika Srpska!? Nedostojni raskolnik i Juda srpski moli se za „Miletovo“ zdravlje i nada se da će mu Bog dati snage da nastavi da pljačka, razara, iseljava i progoni srpski narod sa ove strane Drine!? Nedostojni daje ordenja osobi koja ne zna ni ko je Sveti Sava, i koja je posle rata kao poslanik napuštala konstitutivne sjednice Narodne skupštine jer mu je smrdio tamjan!

Sram te bilo nedostojni Irineju, i pitam se da li se Nedostojni Raskolnik i izdajnik vjere pravoslavne bar malo postidi bar svojih prethodnika i mantije ako obraza nema? Šta su mu Vučić i Dodik dali i šta su mu obećali pa je spreman da podijeli Crkvu i mimo volje većine vladika uruči ordenja Dodiku i Vučiću, i to tokom obilježavanja 800 godina od kako je Sveti Sava uspio da se izbori za autokefalnost i samostalnost Srpske pravoslavne crkve!? Od Svetog Savet do danas srpski narod nije imao većeg izroda, nemoralnijeg i nedostojnijeg patrijarha, i svakako da je svojim neprimjerenim ponašanjem zaslužio da se smijeni i ponizi na vandrednom Saboru, a da se za patrijarha izabere neki skromni podvižnik koji se neće baviti politikom već će se pridržavati 10 božijih zapovjesti i pomoći moralnu obnovu uništene nacije!

Nevjerovatno je licemjerstvo i hipokrizija obrazloženje nagrade Vučiću i sramna tvrdnja da mu daje nagradu jer se silno bori za Kosovo, u trenutku kad se njegovi najbliži saradnici slikaju sa Haradinajem, Tačijem i Pacolijem po luksuznim jahtama, a on je prvi predsjednik ne samo Srbije već države svijeta koji javno trguje i spreman je da se odrekne dijela teritorije svoje države ako dobije neke mrvice zauzvrat, a svoju veleizdaju naziva kompromisom! Juda srpski dao je Vučiću orden Svetog Save, a Vučić je prethodno promijenio ime školi u Novom Pazaru i preimenovao Osnovnu školu “ Rastko Nemanjić Sava“ u nekog svog prijatelja, arapskog šeika Bin Zajeda iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je neviđena drskost i blasfemija.

Čudi da neki orden nije dao i Erdoganu, koji je bio u Beogradu, kao simbol pomirenja, ili predsjednik Turske nije otvorio takulin i ponio dovoljno para da počasti pohlepnog Irineja??

Umjesto što dijeli ordenja srpskim nesrećama koji izdaju Kosovo i srpski narod, nedostojni Pri Pejd Irinej trebao bi reći da li je tačno da ima djecu, gdje ih je i kod koga krio za vrijeme bombardovanje NATO-a 1999. godine? Koliko nedostojnih vladika sjedi sa njim na Saboru, i koliko imaju vanbračne djece u celibatu?

Crkva je sa Pri Pejd Irinejom, pedofilima, kockarima i razvratnicima u mantiji dotakla dno, i za samo 10 godina urušio se veliki ugled koji je stvorio blaženopočivši patrijarh srpski Pavle, Bog da mu dušu prosti. Stanje je toliko teško da i on da vaskrsne i da se vrati ne bi lako povratio ugled i počisto smeće koje je posijao njegov nasljednik.
I na kraju dovoljno se sjetiti Jevanđelja po Mateju u kome se kaže da će lakše kamila proći kroz iglu nego bogataš u carstvo nebesko. Pokaj se i povuci Nedostojni Grešniče, podnesi ostavku i zatvori se u neku pećinu i manastire, okajavaj grijehe strašnog mjesta na kome sjediš i prestani više da sramotiš Crkvu, narod, državu i svoje časne prethodnike!

Nebojša Vukanović
http://nebojsavukanovic.info/raskolnik-i-juda-srpski-u-mantiji/

Piano020

Poznat
Poruka
8.527
sreom postavljacu ne smeta niko iz katolicke crkve. pa mu je i komentar raspojasan i uvredljiv

dobro da ovako objasnjena tema postoji na krsti, bar nam je dao do znanja sta se krije iza tog zahteva
Slagali se mi, ili ne, sa stavom kolege toza, mislim da je vijest hvale vrijedna...ako se krene od osnovne postavke da bi SPC trebala da stiti humane i socijalne poruke svojih osnivaca...da pokaze svojim primjerom utjehu u tuzi, pomoc u gladi i brigu u nemoci.
Nije lijepo vidjeti skupa vozila u kontrastu sa gladnim vjernicima....zato mislim da je ovaj poziv vladika hvale vrijedno djelo da se Crkva priblizi narodu, ne politici.

A sto se uporedbe sa Katolickom crkvom tice, mislim da je sasvim deplasirana.
Neka se nabaci na mene kamenom ( kritikom) iko ko pronadje ovoliki broj katolickih biskupa koji su kritizirali ponasanje Kaptola u vezi sa Jasenovcem, napadom na Srbe, pljacku radnika Hrvata!

Poruka
8.206
Postavljač teme može da ima stav po svakom pitanju u ovom društvu pa i po pitanju SPC,katoličke crkve,muslimanske zajednice,baptistima,jevrejskog zajednici,protestantima,hinduistima,budistima itd.A pogotovo o crkvi kojoj su pripadli svi njegovi preci.Ja kao neko ko je zagovornik ne mešanja crkve u politčke stvari i uopšte manjeg uticaja crkve na društvo naravno da bih kritikovao i uticaj katoličke i bilo koje druge verske zajednice na političke stvari u društvu.Da ne govorimo o tome da je mešanje crkve u politiku kako se pokazuje i kako se vidi iz ovog teksta a kako sam ja odavno ovde pisao pogubno i za samu crkvu.Ali nisu me platili da budem njihov savetnik pa neću više o tomo već samo o uticaju crkve na društvo čiji sam i ja zainteresovani član.
Gospodine brate, boli glava od napisanog, daj kraće nešto, misliće 27A da si teška reakcija...

Piano020

Poznat
Poruka
8.527
bas si ga udrobio, sve sa vozilima.

spc smeta samo srpskim neprijateljima, u zivotu i na krsti.

dobro je da niste pametniji pa ne razumete o cemu uopste pisete, i tako se demaskirate
Moje shvatanje Vjere svodi se na ljubav prema bliznjem, pomoc nemocnima, bolesnima, prognanima...bez obzira kojoj vjeri, stranci, rasi, spolu, obrazovanju.pripadaju.
Mislim da vladike gledaju dalje od vodstva i da bilo koje pitanje o valjanosti nekog postupanja nije odmah i hereza.
To samo kod Pape...kod Patrijarha, koliko je meni poznato..ne.

Piano020

Poznat
Poruka
8.527
SPC sebi puca u nogu.

Kao Moljac na Ibarskoj.

Mislite o tome.
SPC sebi puca u nogu.

Kao Moljac na Ibarskoj.

Mislite o tome.
Katolik ne moze ovo da razumije.
Zene se u Hramu mole, muskarci se dogovaraju sa Bogom: ajde, Boze, budi drug...nema pucanja u nogu, ovo je poziv na humanost, empatiju i ...dodaj sta ti treba.

Piano020

Poznat
Poruka
8.527
Ovaj potez je sramota za SPC.
Koji potez je sramota za SPC...sto se nadjose vladike da kazu da ne treba uz svaku politicku struju?
Gdje su katolicki biskupi u Hrvatskoj i Herceg-Bosni da kazu da su Gotovina, Norac i onaj Hercegovac nedostojni?
Nemoj na ovoj temi da prosipas katolicku mrznju!

Motorcyclist

Buduća legenda
Banovan
Poruka
41.707
Koji potez je sramota za SPC...sto se nadjose vladike da kazu da ne treba uz svaku politicku struju?
Gdje su katolicki biskupi u Hrvatskoj i Herceg-Bosni da kazu da su Gotovina, Norac i onaj Hercegovac nedostojni?
Nemoj na ovoj temi da prosipas katolicku mrznju!
Pa potey da se Vucicu dodeli orden

Saliva

Poznat
Poruka
7.218
nece bas biti, tema je iskljucivo o srpskoj veri

ajde napisi nesto o protestantima i hindusima al da napadas srpsku vladu.
Ne lazi dzukelo
Ne postoji "srpska vera" niti je ikada postojalo tako nesto
Postoji samo Hriscanstvo i u njemu Pravoslavlje, postoji samo jedna Biblija

Saliva

Poznat
Poruka
7.218
bas si ga udrobio, sve sa vozilima.

spc smeta samo srpskim neprijateljima, u zivotu i na krsti.

dobro je da niste pametniji pa ne razumete o cemu uopste pisete, i tako se demaskirate
Koji srpski neprijatelji

Jel HDZ kardinali i Stepinac ili Soros i Haradinaj

Ili neko drugi

332293_vucic01-beta-_ls.jpg

Photo-KRIK.jpg

Daj, imenuj doticne, nemoj da njaces iz podruma

Piano020

Poznat
Poruka
8.527
Slovenska vera, Perun i ostali menadžment
Slovenska vera, Perun i ostali menadžment
Naravno, ti znas da si postavio teze koje mnogi ne razumiju, ali, ajde, da govorimo o pravoslavlju!
Moderna vremena traze sve moguce izvore da obrane svoja stavove.
Da se dogovorimo: za Srbe pravoslavlje, za Kroate katolicanstvo, za Holandjane protenstantizam.
Dogovoreno?

Motorcyclist

Buduća legenda
Banovan
Poruka
41.707
Da...o tome i govorimo na ovoj temi...da se pravoslavna vjera vrati svojim korijenima, ne politici koja ju stiti.
A tebi, katoliku, neka sluzi za primjer ponasanje katolickog klera u RH...znas ti o cemu pisem..zato...ne mijesaj se u ova pitanja!
Vatikan nije priznao Kosovo.

Kiss cmok