Grnčarija za početnike

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.090
Da li neko zna šta bi mi trebalo kao u potpunosti neukoj osobi što se grčarije tiče od materijala, alata?

U okolini nema nikakvog kursa tog tipa a volela bih sama da pravim saksije eventualno neke čase i tanjire.
Ni ne razmišljam o tome da mi to postane neki ozbiljan hobi već samo da spojim korisno sa praktičnim u slobodno vreme. Samo za ličnu upotrebu.

Da li su te potrebne stvari povoljne?

Iskreno ideja mi je došla skroz iz neozbiljnog izvora tražeći poklone za decu sada za Božić. :)
Videla sam ovako nešto za nekih 2500 din.
Što ne bih probala :D
Ukoliko je potrebno ozbiljno ulaganje za početnike ne bih ni započinjala.

USB-Electric-Pottery-Wheel-Machine-Mini-Pottery-Making-Machine-DIY-Craft-Ceramic-Clay-Pottery-Kit-With.jpg_Q90.jpg_.webp
 
Ovako. Saksije su okrugle i one se obicno rade na tocku. Tockova ima rucnih i sa motorom. Ali to nije mnogo bitno.

1. treba ti dobra glina (mada ima i drugih materijala, cak ima ovih samo stvrdnjavajucih ali nisu bas jeftini). Glinu treba umesati sa vodom za rad. Jako je prljavo - zapravo se igras sa blatom (pravicete vi mene od blata... :) )

2. ako pravis bas od gline treba da to sto pravis osusis pa da ispeces (pecenje gline je skupo kako god ali mozes negde da nosis gde se vec pece, a pece se na visokim temperaturama - ne moze u sporetu :) )

3. alati mogu biti svasta, razni nozevi, kukice, zice, alati koje sama napravis. Zavisi od potrebe. Najvise ti trebaju ruke i osecaj.

4. mozes raditi kalupe. Utisne se u glinu neki oblik (negativ) pa se nalije gips i dobijes kopiju.

5. Email ili spoljna zastita i dekoracija je posebna hemija i naravno zahteva osim poznavanja materijala umetnicku ruku (da naslika ono sto se zeli)

Glina je izuzetno mentalno odmarajuca i terapijska. Vajanje u glini je fantasticno dobro za opste psiholosko zdravlje.

Vredi otici kod nekog grncara da ti pokaze fore i fazone ;) Zasto i kako se nesto pravi bas tako.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno :cvet:

Malo me obeshrabruje taj deo sa pecenjem, taj detalj sam zaboravila :confused:

Mozda je prvo bolje da probam sa tom DAS masom, samo mi onda tocak fali.

kad se das masa osusi moze po njoj da se crta raznim bojama (i raznim tipovima boje).

nisam sasvim siguran da je das masa pogodna za tocak, ali to ti ostavljam da otkrijes sama.

naravno upotrebljivost stvari koje napravis od das mase je ogranicena, ali moze da se koristi za dekoraciju, i poneku korisnu namenu.

pecena i emailirana glina je takoreci vecna i zdrava/prirodna da se u njoj sprema ili drzi hrana, osim svih ostalih namena. Neka jela su mnogo bolja kad se prave u zemljanim loncima.

Iskreno ne bih koristio das masu za hranu, ne znam kakva je to tacno hemija. Samo da napomenem, ali verovatno pise na pakovanju.

Ne poznajem u okruzenju ni jednog grncara. Ovde to nije toliko popularno ili se meni barem cini. Raspitacu se.
gde si ti to locirana? obicno nadjes radnju koja prodaje rucno radjeno zemljano posudje, pa se kod njih raspitas.

ali, da, grncarija je danas redak zanat.

sve ovo sto sam ti kratko napisao naucio sam od bliskog drugara kojem je grncarija porodicni zanat. Nekom zivotnom prilikom nam je drzao nesto kao kurs u porodicnom studiju. Meni je to ostalo u zivom secanju kao fascinantno kvalitetno provedeno vreme po raznim osnovama - dotle da mi je promenilo neke poglede na zivot. Sve nesto vrebam priliku da nekako napravim nekakvo okruzenje gde to mogu da radim.
 
kad se das masa osusi moze po njoj da se crta raznim bojama (i raznim tipovima boje).

nisam sasvim siguran da je das masa pogodna za tocak, ali to ti ostavljam da otkrijes sama.

naravno upotrebljivost stvari koje napravis od das mase je ogranicena, ali moze da se koristi za dekoraciju, i poneku korisnu namenu.

pecena i emailirana glina je takoreci vecna i zdrava/prirodna da se u njoj sprema ili drzi hrana, osim svih ostalih namena. Neka jela su mnogo bolja kad se prave u zemljanim loncima.

Iskreno ne bih koristio das masu za hranu, ne znam kakva je to tacno hemija. Samo da napomenem, ali verovatno pise na pakovanju.


gde si ti to locirana? obicno nadjes radnju koja prodaje rucno radjeno zemljano posudje, pa se kod njih raspitas.

ali, da, grncarija je danas redak zanat.

sve ovo sto sam ti kratko napisao naucio sam od bliskog drugara kojem je grncarija porodicni zanat. Nekom zivotnom prilikom nam je drzao nesto kao kurs u porodicnom studiju. Meni je to ostalo u zivom secanju kao fascinantno kvalitetno provedeno vreme po raznim osnovama - dotle da mi je promenilo neke poglede na zivot. Sve nesto vrebam priliku da nekako napravim nekakvo okruzenje gde to mogu da radim.
Sever Vojvodine.
Ima i tu toga ali je mnogo redje nego na jugu Srbije ili mi se barem cini.

Volela bih saksije za cvece i mozda ukrasne predmete.

Malo sam se raspitala i cula sam od jedne poznanice da postoji jedna zena, pokusace da mi nabavi kontakt :)
 
Sever Vojvodine.
Ima i tu toga ali je mnogo redje nego na jugu Srbije ili mi se barem cini.

Volela bih saksije za cvece i mozda ukrasne predmete.

Malo sam se raspitala i cula sam od jedne poznanice da postoji jedna zena, pokusace da mi nabavi kontakt :)
kad budem prolazio blizu grncara picu ga gde su. mislim da su negde u vojvodini samo sam zaboravio gde. po mojoj proceni u vojvodini mora da ima dobra glina.
 

Back
Top