Greške srpske politike 20. veka

Paula

black cat
Moderator
Poruka
28.196
Jasan je naslov. Dobila ideju za temu: skoro bila u Sloveniji, pa se nešto mislila o svemu tome dok sam se uveče šetala Ljubljanom.

Evidentno je da je ceo 20. vek politika Srpske države takva, da budem fina, da ne zna šta hoće, tj da ne budem fina - kao lud čovek, ne zna gde udara. Velika stradanja, razaranja, gubitak stanovništva, prihvatanje komunizma, granice autonomnih pokrajina, odbacivanje raznih planova, do na kraju sukoba sa najvećim svetskim vojnim savezom. To je ono što se dešavalo. Ali ima onih koji sve to vide kao niz uspeha, neki vide kao niz neuspeha.

Glupo je odmah u prvom postu da ja kažem već neke od tih grešaka, prema mom sudu a i ne samo mom, ali je pitanje za korisnike ovog foruma da nabroje ne uspehe, to je uglavnom poznato, već neuspehe, političke promašaje, loše odluke srpske države itd.. koje su dovele do situacije koju imamo u 21. veku.

Zašto bi to moglo biti važno? Pa jednom bismo i mi mogli imati državu koja zna kuda ide? Ili nikad?

(p.s. ako je bila neka ovakva tema slobodno je spojite. Ili ako je za drugi pdf, prebacite. Ali jeste tema politička.)
 
Baš sam pre neki dan razgovarao na tu temu. Prva je stvaranje Jugoslavije 1918. godine a ne ujedinjene Srbije. Druga je pristupanje Trojnom paktu, što je izazvalo nemire i napad Nemačke na Jugoslaviju (trebalo je samo izboksovati neutralnost Jugoslavije u predstojećim nemilim događajima), a treća je titoizam i komunizam. Sve ostalo kasnije su posledice svih pogrešnih odluka gore navedenih.
 
Baš sam pre neki dan razgovarao na tu temu. Prva je stvaranje Jugoslavije 1918. godine a ne ujedinjene Srbije.
Ovo je i najveća. Prosto se kralj polakomio da vlada i Slovencima i Hrvatima. Da mu Bled bude kuća. Iako su i Mišić i ostali upozoravali da se to ne radi, čak i Francuski političari koji su voleli Srbiju, ona je to ipak uradila. To je velika greška koja se neće izmeniti vekovima. Umesto da kao pobednica rata ima svoju zemlju, smao proširenu, na delove gde su Srbi bili u većini, Srbija napravi takvu glupost.
Druga je pristupanje Trojnom paktu, što je izazvalo nemire i napad Nemačke na Jugoslaviju (trebalo je samo izboksovati neutralnost Jugoslavije u predstojećim nemilim događajima),
Velika Francuska je pustila Nemce tu, ali mi ne. Bolje grob nego rob... da ne deluje to malko samoubilački?
a treća je titoizam i komunizam. Sve ostalo kasnije su posledice svih pogrešnih odluka gore navedenih.
Jasno. Plus stvaranje autonomnih pokrajina sa ovim granicama.
 
Ali greške su mnogostruke i pre toga.
Recimo da je Srbija od 1919 bila samostalna zemlja sa svojim jasnim granicama, cela istorija po nju bi bila drugačija. Bila bi kao Grčka, uvek svoja, i bez ovih ratova separatisanja. Na primer.
Da ali bili smo u istoj državi sa Slovenijom. Koja je između 1991. i sad postala uspešna.

Međutim neki Klošus nas je ruinirao posle toga, pa i do dana današnjeg
 
pa bas ima mnogo toga da se kaze, pocev od majskog prevrata.

srbija nikada nije uspela da se otrgne u potpunosti iz kandzi pre svega rusije, jos od vremena hartviga, a potpuno nerazumna ekspanzionisticka zelja koja se opravdavala nekim trabunjanjem nekog poludjelog garasanina nas kostala bas mnogo. ali je kostala i nase komsije.

sad smo izgubili praktivno veci deo teritorije osvojene u balkanskim ratovima.

u tom smislu je bio u pravu Hobsbaum kad je rekao da su ratovi 90ih posledica nerazresenih sukoba iz prvog svetskog rata.
 
Da ali bili smo u istoj državi sa Slovenijom. Koja je između 1991. i sad postala uspešna.
Slovenija nije bila pobednik prvog sv rata. Ona je dobila na poklon državu, zajedsno sa Hrvatskom u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca za koju nisu dali žrtve. Mislim ljudske, a ni druge. To prvo. Kasnije kada su posle 1974. već urađene sve granice, ukjučujući pokrajinske, bilo je kasno za sve.

Jedino što se moglo uraditi da se malko popravi stvar je da se prihvati konfederacija koju je nudila Slovenija 1990. Ali Srbija to nije htela. ZAtim je Slovenija govorila "Evropa zdaj", ali Srbiji to nije bilo ni u malom mozgu. Bavila se, pošteno je reći, drugim velikim problemom a to je KiM, što je višedecenijski problem koga da nije bilo ne bismo sad bili gde smo.
Međutim neki Klošus nas je ruinirao posle toga, pa i do dana današnjeg
Nije to jedna osoba. Stanovništvo Srbije glasa za one za koje glasa. Dakle, svi su odgovorni.
 
Ovo je i najveća. Prosto se kralj polakomio da vlada i Slovencima i Hrvatima.
Slažem se. Sukob Srbije i Austrougarske je bio neminovan, stvari su nam išle na ruku da budemo na strani pobednika, ali je kralj izabrao megalomansku ideju i propustio istorijsku šansu za ujedinjenje samo srpakog naroda.
Velika Francuska je pustila Nemce tu, ali mi ne. Bolje grob nego rob... da ne deluje to malko samoubilački?
Francuska je bila okupirana 1940. Britanci su krivi za martovske demonstracije. U narodu je još uvek bilo antinemačko raspoloženje a i Nemcima nije trebao rat jer su gledali na Istok. Ja mislim da se knez Pavle kockao i igrao na kartu pobede sila Osovine i da je bio pritajeni germanofil. U medijima se provlači da je u osnovi ugovor obezbeđivao da neutralnost Jugoslaviji, da nemačke trupe neće prolaziti kroz Jugoslaviju i da vojska Kraljevine Jugoslavije neće učestvovati u ratnim dejstvima, ali prizvuk pristupanja Trojnom paktu je lako isprovocirao stanovništvo u Beogradu na demonstracije, njime su manipulisali Britanci jer im je odgovaralo otvaranje novog fronta i desilo se to što se desilo.
Trebalo je sastaviti sa Nemačkom ugovor o neutralnosti, obrlatiti Hitlera da je raspoloženje takvo da bi nastali protesti ako Jugoslavija u bilo kojoj formi pristupi Trojnom paktu, i čekati da oluja prođe. Negd esam gledao da je knez Pavle to i hteo, ali da je popustio pred zahtevima Hitlera. Trebao je da istraje u namerama.
 
Poslednja izmena:
a evo neke greske iz 20. veka:
prepustanje drzave zaverenicima posle majskog prevrata
losa uprava osvojenim teritorijama posle balkanskih ratove gde su kraljeubice i komite zavodile red
nedovoljno jasno obavestenje o planiranom atentatu na Franca Ferdinanda, a sta bi se drugo i moglo ocekivati od Pasica
raspustanje parlamenta msm 1928 i donosenje oktroisanog ustava 1931
drzavni komunizam koji je zapatio kgb-ovske strukture koje i danas vladaju a nastavio sa diktaturom
ukidanje autonomije na kosovu
odbijanje da se udje u evropsku ekonomsku zajednicu mada to nije samo odgovornost srpske drzave jer ni ostale nisu htele vise jugoslaviju
ratovi u bivsoj jugoslaviji.
 
Srbija je sama svoju državnost prenela na Jugoslaviju, niko je nije terao da to uradi. Govorim posle 1. sv rata.
Stvaranje Jugoslavije odnosno Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca je bila najveca srpska greska

Ukazala se istorijska prilika i stigla sloboda 1918 i Srbi umjesto da na svojim etnickim i zivotnim prostorima stvore srpsku drzavu Kradjordjevici se odlucuju za zajednicku drzavu sa Slovencima i Hrvatima
1939 da bi umirili Hrvate daju im srpske teritorije u Banovinu Hrvatsku sto narod kaze bacaju bisere pred svinje
1945 dolaze komunisti na vlast i srpski etnicki i zivotni prostor avnojevskim granicama djele na vise republika
1990 zapad koji je izasao kao pobjednik u hladnom ratu protiv komunizma i SSSR,Varasavskog pakta odlucuje da avnojevske granice prizna kao granice novih drzava
Srbi naravno to nisu mirno prihvatili
Zapad koji je bio na vrhuncu moci daje svaku podrsku Hrvatima cak i direktnu vojnu da etnicki ocisti Srbe u RSK i djelovima RS a kasnije i na Kosovu ,bombarduju RS i RSK a zatim Srbiju 99 ,sankcije,vojna intervencija itd

Zasto je zapad 1990 uzeo Srbe na zub ,neko kaze zbog komunizma jer Milosevic nije hteo da klekne zapadnim imperijalistima i izvrsi privatizaciju ,i preda im suverenitet a neko kaze da smatraju Srbe malim Rusima itd nebitno

U svetu se trenutno desavaju velike promene bice novih granica i na Balkanu i Evropi
Srbi ne smiju ponoviti greske jer ce ovaj put nestati
Ako se nastave evroatlanske integracije Srbi kao narod ce nestati za 100 god
Srbi moraju odmah odbaciti EU i prikloniti se Rusiji
 
Jasan je naslov. Dobila ideju za temu: skoro bila u Sloveniji, pa se nešto mislila o svemu tome dok sam se uveče šetala Ljubljanom.

Evidentno je da je ceo 20. vek politika Srpske države takva, da budem fina, da ne zna šta hoće, tj da ne budem fina - kao lud čovek, ne zna gde udara. Velika stradanja, razaranja, gubitak stanovništva, prihvatanje komunizma, granice autonomnih pokrajina, odbacivanje raznih planova, do na kraju sukoba sa najvećim svetskim vojnim savezom. To je ono što se dešavalo. Ali ima onih koji sve to vide kao niz uspeha, neki vide kao niz neuspeha.

Glupo je odmah u prvom postu da ja kažem već neke od tih grešaka, prema mom sudu a i ne samo mom, ali je pitanje za korisnike ovog foruma da nabroje ne uspehe, to je uglavnom poznato, već neuspehe, političke promašaje, loše odluke srpske države itd.. koje su dovele do situacije koju imamo u 21. veku.

Zašto bi to moglo biti važno? Pa jednom bismo i mi mogli imati državu koja zna kuda ide? Ili nikad?

(p.s. ako je bila neka ovakva tema slobodno je spojite. Ili ako je za drugi pdf, prebacite. Ali jeste tema politička.)
Ovo bi mogla biti jako duga i zanimljiva tema. Ček' da uzmem kokice. :D
 
Највећа српска грешка је то што се овде увек води комесарска политика, тј. ко није са мном, против мене је. По том питању се није одмакло ни милиметар још од Сретења 1804. Српско друштво се стално врти у том зачараном кругу, где су сви против свих, где један клан само чека прилику да се крвнички освети другом. При томе уопште не марећи за опште интересе.
 

Back
Top