Гамбино
Elita
- Poruka
- 16.427
Као што видимо Гренланд је етнички чист, има свој језик и могућност референдума.Према проценама из јануара 2020, Гренланд има око 56.081 становника.[3] Велику већину (89,7%) чине Гренланђани (гренландски Инуити), од којих су многи потомци Инуита и данских досељеника, већину остатка становништва (7,8%) чине Данци, а 2,4 остали. Као и у скандинавским државама, већина становника припада евангелистичко-лутеранској цркви.
Готово сви Гренланђани живе уз фјордове на југозападу главног острва, које има релативно благу климу.[45] У Нууку, главном граду, живи 18.326 људи.
Скоро сви становници говоре гренландски, дански и енглески језик.
Дански окупатори би требало у 21. веку да прихвате реалност и да оставе овај мали народ на миру.
Где је аутономија, ту је и могућност независне државе.Политичка ситуација
- Аутономија: Гренланд је добио аутономију 1979. године, а 2009. су овлашћења проширена. Данска је задржала контролу над спољним пословима, одбраном и монетарном политиком.
- Локална самоуправа: Гренландска влада (Naalakkersuisut) управља већином унутрашњих питања, укључујући рибарство, образовање и здравство.
- Јавно мњење: Идеја о независности је популарна међу становништвом, али многи су забринути због економских изазова који би уследили.
Срамота је да Данска издваја тако мало, а узима тако много од Гренланда.2. Економски изазови независности
- Финансијска подршка Данске: Гренланд годишње добија око 3,9 милијарди круна (око 600 милиона евра) од Данске, што чини значајан део буџета.
- Привреда: Гренландска економија је углавном зависна од рибарства и извоза морских производа. Туризам и рударство се развијају, али су и даље у раним фазама.
- Природни ресурси: Гренланд има значајне резерве ретких минерала, нафте и гаса, што би могло обезбедити економску одрживост у будућности.
Америка би рецимо обезбедила само из Гренланда, више од 50% минерала које увозе из Кине.
3. Геополитички аспекти
- Арктичка стратегија: Гренланд има стратешки положај у Арктику, што га чини важним за глобалне силе попут САД, Кине и Русије. САД су, на пример, 2019. изразиле интересовање за куповину Гренланда.
- Одбрана: НАТО база на Гренланду (у месту Туле) је важан фактор у регионалној безбедности.
- Кина: Кинеске компаније показују интересовање за улагања у рударски сектор, што забрињава Данску и западне савезнике.
4. Културни и друштвени аспекти
- Идентификација: Гренланђани, већином Инуити, снажно наглашавају своју културну и језичку посебност.
- Језик: Гренландски је службени језик, а употреба данског се смањује, што указује на растући културни идентитет.
Природни ресурси
Гренланд има потенцијал да постане економски независан захваљујући богатству ресурса:
- Ретке земље (Rare Earth Elements): Гренланд поседује неке од највећих резерви ових минерала, кључних за производњу технологије (батерије, ветроелектране, електронски уређаји). Ово га чини потенцијално значајним играчем на глобалном тржишту.
- Нафта и гас: Геолошка истраживања указују на велике резерве нафте и природног гаса у приобалним водама, али експлоатација је изазовна због хладне климе и високих трошкова.
- Рударство: Поред ретких земаља, Гренланд има резерве злата, гвожђа, дијаманата и уранијума. Међутим, постоје еколошке и политичке дебате око њихове експлоатације.