Quantcast

Grejanje u Puntu, magljenje prozora

Marge Simpson

Poznat
Poruka
8.319
Stariji, skoro punoletan, ali meni dobro dođe za gradsku vožnju. I već godinama traljavo radi grejanje, skoro uopšte ne radi, ali sam se navikla na te kraće relacije.
Bio je dva puta na tom nekom produvavanju "radijatora" ali bez nekih bitnijih rezultata.
Sad, moje pitanje je, da li bi se ospoobljavanjem manuelne klime (koja takođe ne radi) rešio koliko toliko problem grejanja, jer mi u stvari nije problem temperatura u vozilu, nego to što se jako magle prozori.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
52.504
Pa ne duva vruće, samo mlako, ali tek posle 10 minuta vožnje a meni onda i gotova relacija pa mi džabe. Inače, na gas vozim, nešto mi majstor i tu objašnjavao da može biti uzrok. Zato i razmišljam da li bi klima to rešila.
Гас нема диретне везе са грејањем, сем што треба мало дуже да се загреје мотор, за грејање у кабини битна је тепмература мотора, а то регулише термостат, ако имаш казаљку која показује температуру мотора треба да видиш да ли стоји усправно да простиш, ако после 15-так минута вожње не стоји, онда се ауто није загрејао, то може да значи да не ваља термостат. Самим тим, кад се ауто није загрејао, не може ни да греје кабину, јер топлоту узима од расхладне течности. Али би мајстор ипак то требало да зна.

Ако то није случај, ако у ауту дува хладно и кад је мотор на радној температури онда може бити клапна која дозира однос хладног и топлог ваздуха, можда се механизам покварио па не затвара хладан ваздух савим него се он меша са топлим. То би требало отворити, скинути пластике и видети, а то није баш лако.

Али највероватније је проблем што је мали хладњак, који се налази у кабини и преко кога се врши измена топлоте, пун наслага, и онда расхладна течност не иде лепо кроз оно саће, па не може ни да загреје ваздух који иде преко њега.
Ту је најлакша опција да се то не вади, тај мали хладњак, него да се приђе са спољне стране, испод хаубе, испусти антифриз, откаче она два црева која воде до њега, а затим да се испира тако што се гурне црево са чесме, па се стави мистер мускуло, па опет цревом испира итд, то је боље него вадити то.

Marge Simpson

Poznat
Poruka
8.319
Гас нема диретне везе са грејањем, битна је тепмература мотора, а то регулише термостат, ако имаш казаљку која показује температуру мотора треба да видиш да ли стоји усправно да простиш, ако после 15-так минута вожње не стоји, онда се ауто није загрејао, то може да значи да не ваља термостат. Самим тим, кад се ауто није загрејао, не може ни да греје кабину, јер топлоту узима од расхладне течности. Али би мајстор ипак то требало да зна.

Ако то није случај, ако у ауту дува хладно и кад је мотор на радној температури онда може бити клапна која дозира однос хладног и топлог ваздуха, можда се механизам покварио па не затвара хладан ваздух савим него се он меша са топлим. То би требало отворити, скинути пластике и видети, а то није баш лако.

Али највероватније је проблем што је мали хладњак, који се налази у кабини и преко кога се врши измена топлоте, пун наслага, и онда расхладна течност не иде лепо кроз оно саће, па не може ни да загреје ваздух који иде преко њега.
Ту је најлакша опција да се то не вади, тај мали хладњак, него да се приђе са спољне стране, испод хаубе, испусти антифриз, откаче она два црева која воде до њега, а затим да се испира тако што се гурне црево са чесме, па се стави мистер мускуло, па опет цревом испира итд, то је боље него вадити то.
Posle 10 minuta, motor se normalno zagreje, ali mi je onda nepotrebno grejanje jer više nisam u autu. Ispirano je dva puta, posle toga grejanje radi 5 dana pa opet ispočetka. Ne bi se tim menjanjem bakćala u ovom autu. Nego me zanima to za klimu ?

ccaterpillar

Legenda
Poruka
52.504
Posle 10 minuta, motor se normalno zagreje, ali mi je onda nepotrebno grejanje jer više nisam u autu. Ispirano je dva puta, posle toga grejanje radi 5 dana pa opet ispočetka. Ne bi se tim menjanjem bakćala u ovom autu. Nego me zanima to za klimu ?
Пусти климу, знам шта ти је проблем, мораш да промениш антифриз и да испереш не само мали хладњак него цео систем за хлађење. Вероватно си ти или неко други стављао онај прашак који зачепљава цурење хладњака.
Дакле, испустиш антифриз, , ставиш воду, и опет додаш мистер мускуло, пустиш ауто да ради пола сата тако, па испустиш воду. Онда опет, тако пар пута. Онда опет откачиш црево система за хлађење, и на један крај доведеш црево са чесме одврнеш да буде јак притисак и да пролази вода кроз цео систем и излази на другом крају, да испира.
И биће ти грејање као ново.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
52.504
Nov hladnjak je stavljen pre 6 meseci
Нема везе, није то само хладњак, то је цео систем за хлађење, црева, мотор који унутра има велику површину да би се воље хладио, ако ти је ауто стар све је то пуно наслага, уосталом провери какав је антифриз у боци расхладне течности и како изгледа дно боце, вероватно је све прљаво.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
52.504
А иначе клима ће ти свакако грејати, али је то глупо, јер ауто троши осетно више горива кад клима ради, зашто да користиш гориво за грејање када већ имаш врућ антифирз предвиђен за то.

Обилић

Ističe se
Poruka
2.478
Stariji, skoro punoletan, ali meni dobro dođe za gradsku vožnju. I već godinama traljavo radi grejanje, skoro uopšte ne radi, ali sam se navikla na te kraće relacije.
Bio je dva puta na tom nekom produvavanju "radijatora" ali bez nekih bitnijih rezultata.
Sad, moje pitanje je, da li bi se ospoobljavanjem manuelne klime (koja takođe ne radi) rešio koliko toliko problem grejanja, jer mi u stvari nije problem temperatura u vozilu, nego to što se jako magle prozori.
Проблем са радијатором је што је пробушен
и у кабину ти улази водена пара.

Приступ радијатору је тежак и скуп,.
али постоји нека руска течност коју сипаш у систем за хлађење
и запуше се све порозије у целом систему, па и у радијатору.

То је ултра јефтино, до хиљаду динара, само нађи ту течност
некада су је продавали Руси на Бубањ потоку.

Trust no one

Veoma poznat
Moderator
Poruka
13.488
Проблем са радијатором је што је пробушен
и у кабину ти улази водена пара.

Приступ радијатору је тежак и скуп,.
али постоји нека руска течност коју сипаш у систем за хлађење
и запуше се све порозије у целом систему, па и у радијатору.

То је ултра јефтино, до хиљаду динара, само нађи ту течност
некада су је продавали Руси на Бубањ потоку.
I ta tecnost zapusi pola kanala u bloku i posle 5-10000 generalka...U svakom automobilu magle stakla dok su hladna.

rz brzotrz 1972

Primećen član
Poruka
683
Imam auto koje bas puno stvara vlagu u unutrasnjosti.Kada vozim duze nije problem grijanje osusi.Do posla imam 10-ak minuta i motor dodje na radnu temp. tek kada stignem.Predlazem ti da nista ne diras.Kupi na benz.pumpi sredstvo protiv maglenja stakala i probaj sa tim.Ne diraj nista oko hladnjaka ako si ga mjenjala prije 6 mjeseci.

Обилић

Ističe se
Poruka
2.478
I ta tecnost zapusi pola kanala u bloku i posle 5-10000 generalka...U svakom automobilu magle stakla dok su hladna.
То магљење стакла је један од мојих ретких доживљаја "Зоне сумрака"
што се тиче возачких искустава.

Први пут се појавило (а да није од издахнутог ваздуха) једне јесени,
напољу је било тмурно и магловито
и ја сам помислио да ми је магла ушла кроз не знам шта ...

Онда сам свратио на пумпу и купио спреј против магљења - никаква помоћ,
све време сам ко луд трљао стакла,
држао прозоре отворене, а напољу минус - ништа није помогло !

Људи су ми причали најчудније приче
и моја машта је заиста радила свашта !

На крају сам отишао код Радуловића,
овлашћеног Бемве сервисера
и он ми је открио коначно тако просту ствар
да ми је радијатор или црево порозно.

Сад су наступили други проблеми,
син му је ишао на обуку за возача формуле 1
па је за замену радијатора тражио 33 хиљаде динара !!!

Видим ја да морам да урадим што и много богатији
те се распитам и одем код Тике "дивљака".

Каже Тика 7 иљада,
реко Тиле, како ћеш бре све ово да поскидаш, замениш... за само 7 сома ?
Не брини се каже ти, нећу ја ни да скидам ни да мењам, само сипам течност.
- А оће то да држи?
- До сад ми се нико није жалио !

И стварно, то је трајно поправило ствар
и никада више никакве сличне проблеме нисам имао.

Е сад,
после сам провалио да сам и сам могао да набавим ту течност
за пар стоја, ал нека, није ми криво.

Не бих ја то знао сам ...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.