Quantcast

Gradsko saobraćajno preduzeće Novi Sad

Da li ste zadovoljni gradskim saobraćajem u Novom Sadu?

• Da

glasova: 2 66,7%
  • Ne

glasova: 1 33,3%
  • Delimično

glasova: 0 0,0%

• Ukupno glasova
    3

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
115.471
Iako se već dugo zvanično tako ne zove u širokim narodnim masama ova firma se najčešće naziva GRAS. Voze nas već više od jednog veka. Do kraja pedesetih imali su i tramvaje koje su međutim nažalost tada ukinuti tako da su ostali samo autobusi. Njih je bilo raznih, ali najpoznatiji su Volvo koji su postali i svojevrsni simbol našeg grada. Krenulo se s njima još daleke 1968.

Ti čuveni B - 58 koje pamtimo po onim malim metalnim ručicama poluautomatskog menjača su se održali sve do početka ove decenije, dakle punih 40 godina. Posle je bilo i Novijih modela istog proizvođača, pa sam ja snimio i takve:

P90911-151930.jpg

Nažalost stare ''Volvike'' ostaće uspomena jer se sad nabavljaju drugačiji. Doduše, ti noviji nemaju motor u sredini ispod putnika što je decenijama bio standard u proizvodnji gradskih autobusa, pa su zato tiši, a imaju i klimu i tamna stakla, što sve vožnju (naročito leti) čini prijatnijom.
Najstariji autobusi u saobraćaju su marke Volvo čiji garažni brojevi počinju cifrom 6 i oni su nabavljeni 1990. godine.

Trase i stajališta su se menjali kako se menjao grad. Čuveni dispečer sa prigradskom stanicom na Ribljoj pijaci je odavno premešten na Željezničku stanicu. Autobusi odavno ne prolaze centralnim gradskim ulicama koje su sad pešačka zona i tako dalje. Ne znam kako vama, ali meni se čini da svi ovi ljudi pristojno obavljaju svoj posao i mogu reći da sam prilično zadovoljan. Naravno da uvek može i bolje, ali i ovako je solidno. Šta vi mislite?

Renegade-Ns

Iskusan
Poruka
6.096
GSP NS odavno nije bio u gorem stanju, guzve su velike jer je grad prenaseljen a primetno je da smanjuju broj polazaka i da izbacuju zglobne autobuse jer zele da postignu dve stvari: destimulisu ljude da koriste javni prevoz i da svi prelaze na sopstvena vozila i drugi je usteda.
Uglavnom je to retkost u Evropi ali u NS je procenjeno da je to dobro za grad usleda cega imamo sve vece guzve u saobracaju jer ovako los gradski prevoz sigurno ce uticati na dalju destimulaciju njegovog koriscenja.

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
115.471
Evo lepih vesti:

Novi Sad gasnim autobusima ka Zelenoj prestonici Evrope
Javno gradsko saobraćajno preduzeće “Novi Sad” će u toku ove nedelje izvršiti primopredaju trinaest solo Mercedes-Benz Conecto NGT autobusa sa pogonom na prirodni gas. Ova isporuka je uvertira u veliku obnovu voznog parka novosadskog prevoznika, nakon koje će skoro dve trećine flote koristiti CNG kao gorivo.
Ostatak podužeg teksta imate ovde. Ukratko - u narednih godinu dana će biti mnogo novih autobusa a dobitak nije samo u gasifikaciji nego i u tome što će onda velika većina autobusa imati klima uređaje.

Renegade-Ns

Iskusan
Poruka
6.096
Javni prevoz nikada nije bio u gorem stanju, neverovatno koliko je GSP propao i mislim da nijedno gradsko preduzece toliko nije unazadjeno u protekloj deceniji. Nemaju realnu sliku rasta grada pa na pojedinim relacijama su takve guzve da cesto i po 200 ljudi stoji na stanici i ne moze da udje u bus vec ceka da prodju 3, 4 polaska . Delovi grada koji su najvise rasli i prigradfska naselja imaju u spicu manji broj polazaka i ukoliko ides ujutru na posao veliki je rizik koristiti javni prevoz posebna prica su vozaci koji su nekulturni i nemaju elementarnu ljubaznost pa do raspalih autobusa koji se i dalje koriste iako vise nisu za voznju .

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
115.471
Ne znam, moje je iskustvo je umnogome drugačije. Autobusi su mnogo bolji nego što su bili pre 10, 15 i više godina. Sad imaju motore nazad umesto u sredini, pa su mnogo tiši, a i vibracija je daleko manje, tako da je vožnja uglavnom mnogo udobnija. Ostao je još izvestan broj vozila nabavljenih tokom devedesetih i oni su bučniji i rastrešeniji, ali sad već na svakoj liniji najčešće ne voze takvi. Za vozače takođe ne mogu da kažem nešto ružno, baš nijedan nije bio neljubazan ili tako nešto, a neiskusnih naravno ima, ali niko se nije naučen rodio, zar ne? Jedino ću se složiti s tim da je broj vozila na nekim linijama nedovoljan.

Renegade-Ns

Iskusan
Poruka
6.096
Jedino resenje je privatizacija GSP-a ili uvodjenje konkurencije jer ovako dalje ne ide, moja iskustva su katastrofalna i mnogo je gore prevoz organizovan nego pre deceniju dve a kulminira ove godine sve. Autobusi su u poluraspadnutom stanju i malo po malo se neki pokvari ,mnogima otisli amortizeri pa odsakuju toliko da je pitanje kada ce se neka nesreca desiti, ne pamtim da se tako nesto dogadjalo u ovim razmerama.
Pre neko jutro bila je tolika guzva da je zena iscasila ruku u guzvim jednostavno uslovi su toliko nehumani da ni za zivotinje nije ovakav prevoz a ne zele u spicu da ubace jos buseva .
Dok god se ne uvede konkurencija i privatizuje preduzece imacemo verovatno najgori javni prevoz u zemlji.

dlugomir

Zaslužan član
Moderator
Poruka
115.471
Ček zar ti Mercedes autobusi nisu oni Ikarbus ili sta vec samo sa Mercedes znakom?
Ne, nisu oni koje je onomad pokazivao Vučić. Ikarbus uopšte ne pravi autobuse na gas. Nakon nekoliko proizvedenih primeraka (1 je bio i kod nas) digoše ruke. Koliko sam informisan ovi kod nas su napravljeni u Turskoj. Mercedes dugo tamo ima fabriku, uložio je ogromna sredstva i većina svih Mercedesovih autobusa koji cirkulišu ovim delom Evrope napravljena je tamo.