Gradovi i gradski život u srednjevekovnoj Srbiji

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
O gradovima i gradskom životu uopšte u Srbiji je ne zna mnogo u širim krugovima, a i nema dela koja se ozbiljnije i detaljnije bave tom temom, tj možda ih ima ali ja do sada na njih nisma naišao :)

Koji su bili najveći i najznačajniji gradovi srednjevekovne Srbije? Kakav je bio njihov status? Ko su bili nosioci gradskog života - domaće stanovništvo, ili stranci - Sasi, Dubrovčani...? Npr grad Novo Brdo imao je svoj statut, i na vrhuncu preko 20 000 stanovnika, a kolonije Dubrovčana i Sasa davale su poseban pečat svakom gradu u kom su postojale

Posebno me interesuje kakav je bio status primorskih gradova u Srbiji, kolika im je bila autonomija, kakav je bio odnos prema centralnoj vlasti, kakva je bila struktura stanovništva i koliko se njihov način života razlikovao od gradova u unutrašnjosti? Koliko je bilo Srba u primorskim gradovima, i da li je bilo stacioniranih srpskih vojnih garnizona u njima? Znam da su imali određen stepen autonomije, da su imali statute poput gradova na Zapadu, da su čak kovali sopstveni novac, da su imali razvijenu privredu, i da su bili dobar izvor činovnika srpske državne administracije

Da razjasnim - tema se ne tiče gradova kao običnog utvrđenog mesta i sedišta nekog amnjeg garnizona, već pravih gradova kao naseljenog mesta, sa određenim društvenim životom
 
Država Nemanića nije imala razvijeni gradski život, verovatno iz straha vladara da se tako lokalni gospodari mnogo ne osile. Bio je nedavno jedan feljton o tome u Danasu, ako ga pronađem postovaću ga ovde.

Da, ali je gradski život bio veoma razvijen u primorju, a kasnije se javljaju začeci gradskog života u unutrašnjosti - pomenuo sam već Novo Brdo, kasnije i Smederevo, a bilo je i drugih većih gradova poput Prizrena, Skoplja i još nekih gradova koje su Srbi osvojili prilikop prodora na račun Vizantije
 
Da, ali je gradski život bio veoma razvijen u primorju, a kasnije se javljaju začeci gradskog života u unutrašnjosti - pomenuo sam već Novo Brdo, kasnije i Smederevo, a bilo je i drugih većih gradova poput Prizrena, Skoplja i još nekih gradova koje su Srbi osvojili prilikop prodora na račun Vizantije

Тешко да ово има везе са реалношћу!

Код нас су били више заступљени градови тврђаве у склопу кога се налазио и дворац месног владара!

ЗВЕЧАН
1874297-3.jpg


НОВО БРДО
novobrdo-ps-01.jpg


ВУЧИТРН -  (ВОЈИНОВИЋА КУЛА)
5396.jpg


Да нисмо пали под мухамеданско ропство..вероватно би се и наша архитектура развила у правцу .. двораца у варварској европи!


А имамо и Дворац Брњак

Брњак (код локалног становништва уобичајени су и називи Брњаци и Брњаке) је насеље у општини Зубин Поток на Косову и Метохији. Атар насеља се налази на територији катастарске општине Брњак површине 2.981 ha. Некада једно од највећих села Ибарског Колашина, и налази се у сливу Брњачке реке која тече са обронака Мокре Горе. Налази се 25 km западно од Косовске Митровице. Делови насеља су Башча, Ћуковац, Поповиће, Јаковљевиће, Швиковиће... ово су разбацани делови који заједно чине Брњак. Због пута који је водио из Метохије у долину Рашке и због непосредне близине Јелеч града (Јеленин Град), Брњак је постао једно од важнијих насеља у Колашину. У Брњацима, на месту познатом као Јерињино Село или Јелач До је био дворац краљице Јелене Анжујске, жене краља Уроша I и мајке краља Милутина и краља Драгутина. Као двор Јеленин Брњаци се помињу већ од 1267/68.[1] У оквиру дворца је била чувена краљичина школа за васпитавање младих девојака. У месту Крње откривени су остаци цркве и гробља у њеној близини. Други остаци су везани за Саставце на развођу Брњачке и Оклачке реке при самом ушћу у Ибар. Ту је вероватно живела Краљица Јелена, јер су откривени остаци зграда врло великих димензија. У турском попису из 1455. године каже се да Брњак има 30 српских кућа. Према записима из каснијег турског доба, у близини манастира Светог Петра Коришког и његове испоснице пронађене су мошти овог пустињака и светитеља. У селу се налазила црква Св. Недеље од које су данас остале само рушевине. Село је висећим мостом који прелази преко језера Газиводе повезано са магистралним путем Рибариће-Косовска Митровица на којем је и контролни пункт и административни прелаз Милиције Србије. После ослобађања од турске власти место је у саставу Звечанског округа, у срезу митровичком, у општини брњачкој и 1912. године има 473 становника (заједно са засеоцима: Сашче, Добрићи, Јеремићи, Поповићи, Ћуковац и Швиковићи). У периоду 1952-1955. година Брњак је био седиште Општине Брњак у саставу Звечанског среза за данашња насељена места: Бабиће, Бања, Брњак, Витаково, Вукојевиће, Горње Вараге, Драгалица, Клечке, Оклаце и Пресека. Укидањем општине Брњак њена територија је ушла у састав општине Зубин Поток.


Ако кога интересује детаљније о споменицима културе у Србији!

http://spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs/list.php

Призренска тврђава

1659.jpg


Жабљак, Скадарско језеро
2450.jpg
 
Nije tema o utvrdama tipa Magliča i Zvečana, i vladarskim dvorovima, već o pravim gradovima!

A razvijenost gradova u primorju i te kako iam veze sa realnošću, s obzirom da su postojali gradovi u pravom smislu reči, sa razvijenim društvenim i privrednim životom, sa svojim aktima - statutima....

A Novo Brdo je na vrhuncu imalo više od 20000 stanovnika, čitao sam jedan tekst o tome, ali sam zaboravio u kojim novinama, a i Smederevo je imalo prilično razvijen pravi gradski život u odnosu na druga mesta u Srbiji, sa gradskom upravom i civilnim naseljem
 
Poslednja izmena:
Код нас су били више заступљени градови тврђаве у склопу кога се налазио и дворац месног владара!


Наравно.

Да нисмо пали под мухамеданско ропство..вероватно би се и наша архитектура развила у правцу .. двораца у варварској европи!

Е, па сад. Вероватно да је тако. Као што ја могу кажем да је велика могућност (да Србија није због своје неслоге пала под Турке) да би ми данас били католици, као и да би у неком облику засигурно заживела ренесанса. Док у Европи стварају један Шекспир, Молијер и многи други - Срби су у ропству...
 
Наравно.



Е, па сад. Вероватно да је тако. Као што ја могу кажем да је велика могућност (да Србија није због своје неслоге пала под Турке) да би ми данас били католици, као и да би у неком облику засигурно заживела ренесанса. Док у Европи стварају један Шекспир, Молијер и многи други - Срби су у ропству...
Мислим да се може рећи да се у Срба извесна форма ренесансе десила у доба деспота Стефана.
 
Nije tema o utvrdama tipa Magliča i Zvečana, i vladarskim dvorovima, već o pravim gradovima!

A razvijenost gradova u primorju i te kako iam veze sa realnošću, s obzirom da su postojali gradovi u pravom smislu reči, sa razvijenim društvenim i privrednim životom, sa svojim aktima - statutima....

A Novo Brdo je na vrhuncu imalo više od 20000 stanovnika, čitao sam jedan tekst o tome, ali sam zaboravio u kojim novinama, a i Smederevo je imalo prilično razvijen pravi gradski život u odnosu na druga mesta u Srbiji, sa gradskom upravom i civilnim naseljem

Ozbiljni istoricari navode da Novo Brdo nije moglo imati vise od 4000 stanovnika...ali i to je za tadasnje vreme velika cifra...

Tri tipa gradova je postojalo u tadasnjim srpskim zemljama 1. primorski (sa vecinskim romanskim stanovnistvom-Kotor,Budva,Bar,Ulcinj...)
2. vizantijski (grcki gradovi koje su Srbi osvojili i vremenom slavizirali stanovnistvo-Skoplje,Prizren...)
3. rudarsko-trgovacki centri (osnovali ih Sasi pa naselili primorski trgovci i okolno srpsko stanovnistvo Novo Brdo,Janjevo,Pristina,Brskovo,Rudnik...)
 
Мислим да се може рећи да се у Срба извесна форма ренесансе десила у доба деспота Стефана.

То су биле искре, почеси ренесансе - али не и у потпуном смислу. Извесна форма, да.

Могу сигурно рећи да би се та форма развила до пуног значења, али на жалост нисмо имали ту срећу.
 
Interesuje me zašto izbacujete Bosnu iz ove priče? Izgleda da ste i vi prihvatili ono što nam je nametnuto da je Srbija=Raška! Mislim na veliku većinu forumaša! U Bosni nije bilo mnogo gradova, ali je ipak bilo! Interesantna je tema gdje bi se mogli nalaziti gradovi Kotor i Desnik o kojima govori Porfirogenit! Gdje se nalazila Vrhbosna? Postoji još par zanimljivih gradova kao npr. Srebrenica, Mile, Ključ ili Zvornik koji je više "raški" nego "bosanski"! Ima još interesantnih gradića nastalih u decenijama pred kraj bosanske srednjevijekovne države...
 
Interesuje me zašto izbacujete Bosnu iz ove priče? Izgleda da ste i vi prihvatili ono što nam je nametnuto da je Srbija=Raška! Mislim na veliku većinu forumaša! U Bosni nije bilo mnogo gradova, ali je ipak bilo! Interesantna je tema gdje bi se mogli nalaziti gradovi Kotor i Desnik o kojima govori Porfirogenit! Gdje se nalazila Vrhbosna? Postoji još par zanimljivih gradova kao npr. Srebrenica, Mile, Ključ ili Zvornik koji je više "raški" nego "bosanski"! Ima još interesantnih gradića nastalih u decenijama pred kraj bosanske srednjevijekovne države...

Zato sto Bosna nije srpska drzava u srednjem veku...
 
U njoj zive Bosnjani...samo da dodam da se neko ne popali-ti Bosnjani nemaju veze sa danasnjim Bosnjacima

Живе(ли су) Бошњани као што у Крајини живе Крајишници, у Нишу Нишлије у Војводини Војвођани.

Проблем са Босном и градовима је ем недостатак извора ем недостатак урбанизације :)
 
Живе(ли су) Бошњани као што у Крајини живе Крајишници, у Нишу Нишлије у Војводини Војвођани.

Проблем са Босном и градовима је ем недостатак извора ем недостатак урбанизације :)

Kako mozete da poredite neke regionalne nazive sa narodom koji ima drzavu nekoliko vekova,ima svoju religiju,svoje obicaje,svoj feudalni sistem,svoju redakciju staroslovenskog...

Ima i izvora i urbanizacije u Bosni,bar od 14.-og veka,i tamo su se stvorili urbaniji centri zamahom rudarstva i trgovine...

Iz vremena kada je habsburski sluzbenik Benedikt Kuripesic putovao kroz Bosnu 1530., izvestio je da u toj zemlji zive tri naroda. Jedan su Turci, koji "krajnje despotski" vladaju krscanima. Drugi su "stari Bosanci, koji su rimokatolicke vere". A treci su "Srbi koji sebe nazivaju Vlasima... Doselili su se iz Smedereva i Beograda"." Kao sto vidite,postoje i Bosnjani koje razlikuje od doseljenih Srba (od tih Srba ce docnije nastati danasnji muslimani Bosnjaci i bosanski Srbi)...Bosnjani su se vecinom iselili dalje na sever,a oni koji su ostali su se vremenom pretopili u verski srodne Hrvate...
 
Poslednja izmena:
Vratite se na temu! O Bosni imate toliko drugih tema na kojima možete nastaviti o tome da diskutujete. Temu je jasno postavljena, Bosna i Srbija nisu isto, iako obe naseljava srpski narod

Najbolji nas istoricar koji se bavio razdobljem srednjeg veka,Sima Cirkovic (koji je uostalom jedan od najboljih evropskih medievista),razlikuje Bosnjane i Srbe kao dva razlicita naroda,a covek se nekoliko decenija bavio srednjovekovnom istorijom Bosne...tu se za mene ova prica zavrsava,mozemo da pisemo ponovo o gradovima...
 

Back
Top