Grad Valjevo

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.184
DjDjokovic-142.jpg


Valjevo se nalazi u Zapadnoj Srbiji, u Kolubarskom okrugu, na nepunih 100 kilometara južno od Beograda. Gradsko jezgro smešteno je u kotlini kroz koju protiče reka Kolubara. Valjevo spada među veća i razvijenija naselja u Srbiji. Prema popisu iz 2010. godine, grad Valjevo ima 72.435 stanovnika, a cela opština Valjevo ima 117.761. Nalazi se na prosečnoj nadmorskoj visini od 185 metara

DjDjokovic-189.jpg


Ima povoljan geografski položaj koji se ogleda u blizini više važnih saobraćajnica, kao što su Ibarska magistrala, magistralni put koji vodi ka Jadranskom moru, Bosni i Hercegovini, Mačvi i Vojvodini, kao i pruga Beograd-Bar i pruga Valjevo-Loznica u izgradnji.Uz grad se nalazi i Aerodrom Valjevo sa potencijalom da u budućnosti usluži ceo Kolubarski okrug.
U Valjevu se Jablanica i Obnica spajaju u reku Kolubaru. U Kolubaru se, na teritoriji Valjeva, takođe ulivaju reke Ljubostinja i Gradac.
Valjevo zauzima posebno mesto u istoriji srpskog naroda. Valjevo i Valjevci su često imali istaknutu, a neretko i vodeću ulogu u pokretima za nacionalno oslobođenje.Pored vojskovođa i narodnih vođa, valjevski kraj je iznedrio i veliki broj značajnih književnika, umetnika i naučnika. Istovremeno, ovaj grad se svrstava i među najstarije gradska naselja Srbije.
U neposrednoj blizini hotela Grandu koji se nalazi u centru Valjeva, naTrgu Živojina Mišića, u trgovačkoj ulici Kneza Miloša. nalazi se beli mermerni most, koji moderno Valjevo spaja sa starom boemskom i zanatlijskom čaršijom Tešnjar, kao i spomenici vojvodi Živojinu Mišiću i pesnikinji Desanki Maksimović. Hotel se nalazi između zgrade Narodnog muzeja Valjevo i zgrade starog Muselimovog konaka, u kojoj je takođe izložena muzejska postavka.
 
@Nina
Hahahahahahahahahahaha
Izvini, ali ne znam šta pre da ispravim :lol:
1. Spada u razvijenije...MRTAV GRAD, tako ga i zovu.
2. Blizina Ibarske magistrale?! To je kad prođeš Lajkovac, pa se izlazi na Ibarsku, inače je VA poznat po tome što je baš suprotno: SLEPA ULICA. Niko ne prolazi ovuda.
3. Tačno je za prugu Beograd-Bar, to je ustvari Subotica- Bar preko Novog Sada, Beograda i Valjeva, a to za legendu Valjevo- Loznica se priča od vremena dok je moja baba bila živa (preko 30 godina se to "planira" :lol: )
Ne znam ko si ni odakle si, ali reći ću ti nešto: u Valjevu žive samo dve vrste ljudi: oni koji su rođeni ovde i oni koji su glavom bez obzira pobegli od nečega.
Željko Joksimović je iz Valjeva, jednom je izjavio da prestanu da ga nazivaju "Valjevcem" kada je više od pola života proveo u Beogradu, i učinio sve da se izvuče odavde i takođe pomogne bratu da ode.
Jedino zajedničko Valjevcima je želja da odu iz Valjeva.
Pozdrav...iz Valjeva :lol:
 
Po tebi Ibarska magistrala treba da prolazi kroz centar Valjeva da bi bila blizu..?
Nećemo ironično...
Evo odgovoricu ti zašto. Lajkovac je udaljen od Valjeva 27 km. U normalnim uslovima, okolnostima, državi u krajnjem slučaju, to je ništa, dakle, vrlo blizu.
Međutim, kada skreneš sa Ibarske magistrale i uđeš u Lajkovac, i nema posle 14h ama baš nikakvog prevoza, ni autobusa ni voza, možda onaj večernji voz za Bar, ako možeš da čekaš, e onda ti jedino preostaje autostoperski vodič kroz galaksiju, što svaki student iz Valjeva nažalost odlično zna.
Da zlo bude gore, ako ti neko i stane, retko ide do Valjeva, obično 2, 5 ili 15 km, i dok promeniš tako nekoliko prevoza čini ti se da si prošao 127 a ne 27 km.
Barem je tako bilo ceo moj život, e tu bi mogle one priče kako su naše bake i deke išli u školu "I leti i zimi po snegu, uzbrdo u oba pravca" :lol:
 
Poslednja izmena:
Живео сам неко време у Ваљеву, вежу ме лепе успомене за тај град. Читам вашу преписку и морам рећи да сте обоје донекле у праву. Није све баш тако сјајно у Ваљеву. Ипак, не могу да разумем Ваљевце са тим ставом 'у Ваљеву је најгоре...'. (а слушао сам га често од Ваљеваца). Дајте мало локалпатриотизма. Нека је и најгори, то је ваш град. Ви ваљда треба да га учините бољим. Нека ми нико не замери што можда паметујем, али ја тако размишљам.
И још нешто, нигде нисам прочитао ту Жељкову изјаву. Знам да су и он, и Неверне Бебе, и Матија Бећковић, својевремено и Мики Јевремовић, доктор Ђукановић и још многи други Ваљевци из расејања увек имали само речи хвале за овај лепи град.
Поздрав Ваљевци, и још једном не замерите.
PS на Јадру је најлепше! :)
 
U pravu je za Ibarsku. 27 kilometara uopste nije blizina, jer zimi, ili po magli ili po kiši, tih 27km ti se otegne kao 127km.
I ruku na srce, malo je sta promasila u svom opisu. Nisam iz Valjeva, ali sve sto je rekla M4j4 stoji kao tacno.
Slucajni prolaznik ili turista moze biti odusevljen.
Ali, i pored svega toga recenog, kao i u celoj Srbiji, i u Valjevu uvek ima ljudi na ulici,letnjim bastama, opusteni, nasmejani, deluje kao vrlo zivahan i prijatan grad.
 
... to sto se tice blizine magistrale, stvarno nekad ume da se otegne i nije dobra povezanost, sto se tice zeleznice, fantastican je broj polazaka vozova prema Uzicu i CG, bar ih ima u poslednje vreme,
(npr iz Bg mozes krenuti ujutru oko pola 8, u 9 si u Valjevu, u 11 i 15 u Uzicu, tacno u minut, a lokalnim busom za 20 min na Zlatiboru. i uvece se vratiti, il prenociti. Mi cesto tako skoknemo na Zlatibor. I u suprotnom pravcu isto je dobra veza. karta oko 450 din u jednom pravcu, dzabana, i 200 bus do Z, znaci za 1300 din odemo i vratimo se sa Zlatibora)
... pazljivije isčitavajući Ninin uvodni post, ne vidim nikakve greske ni u njemu. Ovaj termin "vece i razvijenije naselje" ako te pogodio, mislim da se ne odnosi na industriju, privredu, nego na naselje kao naselje, jeste veliko i prostrano. Valjevo ima divne siroke ulice sto mu daje na sirini i utisku velikog bogatog grada, zdanja su mu starinska sa kitnjastim fasadama, isto odaju utisak starijeg otmenijeg grada. (pa i nemamo bas u Srbiji puno gradova tog tipa) .
Ostalo su geografski i ist podaci, nigde greske nema, proveravala sam vise puta :D
e sad, sto bi Valjevci negde drugde, mnogi bi...
 
Valjevo je lep grad, naročito van sezone grejanja. Ima dosta stvari za videti u okolini, ljudi su generalno prijateljski raspoloženi, stranci se po pravilu lepo provedu u Valjevu.
Sada mi od stana u Zemunu do Valjeva treba tačno 65 minuta normalne vožnje, to nije puno. Ibarska magistrala je najzad otišla u istoriju, što je još jedan plus za Valjevo.
 
Meni je Gradac mnogo lep, imam u telefonu video od avgusta 2019. vodenica i vodeničar pravi ručno od drveta nešto ....šteta ne može video
"Idem" do Fejsbuka da vidim da nemam možda tamo neku sliku...
Eto, letos baš bila vrućina, para za more nema, mene spucala nostalgija pa navalim "Ajmo u Valjevo" i stvarno, onaj restoran sav od drveta pored vodenice...p r e l e p o!
Doduše, Valjevu lepote nije falilo, nego što reče User Fiendly nema perspektive, mož' se slikaš ....
A o tih (1)27 km sam sa Ninom svojevremeno raspravljala sat vremena u inboxu, lol, ne pada mi na pamet da opet ulazim u tu priču 🤣
Pozdrav svima
 
Meni je Gradac mnogo lep, imam u telefonu video od avgusta 2019. vodenica i vodeničar pravi ručno od drveta nešto ....šteta ne može video
"Idem" do Fejsbuka da vidim da nemam možda tamo neku sliku...
Eto, letos baš bila vrućina, para za more nema, mene spucala nostalgija pa navalim "Ajmo u Valjevo" i stvarno, onaj restoran sav od drveta pored vodenice...p r e l e p o!
Doduše, Valjevu lepote nije falilo, nego što reče User Fiendly nema perspektive, mož' se slikaš ....
A o tih (1)27 km sam sa Ninom svojevremeno raspravljala sat vremena u inboxu, lol, ne pada mi na pamet da opet ulazim u tu priču 🤣
Pozdrav svima
To je bivsa vidra, nekada je tu bila lepa klopa, sad je skupo i bzveze.
Problem Valjeva je sto nemas gde da radis ako nisi u Krusiku i Gorenju. Gorenje je kupio Hisense i firma puca po svim savovima i bas je losa situacija, Krusik je mesto gde se ubacuju partijski kadrovi i rodjaci od radnika, znaci katastrofa. U obe fabrike ne trebaju skolovani ljudi, treba im prosta radna snaga da rade za smesne pare, s time sto je plata u Krusiku mnogo bolja, ali su obe firme u dubiozi.
Imas jos par firmi tipa Bosis, Publik, Enel, Europrom... koji nesto rade, ali tu nema nesto puno ljudi zaposleno. U principu, lose je.
Za mlade je sutuacija sledeca.
Imas Tesnjar gde je vecina lokala i gde se vecina stvari desava, ali se i ti lokali zatvaraju polako. Imas one sto rade punom parom i ostale sto su pred gasenjem, ekipe se tu stalno drze iste i rasporedjene su po godistu mahom. Da dodjes za 5 godina, slicna ekipa ce da bude na istom mestu. Za malo starije ima Abras, Govornica i eventualno Avantura, to je za alternativne, za ove druge je tu Zipa, Lasta i Prezident i to je sve. Sve su to isti ljudi koji se vrte tu godinama.
 
User Fiendly tamo nikad nije ni bilo gde da se izađe
Ili rade od 23 do 00 🤣
Smejem se od muke, mladost mi je prošla sedeći leti kod česme kod "Granda"
Jedino kafić bukvalno legendarni je bio "Morison"
I "Šervud"
Sad ću da ti kažem sa kim sam odrasla, ako si čuo za metal bend "Amon Din"?
Šapi? Znaš ko je? Mada verujem da je ceo bend otišao iz države, izgubili smo kontakt davno
Bili su u "Barutani" (mislim na Beograd) često predgrupa a svirali su i na EXITu
Eto...znam i Maksa, starijeg lika, iz "Invazije", Goricu Ponjavić (neko vreme bila u Nevernim Bebama) Dijanu Popović, bila mi kao sestra....
Uglavnom, dakle, sa bendovima "visila"
Rock'n' Roll ;)
 
Ja sam malo mladji, ali sam izlazio u Morison kod Tene i u u onaj motoklub sto je drzao Zmija. Ne secam se kako se zvao.
Sve je to zatvoreno sada. Mislim da sam bio na koncertu Amon Dina u domu omladine negde 2010te ili malo pre toga.🙈
Da, "zavozala sam se", pričam o nečemu što je bilo bukvalno pre 18-19 godina
Au sama sebe šokiran, kud ode vreme 😳
 
Ja sam malo mladji, ali sam izlazio u Morison kod Tene i u u onaj motoklub sto je drzao Zmija. Ne secam se kako se zvao.
Sve je to zatvoreno sada. Mislim da sam bio na koncertu Amon Dina u domu omladine negde 2010te ili malo pre toga.🙈
Da, "zavozala sam se", pričam o nečemu što je bilo bukvalno pre 18-19 godina
Au sama sebe šokiran, kud ode vreme 😳
 

Back
Top