Ово треба пажљиво прочитати
Из неког необјашњивог разлога никада до данас нису урађена сеизмолошка испитивања на локацији будуће бране! Научно је доказано да су издробљене гранитне стене показатељ да се на неком тлу налази жариште будућих земљотреса, јер се гранит дроби од подземних померања. Усред саме бране налази се огромно брдо од дробљивих гранитних стена, од кога су Ваљевци деценијама узимали такозвани тампон за насипање путева.
Наиме, брана се налази у близини жаришне зоне сударања огромних тектонских плоча Вардарске и Јадарске где се очекују епицентри будућих земљотреса. Народ овога краја, са страхом се сећа земљотреса у Мионици 1988. године, од чијих последица се није залечио до данашњих дана…
У научној студији о сезмолошкој неоправданости градње бране Ровни,
коју је радила група аутора са Геолошког института Србије стоји да у ваљевском крају постоји активан сеизмолошки разлом.
На овом месту треба подсетити да је у време започињања радова на брани Ровни један човек одлучно одбио да се сагласи са овим „пројектом“. Био је то тадашњи експерт института Јарослав Черни из Београда, професор Јован Перић.
"Протомајстори" надолазеће невоље, потражили су друга имена од науке које би подржала овај сулуди наум…
Радови су започети без, у то време законом обавезујуће, ревизије за велике пројекте, а од тада до данас многи закони су заобиђени да би временом постало јасно да је хидро-систем Ровни много мање експертски, а много више политички пројекат, што ће се касније показати као проблем са несагледивим последицама. У том светлу треба тумачити и чињеницу да до данас није урађена Студија изводљивости и процене утицаја на животну средину.
Ипак, упркос свему, овај мрачни пројекат на реци Јабланици код Ваљева, ускоро ће постати активна општа опасност, равна вулкану. Наиме, пуњење језера најављено је за јесен, ове катаклизмичке, 2012. године!
Сам пројекат данас више нико и не помиње, а инвеститори свом снагом бране брану Ровни, док ЈП Колубара и Хидротехника изјављују да законски обавезна студија "
Процена утицаја бране на животну средину" никада није ни урађена, а у свему се не оглашава ни Министарство културе као управни надзорник заштићеног споменика културе Ваљевска Грачаница.
Дубина потопа
Хидролошке и геолошке карактеристике тла, за хидро акумулацију Ровни са максималном котом акумулације од 364 метара надморске висине је таква, тврде стручњаци, да су велики изгледи да може доћи до еколошке катастрофе. Јер уколико хидроакумулација Ровни премаши коту 333, барска вода ће загадити огромне ресурсе подземних вода за пиће. Професори са Рударско – геолошког факултета, те Геолошког института, у више наврата су упозоравали на неопходност рада на независној Студији изводљивости.
Првобитни провизоријум од пројекта регионалног водоснабдевања, темељио се на процени да ће цео регион имати 700.000 становника, а само Ваљево 200.000 становника. Данас, Ваљево има једва 90.000 становника, цела регија једва 200.000, а у међувремену, сви градови за које је било предвиђено да се снабдевају из ове акумулације, решили су проблем свог водоснабдевања. Мионица има чак три фабрике за флаширање водом. Секција геолога ваљевске канцеларије Инжењерске коморе Србије сматра да ће ова будућа "највећа вештачка бара" у западној Србији загадити подземне воде.
- У будуће акумулационо језеро сливаће се муљ, лишће и метали из пестицида и вештачких ђубрива, тако да је употребљивост такве воде крајње дискутабилна. Таква вода из језера ће кроз кречњак загадити подземне воде и врела Градац и Пакље која Ваљево снабдевају најквалитетнијом водом у Србији. Ваљевци морају бити свесни да добијају потенцијалну хидрогеолошку бомбу над главом јер нису урађене ни анализе утицаја акумулације на сеизмичност и микроклиматске односе – упозорава геолог Драган Петровић.
Геолози су апеловали на републичке и локалне власти да пуњење акумулације зауставе до висине од 35 метара како би се спречило мешање барске и изворске воде и од потапања заштитила црква Грачаница.
Како се наводи у независним студијама Ваљево има нескоришћене ресурсе питке воде за још неколико Ваљева. Ни Пакаљска врела ни вода уз Градачких врела нису сакупљене, а Ваљево још лежи над највећим подземним језерима питке воде Лелићког карста. Изнад манастира Грачаница, у кањону Сушице налазе се кречњачки подземни понори, јаме и порозно тло, те реке понорице, а који су подземним токовима повезани са изворима реке Градац, врелом у Пакљама и свим подземним језерима на којима почива Ваљево.
Вода из акумулације Ровни , загађена не само хемикалијама са њима, већ и тешким металима из напуштених околних рудника трајно би уништала ова блага.
Једно од овдашњих предања каже да су три брата Немањића сазидали три цркве: Јовањску, Грачаничку и Пустињску. Па када су браћа дошла, да виде чија је црква најлепша, задивили су се лепоти цркве Пустињске, и старија браћа рекоше млађем брату: Лепа ли је, пуста ти остала. Због тога се, како каже то предање и ова црква прозвала Пустиња. Судњи дан предвиђа да ће и та Пустиња бити потопљена.