Quantcast

GPT, Recovery particije, SSD, Win10?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.204
Prvo da samo kao zanimljivost navedem kako je svojevremeno Win98 sa Office paketom i hrpom osnovnih programa stao na 550 MB, a danas Win10 ima toliko samo na 'System Reserved' particiji! :zcepanje:
sus-reserved.png

No dobro, a sada malo ozbiljniji problemi: Acer laptop, Win10, GPT-organizacija diska i hrpa raznih particija:
Acer.png

Ja sam to klonirao na SSD 120GB, a ova zadnja Recovery Particija mi UKRALA 14 GB prostora! Grrr. Pitanja:

1) Hoću li dobiti brže dizanje i rad sistema ako sve to prebacim na MBR-organizaciju
2) Hoću li onda morati ponovo instalirati sistem, ili ću uspeti samo vraćanjem Win10 sistemske particije na taj MBR-disk
3) Ako to neće proći, hoće li to Install DVD moći da popravi (Repair) BEZ ponovne instalacije cele desetke??
PS: Povratak na tvorničke postavke mi nije zanimljiv, od tada je napravljena nadogradnja na 1909 itd...

zaluđenik

Ističe se
Poruka
2.469
Što je nekad bilo, sad se pripoveda :D

---

1) Mislim da ne.

Laptopovi imaju te recovery particije za vraćanje na "fabričko" stanje. Ako si dovoljno iskusan korisnik, verovatno ti tako nešto nije potrebno (kh, kh, true image, kh kh) i mogao bi da ih obrišeš, jedino što ne znam je kakva je situacija ako je laptop još u garanciji (ja sam moj uzeo polovan - garancija, šta je to? :))

bmaxa

Ističe se
Poruka
2.891
1) Hoću li dobiti brže dizanje i rad sistema ako sve to prebacim na MBR-organizaciju
Ne. mbr je samo fora kako se organizuje prostor na disku.
2) Hoću li onda morati ponovo instalirati sistem, ili ću uspeti samo vraćanjem Win10 sistemske particije na taj MBR-disk
Teoretski ne bi trebalo. mbr koristi prvi sektor za bootloader a UEFI EFi sistemsku particiju. Znaci fora je samo u bootloaderu.
E sad da li to mozes lako izvesti na Windows-u koji nije pravljen za inteligentne korisnike :P

3) Ako to neće proći, hoće li to Install DVD moći da popravi (Repair) BEZ ponovne instalacije cele desetke??
repair ne znam, sve zavisi, ali ako mislis da ce repair detektovati mbr/gpt i staviti adekvatni bootloader, mislim da
si previse optimistican :P

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.204
Što je nekad bilo, sad se pripoveda :D

---

1) Mislim da ne.

Laptopovi imaju te recovery particije za vraćanje na "fabričko" stanje. Ako si dovoljno iskusan korisnik, verovatno ti tako nešto nije potrebno (kh, kh, true image, kh kh) i mogao bi da ih obrišeš, jedino što ne znam je kakva je situacija ako je laptop još u garanciji (ja sam moj uzeo polovan - garancija, šta je to? :))
nema više garancije, nije problem

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.204
Ne. mbr je samo fora kako se organizuje prostor na disku.

Teoretski ne bi trebalo. mbr koristi prvi sektor za bootloader a UEFI EFi sistemsku particiju. Znaci fora je samo u bootloaderu.
E sad da li to mozes lako izvesti na Windows-u koji nije pravljen za inteligentne korisnike :P

repair ne znam, sve zavisi, ali ako mislis da ce repair detektovati mbr/gpt i staviti adekvatni bootloader, mislim da
si previse optimistican :P
ILi je GPT nekakva nova softverska PERVERZIJA jer su na disku i dalje NTFS-particije!

I ne očekujem da se Majkrosoft snađe kada mu GPT prebacim na MBR! Zato i pitam! Postupak bi bio ovaj: Kompletno sa 'LLF' očistim disk od A do Ž. Onda formatiram disk kao MBR i napravim NTFS particiju. Onda iz IMAGE datoteke na tu particiju nabacim SAMO Win10 particiju. I sada je sigurno da se neće bootati jer nemam bootloader za MBR. I pitanje: Da li će Install DVD pod Repair znati urediti MBR-bootloader da to proradi bez reinstalacije cele desetke?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.