Govorne mane

Samsonight

Veoma poznat
Poruka
14.709
mouth speak GIF by Kochstrasse™

Jasno nam je svima šta su i kako se manifestuju uglavnom, a najrasprostranjenija je mucanje, ali me zanima neko iskustvom potkrepljeno mišljenje-kako se odnositi prema njima, da li možda postoje načini da im se pomogne da prevaziđu takve smetnje?

Do sad sam praktikovala da svojim odraslim poznanicima koji mucaju uskačem u pomoć i dovršavam njihove misli... prosto jer sam nestrpljiva i jer mislim da ih toliko razumem da nema potrebe da čekam da svoje iskaze dovrše.

Intimno, jedan na jedan, razgovor je uglavnom mnogo kvalitetniji, i čak čitave misli izgovore bez zadrške, ali mešanjem trećih lica obično ne mogu da se izraze lako, i to postaje noćna mora.
Razmišljam... oni ne reaguju loše na to, ipak nismo stranci, ali šta ako ih povređujem time što tako uskačem u pomoć, u želji da im olakšam stvari, i govorim umesto njih kao neki prevodilac ili drveni advokat?
Da li iko ima neki primer i savet vezano za ljude sa govornom manom? Hvala unapred!

(Slobodna sam da temu smestim na psihologiju, ali ukoliko sam pogrešila, molim moderatore da mi pomognu da nađem temi dobro mesto. Hvala!)

Pa nema sta da budes nestrpljiva, niti da menjas brzinu dopunjavanja reci osobi koja muca. :)
Jedino sto bi mogla (i to mislim generalno) je da budes razloznija prema onome sto ti taj neko govori, da mu ne stvaras dodatnu frku i paniku u razgovoru,
dodatnim nanosom nekih tvojih konfuzija, vec bas da ga smirujes razumevanjem onog sto saslusas...kao sto fudbaler ustopuje loptu, da ide igra laganije. :cool: :)

meni brbljivost neobaziranje na sagovornika, upadanje u rec jesu najgora govorna mana
Videla bih te...
Pitanje je... da li time što ih razumemo, mi želimo da budemo njihovi prevodioci, tj, da li nekim slučajevima oni ipak ne žele to i misle da ih ugožavamo time što znamo šta hoće da kažu?
Da ih ne pitamo...
ali uviđam da je najbolje da osobe koje su mi drage je najbolje da pitam lično.

Videla bih te...
Pitanje je... da li time što ih razumemo, mi želimo da budemo njihovi prevodioci, tj, da li nekim slučajevima oni ipak ne žele to i misle da ih ugožavamo time što znamo šta hoće da kažu?
Da ih ne pitamo...
ali uviđam da je najbolje da osobe koje su mi drage je najbolje da pitam lično.
jos nisam sreo nikoga da toliko ne moze da se izrazi...

Imam druga koji zamuckuje, inace nemam tih problema ali kad pricam sa njim ponekad se i meni desi da zamucnem nesto sitno.

ustvari imam jos jednog druga koji bas zamuckuje i svaki put se precenem od smijeha, ne mogu da se uzdrzim.

mouth speak GIF by Kochstrasse™

Jasno nam je svima šta su i kako se manifestuju uglavnom, a najrasprostranjenija je mucanje, ali me zanima neko iskustvom potkrepljeno mišljenje-kako se odnositi prema njima, da li možda postoje načini da im se pomogne da prevaziđu takve smetnje?

Do sad sam praktikovala da svojim odraslim poznanicima koji mucaju uskačem u pomoć i dovršavam njihove misli... prosto jer sam nestrpljiva i jer mislim da ih toliko razumem da nema potrebe da čekam da svoje iskaze dovrše.

Intimno, jedan na jedan, razgovor je uglavnom mnogo kvalitetniji, i čak čitave misli izgovore bez zadrške, ali mešanjem trećih lica obično ne mogu da se izraze lako, i to postaje noćna mora.
Razmišljam... oni ne reaguju loše na to, ipak nismo stranci, ali šta ako ih povređujem time što tako uskačem u pomoć, u želji da im olakšam stvari, i govorim umesto njih kao neki prevodilac ili drveni advokat?
Da li iko ima neki primer i savet vezano za ljude sa govornom manom? Hvala unapred!

(Slobodna sam da temu smestim na psihologiju, ali ukoliko sam pogrešila, molim moderatore da mi pomognu da nađem temi dobro mesto. Hvala!)
Moj kolega muca i ne zna da izgovori slovo "R".Sad,...to njemu ne pravi problem da bude među boljim ing.brodogradnje.
Teško da bi se sa govornim manama zaposlio na TV-u kao spiker,...ali bože moj.
Niko mu niti pomaže, niti odmaže, niti ga bilo ko ismejava.Otac dvoje dece, vredan i pametan čovek.Kontam,...ako je očigledno da im to ne pravi probleme u svakodnevnom životu, onda nije ni važno.

Back