GOVORI SRPSKI DA TE CEO SVET RAZUME

Angelico_Payne

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
402
@-Eva-
Ева немораш да се хваташ за ситнице, за таке се људе кажу да су ситничави :)

Original postavio Don_Vito
Smatram da da je srpski jezik jedan od bogatijih i boljih:
1.Sadrzi preko 50 000 reci.
2.Iekavski i ekavski izgovor
3.Veliki broj naglasaka
4. 3 narecja
5.Srpski jezik je fonetski(jednom je u rublici "Verovali ili ne pisalo (postoji jedan narod u cijem jeziku svakom slovu odgovara jedan gas)"
6.Engleski jezik nauci svaka budala potrebno je od 10-15 dok sa srpskim nije tako.
ITD......
Da ne nabrajam vise dosta je.
Srpski jezik ima DUSU i zato govorim njime.....

Ни ја то не бих боље рекао брате.

Иначе забележено је у енциклопедијама, да једино наши дактилографи могу да стенографишу било који језик на свету, јер шта год да се каже, ми то можемо да запишемо и прочитамо натраг, иако то нама можда нема смисла.

asasello

Zainteresovan član
Poruka
230
ah, jos jedna prednost cirilice: kao sto svi znaju, srpski jezik je fonetski, a u cirilici svakom fonemu odgovara jedan grafem. i zato je lakse citati! zivela cirilica! i srpski jezik :)

aha, neko je tamo gore napisao da engleski moze da nauci svaka budala - razumem da ne ispadam u tu vrstu, jer mnogo bolje govorim srpski nego engleski, a Srpkinja nisam. bas mi je drago :)

ikana

Početnik
Poruka
38
asasello:
ah, jos jedna prednost cirilice: kao sto svi znaju, srpski jezik je fonetski, a u cirilici svakom fonemu odgovara jedan grafem. i zato je lakse citati! zivela cirilica! i srpski jezik :)

aha, neko je tamo gore napisao da engleski moze da nauci svaka budala - razumem da ne ispadam u tu vrstu, jer mnogo bolje govorim srpski nego engleski, a Srpkinja nisam. bas mi je drago :)

Веома је лепо, у мноштву неразумних ставова, наићи на један овакав.

Banshee

Buduća legenda
Poruka
25.609
to nisu cinjenice,to su tvoji tripovi :neutral:

pre svega izraz hrvatska latinica ne postoji,jer nisu je hrvati izmislili niti je to njihovo vlasnistvo,tako da je to sto si napisao najobicnija glupost.
drugo,latinica i cirilica su ravnopravna pisma podjednako zastupljena kod nas,svidjalo se to tebi ili ne.

ludo dete

Zainteresovan član
Poruka
458
Trece, Hrvati su se sluzili cirilicom, ali su je se odrekli u korist latinice. Ne zelim da sudim o promisljenosti tog koraka, ali je cinjenica da su oni bili pod uticajem katolicke crkve, Rima, latinskog jezika pa samim tim i latinice, a mi pod uticajem pravoslavne crkve, Vizantije, grckog jezika i grckog alfabeta, iz kojeg se kasnije razvila cirilica.
A sada da odgovorim na pitanje: da, mislim da je glupo sto imamo tudjice za one reci za koje vec postoje reci u srpskom jeziku (npr. stupidno, koincidencija, facijalna ekspresija kada se ne koristi kao strucan termin u psihologiji itd.), a sto se tice pisma... U ostalom, na forumu Knjizevnost ima jako zanimljiva tema koja se bavi bas tim pitanjem.

ludo dete

Zainteresovan član
Poruka
458
Angelico_Payne:
Па у томе је и поента, додуше ја то изговорам из "политичких разлога", зато што нас наши непријатељи деле на Србе и Србијанце... али то је друга тема
Мада си у праву, по Вуку, мора да се пише како се каже, мада кад све подвучеш, све једно је јер исто се изговара и да је п и б., само што СрБски звучи мало звучнији, јер је Б у ствари Звучно П, као што је В звучно Ф, итд.
Nije svejedno jer je nas pravopis fonetski, a ne etimoloski osim u slucajevima kada se zbog smisla reci zadrzava stariji oblik (gradski, predsednik, aoristni itd.). A ako ti se to ne svidja, mozes ti da pises i sladko, podpis, izcupati i sl.

Poruka
54
Banshee:

pre svega izraz hrvatska latinica ne postoji,jer nisu je hrvati izmislili niti je to njihovo vlasnistvo,tako da je to sto si napisao najobicnija glupost.
drugo,latinica i cirilica su ravnopravna pisma podjednako zastupljena kod nas,svidjalo se to tebi ili ne.

ne znam ko sad tripuje, cirilica je u vecini zastupljena u Srbiji, e sad ne znam kako je tamo gde ti zivis, ali ovde gde ja zivim cirilica je jos uvek jedino zvanicno pismo, te kad nam je dosao poreski inspektor sa nalogom na latinici, poslali smo ga u setnju, jel sta ja imam da znam latinicu, nisam u Hrvaatskoj, ajd bas da vidim da je spanski, kineski i americki engleski ravnopravni u SAD-u.. te gluposti samo ljudi koji zive ovde mogu da podrzavaju.... ccc ccc

Banshee

Buduća legenda
Poruka
25.609
Angelico.unplugged:
ne znam ko sad tripuje, cirilica je u vecini zastupljena u Srbiji, e sad ne znam kako je tamo gde ti zivis, ali ovde gde ja zivim cirilica je jos uvek jedino zvanicno pismo, te kad nam je dosao poreski inspektor sa nalogom na latinici, poslali smo ga u setnju, jel sta ja imam da znam latinicu, nisam u Hrvaatskoj, ajd bas da vidim da je spanski, kineski i americki engleski ravnopravni u SAD-u.. te gluposti samo ljudi koji zive ovde mogu da podrzavaju.... ccc ccc
ovde gde ja zivim je tako.
a ja zivim u beogradu.
drugo,ima da znas latinicu jer si je ucio u drugom razredu osnovne, i jer ti je,ako vec druge knjige nisi citao,citanka u osnovnoj i srednjoj bila napisana 50 % na cirilici a 50 % na latinici.
ako si zavrsio makar dva razreda osnovne skole MORAS da znas latinicu.
ako nisi dogurao do drugog,to je vec tvoj licni problem koji mene ne zanima.ali onda nemoj da pricas gluposti.

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Zanimljiva rasprava! Ovom zgodom saljem vam nesto na cemu ja radim vec neke cetiri sedmice. Zeleo bih da ispravite nesto, ukoliko ima necege za ispraviti, ili da dodate neke reci.

OBOGACIVANJE RECNIKA
retka rec cesta rec
saobraziti - prilagoditi
okomito - uspravno
kokot - petao
spremiti - pohraniti
poslednji - potonji
zmaj - pozoj
paznja - pozor, pozornost
desavati - zbivati, dogadjati
prilika - zgoda
smiren - priseban

OCUVANJE JEZIKA

arhiva - spremiste
arhivirati - pohraniti/spremiti
biznismen - preduzetnik
interesantno - zanimljivo
simpaticno - dopadljivo
bekgraund - pozadina, zastor
karta - ulaznica, propusnica
kartica -
genijalno - domisljato
kontakt - dodir/veza
konflikt - sukob
melodija - napev
fundament - osnova
kultura - vaspitanje
kolektiv - zajednica
pseudonim - lazno ime
moderno - savremeno
humano - covecno/covecije
sofisticiran - prefinjen
perfektno - savrseno
horizontalno - vodoravno
vertikalno - uspravno/okomito
tangenta - dirka
semafor - svetlokaz
ignorisati - (svesno) prevideti
tastatura -
tablica - plocica
teritorija - podrucje/zemlja
monitor - zaslon
nema problema - u redu je
definitivno - zacelo, sigurno
garantovati - drzati rec
risiver - prijemnik
emiter - odasiljac
arsen/arsenik - cheshnjak
detalj - pojedinost
informacija - saznanje
titula - zvanje
bukvalno - doslovno/doslovce
totalno - potpuno, sveopste, sveukupno, vascelo
globalno - sveopste, vascelo
generalno - glavno, uglavnom
lider - predvodnik, vodja, glava, glavesina
p.r. - glasnogovornik, predstavnik
sajt - stranica, stranice
internet - svetska mreza
direktor - nacelnik, upravnik, nastrojnik
hala/sala - dvorana
hol/kuloar - hodnik
motivacija - podstrek
planirati - nameravati

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.968
Banshee:

Ниси добро информисана.
Званично (службено) писмо у Србији је ћирилица!
На жалост, нису подједнако заступљене, ћирилица је потиснута у огромној мери!
Хрвати нису измислили латиницу, али постоје различите варијанте латинице: мађарска, енглеска, пољска, хрватска...оне се разликују.

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.968
asasello:
imam neki cudan osecaj da nesto nije u redu, a pisem to u vezi sa DukeOfSerbia koji brani cirilicu, hoce da svi pisu cirilicom, a buduci da je cirilica na neki nacin deo srpskog jezika brani takodje srpski jezik. pa zasto onda imas nadimak na engleskom????

Нисам приметила да је неко на овој теми рекао да сви морају да пишу ћирилицом...:roll:
Коришћење и званична употреба једног писма не мора да искључује познавање другог....

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Hellen:
Нисам приметила да је неко на овој теми рекао да сви морају да пишу ћирилицом...
Коришћење и званична употреба једног писма не мора да искључује познавање другог.

Slazem se. Stvar vaspitanja i obrazovanja je poznavanje oba pisma! Ne vidim zasto to moze da skodi jer nam svima otvara vrata razumevanja drugih slovenskih jezika! Meni je recimo lakse da ovde pisem na latinici zbog dosta stvari, a izmedju ostalog i zbog HTML koda koji je moguce pisati prilikom pisanja odgovora i poruka uopste. Inace, pisem na cirilici. Nekada i na latinici ali ako se radi o spisima koji su napisani na latinici a od mene se ocekuje da popunim prazna polja itd.

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
$iki:
Mi ne bi bili mi Srbi kada ne bi tvrdili da smo najpametniji,najbolji,naj$kolovaniji,
kako imamo najbolji jezik itd...
A cinjenice i stanje $ta govore?

Ljudi koji tvrde da smo mi najpametniji i najbolji se verovatno nikada nisu vozili u gradskom, niti su isli na vasar a pitanje je da li su i do pijace ikada otisli! To su sve Dereticeve price i njegovo sarlatanstvo jednostavno nema kraja!

Te price kako nam je jezik najbolji su u stvari precutkivanje vise stvari a izdvajanje samo jedne! O cemu se radi.... pa, cirilica kao pismo je zaista savrsena kada se gleda sa stanovista telekomunikacija jer ima odlican odnos samoglasnika i suglasnika (sto opet ima veze sa kombinatorikom). U slucaju da bismo koristili sva slova pri tvorbi reci (koje bi se prenosile nekim telekomunikacionim sistemom) mi bi zaista imali najbolji jezik, ali kako to nije slucaj nas jezik je dobar koliko i drugi! U osnovima telekomunikacija se uzima da je suglasnik nosilac informacije a da samoglasnik samo sluzi da se suglasnik lakse prenese. Pisite recenicu bez suglasnika pa cete videti da to u sustini vazi. Procitajte suglasnike posle i videcete da mozete da razumete dobar deo napisanog!

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.968
Српска ћирилица јесте једно од најједноставнијих писама на свету због принципа: један глас-једно слово!
Али ако неко жели ту научну чињеницу да посматра као вредносни став, као разлог за бусање или ниподаштавање, онда је то лични проблем, а не проблем писма, језика, нити народа који их користи!

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Slične teme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.