Говор мржње Милојка Пантића за хрватске медије: Свети Сава није Србин већ Грк

Pa, kao prvo, ponovio je onu besmislicu rodonačelnik srpske države koju je gomila ljudi krenula od podizanja spomenika Nemanji do danas da vrti u krug. Kao da to ima smisla uopšte...rodonačelnik...reći ćeš da je možda lapsus i da se hvatam za sitnice, a on to samo poprimio jer svi ponavljaju...ali para mi uši strašno, tako da ne mogu da mu ne zamerim zbog toga.

Eto, za primer.

I ne znam od koga je ta glupost počela; trebalo bi utvrditi. Da nije to neko na ceremoniji otvaranja spomenika tako izgovorio, mediji preneli, itd...
Možda je to zato što je živeo u vreme kad je postalo jasno da Velika šizma ostaje, pa se izjasnio za Carigrad? Uostalom, da je bilo drugačije ko zna da li bi se sada i pominjala Srbija i Srbi - Križevačka biskupija mi spontano pade na pamet…
 
Možda je to zato što je živeo u vreme kad je postalo jasno da Velika šizma ostaje, pa se izjasnio za Carigrad? Uostalom, da je bilo drugačije ko zna da li bi se sada i pominjala Srbija i Srbi - Križevačka biskupija mi spontano pade na pamet…

Prvo što si spomenuo, definitivno je tačno, ali postojala je i Srbija pre toga.

Ne želim nimalo da umanjujem značaj Nemanje i Save. Tako da nemoj niko da pogrešno protumači ovo (ima par ovde forumaša koji gotovo opsesivno uhode i čitaju svaku moju najmanju objavu, u nadi da nešto istrgnu iz konteksta i predstave to 180 stepeni drugačije, pa radi njih moram da upozorim, zato što postoji dosta velika verovatnoća da će se opet javiti, kao i svaki put) ali XII vek era je razvitka pismenosti i prodora narodnih jezika u prostor koji je do tada bio gotovo isključivo latinski i grčki.

Stefanu Nemanji pridavati takav znača, kao da Srbije pre njega nije ni bilo, bez obzira na to što imamo oskudnost u pisanim izvorima, neopravdano je. Srpske istorije u srednjem veku nema bez Nemanjića; nema ni istorije, a Nemanjića nema bez Nemanje, ali ne treba pravi glofikovani kult ličnosti preuveličavanjem nekih aspekata. Pre svega, mi bi trebalo da zapravo probijemo taj stereotip, koji je Nemanju tretirao kao početak srpske istorije, a takve priče tome uopšte ne pomažu. Pomažu samo novoromantičarima koji ponavljaju onu mantru da se tobož' samo deretićevci interesuju za istoriju Srba pre Nemanje, kako li je išao taj mit toliko dugo na ovoj temi.
 
srspki istoricari bi trebali da navale na posao i napisu SRPSKU ISTORIJU BAS KAKO JE BILO

na osnovu svih postojecih izvora, bez politike i licnih afiniteta
Треба да се окупе највиђенији другосрбијански историчари, новинари, публицисти, и да напишу историју како они мисле да је било.Мало фашизам Немањића, мало злочини српских екстремиста над дахијама, па онда истребљивање даброва у Војводини, па шиканирање мирних фолксдојчера 1945 године, и онда да се све то крунише одговарајућим изводима из "Филозофије паланке" .
 
Kad konstatujemo da nije napisao nista osim zitija svga oca, koje nisu prave zitije vec bajka(prave zitije je napisao Stefan), onda neko dobije potrebu da izmislja naslove ili da mu pripisuje tudje...To je zaista neprimereno i nehriscanski...Bio je covek kao i mi, treba ga voleti i razumeti... Ali nema potrebe izmisljati...To je greh...
  • Служба Светом Симеону”,
  • „Посланица игуману Спиридону” (прво сачувано приватно писмо у српској књижевности),
  • „Устав за држање „Псалтира” и
  • „Номоканон” или „Законоправило” (обиман зборник црквених и световних закона и прописа).
  • „Синодик православља”
  • „Номоканунац” (мали Номоканон)
  • „Света словеса Светога Саве”
  • Благодарна молитва за цара Калојана
  • Завештање сабору отачаства свога
  • Предсмртно завештање Светога Саве
  • Похвала Светом Симеону
  • Посланицe
  • * Посланица родитељима из Светог Пантелејмона,
  • * Посланица Стефану Немањи,
  • * Прва посланица брату Стефану,
  • * Друга посланица брату Стефану,
  • * Посланица ка великоме чудотворцу,
  • * Посланица живоме и после смрти, богоносном Симеону,
  • * Трећа посланица брату Стефану,
  • * Посланица папи велике Римске државе,
  • * Посланица охридском архиепископу Димитрију Хоматијану
  • Беседе
  • * Прва студеничка беседа,
  • * Друга студеничка беседа,
  • * Жичка беседа изабраним пастирима,
  • * Жичка беседа о правој вери,
  • * Жичка беседа о поучавању ученика,
  • * Жичка беседа ка освећеним епископима,
  • * Беседа о Светој Тројици,
  • * Слово о љубави

Ево списка Савиних дела.Значи ништа није написао.
 
  • Служба Светом Симеону”,
  • „Посланица игуману Спиридону” (прво сачувано приватно писмо у српској књижевности),
  • „Устав за држање „Псалтира” и
  • „Номоканон” или „Законоправило” (обиман зборник црквених и световних закона и прописа).
  • „Синодик православља”
  • „Номоканунац” (мали Номоканон)
  • „Света словеса Светога Саве”
  • Благодарна молитва за цара Калојана
  • Завештање сабору отачаства свога
  • Предсмртно завештање Светога Саве
  • Похвала Светом Симеону
  • Посланицe
  • * Посланица родитељима из Светог Пантелејмона,
  • * Посланица Стефану Немањи,
  • * Прва посланица брату Стефану,
  • * Друга посланица брату Стефану,
  • * Посланица ка великоме чудотворцу,
  • * Посланица живоме и после смрти, богоносном Симеону,
  • * Трећа посланица брату Стефану,
  • * Посланица папи велике Римске државе,
  • * Посланица охридском архиепископу Димитрију Хоматијану
  • Беседе
  • * Прва студеничка беседа,
  • * Друга студеничка беседа,
  • * Жичка беседа изабраним пастирима,
  • * Жичка беседа о правој вери,
  • * Жичка беседа о поучавању ученика,
  • * Жичка беседа ка освећеним епископима,
  • * Беседа о Светој Тројици,
  • * Слово о љубави

Ево списка Савиних дела.Значи ништа није написао.
Nije napisao ni jedno knjizevno delo, ti si na ovom forumu napisao vise od njega...
 
Треба бити посебан сој да одеш код Хрвата да пљујеш по Србима и С.Сави.

Све Милојко зна о прошлости, садашњости и будућности, само не зна да управља собом, па пијан седа у ауто и разгрће пешаке на буљуке.
 
Где би нам био крај да смо измислили своје средњовековне владаре.Нико их не би могао оспоравати, а лако је оспорити реалну историјску личност.
Ti aludiras nesto na Hrvate? Nemam ja sa njima veze niti istrazujem njiovu istoriju....Srbin sam iz Sumadije...
Sava je bio dobar govornik, saopstavao je tu verziju hriscanstva u kojoj je se ono sto prica prihvata bez sumnje ili dolazi do anatemisanja. Iako je u to vreme bilo citavi sistema visoki skola i univerziteta po Evropi takodje i u Islamskog svetu tek, on nije nikada tu boravio niti predavao(sto bi bilo uobicajeno za "prosvetitelje" tog vremena). Ono sto je propovedao nije trpelo nikakve sumnje niti kritike. On nije napisao niti jedno teolosko delo, istrazivanje, ama bilo sta. Zitije svoga oca su daleko od istine, napisao je dizuci ga na nivo Boga, dok je njegov brat napisao prave zitje svog oca koje su korisnije i znacajnije u istoriografiji. Po mom misljenju radi se vise o izmisljanju i dodavanju tradicije...Sve naknadne narodne price o Svetom Savi uglavnom su kopija tudji prica u kojima su glavni likovi izbaceni,a ubacen nas junak...
 
Треба да се окупе највиђенији другосрбијански историчари, новинари, публицисти, и да напишу историју како они мисле да је било.Мало фашизам Немањића, мало злочини српских екстремиста над дахијама, па онда истребљивање даброва у Војводини, па шиканирање мирних фолксдојчера 1945 године, и онда да се све то крунише одговарајућим изводима из "Филозофије паланке" .
prvo ili drugo ili trece ili kako god ih zoves

napisao sam vec BEZ POLITIKE

kako je bilo na osnovu svih raspolozivih izvora

pa da nema razmisljanja dal je vuk nesto odneo i sta je odneo ili nije
 
Jesi li išao odrednicu po odrednicu i tako to utvrdio?
Pa jel to trazis od mene? Ja ti kazem ima tu svacega, on jeste bio pismen, ali nije napisao ni jedno knjizevno delo iako je to vreme koje ne treba potcenjivati...Univerziteti su ponavljam uveliko postojali i po Evropi i po Aziji... Nije bio ikakavprosvetitelj, nije ljude ucio pisanju, radio istrazivanja, bavio se necim sto lici na bilo kakvo skolstvo...Propovedao je samo riscanstvo onako kako je on mislio da treba,bez trunke ikakve sumnje, one koje se icemu od toga protive proglasavao je jereticima..
 
Ti aludiras nesto na Hrvate? Nemam ja sa njima veze niti istrazujem njiovu istoriju....Srbin sam iz Sumadije...
Sava je bio dobar govornik, saopstavao je tu verziju hriscanstva u kojoj je se ono sto prica prihvata bez sumnje ili dolazi do anatemisanja. Iako je u to vreme bilo citavi sistema visoki skola i univerziteta po Evropi takodje i u Islamskog svetu tek, on nije nikada tu boravio niti predavao(sto bi bilo uobicajeno za "prosvetitelje" tog vremena). Ono sto je propovedao nije trpelo nikakve sumnje niti kritike. On nije napisao niti jedno teolosko delo, istrazivanje, ama bilo sta. Zitije svoga oca su daleko od istine, napisao je dizuci ga na nivo Boga, dok je njegov brat napisao prave zitje svog oca koje su korisnije i znacajnije u istoriografiji. Po mom misljenju radi se vise o izmisljanju i dodavanju tradicije...Sve naknadne narodne price o Svetom Savi uglavnom su kopija tudji prica u kojima su glavni likovi izbaceni,a ubacen nas junak...
 
Pa jel to trazis od mene? Ja ti kazem ima tu svacega, on jeste bio pismen, ali nije napisao ni jedno knjizevno delo iako je to vreme koje ne treba potcenjivati...Univerziteti su ponavljam uveliko postojali i po Evropi i po Aziji... Nije bio ikakavprosvetitelj, nije ljude ucio pisanju, radio istrazivanja, bavio se necim sto lici na bilo kakvo skolstvo...Propovedao je samo riscanstvo onako kako je on mislio da treba,bez trunke ikakve sumnje, one koje se icemu od toga protive proglasavao je jereticima..

Dakle postoji nešto što se zove hagiografska i lirurgička književnost, pa i prevodnička književnost; kažem ti da čak i njegova Krmčija ima pečat autorskog dela, a ti ponavljaš kao papagaj nije napisao nijedno književno delo.

I opet ponavljaš 'nijedno, ništa'.
 
Pa jel to trazis od mene?

Da, tražim od tebe. Muka mi je više od foruma ovde koji dođu i kažu 'ja tvrdim bla-bla, a sad dokažite da nisam u pravu'.

Ne znam koji je đavo više ljudima da se služe tim logičkim apsurdom. :dash: A stalno se može na Krsti pročitati kako, s vremena na vreme, neki pametnjaković padne s nebesa i tako nešto izjavi, ostavljajući utisak nekoga ko se 40 godina ekspertski bavi nekom temom i sad dolazi ovde sa revolucionarnim otkrićima i provocira javnost foruma da ga demantuje.
 
Треба да се окупе највиђенији другосрбијански историчари, новинари, публицисти, и да напишу историју како они мисле да је било.Мало фашизам Немањића, мало злочини српских екстремиста над дахијама, па онда истребљивање даброва у Војводини, па шиканирање мирних фолксдојчера 1945 године, и онда да се све то крунише одговарајућим изводима из "Филозофије паланке" .
 
Dakle postoji nešto što se zove hagiografska i lirurgička književnost, pa i prevodnička književnost; kažem ti da čak i njegova Krmčija ima pečat autorskog dela, a ti ponavljaš kao papagaj nije napisao nijedno književno delo.

I opet ponavljaš 'nijedno, ništa'.
Niti je covek organizovao prosvetu, niti je izgradio ijednu skolu(dok ih je svuda po Evropi i svetu bilo)niti ga je to zanimalo, niti je bilo koga opismenio niti je knjizevnik, niti je teolog, bio je hriscanski nacionalista tog vremena,tako se moze reci(ne srpski)... Prosveta kao izraz dolazi dosta kasnije, kod nas se upotrebljava od osamnaestog veka, prvo u Vojvodini, a njega smo povezali kao prosvetitelja tek u devetnaestom veku.... Dakle rekao sam vam neke cinjenice i sta sve nije bio... A kada bi ste videli Bec ili Pariz ili neki univerzitet iz tog vremena valjda bi ste mogli malo realnije da sagledate razliku u razvoju...

Znate li vi kakvi su to bili prosvetni sistemi u Evropi i svetu?, a sv. Sava nije zeleo da organizuje nikakvu prosvetu na ovim prostorima.... Zovite ga ako hocete Bogom, ali on nema veze za prosvetiteljstvom....
 
Poslednja izmena:

Back
Top