Gospodu

• Začetnik teme Sluga Ljubavi
  • Datum pokretanja
MaranAta:
Ваљда је логично да се питање постави оном претхоном који је нешто постирао... а ако није њему, онда се нагласи коме је.

А кад си већ ту... да те питам... ти рече да си сам проучавао Писмо... и склопио свој систем веровања... ако се добро сећам...

У Писму је јасно речено да је Христос отворио очи Апостолима како би они разумели Писмо.

ПИТАЊЕ: Ко је теби отворио очи да разумеш Писмо ? :?

I njemu, kao i tebi, pa tako i svima ostalima, Isus je takodje otvorio oci. I ne samo oci, nego i um i srce, da razumeju i poslusaju Pismo.
Nase raumevanje Pisma ne sme da se svodi na ono sto su nam drugi o tome govorili bez obzira koliko ih velikim ili svetim mi smatrali. Ne kazem da ih treba odbacivati, naprotiv. Treba slusati od svakog (bas od svakog) sta ima da kaze o ovome, i onda sklapati svoj svud.
Jer duhovni covek prosudjuje u svemu.

maleni:
I njemu, kao i tebi, pa tako i svima ostalima, Isus je takodje otvorio oci. I ne samo oci, nego i um i srce, da razumeju i poslusaju Pismo.

Добро... претпоставимо да је то тачно. Како је онда могуће да се моје разумевање Писма разликује од његовог, или његово од твог, итд... Да ли се то Христос шегачи са нама ? Јер, је речено: "ЈЕДАН Господ, ЈЕДНА ВЕРА..." А ми очигледно немамо једну веру, јер ено Христаделфијца негира Христово божанство, на пример.

Или је твоје објашњење нетачно ? :wink:

maleni:
Nase raumevanje Pisma ne sme da se svodi na ono sto su nam drugi o tome govorili bez obzira koliko ih velikim ili svetim mi smatrali.
O ovome sam već pisao, ali toga se najviše plašim. Sveto pismo je običnim vernicima toliko dosadno da ga ni 5% njih nisu sa razumevanjem (i do kraja)pročitali, a onih 5% koji jesu ili su napustili hrišćanstvo (kao npr. ja) ili su otišli u apologete.

Ružna knjiga, ima malo lepih stvari ali je previše krvi palo zbog nje i potopilo svu njenu lepotu.

Видиш... у томе и јесте проблем... ГОРДОСТ у размишљању да свако може да тумачи Писмо. У томе и лежи суштина Протестантизма, где је сваки верник ауторитет за тумачење Писма. Протестантизам је у борби против Папе, сваког верника подигао на ниво Папе. Заборављајући да се Свето Писмо не може правилно протумачити без Светог Предања, из ког је оно и настало. Без познавања Светог Предања, Писмо постаје глина коју свако може обликовати према својим жељама и потребама. Доказ је преко 20,000 протестантских секти, где су све "правилно" разумеле Библију, а имају различита учења. :(

MaranAta:
Видиш... у томе и јесте проблем... ГОРДОСТ у размишљању да свако може да тумачи Писмо. У томе и лежи суштина Протестантизма, где је сваки верник ауторитет за тумачење Писма. Протестантизам је у борби против Папе, сваког верника подигао на ниво Папе. Заборављајући да се Свето Писмо не може правилно протумачити без Светог Предања, из ког је оно и настало. Без познавања Светог Предања, Писмо постаје глина коју свако може обликовати према својим жељама и потребама. Доказ је преко 20,000 протестантских секти, где су све "правилно" разумеле Библију, а имају различита учења. :(

MaranAta, ne da svako može, nego svako mora za sebe da tumaci Pismo. To što ti misliš da je tumačenje koje dolazi iz jednog centra pa još sa "svetim predanjem" ispravno grdno se varaš. Svaki čovek će za svoja dela odgovarati pred Bogom (i u tom trenutku pored njega neće biti ni "stog predanja, ni sveštenika, nikog. Samo on i Bog), pa i ona koja se tiču tumačenja Biblije.
S druge strane, kad si već pomenuo protestantizam i papu da te podsetim da su sva ta "sveta predanja", svi vaseljenski sabori, morali da imaju odobrenje Rimskog biskupa, tj pape, da bi bili validni. Tako da o dizanju nivoa nebih ovde.

Ono opet ima mnogo različitih zajednica u protestantskom svetu, i ta različitost nije, njačešće u pogrešnom tumačenju Biblije, već na stavljanju posebnog naglaska na neke delove Pisma. Koliko je to loše ili je dobro Gospod će odlučiti, jer reč kaže - Ne sudite ništa dok Hristos ne dođe - Tada će svako da podnese račun. Pročitaj 1. Korinćanima 1 - 4 i videćeš mnoge sluge i mnogo načina.
Ono što je osnovno za sve hrišćane - jedna VERA, jedan DUH jedan GOSPOD, jedno KRŠTENJE, jedan BOG i OTAC svih - podjednako je važno i protestantima, a znam sigurno i pravoslavnima i katolicima. Ono što je najveći problem je, MaranAta, netolerancija i neprihvatanje drugog ako je slab. Mislim da treba da ti bude jasno da svako stoji ili pada svom Bogu. On ga drži ili obara.
Tako je i sva tuumačenjem Svetog Pisma. Bog nas podržava u tumačenju onog što čitamo zbog toga što je to Pismo upućeno svakom od nas.
Da li si bio u vojsci? Ako jesi, da li ti je tvoj komandir čitao pisma koja si dobijao od kuće?

Razmisli malo o tome.
Mir Božji

Back