gospodjica

Ériu

Veoma poznat
Poruka
12.966
i mosa za naslov. ne radi se o sponzorusama, damama, musko-zenskim odnosima i sta god u tom stilu biste mogli da pomislite.

donji citat je iz andriceve gospodjice. mislim da sam ga ranije vec kacila na nekoj temi na forumu,ali ne mogu da se setim. nije ni bitno, opet sam naletela na njega i ostavio mi je isti utisak.
za sve koje ne mrzi da procitaju ova dva pasusa, pitanja su dole.

"Ovaj naš građanski svet, i inače nasledno opterećen turskim navikama nerada i slovenskom potrebom za ekcesom, primio je sada još i austrijske formalističke pojmove o društvu i društvenim obavezama, po kojima se lični ugled i klasno dostojanstvo čoveka zasnivaju na određenoj veličini neproduktivnih, besmislenih troškova, često na jednom praznom i smešnom luksuzu bez duha i ukusa.

Teško je zamisliti varoš sa manje novca i slabijim izvorima zarade a sa većom žeđi za novcem, sa manje volje za radom i veštine da se privredi, a sa više želja i prohteva. Mešavina istočnjačkih običaja i srednjoevropske civilizacije stvara ovde jedan naročit oblik društvenog života u kome se domaći svet takmiči sa došljacima u stvaranju novih potreba i prilika za trošenje. Nekadašnji običji uzdržljivosti kod siromašnih i štednje kod imućnih klasa sad su potpuno izbledeli. Ukoliko ima još ljudi sa starim čaršijskim navikama skromnosti i strogim načelima male zarade ali velike štednje, oni stoje po strani od svakog društvenog života kao smešni ostaci davno prošlih vremena."


Ivo Andrić, Gospođica, 1945.

da li se prepoznajete u ovim redovima? da li prepoznajete ljude oko vas, vase prijatelje, susede, rodbinu, mesnu zajednicu,selo, grad,skolu, sta god? da li su ovi opisi karakteristicni za ljude sa balkana ili "krase" pak i druge narode? kako se osecate kada se suocite sa ovakvim modelima ponasanja? da li mislite da postoje i u sadasnjosti naseg drustva iako se tekst odnosi na period pre/posle prvog svetskog rata ako me pamcenje dobro sluzi? ili smo se promenili?

i postavila sam temu ovde, jer postuju i zene i muskarci i poneki politicar, pa se nadam razlicitim odgovorima :)
 
Nisam siguran da je tako. Veliki broj naših ljudi koji ode u inostranstvo, postanu cenjeni radnici, bilo programeri bilo obični fizički radnici.
Nebitno. Znači nisu naši ljudi prirodno lenji. Problem je u sistemu, jer kod nas ne valja sistem. Sistem je podešen tako da uspevaju
poltroni, ulizice, bezobrazni i drski, a ne oni koji imaju pamet, znanje i volju. Na Zapadu mogu uspeti jer je tamo dovoljno ono
što imaju, ne moraju biti članovi KPJ, SPS, DS, G17...
Ono što mene više brine je mržnja i odsustvo svake empatije, koje mi se čini da se jako zapatilo na ovim prostorima.
 
Nisam siguran da je tako. Veliki broj naših ljudi koji ode u inostranstvo, postanu cenjeni radnici, bilo programeri bilo obični fizički radnici.
Nebitno. Znači nisu naši ljudi prirodno lenji. Problem je u sistemu, jer kod nas ne valja sistem. .
odlaze oni koji su sposobni (i žele) da odu.
a što se tiče teme: naravno da je toga bilo a i biće, ali njihove pare, njihovi problemi...
 
Мени се чини да је баш тако.
И, нисам сигуран како је код других народа али бих рекао да су нам медитеранци по менталитету и особинама, наслеђеним и стеченим, јако слични...
 
ma dobro,nego da pustimo mi gastarbajtare koji moraju da rade i prezive tu gde su jer nekad nema drugih sansi. ima uvek ljudi boraca, nije o tome tema.
mene zanima vise ono sto se desava na nasim prostorima, jer o tome i citat prica :) moj licni utisak je da i dan danas zivimo ko sto smo ziveli tada, ali na kraju krajeva da mi nije takav utisak ne bih valjda ni postavila temu. je l su se stvarno promenili ljudi?
dobro sto spomenu sistem. a odakle je nastao sistem? sam od sebe? ili je nastao kao posledica nas koji u njemu zivimo? valjda se sistem razvija iz nas samih i nasih obicaja. zato ne volim bas previse taj argument.
 
....divan citat, lepa tema, drugacija...cestitke...

...mislim da je Andric ( kao i obicno uostalom ) potpuno u pravu ali ja ne bih potencirala mentalitet Balkanaca (buduci da skorojevicku crtu mozda ponajvise imaju Grci, crtu koja vuce sa sobom nedmenost, precenjivanje i praznu sujetu)...smatram da je burna istorija uzrokovala ceste promene drustvene elite i lokaciju kapitala koji se smestao cas u jedne cas u druge ruke pa bi se jedna klasa taman navikla na mesto na drustvenoj lestvici a njoj bi vec dosao kraj i stigla zamena od strane dojucerasnje nize postavljene klase....da bi se odredjen sloj nazvao gospodstinom potrebna je ustaljena praksa, obicajno, nepisano pravo, potrebne su generacije naviknute na lezernost polozaja u kom su rodile a ne nasle...kod nas se to nije desilo...ni u Andricevo vreme ni danas, zato se kosmopolitka crta jednakosti moze povuci uostalom...

...vidjam skorojevice na televiziji, znam da neko sa televizije nije skorojevic a takvim se prikazuje jer je to moderno, trziste je gladno skupocenosti zato sto je siromasno, kada ne bi bilo siromasno ne bi ni bilo gladno luksuza i duboko verujem da onog momenta kada nam prosecna plata bude bila 1000 evra dame poput Karleuse nece imati svoje mesto na televiziji jer ce svima skoro sve biti dostupno pa ce se praviti prirodna selekcija izmedju kvaliteta i napotrebnog luksuza...kod nas se potencira ili jedno ili drugo, ili sam u blatu ili u dijamantima a mislim da je sve rezultat ocajne platezne moci srpskog proseka...takodje mislim da bi se u slicnoj situaciji nasli mnogi narodi...doduse argentiski me demantuje jer su se oni poneli vrlo gospodski nakon 2001.

...kako se ja ponasam? Nikako, verujem u teoriju nenasilnog otpora, biram svoje prijatelje, televizijski program skoro pa da ne gledam, radio ne slusam...gradim svoj svet sledeci sopstvena merila vrednosti i ponasanja...
 
npr kupovina preskupe odece, novih telefona kada ti zapravo ni ne treba, odlazak na luksuzna letovanja za koje uzmes kredit....a onda od polovine do kraja meseca corbast pasulj. ajde i da iskljucimo one mnogo bogate koji mogu da bace pare. pricamo o nama obicnim smrtnicima.
da li stvarno preterujemo u potrebama i trosimo do besvesti, a kad treba da radimo vrdamo? :confused: ja stekoh utisak da su u bogatijim zemljama ljudi mnogo vece stipse. sad da li je to neka uzrocno-posledicna veza, ne znam,ali razliku definitivno vidim.
 
lenji smo...eto o čemu se radi: )
hoćemo sve al ako može bez mnogo rada i muke...

p.s. nemoj sad neko da mi dokazuje kako on nije lenj...naravno da svuda ima izuzetaka:D
 
I ja mislim da je Andrić potpuno u pravu, naročito u analizi uticaja. Uzeli smo svašta od suprotstavljenih svetova i sjedinili u jednu čudnu, šizofrenu celinu.
I ovo, vazdušastino:
smatram da je burna istorija uzrokovala ceste promene drustvene elite i lokaciju kapitala koji se smestao cas u jedne cas u druge ruke pa bi se jedna klasa taman navikla na mesto na drustvenoj lestvici a njoj bi vec dosao kraj i stigla zamena od strane dojucerasnje nize postavljene klase

I mislim da naši ljudi jesu prirodno lenji, samo ako se može, samo ako ima prilike i gde god ima mogućnosti za to. Zato je nama onaj naš socijalizam tako dobro legao, k'o dupe na nošu.
Tu je odgovor na pitanje o sistemu: napravili smo onaj sistem koji tim našim osobinama i odgovara. Svaki put i u svakom uređenju u poslednjih 200 godina.
 
Vazda se razlikovao pravi od laznog noblesa ;)
Kupovala sam preko svoje kupovne moci tj sa parima svojih roditelja :malav: Sada kada zaradjujem, nikada ne bih dala 300e za cizme :lol:
Ali to sam radila zbog opsednutosti a ne da glumim nivo.
Kuma mi je iz prave gradjsnske akademske ali snobovske porodice. Nju ilistrujem jer je dokaz propadanja burzoazje. Zavrsila je pedagogiju sa 9,67. Kada su joj nudili posao asistenta na faxu nije prihvatila jer je htela da radi sa decom.
Ubrzo posle njenog diplomiranja je nastupila SEKA i sada radi u Masimo Dutiju kod Miskovica za 22000. Prosto u 27 godina, tata intelekualac penzioner, mama profesorka muzickog, casove klavira niko vise ne uzima i nuzda zakon menja ;)
Tuzno je sto intelektualna klasa ne postoji...
 
npr kupovina preskupe odece, novih telefona kada ti zapravo ni ne treba, odlazak na luksuzna letovanja za koje uzmes kredit....a onda od polovine do kraja meseca corbast pasulj. ajde i da iskljucimo one mnogo bogate koji mogu da bace pare. pricamo o nama obicnim smrtnicima.
da li stvarno preterujemo u potrebama i trosimo do besvesti, a kad treba da radimo vrdamo? :confused: ja stekoh utisak da su u bogatijim zemljama ljudi mnogo vece stipse. sad da li je to neka uzrocno-posledicna veza, ne znam,ali razliku definitivno vidim.

Што се тиче куповине изнад својих реалних потреба и трошења изнад реалних потреба...
То се ради стално и, рекао бих, одувек...
И радиће се.
Ми можемо да водимо рачуна само о себи.


Опет, то је индивидуално.
Као што си рекла, пустимо гастарбајтере, они су отишли и тамо им је како им је.

Ово око врдања је индивидуално и у великој мери зависи од посла који се ради и начина на који се плаћа тај посао.

Рецимо, ја никако не разумем потребу за толиким стручњацима који раде у маркетингу и пи ар и шта ти ја знам у којим све областима које се тичу медија. И не разумем какви су бенефити тих послова. Мислим, реални бенефити. Осим за оне којих их раде.

С друге стране, да ли људи који раде конкретне послове имају услове да се извуку, особито тамо где их мање ради. Рецимо, радници који уграђују грејање... Ја мислим да не могу.
И немогу у било којем послу у којем си плаћен на учинак...
 
npr kupovina preskupe odece, novih telefona kada ti zapravo ni ne treba, odlazak na luksuzna letovanja za koje uzmes kredit....a onda od polovine do kraja meseca corbast pasulj. ajde i da iskljucimo one mnogo bogate koji mogu da bace pare. pricamo o nama obicnim smrtnicima.
da li stvarno preterujemo u potrebama i trosimo do besvesti, a kad treba da radimo vrdamo? :confused: ja stekoh utisak da su u bogatijim zemljama ljudi mnogo vece stipse. sad da li je to neka uzrocno-posledicna veza, ne znam,ali razliku definitivno vidim.

Eriu nisu skrti stranci vec oni imaju novac za sve sto im se prohte i znaju pravu vrednost tih stvari...kada nesto nemas ti mistifikujes i precenjujes njegovu vrednost. Primetila si sigurno Azijate koji su uvek u inostranstvu prenatrpani Chanel i Gucci kesama, mahnito kupuju precenjene stvari u neverovatnim kolicinama nadajuci se da kupuju delic zivota koji im je do skoro bio uskracen, ista situacija i sa prebogatim Rusima...ne kupuju oni LV tasnu vec njen simbol misleci da ce postati neko i nesto ako je nose dok Holandjani, Svedjani znaju da je to samo tasna i nista vise jer u nacelu istu mogu da kupe ali nece. Po mom misljenju to bi bio najveci stepen standarda koji se moze postici, da covek ako zapne da nesto ima sebi to i kupi, tek tada ce moci da proceni koliko to nesto zbilja vredi...
...putovanja su vec nesto drugo, zapadnjaci putuju puno, daleko vise od svetskog proseka, oni su tvorci hostela i low cost-a, oni gledaju cene po bistroima i pune mekove restorane zato sto shvataju da ti osecaj i dozivljaj niko ne moze ni oteti ni platiti a tasnu moze svako, stvari imaju svoju vrednost dok su putovanja priceless sto bi onaj iz reklame za master karticu kazao, ona su po mom misljenju najvrednije ulaganje u sebe pored formalnog obrazovanja...a za njih nije potrebno previse para, najvise je potrebna volja i "gladna dusa" kako bi to ruski pesnici kazali...
 
Poslednja izmena:
....divan citat, lepa tema, drugacija...cestitke...

...mislim da je Andric ( kao i obicno uostalom ) potpuno u pravu ali ja ne bih potencirala mentalitet Balkanaca (buduci da skorojevicku crtu mozda ponajvise imaju Grci, crtu koja vuce sa sobom nedmenost, precenjivanje i praznu sujetu)...smatram da je burna istorija uzrokovala ceste promene drustvene elite i lokaciju kapitala koji se smestao cas u jedne cas u druge ruke pa bi se jedna klasa taman navikla na mesto na drustvenoj lestvici a njoj bi vec dosao kraj i stigla zamena od strane dojucerasnje nize postavljene klase....da bi se odredjen sloj nazvao gospodstinom potrebna je ustaljena praksa, obicajno, nepisano pravo, potrebne su generacije naviknute na lezernost polozaja u kom su rodile a ne nasle...kod nas se to nije desilo...ni u Andricevo vreme ni danas, zato se kosmopolitka crta jednakosti moze povuci uostalom...

...vidjam skorojevice na televiziji, znam da neko sa televizije nije skorojevic a takvim se prikazuje jer je to moderno, trziste je gladno skupocenosti zato sto je siromasno, kada ne bi bilo siromasno ne bi ni bilo gladno luksuza i duboko verujem da onog momenta kada nam prosecna plata bude bila 1000 evra dame poput Karleuse nece imati svoje mesto na televiziji jer ce svima skoro sve biti dostupno pa ce se praviti prirodna selekcija izmedju kvaliteta i napotrebnog luksuza...kod nas se potencira ili jedno ili drugo, ili sam u blatu ili u dijamantima a mislim da je sve rezultat ocajne platezne moci srpskog proseka...takodje mislim da bi se u slicnoj situaciji nasli mnogi narodi...doduse argentiski me demantuje jer su se oni poneli vrlo gospodski nakon 2001.

...kako se ja ponasam? Nikako, verujem u teoriju nenasilnog otpora, biram svoje prijatelje, televizijski program skoro pa da ne gledam, radio ne slusam...gradim svoj svet sledeci sopstvena merila vrednosti i ponasanja...
haha pa dobro grci,i oni su balkanci, i jeste da ne poznajem u dubinu njihovo drustvo iako sam cesto boravila u grckoj, po tome smo definitivno slicni :)

skorojevici....to je mozda adekvatna rec, ali opet ne bih da se koncentrisem na skorojevice, vec ajde da kazem nesto sto bi trebalo da bude srednja klasa (a mi je doduse slabo imamo,ali nema veze) a sto prati skorojevicevske trendove,a jednostavno nema i ne moze to da postigne. stvaranje lazne potrebe, ko sto rece andric, i takmicenje ko ce vise,ko ce bolje. odakle ta potreba? zasto? ne radi se ja mislim tu vise ni o elitama.

a sto se tice plata i kulture, mozda bih se do pre par godina slozila ali sada definitivno ne mogu.u ovoj zemlji, gde su ti pocetne plate +/- 1000 eura, imas takvih karikatura i spodoba na televiziji da bih se usudila da kazem da su mozda cak i grdji od nasih. iste napumpane "lepotice",sise i guzice na sve strane, sjaj i kic estrade i sve ostalo. zaista mislim da neke stvari imaju vise veze sa mentalitetom nego sa plateznom moci.

ponavljam najvece stipse koje sam upoznala su bile iz najbogatijih zemalja. takodje najjednostavniji ljudi po stilu zivota.

mislim da je kod nas ipak jako veliki uticaj imao sudar tako razlicitih kultura, u kojem smo mi po nekom nasem obicaju, pokupili najgore. i sa istoka i sa zapada, pokupili smo ono sto je najmanje kvalitetno. boli me da vidim koliko je kod nas vreme stalo. kada sam citala gospodjicu bila sam toliko dotaknuta ovim delom jer je jednaku stvar mogao da kaze i dan danas, i mislim da bi bila jednako validna. sta nam se desilo da se zaustavimo, da ne pokusamo da umesto najgoreg uzmemo najbolje? :(
 
"Teško je zamisliti varoš sa manje novca i slabijim izvorima zarade a sa većom žeđi za novcem, sa manje volje za radom i veštine da se privredi, a sa više želja i prohteva."

Verujem da je ova jedna recenica, nazalost, besmrtna.
Ili to samo tako izgleda, posle svakog rata...?

Nasi ljudi nisu lenji. Samo, u nedostatku inspiracije i podstreka za sta drugo, zloba lako postaje njihov omiljeni zanat.
Naravno, uz gramzivost i pohlepu.

Sokiram se svaki put kad odem u svoj rodni grad i vidim koliko su ljudi uspeli da nazaduju.
Stvari su najgore u malim mestima, gde svako svakog poznaje, svako zeli ono sto drugi ima, i svako o tudjem zivotu vodi vise racuna njego o svom...
 
Eriu nisu skrti stranci vec oni imaju novac za sve sto im se prohte i znaju pravu vrednost tih stvari...kada nesto nemas ti mistifikujes i precenjujes njegovu vrednost. Primetila si sigurno Azijate koji su uvek u inostranstvu prenatrpani Chanel i Gucci kesama, mahnito kupuju precenjene stvari u neverovatnim kolicinama nadajuci se da kupuju delic zivota koji im je do skoro bio uskracen, ista situacija i sa prebogatim Rusima...ne kupuju oni LV tasnu vec njen simbol misleci da ce postati neko i nesto ako je nose dok Holandjani, Svedjani znaju da je to samo tasna i nista vise jer u nacelu istu mogu da kupe ali nece. Po mom misljenju to bi bio najveci stepen standarda koji se moze postici, da covek ako zapne da nesto ima sebi to i kupi, tek tada ce moci da proceni koliko to nesto zbilja vredi...
...putovanja su vec nesto drugo, zapadnjaci putuju puno, daleko vise od svetskog proseka, oni su tvorci hostela i low cost-a, oni gledaju cene po bistroima i pune mekove restorane zato sto shvataju da ti osecaj i dozivljaj niko ne moze ni oteti ni platiti a tasnu moze svako, stvari imaju svoju vrednost dok su putovanja priceless sto bi onaj iz reklame za master karticu kazao, ona su po mom misljenju najvrednije ulaganje u sebe pored formalnog obrazovanja...a za njih nije potrebno previse para, najvise je potrebna volja i "gladna dusa" kako bi to ruski pesnici kazali...
e to je to! bravo! a kod nas ti je upravo suprotno.
kad pomenu turizam,mislim da si i ti uvestvovala na onoj temi gde se postavlja pitanje da li ici na putovanje ko "gospodin" jednom u tri godine ili ko "slepac" svake godine.

a kada kazem skrti evo na sta ja konkretno mislim.
mozda vucem deo naseg mentaliteta, pa mi je to neshvatljivo,ali ja to jednostavno ne mogu da radim.
evo recimo svedjanin pravio veceru, pozvao ne znam koliko ljudi, poneli ljudi i pice i sve i onda on ustao u pola vecere i rekao da mu svi duguju po 12 eura, minus ako su doneli nesto. i znam sta je sve pravio,i mislim da je naplatio vise nego sto je trebalo, i da je u to ukljucio i cene casa i nekog posudja koje je kao kupio za kucu :lol:
e sad,osim ako se ne dogovorimo da zajedno pravimo nesto, meni ne bi palo na pamet da naplatim veceru prijateljima, i kada nosim hranu negde, necu da je naplacujem ljudima sa kojima se druzim. kazem mozda slepacki mentalitet,al meni to tako nepristojno, kazem osim u slucaju kad se ljudi dogovore da prave nesto zajedno. a ako pozoves, pa posle naplatis...e to mi je previse :neutral:
 
Nije poenta u tome šta radiš i koliko zarađuješ, nego na šta se troši.
Ovde ne postoji (ili je u tragovima) svest za umnožavanje imovine, ulaganje za nove generacije, ulaganje u trajne vrednosti koje će se daljim generacijama umnožavati, nema kontinuiteta u tome. Što uopšte nije čudo s'obzirom da je svaku generaciju rat zaskočio i pobrisao ono što je stečeno do tada. I svi grade od nule.
Otud potreba da se sve troši na trenutna zadovoljstva, sad prizemna ili uzvišena - nebitno je, svako prema svom interesovanju.
Otud to, daj da imam u se, na se i poda se, a ostalo kako došlo, tako o'šlo.

Tako u privatnom životu, tako u privredi, tako svuda.
Naš čovek nema strpljenja za ulaganje u zaradu od koje će se tek vremenom, možda i generacijama kasnije, obogatiti. Nema trunke strpljenja za duge procese.
Naš čovek će pre da krkne vodu u kupus koji mu je neko iznenada naručio u ogromnim količinama i jednom, na zaeb, da pobere veliku lovu, nego da stvori stalnog naručioca, pa da tu manju lovu umnožava vremenom.
Sve je na "daj što više, što brže i što lakše". Zato kod nas uspevaju instant-bogataši. Na višedecenijsko bogatstvo, stečeno radom generacija, se gleda k'o na hemoroid.
 
e to je to! bravo! a kod nas ti je upravo suprotno.
kad pomenu turizam,mislim da si i ti uvestvovala na onoj temi gde se postavlja pitanje da li ici na putovanje ko "gospodin" jednom u tri godine ili ko "slepac" svake godine.

a kada kazem skrti evo na sta ja konkretno mislim.
mozda vucem deo naseg mentaliteta, pa mi je to neshvatljivo,ali ja to jednostavno ne mogu da radim.
evo recimo svedjanin pravio veceru, pozvao ne znam koliko ljudi, poneli ljudi i pice i sve i onda on ustao u pola vecere i rekao da mu svi duguju po 12 eura, minus ako su doneli nesto. i znam sta je sve pravio,i mislim da je naplatio vise nego sto je trebalo, i da je u to ukljucio i cene casa i nekog posudja koje je kao kupio za kucu :lol:
e sad,osim ako se ne dogovorimo da zajedno pravimo nesto, meni ne bi palo na pamet da naplatim veceru prijateljima, i kada nosim hranu negde, necu da je naplacujem ljudima sa kojima se druzim. kazem mozda slepacki mentalitet,al meni to tako nepristojno, kazem osim u slucaju kad se ljudi dogovore da prave nesto zajedno. a ako pozoves, pa posle naplatis...e to mi je previse :neutral:

:)
За овако нешто први пут чујем али ме не изненађује.
Мада мислим да је то и код њих неко ко је екстремна вредност...
Просто одбијам да поверујем да је већина таква.

Ја са странцима имам слична искуства и слажем се с тобом да су они из богатијих земаља шкртији и прорачунатији...
 
vd:
ne volem te kolektivne odrednice.
ljudi se razlikuju, pogotovo na ovom parčetu planete.
može li se porediti Leskovac i Subotica?
subotica je posebna prica jer je jedna od multikulturalnih sredina i mesto koje je cas bilo u jednoj,cas u drugoj drzavi.
ne volim ni ja kolektivne odrednice, posebno kad se primenjuju na meni,ali ipak moram da priznam da narodi (ili bar dobar ljudi u okviru naroda) ipak deli puno nekih karakteristika. uvek ima izuzetaka. mozda i medju nama, mozda mislimo da smo izuzeci,a mozda se ne zavaravamo vec iskreno znamo ko smo i sta smo.
nisu ni stereotipi lepa stvar, ali mislim da su nastali sa razlogom. i mozda se ne vaze za sve,ali za neku opstu klimu u zemlji ja bih rekla da da.
lenji smo...eto o čemu se radi: )
hoćemo sve al ako može bez mnogo rada i muke...

p.s. nemoj sad neko da mi dokazuje kako on nije lenj...naravno da svuda ima izuzetaka:D
i postoji mnogo volje da se do uspeha dodje zaobilaznim putem.
pa zovi to lenjost, nepotizam, korupcija sta god....:neutral:
I ja mislim da je Andrić potpuno u pravu, naročito u analizi uticaja. Uzeli smo svašta od suprotstavljenih svetova i sjedinili u jednu čudnu, šizofrenu celinu.
I ovo, vazdušastino:


I mislim da naši ljudi jesu prirodno lenji, samo ako se može, samo ako ima prilike i gde god ima mogućnosti za to. Zato je nama onaj naš socijalizam tako dobro legao, k'o dupe na nošu.
Tu je odgovor na pitanje o sistemu: napravili smo onaj sistem koji tim našim osobinama i odgovara. Svaki put i u svakom uređenju u poslednjih 200 godina.
e to je to
nema sistema kao nezavisnog organizma koji je pao sa marsa
sistem je nas odraz
plus, roditelji su tu za nas zauvek...što je odlično...ali kad navikneš da ti mama i tata mnogo toga čine, teško je posle da se "osamostališ"...: )
i to je tacno. ali ne samo kod nas nego i u mnogim zemljama koje dele juznjacki mentalitet.
pri tom ne kazem da je bolje da se sa 18 pokupis iz kuce i vidjas roditelje svake druge godine. il sam to samo ja, pa mi je porodica u tom smislu nesto najblize sto imam. ali valjda postoji nesto i izmedju :)
 
Nije poenta u tome šta radiš i koliko zarađuješ, nego na šta se troši.
Ovde ne postoji (ili je u tragovima) svest za umnožavanje imovine, ulaganje za nove generacije, ulaganje u trajne vrednosti koje će se daljim generacijama umnožavati, nema kontinuiteta u tome. Što uopšte nije čudo s'obzirom da je svaku generaciju rat zaskočio i pobrisao ono što je stečeno do tada. I svi grade od nule.
Otud potreba da se sve troši na trenutna zadovoljstva, sad prizemna ili uzvišena - nebitno je, svako prema svom interesovanju.
Otud to, daj da imam u se, na se i poda se, a ostalo kako došlo, tako o'šlo.

Tako u privatnom životu, tako u privredi, tako svuda.
Naš čovek nema strpljenja za ulaganje u zaradu od koje će se tek vremenom, možda i generacijama kasnije, obogatiti. Nema trunke strpljenja za duge procese.
Naš čovek će pre da krkne vodu u kupus koji mu je neko iznenada naručio u ogromnim količinama i jednom, na zaeb, da pobere veliku lovu, nego da stvori stalnog naručioca, pa da tu manju lovu umnožava vremenom.
Sve je na "daj što više, što brže i što lakše". Zato kod nas uspevaju instant-bogataši. Na višedecenijsko bogatstvo, stečeno radom generacija, se gleda k'o na hemoroid.

Потпуно си у праву.
Ја сам бар сто пута чуо у свом окружењу премису "нико ми ништа није дао, ни ја нећу ником ништа да оставим"

И то чешће од људи којима неко јесте нешто дао...

Но, ово нас доводи до питања на који се начин односимо према породици и какви односи владају у њој. Јер, за генерацијски рад и стицање је неопходна идеја о континуитету породице.
А ми смо и то изгубили.

Јер, вековима наши синови убијају и фигуративно и реално своје очеве да би их они дошли на њихова места. Намерно нећу да кажем наследили.

Зашто је то тако...
 
Vazda se razlikovao pravi od laznog noblesa ;)
Kupovala sam preko svoje kupovne moci tj sa parima svojih roditelja :malav: Sada kada zaradjujem, nikada ne bih dala 300e za cizme :lol:
Ali to sam radila zbog opsednutosti a ne da glumim nivo.
Kuma mi je iz prave gradjsnske akademske ali snobovske porodice. Nju ilistrujem jer je dokaz propadanja burzoazje. Zavrsila je pedagogiju sa 9,67. Kada su joj nudili posao asistenta na faxu nije prihvatila jer je htela da radi sa decom.
Ubrzo posle njenog diplomiranja je nastupila SEKA i sada radi u Masimo Dutiju kod Miskovica za 22000. Prosto u 27 godina, tata intelekualac penzioner, mama profesorka muzickog, casove klavira niko vise ne uzima i nuzda zakon menja ;)
Tuzno je sto intelektualna klasa ne postoji...
haha
pa jeste, nekad se nauce trositi pare tek kada se oseti sta to znaci zaraditi ih.
ja sam recimo stipsa za sve bila i ostala. i kad ja zaradim, i kada mi moji daju,od malih nogu, prve pare koje sam dobila sam krenula da stedim. gotovo opsesivno.
mozda je mene zato toliko dotakao tekst, jer se kod mene u porodici uvek ekonomisalo sa parama i stedelo. i da li zato,il sam se rodila ko takva, meni je troskarenje uvek predstavljalo neku vrstu frustracije. bez namere da kritikujem,mene inace nerviraju stvari koje nemaju veze sa mnom i to je samo jedna od njih :lol:
 

Потпуно си у праву.
Ја сам бар сто пута чуо у свом окружењу премису "нико ми ништа није дао, ни ја нећу ником ништа да оставим"

И то чешће од људи којима неко јесте нешто дао...

Но, ово нас доводи до питања на који се начин односимо према породици и какви односи владају у њој. Јер, за генерацијски рад и стицање је неопходна идеја о континуитету породице.
А ми смо и то изгубили.

Јер, вековима наши синови убијају и фигуративно и реално своје очеве да би их они дошли на њихова места. Намерно нећу да кажем наследили.

Зашто је то тако...

i onda rasipaju....
 
haha
pa jeste, nekad se nauce trositi pare tek kada se oseti sta to znaci zaraditi ih.
ja sam recimo stipsa za sve bila i ostala. i kad ja zaradim, i kada mi moji daju,od malih nogu, prve pare koje sam dobila sam krenula da stedim. gotovo opsesivno.
mozda je mene zato toliko dotakao tekst, jer se kod mene u porodici uvek ekonomisalo sa parama i stedelo. i da li zato,il sam se rodila ko takva, meni je troskarenje uvek predstavljalo neku vrstu frustracije. bez namere da kritikujem,mene inace nerviraju stvari koje nemaju veze sa mnom i to je samo jedna od njih :lol:

Vidi sa tom razlikom sto ja i dalje mislim da te cizme vrede toliko a ti ne ;)
I kod mene se stedelo, ali jedinica j.bg..
Moja majka je kalkulisala da li da spremi rucak za 500 ili 300 din, ali za ceru je moralo da se ima :roll:
Eto i to je jedan od nacina da se od deteta napravi retard, priznajem :rumenka:
Ne valja detetu pruzati ono sto danas sutra mozda nece moci sebi da pruzi...
 
i onda rasipaju....

...nadovezujem se...

Onda rasipaju jer je njihovo, za njihov život i taj trenutak, jer nikad se ne zna dokle će trajati.
Ja mislim da tu ratovi i revolucije i osvajanja i oslobađanja više utiču nego sami odnosi među pojedincima. Mnogo se lako i često dešavalo da danas imaš, sutra nemaš. Sve materijalno nestane u treptaju oka. Zato "daj da stvorim za sebe, a onaj posle (sin ili uopšte naredna generacija građana ove države) nek' sam stvara i rasipa šta hoće i kako hoće".
 

Back
Top