gospodjica

Што се тиче куповине изнад својих реалних потреба и трошења изнад реалних потреба...
То се ради стално и, рекао бих, одувек...
И радиће се.
Ми можемо да водимо рачуна само о себи.


Опет, то је индивидуално.
Као што си рекла, пустимо гастарбајтере, они су отишли и тамо им је како им је.

Ово око врдања је индивидуално и у великој мери зависи од посла који се ради и начина на који се плаћа тај посао.

Рецимо, ја никако не разумем потребу за толиким стручњацима који раде у маркетингу и пи ар и шта ти ја знам у којим све областима које се тичу медија. И не разумем какви су бенефити тих послова. Мислим, реални бенефити. Осим за оне којих их раде.

С друге стране, да ли људи који раде конкретне послове имају услове да се извуку, особито тамо где их мање ради. Рецимо, радници који уграђују грејање... Ја мислим да не могу.
И немогу у било којем послу у којем си плаћен на учинак...
slazem se ovo u vezi strucnjaka za marketing i slicno,ali o tome nema potrebe vise ni rec reci jer je kriza pokazala kuda vodi fiktivna vrednost i nepostojeci novac.

nego...individualno ili ne? koliko nam je lakse da se utopimo u masu i idemo logikom "mogu manje da radim nego sto mogu da me plate" (i koliko sam puta to cula) ili sa druge strane da plivamo uzvodno,protiv svih? posledice i nekada socijalno iskljucenje koje iz toga slede malo ljudi moze da podnese. zato kazem, individualaca je uvek bilo, ali koliko ce moci da se odrze na povrsini ako ih ostali vuku na dole.
mislim da i dalje imamo nasledje socijalisticnih vremena gde je lose biti razlicit, i gde ako neko odskace mora pod hitno da se vrati gde mu je mesto....zato ne znam koliko mogu individualci protiv mase, a koliko masa protiv individualaca :)
 
Nije poenta u tome šta radiš i koliko zarađuješ, nego na šta se troši.
Ovde ne postoji (ili je u tragovima) svest za umnožavanje imovine, ulaganje za nove generacije, ulaganje u trajne vrednosti koje će se daljim generacijama umnožavati, nema kontinuiteta u tome. Što uopšte nije čudo s'obzirom da je svaku generaciju rat zaskočio i pobrisao ono što je stečeno do tada. I svi grade od nule.
Otud potreba da se sve troši na trenutna zadovoljstva, sad prizemna ili uzvišena - nebitno je, svako prema svom interesovanju.
Otud to, daj da imam u se, na se i poda se, a ostalo kako došlo, tako o'šlo.

Tako u privatnom životu, tako u privredi, tako svuda.
Naš čovek nema strpljenja za ulaganje u zaradu od koje će se tek vremenom, možda i generacijama kasnije, obogatiti. Nema trunke strpljenja za duge procese.
Naš čovek će pre da krkne vodu u kupus koji mu je neko iznenada naručio u ogromnim količinama i jednom, na zaeb, da pobere veliku lovu, nego da stvori stalnog naručioca, pa da tu manju lovu umnožava vremenom.

Sve je na "daj što više, što brže i što lakše". Zato kod nas uspevaju instant-bogataši. Na višedecenijsko bogatstvo, stečeno radom generacija, se gleda k'o na hemoroid.
i svojim ocima sam gledala kako poslovi propadaju zbog toga, kako se ruse sami u sebe.
nestrpljenje i zelja za instant rezultatima kao uzrok raspale privrede i ekonomije?
ali...ko nas uci da je bolje da zgrnes sve sto mozes za godinu dana, nego pet puta vise tokom godina? nije mi jasno da ljudi ne misle na sutra. il daleko bilo prekosutra. nego koliko imam toliko cu da potrosim,sutra da mi ne daj boze zatreba...zickam od rodbine? :confused:
:)
За овако нешто први пут чујем али ме не изненађује.
Мада мислим да је то и код њих неко ко је екстремна вредност...
Просто одбијам да поверујем да је већина таква.

Ја са странцима имам слична искуства и слажем се с тобом да су они из богатијих земаља шкртији и прорачунатији...
poveruj
ja sam se vec pomirila sa cinjenicom da moras da platis veceru kod prijatelja
al majku mu,kad vec moram da platim, daj da idemo u restoran svi zajedno,pa da bar uzivamo ko ljudi u hrani a ne sumnjivim rezultatima recepata :mrgreen:
 
slazem se ovo u vezi strucnjaka za marketing i slicno,ali o tome nema potrebe vise ni rec reci jer je kriza pokazala kuda vodi fiktivna vrednost i nepostojeci novac.

nego...individualno ili ne? koliko nam je lakse da se utopimo u masu i idemo logikom "mogu manje da radim nego sto mogu da me plate" (i koliko sam puta to cula) ili sa druge strane da plivamo uzvodno,protiv svih? posledice i nekada socijalno iskljucenje koje iz toga slede malo ljudi moze da podnese. zato kazem, individualaca je uvek bilo, ali koliko ce moci da se odrze na povrsini ako ih ostali vuku na dole.
mislim da i dalje imamo nasledje socijalisticnih vremena gde je lose biti razlicit, i gde ako neko odskace mora pod hitno da se vrati gde mu je mesto....zato ne znam koliko mogu individualci protiv mase, a koliko masa protiv individualaca :)

Samo ovo boldovano.
Mislim da nije nama socijalizam to doneo.
Seti se Nušićevih opisivanja blagodeti državne službe. "Ministarka će da mu izradi klasu", važnosti potpuno fantastičnih titula "počasni konzul Nikarague", moć "sreskih špijuna" i lokalnih pandura... Sve je to oduvek bilo tu. A takvo društvo, bez obzira na trenutni oblik uređenja, je najefikasnija metoda "uravnilovke". Malo ljudi može da podnese da bude budala tako što će da crnči za ono što drugi, i više i bolje, dobiju na mufte i momentalno, da bi mu, jel', sve nestalo u oblaku prašine kad se zatrese.
 
Eriu nisu skrti stranci vec oni imaju novac za sve sto im se prohte i znaju pravu vrednost tih stvari...kada nesto nemas ti mistifikujes i precenjujes njegovu vrednost. Primetila si sigurno Azijate koji su uvek u inostranstvu prenatrpani Chanel i Gucci kesama, mahnito kupuju precenjene stvari u neverovatnim kolicinama nadajuci se da kupuju delic zivota koji im je do skoro bio uskracen, ista situacija i sa prebogatim Rusima...ne kupuju oni LV tasnu vec njen simbol misleci da ce postati neko i nesto ako je nose dok Holandjani, Svedjani znaju da je to samo tasna i nista vise jer u nacelu istu mogu da kupe ali nece. Po mom misljenju to bi bio najveci stepen standarda koji se moze postici, da covek ako zapne da nesto ima sebi to i kupi, tek tada ce moci da proceni koliko to nesto zbilja vredi...
...putovanja su vec nesto drugo, zapadnjaci putuju puno, daleko vise od svetskog proseka, oni su tvorci hostela i low cost-a, oni gledaju cene po bistroima i pune mekove restorane zato sto shvataju da ti osecaj i dozivljaj niko ne moze ni oteti ni platiti a tasnu moze svako, stvari imaju svoju vrednost dok su putovanja priceless sto bi onaj iz reklame za master karticu kazao, ona su po mom misljenju najvrednije ulaganje u sebe pored formalnog obrazovanja...a za njih nije potrebno previse para, najvise je potrebna volja i "gladna dusa" kako bi to ruski pesnici kazali...
Pravo u srz. Kod nas stanje i jeste takvo kakvo jeste jer svako cezne najvise za onim sto ne moze da ima, a to je kod nas novac.
Sto se mistifikovanja tice, moj muz ima original Adidas trenericu, i kopiju iste koja je duplo boljeg kvaliteta. ;)
Slazem se da putovanja nemaju cenu, ali zapadnjaci u tome preteruju. Meni bi preselo da se kao neki mlatim po svetu posto-poto (zima, otkazani letovi, mala deca, kombinacije i varijacije koje se planiraju na poslu od jednog do drugog putovanja...) Omladina i penzioneri su nesto drugo. :P
 
Samo ovo boldovano.
Mislim da nije nama socijalizam to doneo.
Seti se Nušićevih opisivanja blagodeti državne službe. "Ministarka će da mu izradi klasu", važnosti potpuno fantastičnih titula "počasni konzul Nikarague", moć "sreskih špijuna" i lokalnih pandura... Sve je to oduvek bilo tu. A takvo društvo, bez obzira na trenutni oblik uređenja, je najefikasnija metoda "uravnilovke". Malo ljudi može da podnese da bude budala tako što će da crnči za ono što drugi, i više i bolje, dobiju na mufte i momentalno, da bi mu, jel', sve nestalo u oblaku prašine kad se zatrese.
ok slazem se....mozda ga je socijalizam samo ucvrstio. gde si radio ne radio,dobijao isto :)
Pravo u srz. Kod nas stanje i jeste takvo kakvo jeste jer svako cezne najvise za onim sto ne moze da ima, a to je kod nas novac.
Sto se mistifikovanja tice, moj muz ima original Adidas trenericu, i kopiju iste koja je duplo boljeg kvaliteta. ;)
Slazem se da putovanja nemaju cenu, ali zapadnjaci u tome preteruju. Meni bi preselo da se kao neki mlatim po svetu posto-poto (zima, otkazani letovi, mala deca, kombinacije i varijacije koje se planiraju na poslu od jednog do drugog putovanja...) Omladina i penzioneri su nesto drugo. :P
haha dobro to u vezi putovanja je stvar ukusa,imali smo jednu temu u vezi toga :lol:
 
npr kupovina preskupe odece, novih telefona kada ti zapravo ni ne treba, odlazak na luksuzna letovanja za koje uzmes kredit....a onda od polovine do kraja meseca corbast pasulj. ajde i da iskljucimo one mnogo bogate koji mogu da bace pare. pricamo o nama obicnim smrtnicima.
da li stvarno preterujemo u potrebama i trosimo do besvesti, a kad treba da radimo vrdamo? :confused: ja stekoh utisak da su u bogatijim zemljama ljudi mnogo vece stipse. sad da li je to neka uzrocno-posledicna veza, ne znam,ali razliku definitivno vidim.

ma dobro,nego da pustimo mi gastarbajtare koji moraju da rade i prezive tu gde su jer nekad nema drugih sansi. ima uvek ljudi boraca, nije o tome tema.
mene zanima vise ono sto se desava na nasim prostorima, jer o tome i citat prica :) moj licni utisak je da i dan danas zivimo ko sto smo ziveli tada, ali na kraju krajeva da mi nije takav utisak ne bih valjda ni postavila temu. je l su se stvarno promenili ljudi?
dobro sto spomenu sistem. a odakle je nastao sistem? sam od sebe? ili je nastao kao posledica nas koji u njemu zivimo? valjda se sistem razvija iz nas samih i nasih obicaja. zato ne volim bas previse taj argument.

Ne bih to povezivala sa mentalitetom nekog naroda, turskim navikama nerada, vec sa duhovnom ispraznoscu pojedinca, citavog drustva i neradom na sebi, zbog kojih se kao posledica javljaju razne psihicke i duhovne bolesti (depresije, anksioznosti, nesposobnost voljenja, empatije..) ......zbog kojih ljudi masovno kupuju, trose, grabe ne bi li ispunili sebe u tom trenutku, potisnuli nezadovoljstvo koje plamti u njima, resili probleme, ubedili sebe i okolinu kako pucaju od srece...

U razvijenom svetu lose potrosacke navike prerastaju u pravu epidemiju...drustvo podrzava materializam...razni drustveni i kulturni faktori su uzrok da se materializam prihvata kao nesto najnormalnije...pristupacnost kredita i materialna skoncentrisanost celokupnog drustva doprinosi ovisnosti od kupovine, skupljanju robe i kasnijem razmisljanju i brizi o finansijama...isto vazi i za Srbiju gde trosenje dolazi do veceg izrazaja zbog generalnog nezadovoljstva ljudi materialnim stanjem, viskom vremena zbog nezaposlenosti, pripisivanjem vrednosti nebitnim stvarima, losom ekonomskom situacijom u proslosti (inflacija - pare treba da se potrose sto pre inace gube na vrednosti; odatle teznja da se trosi odma i zivi od danas do sutra), ratovima ...ekonomska tranzicija donosi sa sobom trzne centre, sijaj, glamur koji vecina ljudi ne moze da oseti a postoji teznja da imaju kao drugi..neimastina ljude natera da vape za meterializom, ne bi li na trenutak digli sebi vrednost, osetili se zivima, srecnima i da nesto vrede...

Isto tako ne vidim problem u socializmu (koji sam po sebi i nije bio toliko los - potrebna mu je bila dorada), vec u nesposobnim vodecim kadrovima (menedzeri), drzavi koja kroji zakone za svoj dzep, narodu koji je dozvolio drzavi da to radi ...socializam je samo izgovor za uljuljkanost, razocaranost i pasivnost naroda...

Srbima treba da se desi katarza u glavi, da shvate da nisu nista losiji ni bolji od drugih..da se okrenu sebi, vrednostima koje nesto znace i zaista ispunjavaju coveka (ljubav, tolerancija,...)..da shvate da su oni vodeca sila svoje drzave i tvorci iste...
 
Ne moze se ni porediti npr. ex Yu trziste, i jedna Svedska, Svajcarska, Njemacka, Engleska.
Samim tim ni narod, navike u tom kontekstu-"potrosackoj kulturi".
Nije ni cudo sto zadnjih god. profitiraju instant bogatasi, kad imaju idealne uslove-nestabilnu ekonomiju, korupciju u svim porama drustva. I kako onda dugorocno razmisljati i ulagati?
Nema osnovne socijalne sigurnosti, ni politike, a ni povjerenja (propala stednja, nestabilan kurs npr. )
Isto tako-nema ekonomskog rasta bez privrede, postovanja trzista i privrednog prava.
Nekad su zanati bili na cijeni, masinstvo, danas mahom-drustvene nauke. Idealno zanimanje-prava politicka partija+ mlacenje prazne slame na odgovarajucem polozaju=odlicna zarada. (administracija uopste)
A, naravno da ne valja kad se od svakog pokupi nesto, pa ne lici ni na sta...tako je bilo, kako Andric opisa, i evo-sad se samo nastavlja...

Zna se sta je osnovni standard, a sta nadogradnja-luksuz. I odnos prema luksuzu. Stvar radi stvari, a ne robovanja istoj.
...
No, sloboda izbora ko ce i kako zaraditi, i potrositi.
Ne kaze se uzalud u stilu "bolje je znati nego imati"-teze je potrositi nego zaraditi. ;)
I da, jeftina stvar-skupa stvar...
 
da li se prepoznajete u ovim redovima? da li prepoznajete ljude oko vas, vase prijatelje, susede, rodbinu, mesnu zajednicu,selo, grad,skolu, sta god? da li su ovi opisi karakteristicni za ljude sa balkana ili "krase" pak i druge narode? kako se osecate kada se suocite sa ovakvim modelima ponasanja? da li mislite da postoje i u sadasnjosti naseg drustva iako se tekst odnosi na period pre/posle prvog svetskog rata ako me pamcenje dobro sluzi? ili smo se promenili?

i postavila sam temu ovde, jer postuju i zene i muskarci i poneki politicar, pa se nadam razlicitim odgovorima :)
Pa, ne baš. To jest, naravno da vidim to oko sebe, ali ne nešto posebno da bih vezala za balkan. Šta više, čini mi se da nam baš ta kompletna mešavina nerada, pasivnosti i inertnosti u kombinaciji sa manijakalnim trošenjem i nerealnim prohtevima, dakle ceo komplet dolazi nasledno, od naroda koji su to prošli. Usvajamo zakone koje ne možemo da ispoštujemo sve i da smo voljni (a ovom brzinom - niko ne bi bio voljan!), zakone koji nam ne prijaju. Kazne - koje ne možemo da platimo, i jedino što vidim je da se kupi energija za još jedan rat. Dakle, ono što je baš karakteristično za ove ljude ovde je ta netaktičnost i nervoza, iščekivanje nekog sra nja da se desi da bismo kasnije uspeli da se u nesreći opet složimo :neutral:

Čak i kad bi nam sve bilo sjajno, ustvari možda baš tad, ne bismo to mogli da izdržimo.
 
Poslednja izmena:
Doduše jedino što je prepoznatljivo je taj sunđer trip. Kao da nikada nismo ni imali identitet, pametnog čoveka da nešto sam smisli, nego sve upijamo i kopiramo.
 

Back
Top