Goli Otok - istine i mitovi (nacionalni sastav logoraša)

lepo pitam sta je nevin ili kriv u slucaju g.otoka?sem kriminalaca.odgovori mi sta bi bilo da je druga strana prevagnula u infirmbirou?sibir verovatno za ove nase na vlasti.bila je borba za vlast sa ideoloskom potkom?odgovori eksplicitno za one pobijene po kratkom postupku u ukrajini sto nisu hteli da ratuju protiv rusa?sto oni nisu napravili g.otok?gde je tu pravo coveka,pa oni su jos neviniji od ovijeh...trla baba lan...

lepo pitam sta je nevin ili kriv u slucaju g.otoka?sem kriminalaca.odgovori mi sta bi bilo da je druga strana prevagnula u infirmbirou?sibir verovatno za ove nase na vlasti.bila je borba za vlast sa ideoloskom potkom?odgovori eksplicitno za one pobijene po kratkom postupku u ukrajini sto nisu hteli da ratuju protiv rusa?sto oni nisu napravili g.otok?gde je tu pravo coveka,pa oni su jos neviniji od ovijeh...trla baba lan...
Baš tako, razračunali bi se i Golootočani sa unutarpartijskom opozicijom. I Albanija i Rumunija i Bugarska su u to vreme imali zatvore za političke osuđenike. Potpukovnik Branko Rudić je 1950. pokušao da ubije Tita i ispalio je tri hica iz pištolja, ljudi ne znaju i zaboravljaju da su u to vreme Jugoslovenski piloti i vojni oficiri masovno prebegavali u Rumuniju i Bugarsku. Najveći blam je kad je pilot u novom američkom F86 Sabre preleteo u Mađarsku.

Veliki broj Bosnjaka je pisan kao Srbi na Golom otoku.
Ovako napisano zvuči kao da ih je neko bez njihovog odobrenja, kako mu se ćefne, upisao kao Srbe, što mislim da nije tačno. To su bili odrasli, punoljetni ljudi koji su se sami tako identifikovali u prvim poratnim godinama. Trend izjašnjavanja kao Srbin je posebno bio istaknut medju partijskim rukovodiocima i članovima partije muslimanskog porijekla, koji su i činili najveći dio golootočke populacije

https://istorija20veka.rs/wp-content/uploads/2022/07/2022_2_8_dju_423-440.pdf
PROBLEM NACIONALNOG OPREDJELJENJABOSANSKOHERCEGOVAČKIH MUSLIMANA1945–1954: IZMEĐU POLITIKE KPJ/SKJ I OSJEĆAJAPRIPADNOSTI „TURSKOJ VJERI“ str5-6

Iako je stav o „slobodnom“ nacionalnom izjašnjavanju bosanskohercegovačkog stanovništva islamske vjere predstavljao zvaničnu političku teoriju KPJ,praksa je izgledala nešto drugačije. Političke prilike i odnosi uspostavljeni nakonoslobođenja u određenoj mjeri su usmjeravali „evolutivni put“ muslimana. Srbi su bili glavna snaga narodnooslobodilačke borbe pa su, za razliku od mahom antikomunistički nastrojenih Hrvata, poslije rata važili za najpouzdaniji element nove države i poretka.15 Pogled na prvi posljeratni statistički pregled nacionalnog sastava partijske organizacije u Bosni i Hercegovini daje sliku i o zastupljenostibosanskohercegovačkih naroda u NOB-u i revoluciji, ali i organima vlasti. Decembra 1946. izgledao je ovako: Srba 69,1%, muslimana 20,3%, Hrvata 8,5%.16Ta činjenica je podsticala komuniste islamske vjere da se poistovjete sa nacijomneformalnog ratnog pobjednika i vodećim narodom revolucionarne vlasti u Bosnii Hercegovini, a rezultat toga je bio da je predominantan broj rukovodstva i muslimanskog partijskog članstva prihvatio srpsko nacionalno ime.17Prema podacima iz januara 1954, to je bila opšta karakteristika svih krajeva u republici, od Une do Drine i od Save do Jadrana. U Velikoj Kladuši, srezu na krajnjem sjeverozapadu Bosne i Hercegovine – uz samu granicu sa NRHrvatskom, od 223 muslimana člana Saveza komunista njih 139 se izjasnilo kao Srbi, 38 kao Hrvati, dok je neopredjeljenih bilo 46.18 Srpska nacionalna opredjeljenost bila je još izraženija među muslimanima Bihaćkog sreza. Od 465 članova Saveza komunista, 344 su se izjašnjavali kao Srbi, 85 kao Hrvati, dok je neopredjeljenih bilo svega 36.19 Izvještaj Sreskog komiteta Jajce je pokazao da se u ovom istorijskom mjestu od ukupno 338 muslimana komunista njih 247 izjasnilo kao Srbi, 45 kao Hrvati, a 46 kao neopredjeljeni.20 Pored pobrojanih, u zapadnoj Bosni je bilo srezova gdje su muslimani još izraženije pokazivali srpsku nacionalnu pripadnost. Takav je bio Kotorvaroški srez, gdje je od ukupno138 članova Partije bilo 133 Srba i svega 5 Hrvata.21 Slična situacija vladala je i među muslimanima u sreskom komitetu Prnjavor. Od ukupno 72 člana Saveza komunista, njih 66 je izrazilo srpsku nacionalnu pripadnost, a 6 hrvatsku.22 Ista slika bila je i u Posavini. Od 384 muslimana komunista u Brčanskom srezu, njih 302 se izjasnilo kao Srbi, 35 kao Hrvati, 4 kao Crnogorci, dok su 43 bila neopredjeljena.23 Sreski komitet Bosanski Šamac brojao je 152 muslimana članaPartije, od toga 135 Srba, 6 Hrvata i 11 neopredjeljenih.24 Dominacija srpskog nacionalnog imenovanja među muslimanima komunistima vladala je i u istočnobosanskim i hercegovačkim srezovima. U Fočanskom srezu je od ukupno 601 člana Partije njih 553 nosilo srpsko nacionalno ime, 20 hrvatsko, 8 crnogorsko,a svega 20 se izjasnilo kao nacionalno neopredjeljeni.25 Takođe, od 199 muslimana članova Saveza komunista u Zvorničkom srezu, njih 124 su se izjasnilikao Srbi, 21 kao Hrvati, dok su 54 bila neopredjeljena.26 U dominantno Hrvatima naseljenom Lištičkom srezu bilo je 12 muslimana članova Saveza komunista, od čega se njih 8 izjasnilo kao Srbi, a 4 kao Hrvati.27 Nevesinjski sreski komitet brojao je 94 muslimana, od kojih se 61 izjasnio kao Srbin, 5 kao Hrvat,a 28 kao nacionalno neopredjeljen.28

Znači, niko ih nije upisao, sami su se tako deklarisali, poštujmo njihovu odluku koliko god nam danas neprijatna bila.

Veliki broj Bosnjaka je pisan kao Srbi na Golom otoku.
U SFRJ je svako imao pravo da se izjasni kako želi. Muslimani su po dolasku na Goli Otok većinom prijavljivali srpsku nacionalnost, neki su se izjasnili kao Hrvati dok je nekima upisana šifra 99 za neopredeljeni Musliman. Iz dokumenata se vidi da se neki nisu ni izjasnili i da im rubrika narodnost stoji prazna. Robijašima nije upisivana nacionalnost bez da se sami slože. Možeš proveriti u nekom istorijskom arhivu stara dokumenta između 1945. i 1960. kad se upisivala narodnost i proveri za svog dedu ili babu ako su ih negde pitali koje su nacionalnosti.

U SFRJ je svako imao pravo da se izjasni kako želi. Muslimani su po dolasku na Goli Otok većinom prijavljivali srpsku nacionalnost, neki su se izjasnili kao Hrvati dok je nekima upisana šifra 99 za neopredeljeni Musliman. Iz dokumenata se vidi da se neki nisu ni izjasnili i da im rubrika narodnost stoji prazna. Robijašima nije upisivana nacionalnost bez da se sami slože. Možeš proveriti u nekom istorijskom arhivu stara dokumenta između 1945. i 1960. kad se upisivala narodnost i proveri za svog dedu ili babu ako su ih negde pitali koje su nacionalnosti.

Posto tada nije postojala rubrika za muslimansku nacionalnost, oni su tako bili upisani. Nista cudno

Sta ti znaci ,,trag srpstva”, kakvi su ovo nacional-socijalisticki termini.
Mislim da to znaš mnogo bolje od mene, čim ga tako bezobrazno nakaradno definišeš, to ti je onaj glas koji se u gluvo doba noći pojavi i nemaš pojma odakle dolazi, ali ti izaziva nelagodu, anksioznost, nesigurnost, i viče zašto me negiraš, zašto me ubijaš, sastavni sam dio tebe i tvojih predaka, buuuuuuuu

Mislim da to znaš mnogo bolje od mene, čim ga tako bezobrazno nakaradno definišeš, to ti je onaj glas koji se u gluvo doba noći pojavi i nemaš pojma odakle dolazi, ali ti izaziva nelagodu, anksioznost, nesigurnost, i viče zašto me negiraš, zašto me ubijaš, sastavni sam dio tebe i tvojih predaka, buuuuuuuu

Pa bas suprotno, sto vise saznas o srpstvu, vise saznas da je lazno, nepostojece. Bar van geografske odrednice, van Srbije.

Pa bas suprotno, sto vise saznas o srpstvu, vise saznas da je lazno, nepostojece. Bar van geografske odrednice, van Srbije.
Ako ti je tako lakše to definisati onda
Golden Girls Rose GIF by TV Land

А да бар покушамо да говоримо без увођења садашшњих номенклатура у то време.Никакви Бошњаци нису постојали као легална и легитимна одредница у то време :rtfm:
u to vrijeme ne, ali prije toga su postojali od 10 vijeka.

lepo pitam sta je nevin ili kriv u slucaju g.otoka?
Nevin čovek u svim slučajevima znaci isto. Da li ti tvrdiš da su na Goli otok poslati isključivo staljinisti i kriminalci? Bukvalno samo oni? Nijedan nevin čovek tamo nije bio?
sem kriminalaca.odgovori mi sta bi bilo da je druga strana prevagnula u infirmbirou?sibir verovatno za ove nase na vlasti.bila je borba za vlast sa ideoloskom potkom?odgovori eksplicitno za one pobijene po kratkom postupku u ukrajini sto nisu hteli da ratuju protiv rusa?sto oni nisu napravili g.otok?gde je tu pravo coveka,pa oni su jos neviniji od ovijeh...trla baba lan...
Da li mozes da dokazes da je Goli otok bio jedini način da se izoluju staljinisti?

Back