Goli Otok - istine i mitovi (nacionalni sastav logoraša)

Procenat Srba na Golom Otoku je bio 42% dok je procenat Srba u celokupnoj populaciji FNRJ 1948. bio 41,5% tako da ne znam o čemu govoriš. Očigledno da Srbi nisu bili targetirani kao Srbi ili da su bili ono što bi Englezi nazvali overrepresented. Najgore su prošli Crnogorci kojih je bilo 11 puta više nego u ukupnoj populaciji FNRJ.
U objavi koju si postavio u uvodnom postu piše da su Srbi činili 71% Golootočana

Ti si rekao da nije bilo zabranjeno kritikovati Broza. Da li mozes da nadjes samo jednog ozbiljnog istoričara koji tvrdi da nije bilo zabranjeno kritikovati Broza?
Bilo je zabranjeno i moj rođak po majci je završio na Golom Otoku. I nije tačno da su ih mučili komunisti nego su mučeni komunisti. Golootočani su najkvalitetnije što je Jugoslavija mogla da ponudi.

Bilo je zabranjeno i moj rođak po majci je završio na Golom Otoku. I nije tačno da su ih mučili komunisti nego su mučeni komunisti. Golootočani su najkvalitetnije što je Jugoslavija mogla da ponudi.
Da li možes da nadjes samo jednog ozbiljnog istoričara koji tvrdi da komunisti nisu mučili logoraše na Golom otoku?

Da li možes da nadjes samo jednog ozbiljnog istoričara koji tvrdi da komunisti nisu mučili logoraše na Golom otoku?
Ideja za osnivanjem zatvora na Golom Otoku je nastala 1937/8 u Kraljevini Jugoslaviji po ugledu na grčka iskustva sa koncentracionim logorom na ostrvu Trikeri. Demokratska NATO Grčka je sve do 1970ih imala ostrva gde su držani politički zatvorenici u neljudskim i dehumanizujućim uslovima.

• Haha
Reactions: PA8
Ideja za osnivanjem zatvora na Golom Otoku je nastala 1937/8 u Kraljevini Jugoslaviji po ugledu na grčka iskustva sa koncentracionim logorom na ostrvu Trikeri. Demokratska NATO Grčka je sve do 1970ih imala ostrva gde su držani politički zatvorenici u neljudskim i dehumanizujućim uslovima.
Goli otok je formiran po ugledu na brutalne sovjetske gulage. Najpoznatiji sovjetski gulag je Kolima. A Staljin je imao svoj battleroyal na Nazino ostrvu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nazino_tragedy

Ja ti ne vidim ni kategoriju ostali u toj tabeli.
Tvoj sagovornik je na nekim drugim temama vitlao i bugarskim “spiskovima” “prezimena” Srba u kojima je bugarska okupaciona vlast izbrisala slovo ‘ć’ na kraju da bi dokazivao da u velikom delu Srbije “nema Srba” jer su eto “prezimena na ‘i’, a “ne” na ‘ić’”.

I Grčka je imala svoj Goli otok

Grčko ostrvo Jaros uvek je bilo daleko od očiju turista. Jer to je, slično Golom otoku, bio ogroman zatvor za političke zatvorenike. I to više puta čak i u današnjoj Grčkoj: četrdesetih, pa onda ponovo krajem šezdesetih.
Ostrvo Jaros zvali su svakakvim pogrdnim imenima: „Đavolje ostrvo“, pa čak „Dahau na Sredozemnom moru“. Još starim Rimljanima služio je kao mesto gde su proganjani njihovi nepoželjni sugrađani. Njihova sudbina na tom ostrvu gotovo bez bilo kakve vegetacije, jedva da je bila nešto malo bolja od pogubljenja.
U Atini su se setili Jarosa nakon građanskog rata u Grčkoj (1946-1949) kada su tamo poslali više od 20.000 komunista i drugih „državnih neprijatelja“. I baš kao u tadašnjoj Jugoslaviji, i Jaros nije bio zatvor već „vaspitno-popravna institucija“ u kojoj je robijaše trebalo prevaspitati da ponovo postanu „pravi Grci“. Ali taj zvanični naziv ništa u suštini nije promenio: bilo je to ostrvo za robijaše na kome su oni mučeni i zlostavljani.
https://www.dw.com/sr/i-grčka-je-imala-svoj-goli-otok/a-39654361
go.jpg

I Grčka je imala svoj Goli otok

Grčko ostrvo Jaros uvek je bilo daleko od očiju turista. Jer to je, slično Golom otoku, bio ogroman zatvor za političke zatvorenike. I to više puta čak i u današnjoj Grčkoj: četrdesetih, pa onda ponovo krajem šezdesetih.
Ostrvo Jaros zvali su svakakvim pogrdnim imenima: „Đavolje ostrvo“, pa čak „Dahau na Sredozemnom moru“. Još starim Rimljanima služio je kao mesto gde su proganjani njihovi nepoželjni sugrađani. Njihova sudbina na tom ostrvu gotovo bez bilo kakve vegetacije, jedva da je bila nešto malo bolja od pogubljenja.
U Atini su se setili Jarosa nakon građanskog rata u Grčkoj (1946-1949) kada su tamo poslali više od 20.000 komunista i drugih „državnih neprijatelja“. I baš kao u tadašnjoj Jugoslaviji, i Jaros nije bio zatvor već „vaspitno-popravna institucija“ u kojoj je robijaše trebalo prevaspitati da ponovo postanu „pravi Grci“. Ali taj zvanični naziv ništa u suštini nije promenio: bilo je to ostrvo za robijaše na kome su oni mučeni i zlostavljani.
https://www.dw.com/sr/i-grčka-je-imala-svoj-goli-otok/a-39654361
Pogledajte prilog 1450085
Pa šta?

To nije tačno. Moji obojica deda su bili partizani. Jedan je zabranio slavu i izbacio popa, a drugi je nastavio da slavi slavu bez da ga je iko dirao ili mu neko nešto rekao. S tim što se ja s ove istorijske tačke slažem s dedom koji je zabranio slavu jer je slava nazadan i glup običaj za 20. i 21. vek. U doba SFRJ svako ko je bio obrazovan nije hteo da slavi slavu, to je bio isključivo običaj siromašnih i neobrazovanih.
Znaci po tebi su i sada milioni ljudi glupi sto slave slavu.Drugo tacno je bas tako kako sam pisao,jer sam to slusao od mog dede,a i od jos mnogo starijih ljudi sa kojima sam radio.Mnogo je bivsih partizana zbo razni stvari bilo na golom otoku,a i od toga da su im branjene slave.To je sve zavisilo od sela do sela.I kakv je bio predstavnik komunista u mestu.

Da je bilo grešaka i ideoloških budalaština bilo je ali ovde je tema zašto revizionisti izmišljaju ono što se nikad nije desilo. Tobož Tito branio crkvu i slavu, a nijedna crkva nije srušena nakon rata, čak su i nove građene.
Aktivisti tzv SKOJ-a su u Srbiji organizovano rušili pravoslavne crkve neposredno posle rata.

Znaci po tebi su i sada milioni ljudi glupi sto slave slavu.
Da, zaostali obicaji treba da nestanu. Kinezi su tokom kulturne revolucije iskopavali i bacali mrtve i zato su sad supersila inače bi još lomili devojčicama noge da nisu iskorenili stare običaje. Vidi Indija na šta liči.
Drugo tacno je bas tako kako sam pisao,jer sam to slusao od mog dede,a i od jos mnogo starijih ljudi sa kojima sam radio.Mnogo je bivsih partizana zbo razni stvari bilo na golom otoku,a i od toga da su im branjene slave.To je sve zavisilo od sela do sela.I kakv je bio predstavnik komunista u mestu.
Deda te je lagao. Robijalo se za konkretne stvari, a ne za budalaštine kao što je slavljenje slave. Ti misliš da će država da te hrani u zatvoru i stavlja te na svoj teret za tako nešto bezveze? Moj rođak je robijao jer je pred rezoluciju Informbiroa komentarisao previše u korist Staljina, a zatim su ga nahvatali na spavanju i pitali Tito ili Staljin, a on se zezne pa kaže Staljin.

Naravno da jesu, rušili su i pravoslavne crkve:

Девастирање православних светиња на Косову и Метохији до распада СФРЈозначава историјски период у време владања комунистичке власти, тј. од завршетка Другог светског рата (1945), до 1989. године, који се карактерише прогоном Срба, верника и свештенства православне вере и забраном њиховог повратка на Косово и Метохију, као и одузимањем и национализацијом имовине Српској цркви, односно манастирима на територији Рашко-призренске епархије.[1]

Црква-костурница Свете Тројице у Ђаковици (на слици у веме изградње 1940), минирана је од стране комуниста, на дан Светог Саве, 1949.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/Де..._светиња_на_Косову_и_Метохији_до_распада_СФРЈ

Аха, рекао си три пута часна партијска и два пута хокус покус и готово.
Везица према раду где је наводно она табела којом си отворио тему и даље не ради!
Kako očekuješ da link radi kad je u pitanju falsifikat?

Jedna stvar je jasna, kako u Srbiji ni jedan komunista nije mogao da bude sudija od 71. godine, tako ni jedan "ozbiljan" istoričar nije smeo da piše istoriju od osvajanja vlasti četnika u Srbiji te godine obojene revolucije 68.
Sekta zvana "komunisti liberali" postavljala je isključivo na partijske dužnosti ljude verne sekti i poslovima "što gore narodu, to bolje engleskim okupatorima", a istina je da se KiMom trgovalo i da su komunisti prokazivani lažima bivših četnika koje su ucenjivali njihovom prošlošću, a to su radili isključivo ljudi pobegli iz tadašnje Jugoslavije i trajni neprijatelji Srba, jer bi ih stizali rodjaci poklanih Srba gde god da se nalaze.
Po meni mirenja nema dok se ta gamad ne osudi, jer su Srbima najveći neprijatelji Srbi koji zavise od volje engleske monarhije i njihove robovlasničke politike. Dok se ti isti Srbi izdajnici osećaju kao engleski goniči robova i viša bića srpske kulture, zveri u ljudskom obliku.

Back