Godišnjica pomirenja Francuske i Nemačke – može li da bude uzor za Balkan

Ja malo, ti puno, ako ćemo se već međusobno vrijeđat, što ne smatram pristojnim. Mani se ti mišljenja forumaša, pogledajmo činjenice. Tito je znao zašto je bila onakva sudbina Kraljevine Jugoslavije. Dobro je znao da je ona u biti bila proširena Srbija, s političkom i vojnom dominacijom Srba, koji ostale građane nisu smatrali ravnopravnima, već su gledali na njih kao na ratni plijen, podanike, dio istog "torimenog naroda", koji nakon dobre dresure treba prihvatiti srpsko ili jugoslavensko ime, svejedno. Zato je Tito odlučio onemogućiti srpsku hegemoniju ili je barem svesti na minimum u novoj Jugoslaviji, tako što je utemeljio federaciju i svim narodima u njoj oblikovao nacionalnu republiku, vjerujući da će to biti garant ravnopravnosti ostalih naroda sa Srbima.

To su činjenice, neovisno o tome što piše ovaj ili onaj forumaš. Također je činjenica, da je i takvo uređenje bilo daleko od savršenoga i da nije zadovoljavalo nacionalne interese pojedinih naroda u Jugoslaviji. Slovenci i Hrvati su imali najviše prigovora zbog ekonomske zavisnosti od Beograda i smatrali su da politički sustav guši njihova nacionalna prava, jer republike nemaju dovoljno samostalnih ovlaštenja da funkcioniraju kao posve autonomne jedinice, dok su Srbi s drue strane također vjerovali da su ugrožena njihova nacionalna prava, jer su Crnogorcima i Makedoncima dane njihove vlastite republike, a BiH je odjeljena kao posebna jedinica i Bošnjaci su proglašeni posebnim narodom, iako su na njih, svojedobno, pretendirali i Srbi i Hrvati. Također, smatrali su da su dana prevelika ovlaštenja republikama.

Da nije bilo Tita, balans u Jugoslaviji ne bi bio moguć ni ta tri i po desetljeća. Nakon njegove smrti, sve je otišlo u k.... psi su bili pušteni s lanca.

Jesi li sad shvatio ili ti trebam još i nacrtat šarenim bojicama?
Ništa nije otišlo u ***** kada je ta Staljinova podrepna mušica CRKLA, nego TEK kada je pao Berlinski zid! :zcepanje:
 
Ja malo, ti puno, ako ćemo se već međusobno vrijeđat, što ne smatram pristojnim. Mani se ti mišljenja forumaša, pogledajmo činjenice. Tito je znao zašto je bila onakva sudbina Kraljevine Jugoslavije. Dobro je znao da je ona u biti bila proširena Srbija, s političkom i vojnom dominacijom Srba, koji ostale građane nisu smatrali ravnopravnima, već su gledali na njih kao na ratni plijen, podanike, dio istog "torimenog naroda", koji nakon dobre dresure treba prihvatiti srpsko ili jugoslavensko ime, svejedno. Zato je Tito odlučio onemogućiti srpsku hegemoniju ili je barem svesti na minimum u novoj Jugoslaviji, tako što je utemeljio federaciju i svim narodima u njoj oblikovao nacionalnu republiku, vjerujući da će to biti garant ravnopravnosti ostalih naroda sa Srbima.


To su činjenice, neovisno o tome što piše ovaj ili onaj forumaš. Također je činjenica, da je i takvo uređenje bilo daleko od savršenoga i da nije zadovoljavalo nacionalne interese pojedinih naroda u Jugoslaviji. Slovenci i Hrvati su imali najviše prigovora zbog ekonomske zavisnosti od Beograda i smatrali su da politički sustav guši njihova nacionalna prava, jer republike nemaju dovoljno samostalnih ovlaštenja da funkcioniraju kao posve autonomne jedinice, dok su Srbi s drue strane također vjerovali da su ugrožena njihova nacionalna prava, jer su Crnogorcima i Makedoncima dane njihove vlastite republike, a BiH je odjeljena kao posebna jedinica i Bošnjaci su proglašeni posebnim narodom, iako su na njih, svojedobno, pretendirali i Srbi i Hrvati. Također, smatrali su da su dana prevelika ovlaštenja republikama.

Da nije bilo Tita, balans u Jugoslaviji ne bi bio moguć ni ta tri i po desetljeća. Nakon njegove smrti, sve je otišlo u k.... psi su bili pušteni s lanca.

Jesi li sad shvatio ili ti trebam još i nacrtat šarenim bojicama?

Što će reći, svaka priča o srpskoj hegemoniji od 1945-1980 (bar dok je Tito bio živ) je, jednostavno, ono izmišljotina?

Sudeći po činjenicama.

Mislim, pročitaj šta si napisao...pa uzmi bojice...trebaće ti... :mrgreen:
 
Mhmmm 1/4 populacije Ciganmala :)
Samo oni znaju kako im je.
Steta pa mediji kriju pravu situaciju iz Pariza.
Kako kazu, čuće se ;)

Pa nemaju šta mediji da kriju pravu sliku u Parizu kad sam i sam relativno redovno u tom istom Parizu.

Jednostavno ne treba slušati fašiste, jer oni dosta lažu.
 
Možda je Tuzla bila u sastavu srpske države, ali je Istra, i to sad čitava, opet u vlasti hrvatske države. To je bitna razlika.

U Vojvodini je bilo mnoštvo manjina, u Istri su Hrvati bili velika većina.

Nikakva bitna razlika. Pričamo o 45-toj, godini kada je Istra postala deo Hrvatske, a to je na potpuno isti način na koji je "Vojvodina" postala deo Srbije.

Iz iste situacije, nakon ratne pobede.

To što je neko parče Istre negde u nekom 11. veku možda bilo delom neke Hrvatske je potpuno irelevantno za događaje posle ww2.
 
Nemam ništa protiv da je uz taj dvojac smaknut i dovoljan broj drugih urotnika, a nakon čega bi nastao Rad, Red i Disciplina!

Sve i jedan Bosnjak je imao identifikaciju sa Jugoslavijom,bratstvom, jedinstvom,, zajednistvom, slobodom,, ravnopravnoscu, solidarnoscu, dok su mu njegove komsije, svo to vrijeme radili o glavi, i na vrijjeme imali spremne i naostrene nozeve, a sto smo imali prilike nedavno i vidjeti. I danas nakon svega prozivljenog i dozivljenog Bosnjak prvi pruza ruku i danas je opet spreman na suzivot na ravnopravnost, na jednakost, demokraticnost po mjeri MZ. Al svejedno i danas mu komsije rade o glavi i bez razloga optuzuju ga za sve ono sto u B i H nevalja. Vjerujes li ti da i danas u Bosni ima iko drugi, osim Bosnjaka i nekolicine slobodoumnih intelektualaca, drugih nacionalnosti, da je spreman na iskreno i posteno pomirenje, na iskreno prihvatanje drugih i drugacijih............
 
Ništa nije otišlo u ***** kada je ta Staljinova podrepna mušica CRKLA, nego TEK kada je pao Berlinski zid! :zcepanje:

preludij (lat.), instrum. stavak, u poč. solistički, slobodno improvizacijski oblikovan, uvod u veće djelo ili samostalna skladba.

Tito je bio prva domino 'kocka'. Kad je taj domino pao, pali su i svi ostali. To je bio početak ili predigra (lat. preludij) raspada Jugoslavije. Berlinski zid je bio kraj.

depositphotos_238609246-stock-video-domino-effect-animation-black-domino.jpg
 
Ja mislim da moze ali postoje problemi medju politicarima njima lepo ...U medjuvremenu obicni ljudi napustaju ex-yu prostora juzno od SLO...
Mogu li iz ove izjave da zakljucim da demokratski izbori na Balkanu nisu bili demokratski?
Da narod nije zasluzio ono za sta je glasao?
 
Mogli su da prenose uzivo na fejsbuku streljanje tisucu i po ratnih zarobljenika i to bi opet mogao biti samo ratni zlocin i nikako genocid.
Moras biti kompletan ludak da streljanje vojnika nazivas genocidom i izjednacavas sa masovnim ubistvom zena, dece, staraca na celoj teritoriji zemlje.
20+ godina posle ratnih sukoba svi stradali vojnici sa raznih lokacija sirom BiH se sahranjuju u Potocarima da bi se navukla cifra od 8K.

Zasto bi se to povlacilo ili brisalo kao da se nije dogodilo, kad se jeste dogodilo.
Isto kao i ona seca glava vojnicima VRS i pakovanje u sanduke od municije za slikanje, pa se onda cudite sto je stigla "osveta turcima" tj. ISISovcima.
Iz aviJona se vidi da si skolovan i odgajan na guslarskim vecerima Filipa Visnjica, pa ne akceptiras cinjenice i presude Medjunarodnih sudova, Deklaraciju o Genocidu u Srebrenici koju je Evropski parlament usvojio jednoglasno, cinjenicu da je vec 8 osam zemalja, medju kojima su Britanija i Kanada, koje su donijele zakon o zabrani negiranja Genocida u Srebrenici. Tebe ne brine sto si se svrstao u dustvo plemena Hutu iz Ruande, koji su takodjer pocinili Genocid nad svojim komsijama..... :deda2: :rtfm:
 
Ti si, Most, malo ograničen...prati radnju razgovora...polazna pretpostavka većine vas forumskih Hrvata je da su Srbi vladali Jugoslavijom, za vreme Tita...ali se, eto, vi niste bunili, sve dok nije došao Milošević.

Sad kažeš Tito zauzdavao Srbe...Tito (Hrvat) zauzdavao Srbe...pa ko je onda vladao Jugovinom? Oni koji zauzdavaju (Hrvati), ili oni koji su zauzdani (Srbi)?

Uviđaš li logički tok?
Logicni tok je da je Cercil Sabanu uslovio priznanje time sto ce adaptirat cetnike u partizane, tako su nakon toga cetalji , ono sto su prije radili ilegalno, sada mogli raditi sasvim legalno, a svi znamo sta su radili.....
 
Pa nemaju šta mediji da kriju pravu sliku u Parizu kad sam i sam relativno redovno u tom istom Parizu.

Jednostavno ne treba slušati fašiste, jer oni dosta lažu.

Ja ne poredim Pariz i Mogadishu, vec Pariz danas i pre 30g.
Na osnovu toga pravimo neki zakljucak u kojem smeru se krece.

Mnogo je onda tih francuskih fasista i interesantno da bas svi lazu. :think:
 
Iz aviJona se vidi da si skolovan i odgajan na guslarskim vecerima Filipa Visnjica, pa ne akceptiras cinjenice i presude Medjunarodnih sudova, Deklaraciju o Genocidu u Srebrenici koju je Evropski parlament usvojio jednoglasno, cinjenicu da je vec 8 osam zemalja, medju kojima su Britanija i Kanada, koje su donijele zakon o zabrani negiranja Genocida u Srebrenici. Tebe ne brine sto si se svrstao u dustvo plemena Hutu iz Ruande, koji su takodjer pocinili Genocid nad svojim komsijama..... :deda2: :rtfm:

O pa ne, ja sam skolovan daleko od tih tvojih glavoseca, a oni koji nisu imali te srece su prosli kao i mnogi neduzni civili sirom BiH i prostora ex-YU.
Evropski parlament je sastavljen od nekadasnjih fasista tako da me ne zanima sta su oni usvojili.
Radi se vecinom o kolonijalnim silama, medju kojima su i ti britanci koje nabrajas.
Posle Indije, Kine, Afrike, Amerike i Australije i svega onog sto su tamo ucinili, mislim da nisu merodavni da se javljaju za rec.
Nisam se ja svrstao u nikakvo drustvo, a porediti genocid u Ruandi gde ubijeno pola miliona civila sa streljanjem hiljadu vojnika i mudzahedina na ratistu u Srebrenici je kazem ti opet samo plod politicke manipulacije.
Zao mi je svih civila i neduzno stradalih u tom i svim ratovima, ali isto tako moras da shvatis da me zaboli K za srebrenicke mudzahedine.
Sta ti tu nije jasno ?
 
Ja ne poredim Pariz i Mogadishu, vec Pariz danas i pre 30g.
Na osnovu toga pravimo neki zakljucak u kojem smeru se krece.

Mnogo je onda tih francuskih fasista i interesantno da bas svi lazu. :think:

Париз је увек имао велике Циганмале и небезбедне четврти, данас још мање него икад.

О Лондону да не причамо, Лондон Џека Трбосека је хардкор у односу на данашњи.

Тако је у свакој великој метрополи.

Зато је глупо тиме оправдавати расизам.
 
O pa ne, ja sam skolovan daleko od tih tvojih glavoseca, a oni koji nisu imali te srece su prosli kao i mnogi neduzni civili sirom BiH i prostora ex-YU.
Evropski parlament je sastavljen od nekadasnjih fasista tako da me ne zanima sta su oni usvojili.
Radi se vecinom o kolonijalnim silama, medju kojima su i ti britanci koje nabrajas.
Posle Indije, Kine, Afrike, Amerike i Australije i svega onog sto su tamo ucinili, mislim da nisu merodavni da se javljaju za rec.
Nisam se ja svrstao u nikakvo drustvo, a porediti genocid u Ruandi gde ubijeno pola miliona civila sa streljanjem hiljadu vojnika i mudzahedina na ratistu u Srebrenici je kazem ti opet samo plod politicke manipulacije.
Zao mi je svih civila i neduzno stradalih u tom i svim ratovima, ali isto tako moras da shvatis da me zaboli K za srebrenicke mudzahedine.
Sta ti tu nije jasno ?
Sve je jasno! Razocarani vjernik postaje nenasilni ateista, dok razocarani komunista postaje monstruozni nacional-socijalista..... :mazi:
 
Париз је увек имао велике Циганмале и небезбедне четврти, данас још мање него икад.

О Лондону да не причамо, Лондон Џека Трбосека је хардкор у односу на данашњи.

Тако је у свакој великој метрополи.

Зато је глупо тиме оправдавати расизам.

To je ono veruj meni a ne svojim ocima. :D
 
preludij (lat.), instrum. stavak, u poč. solistički, slobodno improvizacijski oblikovan, uvod u veće djelo ili samostalna skladba.

Tito je bio prva domino 'kocka'. Kad je taj domino pao, pali su i svi ostali. To je bio početak ili predigra (lat. preludij) raspada Jugoslavije. Berlinski zid je bio kraj.

depositphotos_238609246-stock-video-domino-effect-animation-black-domino.jpg
Ako ćemo usvojiti da je Zloba Glavni i Odgovorni za raspad Truloslavije, predigra je počela dok je još bravarsko kopile bilo živo Ustavom 1974-e i pravima pokrajina! A bravar je onda bio GLUP ako nije shvatao moguće posledice toga! U svakom slučaju, bio je obična podrepna mušica svetskih velesila!
 

Back
Top