Godišnjica pomirenja Francuske i Nemačke – može li da bude uzor za Balkan

Poruka
17.795
Tačno pre 57 godina Šarl de Gol i Konrad Adenauer potpisali su Jelisejski ugovor o prijateljstvu Francuske i Nemačke.

Sporazum potpisan 22. januara 1963. u palati na Jelisejskim poljima u Parizu smatra se kamenom temeljcem za stvaranje najpre Evropske energetske zajednice, a zatim i Evropske unije.

Nekadašnji krvni neprijatelji posle viševekovnog sukoba postali su susedi i evropski partneri.

„Sporazum je bio čin hrabrosti dvojice državnika i čin pomirenja, koji možda nije odgovarao stavu javnosti, kako se to kaže modernim rečnikom, ali i deo vizije sveta za opšte dobro“, rekao je francuski ambasador u Srbiji Žan Luj Falkoni.

Pre pola veka, De Gol je opisao da Evropu zamišlja kao „konja sa kočijašem, Nemačka je konj, a Francuska kočijaš“.

Danas, ovaj dvojac predstavlja „glavu“ evropske porodice – motor razvoja i proširenja.


https://www.danas.rs/bbc-news-serbi...ske-i-nemacke-moze-li-da-bude-uzor-za-balkan/

Ja mislim da moze ali postoje problemi medju politicarima njima lepo ...U medjuvremenu obicni ljudi napustaju ex-yu prostora juzno od SLO...
 
Да није било рата деведесетих и да је Југославија постала мини-ЕУ или се мирно распала, људи би опет бежали са Балкана. Одатле не бежи нико због грађанског рата већ због поодавно усвојеног система вредности.
 
Да није било рата деведесетих и да је Југославија постала мини-ЕУ или се мирно распала, људи би опет бежали са Балкана. Одатле не бежи нико због грађанског рата већ због поодавно усвојеног система вредности.
Njihova teorija je prosto da svako ko kaže ne SSSR, propadne. Pa eto i Hrvatska.

Glupa teorija, ali setimo se da je Rusija iza nje. Odjednom logično
 
Njihova teorija je prosto da svako ko kaže ne SSSR, propadne. Pa eto i Hrvatska.

Glupa teorija, ali setimo se da je Rusija iza nje. Odjednom logično
С твоје тачке гледишта.

Мени се пак чини да је српска комунистичка мисао претходила руској.
 
Pa počelo se sa Maljim Šengenom iako po tabloidima onoga ko je napravio to stavljaju kako Rama sprema ofanzivu ka Nišu. U suštini ti procesi se dešavaju kroz autoputeve i razne saveze dok se po novinama i televiziji plasira kako se sprema tenkovski udar preko granice jer narod to voli da čita. Konkretno Nemci i Francuzi posle 1945 nisu morali da lažu narode kako se sprema desant preko granice a Balkanci to moraju radi izbora.
 
Ja mislim da moze ali postoje problemi medju politicarima njima lepo ...U medjuvremenu obicni ljudi napustaju ex-yu prostora juzno od SLO...
Ja mislim da ne može! Švabe i žabari su civilizovani ljudi, a Balkan je pun primitivnih i zatucanih plemena sa nerešenim teritorijalnim i mnogim drugim problemima!:super:
 
ne može. truli kompromis nije rešenje.osim toga nemačka je na taj način krenula u novu okupaciju evrope i čupanja iz američkog zagrljaja. balkan nema tih pretenzija i takvih muka.

neka svako radi pravedno i dobronamerno i neće biti neprjateljtstva medju balkancima. a pre toga sudjenje odgovornima u hrvatskoj, sloveniji i medju šiptarima za bespravne pokušaje secesija i nedela u njima počinjena.
 
Ne znam na koga se točno odnosi taj primjer Njemačke i Francuske, ali Hrvati imaju svoje prioritete prema EU. Vi koji ste na Zapadnom Balkanu, mirite se slobodno i dogovarajte kako vas je volja. Najbitnije je da ne pucate jedni po drugima, jer bi to i nama kvarilo ekonomsku stabilnost, a kako ćete se i hoćete li se pomiriti - vaš problem, svih vas koji ste ostali u okviru Zapadnog Balkana.
 
ne može. truli kompromis nije rešenje.osim toga nemačka je na taj način krenula u novu okupaciju evrope i čupanja iz američkog zagrljaja. balkan nema tih pretenzija i takvih muka.

neka svako radi pravedno i dobronamerno i neće biti neprjateljtstva medju balkancima. a pre toga sudjenje hrvatskoj, sloveniji i šiptarima za bespravne pokušaje secesija.

Želiš li i glazbenu želju?
 
Ne znam na koga se točno odnosi taj primjer Njemačke i Francuske, ali Hrvati imaju svoje prioritete prema EU. Vi koji ste na Zapadnom Balkanu, mirite se slobodno i dogovarajte kako vas je volja. Najbitnije je da ne pucate jedni po drugima, jer bi to i nama kvarilo ekonomsku stabilnost, a kako ćete se i hoćete li se pomiriti - vaš problem, svih vas koji ste ostali u okviru Zapadnog Balkana.

A ko je vas uopšte spominjao?

Kolega Šiptar otvorio temu na srpskom forumu, a ti se našao pozvan da nam objašnjavaš da se to "pomirenje" na vas ne odnosi...

Ono, problem hrvatske politike, koji je svima okolo jasan, je što bi Hrvatska da glumi faktor na Zapadnom Balkanu, a da istovremeno ne bude deo Zapadnog Balkana.

A to ne pije vodice, samo to hrvatskim političkim magovima još nije stiglo iz doopeta u glavu...našla se šaka jada da glumi Nemačku... :hahaha:
 
A ko je vas uopšte spominjao?

Kolega Šiptar otvorio temu na srpskom forumu, a ti se našao pozvan da nam objašnjavaš da se to "pomirenje" na vas ne odnosi...

Ono, problem hrvatske politike, koji je svima okolo jasan, je što bi Hrvatska da glumi faktor na Zapadnom Balkanu, a da istovremeno ne bude deo Zapadnog Balkana.

A to ne pije vodice, samo to hrvatskim političkim magovima još nije stiglo iz doopeta u glavu...našla se šaka jada da glumi Nemačku... :hahaha:
Jeee... Pa mnogi smatraju da bi Hrvatska mogla pomoći ostalim balkanskim vukohebinama za brži ulazak u EU/NATO! :zcepanje: :zcepanje:
 
:lol: Imaš logički problem. Mnogo je onih država koje drže da se dogodio genocid u Srebrenici, ali nisu imale bilo kakvu zavadu sa Srbijom pa se ne mogu ni pomiriti s njom. ;)
Ko ih hebe! Niko ni ne razmišlja o mirenju sa njima! Za mirenje prvo treba onaj lakrdijaški sud POVUĆI svoje osude o genocidu, onda to treba da stigne do TIKVE i zadnje balkanske D*BILČINE pa da počnemo da razgovaramo o mirenju! :super:
 

Back
Top