Godisnji odmor, radni odnos

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.172
Prvi mesec rada nemas pravo na godisnji odmor posle svakako odlucuje poslodavac na osnovu tvog zahteva.
Takodje minimalni broj dana godisnjeg je 20 dana posle toga se dodaje dan, dva, tri, itd. na osnovu drugih stvari, staza u firmi, strucne spreme itd...
Mi i za nove zaposlene imamo 21 dan sto je 1,75 dana mesecno.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.172
To je ispod zakonskog minimuma za zaposlene sa SSS.

Mene drugo nesto zanima, kako vam racunaju godisnje odmore? 20 dana- po zakonu to je 20 RADNIH dana, tj 28 kalendarskih...
Zakonski minimum je 20 radnih dana, uvecanje tog minimuma poslodavac sam utrvdjuje.

Ne racunamo kalendarski vec samo radne dane. Dakle neko moze otici par puta na po 2 dana godisnjeg.
Kod nas niko ne odlazi na godisnji tako da iskoristi celi odjednom, sem porodilja.

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
23.631
Zakonski minimum je 20 radnih dana, uvecanje tog minimuma poslodavac sam utrvdjuje.
Zar se po zakonu ne povecava za 2 dana ako je radno mesto koje zahteva SSS ili 4 VSS? :think: I po zakonu je povecanje u odnosu na minuli rad. Sve ostalo je na poslodavcu... Bar je tako bilo kad sam ja o tome vodio racuna.

Ovo za dane znam, vecina tako i koristi, ali mnogo ih ne zna da ih prakticno svaki (ili skoro svaki) poslodavac zakida, racunaju 21 dan-tri nedelje, uracunavaju drzavne praznike u odmor, i ko zna kakvih jos sitnica se sete da bi odmor smanjili.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.172
Zar se po zakonu ne povecava za 2 dana ako je radno mesto koje zahteva SSS ili 4 VSS? :think: I po zakonu je povecanje u odnosu na minuli rad. Sve ostalo je na poslodavcu... Bar je tako bilo kad sam ja o tome vodio racuna.

Ovo za dane znam, vecina tako i koristi, ali mnogo ih ne zna da ih prakticno svaki (ili skoro svaki) poslodavac zakida, racunaju 21 dan-tri nedelje, uracunavaju drzavne praznike u odmor, i ko zna kakvih jos sitnica se sete da bi odmor smanjili.
Poslodavac mora da obezbedi zaposlenom bar 20 radnih dana godišnjeg odmora za jednu celu kalendarsku godinu.
Uvećanje tog minimuma poslodavac sam utvrđuje, a zakon samo primera radi navodi kriterijume za povećanje broja dana odmora sa minimalnih 20. Poslodavac kriterijume za uvećanje godišnjeg odmora propisuje kroz opšti akt (kolektivni ugovor sa zaposlenima ili pravilnik) ili kroz ugovor o radu.

hirajgoagain

Zaslužan član
Poruka
126.449

ako se krši zakon verovatno možeš bar u teoriji da se preganjaš s njima oko toga ali ko zna šta onda bude
nisu baš dobri ako te tu nešto diraju mislim, ako nisu bar jasni

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
23.631
ako se krši zakon verovatno možeš bar u teoriji da se preganjaš s njima oko toga ali ko zna šta onda bude
nisu baš dobri ako te tu nešto diraju mislim, ako nisu bar jasni
U teoriji mozes naravno, ali kad se stavi na vagu sta se gubi a sta dobija, vecina odustane da se ganja za nekoliko dana odmora.
Da ne govorim koliko ima slucajeva da se radnici menjaju -dok je kolega na odmoru drugi radi ceo dan i obrnuto. I njima se to RACUNA da su bili na odmoru. A ljudi cute i trpe, zato sto je i taj takav posao tesko naci, jos ako se sudis sa jednim drugi ce tesko da te uzme da radis posle toga...
Srbija je raj za muvatore.

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
23.631
Ne znam kako muljaju jer ti kao zaposleni treba da podneses zahtev i dobijes resenje o koriscenju godisnjeg odmora...
Jedino mi je palo to na pamet da nekome upisu negde godisnji a nije bio na istom a to ne mogu da urade iz gore opisanih razloga.
Zato sto nisi u obavezi da iskoristis odmor, posle nekoliko godina jednostavno se brise. Ranije je bilo ( i sada gde ima klauzula u kolektivnom) da mora da se isplati ili iskoristi sav zaostao odmor pa su vodili racuna. Svi su zakoni doneseni da se poslodavcu omoguci da lakse moze da mulja.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.172
Zato sto nisi u obavezi da iskoristis odmor, posle nekoliko godina jednostavno se brise. Ranije je bilo ( i sada gde ima klauzula u kolektivnom) da mora da se isplati ili iskoristi sav zaostao odmor pa su vodili racuna. Svi su zakoni doneseni da se poslodavcu omoguci da lakse moze da mulja.
i nije bas :) nikada lakse nisi mogao otici na bolovanje...bukvalno ispisuju po 7 dana za bilo kakvu glupost...
ukoliko je neko na neodredjeno pa to je milina...svaki mesec po 3 nedelje na bolovanju :)
zakonski nije lako ni otpustiti nekoga sa ugovorom na neodredjeno, mislim jeste gde je malo ljudi...
onda davanje krvi 2 radna dana, itd...

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.