GODINE KOJE U BGD NISU POJELI SKAKAVCI

Aitchison

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.991
Decenija u kojoj je Beograd najvise mogao da opravda epitet " metropole' su , definitnivno bile sedamdesete. Naime, tih godina je nagla ekspanzija materijalnog blagostanja, dovela , uz vecito kreativni i svetski duh beogradjana i onih koji su se tako osecali i ponasali glavni grad tadasnje sfrj na mapu najzivljih evropskih prestolnica. Kulturni dogadjaji evropskog i svetskog formata su se nizali jedan za drugim, kao i velika sportska takmicenja , svetska i evropska prvenstva, a nekoliko manifestacija koje su nastale sedamdesetih, kao fest, ili bitef su postale nezaobilazne u rokovnicima najvecih svetskih zvezda i alternativnih pozorisnih ansambla.

Tih , sedamdesetih, gradom su se setali Kirk Daglas, Alen Delon, ili Jul Briner,
Svirali su Dizi Gilespi i Luj Armstrong
Beogradjani su mogli da gledaju Beketa, kao i mjuzikl "Kosa" , odmah nakon njujorcana, londonaca, i parizana.
Otvorena je prva diskoteka na balkanu , a i u celoj istocnoj evropi,
svaka ulica u gradu je imala najmanje po dva benda, koji su neumorno svirali rokenrol po garazama ili mesnim zajecnicama
Na igrankama se slusalo ono sto je koliko noc pre toga sviralo na radio Luksemburgu u top 20
Sedelo se u Suncu, Domu omladine, sumatovcu, sansi , a setalo se skadarlijom koja nikada vise nije dozivela takav sjaj i slavu.


Mnogo toga lepoga se desavalo tih godina u Beogradu, i nikada pre , kako kazu stariji , a ni kasnije, kako pamtim i sam, nije takav pozitivan , svetski duh lebdeo nad ulicama Beograda.

Iz mog ugla , sedamdesete su bile godine upravo po meri ovoga grada.

A sta vi mislite??
 
Decenija u kojoj je Beograd najvise mogao da opravda epitet " metropole' su , definitnivno bile sedamdesete. Naime, tih godina je nagla ekspanzija materijalnog blagostanja, dovela , uz vecito kreativni i svetski duh beogradjana i onih koji su se tako osecali i ponasali glavni grad tadasnje sfrj na mapu najzivljih evropskih prestolnica. Kulturni dogadjaji evropskog i svetskog formata su se nizali jedan za drugim, kao i velika sportska takmicenja , svetska i evropska prvenstva, a nekoliko manifestacija koje su nastale sedamdesetih, kao fest, ili bitef su postale nezaobilazne u rokovnicima najvecih svetskih zvezda i alternativnih pozorisnih ansambla.

Tih , sedamdesetih, gradom su se setali Kirk Daglas, Alen Delon, ili Jul Briner,
Svirali su Dizi Gilespi i Luj Armstrong
Beogradjani su mogli da gledaju Beketa, kao i mjuzikl "Kosa" , odmah nakon njujorcana, londonaca, i parizana.
Otvorena je prva diskoteka na balkanu , a i u celoj istocnoj evropi,
svaka ulica u gradu je imala najmanje po dva benda, koji su neumorno svirali rokenrol po garazama ili mesnim zajecnicama
Na igrankama se slusalo ono sto je koliko noc pre toga sviralo na radio Luksemburgu u top 20
Sedelo se u Suncu, Domu omladine, sumatovcu, sansi , a setalo se skadarlijom koja nikada vise nije dozivela takav sjaj i slavu.


Mnogo toga lepoga se desavalo tih godina u Beogradu, i nikada pre , kako kazu stariji , a ni kasnije, kako pamtim i sam, nije takav pozitivan , svetski duh lebdeo nad ulicama Beograda.

Iz mog ugla , sedamdesete su bile godine upravo po meri ovoga grada.

A sta vi mislite??
 
Mali prilog...sredinom 70-ih oni koji su hteli mogli su da izadju na veliku terasu aerodroma "Beograd" (sada, na zalost, preimenovanog) i vide cetiri "velika" Boeing-a poredjana jedan do drugog, spremnih za interkontinentalne letove...uz to veliki broj "malih" Boeing-a i DC-9 spremnih za let ka najfrekventnijim aerodromima sirom Evrope. Ako nekom nije jasno sta ovo znaci, neka ode do istog aerodroma ovih dana i neka pogleda "boards"...a onda moze da podje i pogleda iste i Budimpesti, Bukurestu, pa i Sofiji...
 
Osamdesete su bile, nazalost, pocetak kraja relativno lepog i bezbriznog , romanticnog perioda u istoriji Beograda.

Naravno da su bile bolje od devedesetih ( a koje nisu??). ali ono sto obelezava osamdesete je upravo novi talas cistog , beogradskog zvuka , koji je srecom zamenio dotadasnji bosanski "turbo folk" koji se pojavio krajem sedamdesetih, i pocetkom osamdesetih godina u olicenju Bregovica i njegovog " pastirskog roka" , pretece horora zvanog "turbo folk".


Da, osamdesete su imale, Partibrejkerse, Idole, EKV, Sarla akrobatu, Film, Prljavo kazaliste, Paraf, Dorijan Grej, Haustor, Dzoni Stulica i Azru.

Imale su i Akademiju, SKC , Dadov, kafici su jos bili mesta urbanog okupljanja , a ne ubijanja duplih viskija s nogu , uz neizbeznu Cecu.

Prvi kafic u Beogradu, "zlatni papagaj" , zatim "galerija" , pa prva picerija "pod lipom"

tacno, i osamdesete su bile u Beogradu godine lepog zivljenja, ali samo u prvoj polovini, druga polovina osamdesetih je vec pocela da smrdi na sledece dogadjaje, i katastrofu koju niko nije mogao da zamisli sedeci u basti galerije , nakon odlicnog koncerta EKV u Akademiji.:(
 
A ja sam godina...

@ tema

Koliko znam, to su u svim gradovima bile 80-te, ali ajde kad kazes...!


to samo znaci da ne znas dovoljno, ili da nisi sedamdesetih mogla da sagledas iz ugla odrasle osobe sva revolucionarana dogadjanja u Beogradu , prvenstveno u kulturi, a i opstoj atmosferi tada zaista svetske metropole.

Mozda bi bilo dobro da sednes sa nekim starijim, mozda roditeljima, i uz kaficu saslusas ono cega se oni prisecaju iz sedamdesetih.

osamdesete su , naravno , najbolje godine za sve koji sem njih, koje su bile pocetak kraja nase tragedije, ne pamte drugo, To je i prirodno , jer je prva polovina osamdesetih bila poslednji trzaj urbanog beograda , Sve nakon toga je bolje zaboraviti.
 
Mali prilog...sredinom 70-ih oni koji su hteli mogli su da izadju na veliku terasu aerodroma "Beograd" (sada, na zalost, preimenovanog) i vide cetiri "velika" Boeing-a poredjana jedan do drugog, spremnih za interkontinentalne letove...uz to veliki broj "malih" Boeing-a i DC-9 spremnih za let ka najfrekventnijim aerodromima sirom Evrope. Ako nekom nije jasno sta ovo znaci, neka ode do istog aerodroma ovih dana i neka pogleda "boards"...a onda moze da podje i pogleda iste i Budimpesti, Bukurestu, pa i Sofiji...

ko je tada putovao , cuvenom "karavelom" setice se i nesnosne buke koja je dopirala sa piste prilikom uzletanja i sletanja aviona, koje su putnici mogli da posmatraju sa te terase.

Samo gledanje aviona iz celog sveta kako dolecu i polecu na daleke destinacije je bio dozivljaj, i svi klinci su bar jedan vikend u drustvu roditelja odvedeni da vide to cudo;)
 
Ne znam kakve veze ima Tito sa ovim sto sam napisao??



Mozda je on postavio Kosu na scenu ateljea 212?
Mozda je on doveo Gilespija, Armstronga, ili Beketa u Beograd??

kakve veze ima komunizam i Tito, sa duhom beograda koji se tih godina najjace i najbolje ispoljio i pokazao da je ovaj grad pandan tadasnjem Parizu ili Londonu??

cime vas to hrane, kada vam je sve u zivotu prepucavanje o titu ili milosevicu, djindjicu ili seselju, rusima ili amerikancima??.Mora da je strasno dosadno i jednolicno razmisljati kroz TV dnevnike i politicke emisije:think:


:klap::klap::klap:

Мада и тада Београда није био само Београд него главни град једне озбиљне државе која је била озбиљна у сваком погледу
У култури ,спорту ,привреди,економији,политици
Тако да посматрати само кроз назови неки дух БЕРОГРАД је погршно јер такав дух је тада био у СФРЈ

е сад сам те зато и питао како такав дух да заживи у СРБИЈИ?
Јер БГ као једника изолована не може опстати
 
Poslednja izmena:
evo, samo da se podsetim razloga zbog kojeg sam molio moderatora da obrise ovu temu , greskom postavljenu na "politici".

samo sam cekao ko ce da potegne ovako primitivna etiketiranja , u temi koja nema veze sa politikom

molim, jos jednom da se ova tema skloni sa ovog PDFa

cepelin

monokl

crveno i crno

dom omladine

topciderska noc

pop masina

rok masina

hala sportova

koncert u topcideru

...
 
Osamdesete su bile, nazalost, pocetak kraja relativno lepog i bezbriznog , romanticnog perioda u istoriji Beograda.

Naravno da su bile bolje od devedesetih ( a koje nisu??). ali ono sto obelezava osamdesete je upravo novi talas cistog , beogradskog zvuka , koji je srecom zamenio dotadasnji bosanski "turbo folk" koji se pojavio krajem sedamdesetih, i pocetkom osamdesetih godina u olicenju Bregovica i njegovog " pastirskog roka" , pretece horora zvanog "turbo folk".


Da, osamdesete su imale, Partibrejkerse, Idole, EKV, Sarla akrobatu, Film, Prljavo kazaliste, Paraf, Dorijan Grej, Haustor, Dzoni Stulica i Azru.

Imale su i Akademiju, SKC , Dadov, kafici su jos bili mesta urbanog okupljanja , a ne ubijanja duplih viskija s nogu , uz neizbeznu Cecu.

Prvi kafic u Beogradu, "zlatni papagaj" , zatim "galerija" , pa prva picerija "pod lipom"

tacno, i osamdesete su bile u Beogradu godine lepog zivljenja, ali samo u prvoj polovini, druga polovina osamdesetih je vec pocela da smrdi na sledece dogadjaje, i katastrofu koju niko nije mogao da zamisli sedeci u basti galerije , nakon odlicnog koncerta EKV u Akademiji.:(

ne bih da zakeram, ali prva picerija pa jos privatna je bila iznad slavije ka pravnom sa leve strane, negde pocetkom 1977.
 
ne bih da zakeram, ali prva picerija pa jos privatna je bila iznad slavije ka pravnom sa leve strane, negde pocetkom 1977.

Ne zakeras, samo nisi dobro informisan. Picerija koju pominjes je cuvena "kortina" , vlasnistvo poznatog manekena Djoke kortine, ili Djoke majmuna, kako su ga zvali prijatelji, On sada drzi "kosavu".
Ali, to nije prva picerija u Beogradu, mada jeste jedna od prvih. Prva je , ako cemo da budemo precizni, picerija na tadasnjem trgu Marksa i Engelsa, danasnjem Nikole Pasica, otvorena od strane PKBa.

Skoro u isto vreme , otvorena je picerija u suterenu kafane "pod Lipom" , preko puta "Sumatovca", Posto je ova druga bila zaista prava picerija, za razliku od one PKB ove, koja je , takodje za to vreme bila sasvim OK, koplja se lome izmedju ove dve picerije, a "kortina " nikako ne moze da se kandiduje za titulu "prve picerije u Beogradu"
 
ja se secam tog vremena i mogu da kazem da pricas gluposti.djindjic je sedamdesetih godina kao protivnik komunizma bio proganjan od brozovog rezima i bio je u zatvoru

draga prijateljice, ja ne pisem ni o djindjicu , ni o brozu , ni o politici.
pisem o kulturnom miljeu beograda sedamdesetih, a tema je greskom zalutala na "politiku" ,sto se da procitati na pocetku.

zato, molim da preskocite epitete kojima cascavate , vidim , siroko ovde jedni druge.

"Gluposti" su primereniji izraz za mnogo toga sto se ovde , na ovom PDFu moze procitati, od "ziveo Putin, rusija, belorusija, Barak Obama , SLoba, itd" do " zica - srebrenica, ubicemo, zaklacemo, pobicemo, izdajnici, veleizdajnici, " i slicni tako smesni a tako tuzni izrazi kojima pokusavate da resavate svetsku politiku na najprizemnijem nivou, a da apsurd bude veci ,neznanje koje izvire iz vasih postova je toliko da je politika , ocigledno pribeziste za forumasenje onih koji ni o cemu , u stvari nista ne znaju.
 
ej, lepa tema, zaista
al steta sto ljudi slabo komentarisu.
ovde, na Bg uvek nekako mrtvo...bas bzvz...
a jeste...ja sam bas htela da pomenem neke od tih grupa
al vise ove, beogradske, koje i jesu obelezile te neke osamdesete godine
kad se u gradu svirala kvalitetna muzika,
Gile i Elektricni Orgazam...Oktobar 1964...Disciplina Kitchme i Koja...
njih si zaboravio da spomenes :)
 
ej, lepa tema, zaista
al steta sto ljudi slabo komentarisu.
ovde, na Bg uvek nekako mrtvo...bas bzvz...
a jeste...ja sam bas htela da pomenem neke od tih grupa
al vise ove, beogradske, koje i jesu obelezile te neke osamdesete godine
kad se u gradu svirala kvalitetna muzika,
Gile i Elektricni Orgazam...Oktobar 1964...Disciplina Kitchme i Koja...
njih si zaboravio da spomenes :)

Da , zaboravio sam el, orgazam ,, Koju sam pomenuo kao Sarlo Akrobata, ali tacno je da je "disciplina kicme " veoma bitan bend za beogradsku scenu.

Tu su jos i Piloti, i gomila manje poznatih grupa van Bgd, kao Limunovo drvo, Hipnotisano pile, i jos neke vazne andergraund grupe iz kojih su se regrutovali muzicari u ove poznate bendove.

Ali, voleo bih da pomenem i bendove iz sedamdesetih, prvenstveno Korni Grupu, Igru staklenih perli, zatim Suncokret, YU Grupu naravno, zagrebacki Tajm , ljubljanski Septembar sa Janezom Boncinom, sarajevske Indexe...
 
sedamdesetih je bio beznacajni qrajber, jedan od tisucu
djindjic je bio borac za slobodu sto se ne moze reci za broza i ostali komunisticki sljam
draga prijateljice, ja ne pisem ni o djindjicu , ni o brozu , ni o politici.
pisem o kulturnom miljeu beograda sedamdesetih, a tema je greskom zalutala na "politiku" ,sto se da procitati na pocetku.

zato, molim da preskocite epitete kojima cascavate , vidim , siroko ovde jedni druge.
tema je postavljena na forumu politika pa je stoga moj komentar logican
"Gluposti" su primereniji izraz za mnogo toga sto se ovde , na ovom PDFu moze procitati, od "ziveo Putin, rusija, belorusija, Barak Obama , SLoba, itd" do " zica - srebrenica, ubicemo, zaklacemo, pobicemo, izdajnici, veleizdajnici, " i slicni tako smesni a tako tuzni izrazi kojima pokusavate da resavate svetsku politiku na najprizemnijem nivou, a da apsurd bude veci ,neznanje koje izvire iz vasih postova je toliko da je politika , ocigledno pribeziste za forumasenje onih koji ni o cemu , u stvari nista ne znaju.
za razliku od tebe ja ne zalim za vremenima kada je srbija bila isljucena iz civilizacijskih tokova
 
za razliku od tebe ja ne zalim za vremenima kada je srbija bila isljucena iz civilizacijskih tokova

o, pa da li sam ja to pogresno procitao, ili ste vi, draga koleginice, pogresno napisali??

sedamdesete, kada je srbija bila jedna od glavnih kulturnih destinacija evrope, a narocito istocne evrope, kada je u njoj delovao kao jedan od najreprezentativnijih naucnih instituta za atomska istrazivanja "vinca" , kada su sve krunisane i predsednicke glave jedan preko drugog sletale u posetu ovom delu sveta, su godine, kada je srbija bila "iskljucena iz civilizacijskih tokova"???:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

a sada je , kako vidim , u epicentru tih istih "civilizacijskih tokova"???...kada li ce novi cecin koncert na marakani???:think:
 
Јесте,Београд је 70.-их доживео културну експанзију која се више никад неће поновити због најезде турбо фолк,денс,трт мрт и осталих сељачких и малограђанских таласа.
 

Back
Top